Yoast SEO İçerik Analizi Aracı Nasıl Kullanılır?

30 Eylül 2020

Yoast SEO eklentisindeki SEO içerik analizi aracı, web sitenize eklediğiniz gönderilerin ve sayfaların önemli yönlerini değerlendirir. Özellikle, içeriğinizin SEO dostu olup olmadığını kontrol eder. Bu makalede, Yoast SEO içerik analizi aracı nasıl kullanılır? ve bu aracın en önemli özellikleri nelerdir? Konularını inceleyeceğiz. Sayfanızı optimize etmek ve alacağınız geri bildirimleri nasıl yorumlayacağınızı öğrenmek için adım adım bu kılavuzu takip edin.

İçerik analizi: okunabilirlik ve SEO

Yazınızın okunabilirliğini ve SEO analizini Yoast SEO meta kutusunda ve Yoast SEO kenar çubuğunda (ikincisi yalnızca WordPress Blok düzenleyicisini kullanıyorsanız) bulacaksınız. Bu nedenle, yayınınız veya sayfanız üzerinde çalışırken, bunları yayınınızın altındaki meta kutusunda bulmak için farenizi aşağı kaydırmanız yeterlidir:

Yazılarınızın Altında Bulacağınız Yoast SEO Meta Kutusu
Yazılarınızın Altında Bulacağınız Yoast SEO Meta Kutusu

Veya Blok Düzenleyicide, Yoast SEO kenar çubuğunu görmek için ekranınızın sağ üst köşesindeki Yoast simgesine tıklayın:

Yoast SEO Sidebar Meta Kutusu
Yoast SEO Sidebar Meta Kutusu

Burada, SEO ve okunabilirlik analizine odaklanacağız. Ancak, yayınınızı veya sayfanızı optimize ederken bunları doğru kullanmak önemli olduğu için Sosyal sekmesine ve Köşe Taşı içeriği bölümüne de hızlıca göz atacağız.

Yoast SEO okunabilirlik analizi

Okunabilirlik analizi, okunması ve anlaşılması kolay bir metin yazmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Her şeyden önce, okuyucuların kalmasını, metninizi okumasını ve ne hakkında yazdığınızı anlamasını istiyorsanız bu çok önemlidir. Örneğin, gönderinizde belirli bir görevi nasıl gerçekleştireceğinizi açıklıyorsanız, harekete geçebilirsiniz. İkincisi, arama motorları okunabilir metni sever! Bu yüzden sade bir dille yazmaya biraz zaman ayırmalısınız.

Yoast SEO Okunabilirlik Analizi Aracı
Yoast SEO Okunabilirlik Analizi Aracı

Yoast SEO içerik analizi

Okunabilirlik önemlidir, ancak web sitenizde arama motoru dostu bir sayfa oluşturmak istiyorsanız odaklanmanız gereken daha çok şey vardır. Bu yüzden işinizi kolaylaştırması için bu eklentinin bir SEO içerik analizi aracı bölümü bulunmaktadır.

Yoast SEO'nun SEO Analizi Aracı
Yoast SEO’nun SEO Analizi Aracı

Yoast SEO içerik analizi aracından en iyi şekilde yararlanmak için önce bir odak anahtar sözcüğü girmeniz gerekir. Odak anahtar sözcüğü, yayınınızın sıralanmasını istediğiniz ifadedir. Anahtar kelime araştırması yaparak hangi kelime öbeklerini sıralamak istediğinizi belirlemelisiniz.

Eklenti, makalenizdeki odak anahtar ifadesinin kelime sayısını ve sıklığını hesaplar. Buna ek olarak Yoast SEO Premium, sayfanızdaki anahtar kelimeleri nasıl dağıttığınızı kontrol eder. Makaleniz, odak anahtar sözcük grubunuzu veya eş anlamlılarını metin boyunca eşit şekilde içermelidir.

Ayrıca, yanlışlıkla kendinizle rekabet etmemeniz için web sitenizin diğer sayfalarında tamamen aynı odak anahtar sözcüğünü kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder. Aynı odak anahtar sözcüğü için iki farklı makaleyi optimize edecek olsaydınız, Google’da aynı aramada her iki gönderinin de görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ve son olarak, Yoast SEO’nun makaleniz için çeşitli bağlantıları ve görsel kontrolleri vardır.

Yukarıdaki kriterlere göre nispeten SEO dostu bir makale yazarsanız, eklenti sizi yeşil bir ikonla ödüllendirecektir. Makalenizin, talimatları izler ve sayfalarınızı ve yayınlarınızı yeşil ikon olacak şekilde hazırlarsanız, aramalarda üst sıralarda yer alma şansı artar.

Özel bir not: köşe taşı analizi

Köşe taşı makaleler sitenizdeki en iyi makaleler olması gerektiğinden ve arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istediğiniz için Yoast SEO, belirli bir köşe taşı içerik analizi sağlar. Yoast SEO’da bir makaleyi köşe taşı içeriği bölümünde köşe taşı içeriği olarak işaretlerseniz, içerik analizi biraz daha sıkı olacaktır – örneğin makalenizin daha uzun olması gerekecektir. Ayrıca, Yoast SEO’daki metin bağlantısı sayacı ile bu makalelerin sitenizdeki başka bir yere yeterince sık bağlanıp bağlanmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Gönderinizi veya sayfanızı 8 adımda optimize edin

Bu kadar teori yeter, hadi işe koyulalım! Aşağıdaki adımları izlerseniz, yayınınızı veya sayfalarınızı okunaklı ve SEO dostu haline getirmiş olursunuz.

1. Adım: Odak anahtar sözcük grubunuzu girin

Öncelikle, odak anahtar kelimenizi – yayınınızın sıralanmasını istediğiniz anahtar kelime – Yoast SEO meta kutusuna veya kenar çubuğuna girin. Bu, anahtar kelime araştırmanızdan gelen ve yazma işlemi boyunca aklınızda tutacağınız bir anahtar kelime olmalıdır.

Yoast SEO Premium, bir makaleyi tek bir odak anahtar sözcükten daha fazlası için optimize etmenize olanak tanır – eş anlamlılar ve ilgili anahtar sözcükler de ekleyebilirsiniz. Yoast SEO Premium, metninizdeki bu ilgili anahtar sözcükleri, eş anlamlıları ve hatta farklı kelime biçimlerini tanır. Eşanlamlılar ve farklı kelime formları kullanmak metninizin okunmasını kolaylaştırır. İlgili anahtar sözcükleri kullanmak, makalenize bağlam sağlar ve arama motorlarının neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olur.

2. Adım: Metninizi WordPress yazı editörüne yapıştırın

Makalenizi doğrudan WordPress’in yazı düzenleyicisinde yazabilir veya herhangi bir metin düzenleyicide yazabilir ve kopyalayıp WordPress arka ucuna yapıştırabilirsiniz.

Metninizi WordPress arka ucuna yapıştırmayı seçerseniz, başlıklarınızın iyi aktarılıp aktarılmadığını kontrol etmeyi unutmayın (H1, gönderi başlığınız, H2 alt başlık vb.).

3. Adım: Okunabilirlik puanlarınızı kontrol edin

Hedef kitlenizin önce geldiğine inanıyoruz, bu nedenle okunabilirlik SEO’dan önce gelir! Bu, her şeyden önce, insanların okumaktan hoşlandıkları içerikler yazmanız gerektiği anlamına gelir. Çekici, iyi yapılandırılmış ve orijinal bir makale yazmak için çaba gösterin. Ardından, metninizin güzel ve kolay okunur olduğundan emin olmak için Yoasy SEO’nun okunabilirlik kontrolünü kullanın.

Okunabilirlik analizi sekmesine tıklayın ve okunabilirlik puanlarınızı göreceksiniz. Yeşil madde işaretleri içeriğinizin hangi yönlerinin iyi olduğunu gösterirken, turuncu ve kırmızı madde işaretleri nerede iyileştirmeler yapacağınızı gösterir.

Yoast SEO Okunabilirlik Analizi Aracı
Yoast SEO Okunabilirlik Analizi Aracı

Göz simgesine tıklamak, analizin bir sorunu tanımladığı bölümleri vurgulayacaktır:

4. Adım: Okunabilirlik ayarlamalarını yapın

Okunabilirlik analizi kontrolleri, makalenizin okunabilirliğinin nerelerde iyileştirilebileceğini söyler. Uzun cümleler yazma eğilimindeyseniz, analiz size hangilerini yeniden yazmanız gerektiğini gösterecektir. Uzun cümleleri daha kısa cümlelere bölün. Paragraflarınız çok uzunsa, onları da bölün. Çok fazla pasif cümle kullanıyorsanız, birkaç cümleyi yeniden ifade edin.

Yayınınızın arka ucunda sağ üstte bulunan genel madde işaretinin yeşil olduğundan emin olun. Okunabilirlik yönlerinin çoğunu ele aldıysanız, genel madde işareti yeşile dönecektir.

5. Adım: Snippet’inizi optimize edin

Yoast SEO’nun Google önizlemesinde, sayfanızın arama sonuçlarında nasıl görüneceğini görebilirsiniz. SEO başlığına  tıklarsanız, SEO başlığını, URL’yi ve meta açıklamayı ayarlayabilirsiniz. Bunu yaparak, arama sonucunuzu daha cazip hale getirebilir ve insanları makalenize tıklamaya ikna edebilirsiniz.

Okumaya devam edin: Googleda yükselmek için blog içeriğinizi optimize etmenin yolları »

Yoast SEO snippet önizlemesi
Yoast SEO snippet önizlemesi

6. Adım: SEO madde işaretlerinizi kontrol edin

SEO analizine gidin ve SEO işaretlerine bakın. Yine, yeşil size SEO’nuzun hangi yönlerinin iyi olduğunu söylerken, turuncu ve kırmızı SEO stratejinizi nerede geliştirebileceğinizi gösterir.

Yoast SEO'nun SEO Analizi Aracı
Yoast SEO’nun SEO Analizi Aracı

Gönderinizde kırmızı işaret görüyor musunuz? Panik yapmayın ve ne yaparsanız yapın, odak anahtar kelimenizi değiştirmeyin.

7. Adım: SEO ayarlamaları yapın

SEO analizindeki kontroller, SEO’nuzu nerede geliştirebileceğinizi gösterecektir. Makalenizin başlığına, başlıklarına ve alt başlıklarına eleştirel bir gözle bakın. Odak anahtar kelimenizi içeriyorlar mı? Değilse, odak anahtar kelimenizi eklemek için başlıkları (makalenizin yapısını veya içeriğini değiştirmeden) düzenleyebilir misiniz? Çıldırmayın ve odak anahtar sözcüklerinizi her başlığa koymayın, çünkü bu çok fazla!

Makaleniz aynı zamanda birkaç kez odak anahtar sözcüğünü içermelidir ve ilk paragrafınızda değilse ekleyin. Genel bir kural olarak: Arama terimlerinizi metninizin yaklaşık yüzde 1 ila 2’sinde kullanmaya çalışın. Dahası, metninizin anlaşılmasını kolaylaştıracağı ve hatta SEO’yu geliştirebileceği için eşanlamlıları ve ilgili anahtar kelimeleri kullanmayı deneyin.

Ayrıca, sitenizdeki ilgili yayınlara bağlantılar eklemeyi ve resimlerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Resimlerinize alternatif metin eklediniz mi? Ve doğru boyuttalar mı?

Unutmayın, tüm madde işaretleri yeşil olana kadar optimize etmeye devam etmeniz gerekmez. quvkan.com’daki yayınlarda genellikle birkaç turuncu ve hatta bazen bir veya iki kırmızı madde bulunur. Önemli olan, genelinin yeşil olması gerektiğidir.

8. Adım: Sosyal medya verilerini doldurun

Son adım, makaleniz için sosyal veriler eklemektir. Bu, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarına bir sayfayı paylaştığınızda nelerin gösterileceğini bildirebileceğiniz anlamına gelir. Yoast SEO ile sosyal bir açıklama, başlık ve bir resim ekleyebilirsiniz. Yoast SEO Premium’da sayfanızın sosyal medyada paylaşıldığında nasıl görüneceğini bile kontrol edebilirsiniz: İçeriklerinizi neden sosyal medya hesaplarında paylaşmnız gerektiğini okuyun.

Yoast SEO Sosyal Medya Önizlemesi
Yoast SEO Sosyal Medya Önizlemesi

Yayınlama zamanı!

Harika, yayınlamaya hazırsınız! Devam edin. Yayınlandığında, sitenizde neye benzediğini kontrol etmek için bir saniyenizi ayırın. Daha önce farketmediğiniz şeyleri görebilirsiniz. Ayrıca, yayınınızın veya sayfanızın nasıl gittiğini izlemeyi unutmayın, çünkü bu size elinizdeki gönderinin veya gelecekteki gönderilerin iyileştirilmesi için değerli girdiler sağlayacaktır.

Önerilen okuma: WordPress Yoast SEO eklenti kurulumu ve ayarları

Bu makalenin, Yoast SEO içerik analizi aracı nasıl kullanılır? Sorusunu öğrenmenize yanıt olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *