Yeni Başlayanlar İçin W3 Total Cache Kurulum ve Yapılandırma Ayarları

22 Eylül 2020

Herkes hızlı yüklenen bir WordPress sitesinin arkasındaki sırrı bilmek ister. İyi bir web hosting ve iyi kodlanmış eklentilerin yanı sıra, uygun önbellek eklentisi kullanmalı ve bir CDN (içerik dağıtım ağı)’na sahip olmalısınız. Yüksek talep nedeniyle, yeni başlayanlar için W3 Total Cache kurulum ve yapılandırma ayarlarının nasıl yapılacağına dair adım adım bir kılavuz oluşturmaya karar verdik.

Bu makalede, W3 Total Cache eklentisini nasıl kuracağınızı ve faydalarını en üst düzeye çıkarmak için doğru şekilde nasıl yapılandıracağınızı göstereceğiz. Ayrıca, sitenizin daha da hızlı yüklenmesini sağlamak için W3 Total Cache ile CDN hizmetini nasıl birleştireceğinizi anlatacağız.

Daha fazla eklentiye ihtiyacın mı var? WordPress eklenti sayfamızı ziyaret edin.

Google gibi arama motorları, sıralama algoritmalarında web sitelerinin hızını ölçer ve hesaba katar. Bir site önerdiklerinde, kullanıcıların aradıklarını hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamak isterler. Yani aslında siz ve Google aynı hedefe sahip olmalısınız.

Hız, web sitelerinin karşılaştığı en önemli başarı faktörlerinden birisidir. Aslında, sitenizin hızı doğrudan gelirinizi etkiler.

Saniyenin binde biri uzun bir süre değil, ancak etkisi oldukça önemlidir. Büyük bir şirket olmasanız bile, kayıp yine de kayıptır. Ancak bu sorunun bir çözümü var ve siz bundan yararlanmalısınız.

Başlamadan önce, Google Page Speed ​​ve Pingdom araçlarını kullanarak sitenizin performansını kontrol etmenizi önemle tavsiye ederiz. Bu size web sitenizin öncesi ve sonrası için bir karşılaştırma fırsatı sağlayacaktır.

Yeni başlayanlar için W3 Total Cache kurulum ve yapılandırma işlemine başlayalım.

Web Performans Optimizasyonu Nedir?

Web Performansı Optimizasyonu, web sitenizin yanıt süresini hızlandırmakla ilgilidir. Web siteniz ne kadar hızlı yüklenirse, kullanıcıların onunla etkileşime girme olasılığı o kadar artar. Bu makale, web performansının çeşitli yönlerini ve optimizasyon stratejinizi planlarken bilmeniz gerekenleri kapsayacaktır.

Web siteniz için WordPress mi kullanıyorsunuz? Yeni başlayanlar için W3 Total Cache, web performans optimizasyonu için eksiksiz bir eklentidir.

W3 Total Cache nedir?

W3 Total Cache, en hızlı ve en eksiksiz WordPress performans optimizasyon eklentisidir. Milyonlarca kullanıcı dahil olmak üzere birçok popüler site tarafından güvenle kullanılmaktadır. W3 Total Cache, sunucu performansınızı artırarak, sitenizin her yönünü önbelleğe alarak, indirme sürelerini kısaltarak ve içerik dağıtım ağı (CDN) entegrasyonu sağlayarak sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirir.

WordPress’e W3 Total Cache Yükleme

W3 Total Cache yüklemeden önce, diğer tüm önbellek eklentilerini (örneğin WP Super Cache) kaldırdığınızdan emin olun. Yüklemeden önce bunu yapmazsanız, aktivasyon sırasında eklentiyle ilgili sorunlar yaşarsınız.

Takip edebileceğiniz bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını açıklayan çok kapsamlı bir kılavuzumuz var. Veya aşağıdaki kısa rehberi takip edebilirsiniz:

WordPress yönetici panelinize gidin ve Eklentiler »Yeni Ekle‘ye tıklayın. “W3 Total Cache” araması yapın ve aşağıdaki görsel gibi sonuçlar görmelisiniz:

WordPress'e W3 Total Cache Eklenti Yükleme
WordPress’e W3 Total Cache Eklenti Yükleme

‘Hemen Yükle’ düğmesine tıklayın ve ardından eklentiyi etkinleştirin. Kurulum WordPress yönetici panelinize Performance etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir.

WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Video Dersi

WordPress W3 Total Cache Ayarlar ve Yapılandırma

W3 Total Cache çok güçlü bir eklentidir, bu yüzden onlarca seçeneğe sahiptir. Yeni başlayanların çoğu için bu seçenekler oldukça zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu seçeneklerin her birini ayrıntılı olarak zikredeceğiz, böylece W3 Total Cache eklentisini doğru şekilde kurabilirsiniz. Genel ayarlarla başlayalım.

DİKKAT: Bu makalede paylaşımlı bir hosting hesabında WordPress kurulumu yapan ve daha sonra web sitesini hızlandırmak için W3 Total Cache eklentisini kullanmak isteyenler için W3 Total Cache kurulum ve ayarları anlatılmaktadır. VPS veya Dedicated sunucular için W3 Total Cache yapılandırma ayarları‘nın nasıl yapılacağını öğrenmek için klavuzumuza bakabilirsiniz.

W3 Total Cache: Genel Ayarlar

Paylaşımlı bir hosting hesabı kullanıyorsanız, muhtemelen ayarları yapılandırmanız gereken tek yer burası olacaktır. Biraz destek sağlayabilecek başka ayarlar da var ancak, WordPress web sitenizin daha hızlı olmasını sağlamak için sadece temel ayarlara bağlı kalacağız.

WordPress yönetici panelinizdeki Performance menü butonuna tıklayarak Genel Ayarlar sayfasına gidebilirsiniz. Eklentiyi genel ayarları yapılandırarak kuracağınız yer burasıdır. Genel ayarlar sayfasında olduğunuzdan emin olun.

Preview Mode Nedir? (Önizleme Modu)

Önizleme modu yapılandırma ayarlarını gerçek sitede yayınlamadan (dağıtmadan) önce test etmek için kullanılan bir özelliktir. Önizleme modu, özellik devre dışı bırakılıncaya kadar etkin kalır.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Önizleme
WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Önizleme

Önizleme modunu etkinleştirdikten sonra, eklentinizi ayarlarken kötü bir seçim yaparsanız siteniz bundan etkilenmeden yapılandırmanızı test etme olanağına sahip olursunuz. Değişiklikleri Önizlemek için “Preview” butonuna tıklayın.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Önizleme Modu »Değişiklikleri Önizle
WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Önizleme Modu »Değişiklikleri Önizle

Şimdi eğlenceli bölümün zamanı! İhtiyaç duyduğunuz kadar hızlı olmanızı sağlamak için seçenekleri gözden geçirecek ve en iyi ayarlar hakkında önerilerde bulunacağız.

Page Cache Nedir? (Sayfa Önbelleği)

Bu sayfada gördüğünüz ilk seçenek Sayfa Önbelleğidir. Yüklenen her sayfa için statik önbellek sayfaları oluşturmaktan sorumludur. Bunu etkinleştirerek, yükleme sürenizi önemli ölçüde azaltacaksınız.

Bir kullanıcı sitenize geldiğinde, WordPress istenen sayfayı bulmak için veritabanına PHP betikleri ve MySQL sorguları çalıştırır. PHP daha sonra verileri ayrıştırır ve bir sayfa oluşturur. Bu işlem, sunucu kaynaklarını tüketir. Sayfa önbelleğe alma özelliğinin açık olması, tüm sunucu yükünü atlamanıza ve bir kullanıcı istediğinde sayfanın önbelleğe alınmış bir kopyasını göstermenize olanak tanır.

Yeni başlayanların çoğunun kullandığı paylaşımlı hosting için Disk: Enhanced yöntemi şiddetle tavsiye edilir. Sayfa Önbelleğini Etkinleştir kutusunu işaretlemeli ve tüm ayarları kaydetmelisiniz. Bu işlem, sayfa önbelleğinizi oluşturma sürecini başlatacaktır.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi »Genel Ayarlar
WordPress W3 Total Cache Eklentisi »Genel Ayarlar

Minify Nedir?(Küçült)

Minify, kullanılmayan karakterlerin HTML, Javascript ve CSS dosyalarından kaldırıldığı bir işlemdir. Çoğu sadece beyaz boşluk karakterleridir. Temanıza veya stillere bağlı olarak sitenizde bazı sorunlara sebep olabilir. Kaydetmeden önce web sitenizde sorunlara neden olmadığından emin olmak için etkinleştirirken önizleme modunu kullanmanızı öneririz.

Etkinleştir’i seçtikten sonra, minify ile karşılaşabileceğiniz problemler konusunda sizi uyaran açılır bir pencereyle karşılaşacaksınız  “I Understand the Risks” Butonuna tıklayın ve pencereyi kapatın. Ardından “Tüm ayarları kaydet” butonuna tıklayın.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Minify
WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Minify

Opcode Cache Nedir?

Opcode Cache, önceden derlenmiş komut dosyası kodunu bir sunucunun belleğine kaydederek, yinelenen isteklerin çok daha hızlı çalışmasına olanak tanıyan bir önbelleğe alma yöntemidir. Bu, sunucu düzeyinde etkinleştirildiği için W3 Total Cache’de kontrolünüzde olan bir şey değildir. Eğer kullanamıyorsanız, hosting paketinizi bir VPS veya sunucuya yükseltmeniz gerekebilir yada, sitenizi Zend Opcache ile bir sunucuda çalıştırmak için nelerin gerekli olduğunu öğrenmek için hosting firmanızla iletişime geçmenizi öneririz.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Opcode Cache
WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Opcode Cache

NOT: Mevcut PHP-FPM’niz varsa, bu ayarın W3 Total Cache’de “Not Available” (Kullanılamaz) olarak görünmesine neden olabilir. Merak etmeyin! Bunun nedeni, PHP-FPM çalışırken Apache modülünün PHP tarafından görünmemesi, ancak yine de arka planda düzgün çalışıyor olması gerektiğidir.

Yeni başalayanlar için W3 Total Cache kurulum ve yapılandırma ayarları klavuzumuza veritabanıyla devam edelim.

Database Cache Nedir? (Veritabanı Önbelleği)

Veritabanı Önbelleği, her seferinde tam olarak aynı verileri döndüren sorgular sunarak MySQL sunucu kaynaklarını azaltmaya yardımcı olur ve böylece sitenizin yanıt süresini azaltır.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Database Cache
WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Database Cache

Çoğu durumda, bu ayarı “Disk” olarak ayarlamak isteyeceksiniz, ancak diğer depolama sistemlerinden birinin kullanılabilir olup olmadığını görmek için “Object Cache Method” açılır menüsüne bakabilirsiniz. Daha sonra, siteniz ve hosting ortamınız için hangi seçeneğin en iyi sonucu verdiğini görmek için bunu açıp kapatmayı deneyebilirsiniz.

Browser Cache Nedir? (Tarayıcı Önbelleği)

Bir kullanıcı bir web sitesini her ziyaret ettiğinde, web tarayıcısı, kullanıcı deneyimini geliştirmek için tüm resimleri, CSS dosyalarını, JavaScript’leri ve diğer statik dosyaları geçici bir klasöre indirir. Bu şekilde, aynı kullanıcı bir sonraki sayfaya gittiğinde, tüm statik dosyalar tarayıcı önbelleğinde olduğundan çok daha hızlı yüklenir.

W3 Total Cache’deki Browser Cache seçeneği, Tarayıcı Önbelleği için bir zaman sınırı belirler. Logonuzu her gün değiştirmediğinizi düşünürsek, bunun gibi statik dosyaların 24 saat önbelleğe alınması size zarar vermez. Browser Cache altında “Etkinleştir” seçeneğini işaretlemeniz ve “Save all settings” düğmesini tıklamanız ve ayarları kaydetmeniz yeterlidir.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Browser Cache
WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Browser Cache

Bunu yaptıktan sonra, daha fazla ayar için Performance »Browser Cache sayfasını ziyaret edelim.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Browser Cache Ayarları
WordPress W3 Total Cache Eklentisi Browser Cache Ayarları

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kutucukları işaretleyin diğer ayarlar olduğu gibi bırakılabilir. Ayarlarınızı yaptıktan sonra kaydetmeyi unutmayın.

CDN Nedir?

CDN, statik içeriğinizi tek bir barındırma sunucusu yerine birden çok bulut sunucusundan sunmanıza olanak tanıyan İçerik Dağıtım Ağı anlamına gelir. Bu, sunucu yükünü azaltmanıza ve web sitenizi hızlandırmanıza olanak tanır.

W3 Total Cache StackPath, AWS gibi ücretli CDN hizmeti veren sistemleri desteklemektedir. Şu anda herhangi bir CDN hizmeti kullanmıyorsanız bu bölümü atlayabilirsiniz.

WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »CDN
WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »CDN

Reverse Proxy Nedir?

Reverse proxy, WordPress işlemeden önce sunucu isteklerini işlemeye izin verir. Paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız, muhtemelen bu ayara ihtiyacınız olmayacaktır.

WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »Reverse Proxy
WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »Reverse Proxy

Statistics Nedir?

W3 Total Cache İstatistikleri, WordPress ve sunucu önbelleğiniz için, her önbellek türünün boyutunu, süresini ve isabet/ıskalama oranını izlemenize olanak tanıyan ve size maksimum performans elde etmek için gereken bilgileri veren gelişmiş bir analitiktir. Bu ücretli bir özelliktir, bu nedenle pro sürümüne yükseltmeyi seçmediyseniz, bu bölümde hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Fragment Cache Nedir?

Bu bölüm ücretli bir özelliktir. Ücretli sürüme yükseltmeyi seçmediyseniz, bu bölümde hiçbir şey yapmanız gerekmez.

WordPress Pro W3 Total Cache kullananlar fragment cache ayarları’nın nasıl yapıldığını öğrenmek için klavuzumuza bakabilir.

Licensing Nedir?

Ücretli sürüme yükseltme yapmışsanız W3 Total Cache pro uzantınızı bu bölümde lisanslayacaksınız. Değilse bu bölümü atlayabilirsiniz.

İlgili kutuya lisans anahtarınız ekleyin ve “Verify licence key” butonuna tıklayın.

WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »Lisans Anaytarı
WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »Lisans Anaytarı

Miscellaneous Nedir?

Admin paneline her giriş yapıldığında Google Sayfa Hızı sonuçlarını WordPress kontrol panelinde görüntülemenizi ve sayfa derecelendirmesini görüntülemek için yönetici çubuğunda bir widget eklemenizi sağlar.

WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »Miscellaneous
WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »Miscellaneous

Hız sonuçlarını görüntülemek için bir API anahtarına ihtiyacınız olacak. Bu bölümde birkaç seçenek daha var ancak, paylaşımlı hosting kulanan WordPress kullanıcıları bu ayarları öylece bırakmaları daha iyidir.

Debug Nedir?

W3 Total Cache, yapılandırmanızla ilgili sorunları izlemenize olanak tanıyan, sayfanızın kaynak koduna HTML yorumları ekleyen bir hata ayıklama sistemine sahiptir. Her önbellekle ilgili ayrıntılı bilgiler, sayfanın kaynak kodundaki HTML yorumlarına eklenecektir. Bu modda kullanıldığında performans düşeceğinden, idareli kullanılmalıdır. Eğer gerekmiyorsa devre dışı bırakılmalıdır.

Bu sayfanın sonuna ulaştığınızda “Save Settings & Purge Caches” butonuna tıklamanız gerekir. Şimdi WordPress sitenizi nasıl optimize ettiğinizi kontrol edebilirsiniz.

WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »Debug
WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »Debug

Import / Export Nedir?

Yapılandırmanızı kaydettikten sonra, ileride hızlı bir şekilde geri yüklemeniz gerekebileceğinden, ayarlarınızın yedeğini almanız önerilir. Download’i tıklamak işlemi başlatacaktır, lütfen dosyayı bilgisayarınızda kaydettiğiniz yeri hatırladığınızdan emin olun.

WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »İmport/Export
WordPress W3 Total Cache Eklenti Kurulumu Genel Ayarlar »İmport/Export

Alternatif bir eklenti kullanmak isterseniz LiteSpeed Cache eklentisini tavsiye ederiz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

W3 Total Cache Sıkça Sorulan Sorular

Bu eklenti kimler için?

Okuyucularına en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak isteyen herkes.

Bunların hiçbirini hiç duymadım. Blogum iyi, kimse hızdan şikayet etmiyor. Bunu neden kurmalıyım?

Okuyucular nadiren şikayet etmeye zaman ayırırlar. Genellikle tercih ettiğinizden daha erken gezinmeyi bırakırlar ve tamamen geri dönmeyebilirler. Blogunuzun performansının başarısını engellemediğinden emin olmak, her web sitesi sahibinin çıkarına en uygun olanıdır.

Bu WP Admin’i hızlandıracak mı?

Evet, dolaylı olarak – sizinle çalışan çok sayıda blog yazarınız varsa, bu eklenti etkinleştirildikten sonra yalnızca WP Admin’e ayrılmış bir sunucunuz olduğunu hissedeceksiniz; sonuç, artan verimlilik.

Bu eklenti, WordPress çekirdeğinin çalışma şeklini değiştiriyor mu?

Hayır. Tema değişiklikleri, özel dosyalar, WordPress çekirdek dosyası değişiklikleri veya özel izinlerin ayarlanması gerekmez.

Şirketimde birçok sunucuda birçok blog çalıştırıyoruz, bu eklenti hala benim için mi?

Evet, özellikle birçok WordPress kurulumunuz veya bir WordPress MU kurulumunuz varsa, eklenti tam size göre.

W3 Total Cache diğer önbellekleme çözümlerinden neden daha iyidir?

Küçük veya büyük tüm pratik barındırma ortamlarını optimize etmek için tasarlanmış tek eklentidir. Seçenekler çoktur ve kurulum kolaydır.

Hangi WordPress sürümleri destekleniyor?

Paketteki tüm özellikleri kullanmak için, PHP 5.3 ile minimum WordPress 3.2 sürümü gereklidir.

Bu gerçek olamayacak kadar iyi, sonuçları nasıl test edebilirim?

Her sayfa yüklemesinde sonuçları anında görebilirsiniz, ancak somut ölçümler için aşağıdaki araçları göz önünde bulundurun:
Google Page Speed
WebPagetest
Pingdom

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

mahir
mahir

Merhaba…
eklenti bilgileri için teşekkürler. akıcı ve anlaşılır olmuş. Benim şöyle bir sorunum var. Kullandığım pagebuilder goodlayer ve bununla oluşturduğum yazılar arası divider ları kapatıyor ve icon görsellerinin boyutlarını çok büyük hale getirdi.Anasayfa’da bir galeri oluştudum, thumbnail ları kapatıyor veya horizontal olan dizilimi vertical olarak atıyor.
bu sorunu nasıl aşarım? genel olarak evet bu eklenti sayfamı süper hızlı hale getirdi.

Teşekkürler.

10 Ocak 2021
Şenol Güçkan
Şenol Güçkan

Yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Öncelikle w3 total cache eklentisinin bahsettiğiniz eklentiyle veya temanızla uyumlu olup olmadığını bilmeniz gerekir.

Çoğu önbellek eklentileri WordPress’le uyumludur ancak bazı eklentilerle uyumluluk sorunu olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu önbellek eklentisi üzerinde deneme yanılma yöntemiyle sityenizde en iyi performansı gösteren yapılandırma ayarlarını kendiniz bulmanızdır.

10 Ocak 2021

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *