WP Super Cache Eklentisi Kurulum ve Yapılandırma (Yeni Başlayanlar İçin)

13 Aralık 2020

Okuyucularımızın çoğu bize WP Super Cache eklentisinin nasıl yükleneceğini ve kurulacağını sormaktadır. Bu nedenle, bu kılavuzda yeni başlayanlar için WP Super Cache eklentisi kurulum ve yapılandırma ayarlarının nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Arama motorları, site hızını arama sıralamasında önemli bir faktör olarak görür. Bu nedenle quckan.com’da site yükleme hızını optimum düzeye çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Bunu yaparken, web sitemizi önbelleğe almanın site hızını artırmamıza ve trafikteki büyük artışları dengelememize yardımcı olduğunu fark ettik.

Biz web sitemizin performansını artırmak için LiteSpeed Cache eklentisini kullanıyoruz. 

Not: Hem LiteSpeed Cache hem de WP Super Cache harika eklentilerdir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak birini veya diğerini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yapmanız gereken ilk şey, WP Super Cache eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir (eğitim:WordPress eklentisi nasıl kurulur). Etkinleştirmenin ardından, WP Super Cache, şu anda web sitenizde önbelleğe alma işleminin etkinleştirilmediğini size bildirecektir.

WP Super Cache Eklentisi Kurulum ve Yapılandırma

1. WP Super Cache Eklentisi – Kolay Kurulum

Önbelleği etkinleştirmek için Ayarlar »WP Süper Cache’e gidin. “Kolay” sekmesinin altında, Önbellekleme’yi açın ve “Durumu Güncelle” butonuna basın.

Wp Super Cache - Kolay Kurulum
Wp Super Cache Kurulum ve Yapılandırma-Kolay Kurulum

Önbelleği açtıktan sonra, çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için “Önbelleği Test Et” düğmesine tıklayın

Wp Super Cache Önbellek Testi
Wp Super Cache Önbellek Testi

WP Super Cache, WordPress sitenizi iki kez getirir ve her iki sayfanın zaman damgalarını karşılaştırır. Her iki zaman damgası da eşleşirse bu, önbelleğe alma işleminin şu anda sitenizde çalıştığı anlamına gelir.

2. WP Super Cache Eklentisi – Gelişmiş Kurulum

WP süper cache güçlü bir eklentidir ve birçok gelişmiş seçenekle birlikte gelir. Bu seçenekler sitenizin performansını daha da artırabilir. Gelişmiş seçeneklerle WP Süper Cache’i kurmak için, Ayarlar »WP Süper Cache’e gidin ve “Gelişmiş” sekmesine tıklayın.

A – Önbellekleme :

Önce Önbelleğe Almayı Etkinleştir, hızlı erişim için önbelleğin bu web sitesine ulaştığını belirten kutuyu işaretleyin.

WP Super Cache Gelişmiş Kurulum
WP Super Cache Gelişmiş Kurulum

B – Cache Delivery Method :

Daha sonra hangi önbellek dağıtım yöntemini kullanacağınızı seçin. Simple (Varsayılan) yöntemi, önbelleğe alınmış satatik dosyaları sunmak için PHP’yi kullanır. Bunun tersine, Expert seçeneği bu dosyaları sunmak için bir apache modülü kullanır.

WP Super Cache Sunum Yöntemi
WP Super Cache Sunum Yöntemi

Apache yöntemi .htaccess dosyanızı değiştirmenizi ve mod_rewrite modülünü kurmanızı gerektirir. Web siteniz özel kalıcı bağlantılar kullanıyorsa, modül zaten kurulmuş olmalıdır. Öte yandan, bir Nginx kullanıcısıysanız, bu yöntemi kullanmak istiyorsanız sunucunuz için özel kurallar belirlemeniz gerekir.

Genel olarak “Expert” (Apache) yöntemi biraz daha hızlı olsada “Simple” seçeneği çoğu web sitesi için yeterli olmalıdır ve hatalara neden olma olasılığı daha düşüktür.

Bu nedenle .htaccess dosyanızı düzenleme konusunda tecrübeli değilseniz “Simple” seçeneğiyle başlamanızı öneririz.

C – Diğer Ayarlar:

Ardından “Diğer” başlığı altındaki Cache Restrictions ayarlarına gidin.

WP Super Cache Kurulum ve Yapılandırm Diğer Ayarlar
WP Super Cache Kurulum ve Yapılandırm Diğer Ayarlar

Disable caching for logged in visitors: Dinamik verilere erişmeleri gerekebileceğinden, oturum açmış ziyaretçiler için önbelleğe almayı devre dışı bırakmanızı öneririz. Aynı mantıkla, GET (her kullanıcı için farklı şekilde işlenen sayfalar)  parametrelerine sahip sayfalar için önbelleğe almayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Sayfalar daha hızlı yüklensin diye sayfaları sıkıştır: Gzip sıkıştırma, WP Süper Cache’nin önbelleğe alınmış dosyaları sıkıştırılmış dosya olarak sunmasına izin verir. Bu dosyalar, daha küçük boyutlarından dolayı kullanıcı tarayıcıları tarafından hızlı bir şekilde indirilir. Sıkıştırmayı etkinleştirmek için, ziyaretçilere daha hızlı sunulmaları için Sayfaları sıkıştır yazan kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

Önbellek yenileme: Bu ayarı açmanızı öneririz. Bu işlev, yeni bir önbellek dosyası oluşturulurken ziyaretçilere, sitenizin önbelleğe alınmış eski bir kopyası gösterilir.

304 Browser caching: Son olarak 304 tarayıcı önbelleği seçeneğini etkinleştirin. Bu statik dosyaları, ziyaretçilerin yerel bilgisayarlarında depolayan başka bir önbelleğe alma türüdür. Örneğin, logonuz. Bu, ziyretçilerin her sayfa yüklemesi için aynı dosyayı defalarca indirmesine gerek kalmamasıı sağlar.

Bundan sonra bu ayarları kaydetmek için “Durumu Güncelle” düğmesine basın.

D – Gelişmiş Ayarlar :

Şimdi Gelişmiş bölümüne gidin. Tüm bu özellikler, web sitenizdeki içerik güncellendiğinde, eklentinin önbelleğe alınmış sayfalarınızın yeni kopyalarını oluşturmasını ve böylece ziyaretçilerin bu değişiklikleri hemen görebilmesini sağlar.

WP Super Cache Gelişmiş Ayarlar
WP Super Cache Gelişmiş Ayarlar

WP super cache gelişmiş ayarları yapılandırdıktan sonra “Durumu Güncelle”  butonuna tıkayarak yeni wp super cache ayarlarını kaydedin.

E – Zaman Aşımı & Çöp Toplama Ayarları:

Son Kullanma Süresi ve Çöp Toplama ayarı : Önbelleğe alınan dosyalarınız için varsayılan zaman aşımı 1.800 saniye (veya 30 dakika) olarak ayarlanmıştır. Bu, WP Super Cache’in yeni bir kopya oluşturmadan önce bir sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü 30 dakika boyunca saklayacağı anlamına gelir:

WP Super Cache Zaman Aşımı Ayarları
WP Super Cache Zaman Aşımı Ayarları

Çoğu web sitesi için, sayıyı güvenli bir şekilde 3.600 saniyeye, yani bir saate eşitleyebilirsiniz. Bu nedenle, sunucunuzun çok sık önbelleğe alınmış dosyalar oluşturması gerekmeyecek.

Elbette, bir gönderiyi güncellemeniz gerekirse, WP Süper Cache bunu yok sayar ve hemen önbelleğin yeni bir sürümünü oluşturur. ( Bir önceki gelişmiş ayarlar bölümünde etkinleştirdiğiniz şey budur )

F – Kabul Edilecek Dosyalar & Reddedilecek Adresler

Son olarak, Kabul Edilen Dosya Adları ve Reddedilen URL’ler bölümüne gidin:

WP Super Cache Kabul Edilecek Dosyalar
WP Super Cache Kabul Edilecek Dosyalar

Burada, önbelleğe almak istediğiniz sayfa türlerini seçebilirsiniz. Genel bir kural olarak, yazıların ve sayfaların önbelleğe alınması güvenlidir. Ancak, ürünler ve ödeme alma işlemleri gibi oldukça dinamik sayfaların önbelleğe alınmaması daha iyidir.

Bu aşamada, eklentinin genel yapılandırmasında yaptığınız değişiklikleri kaydedebilir ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

G – Varsayılan Ayarlara Geri Dön

WP Super Cache kurulum ve yapılandırma ayarlarında hoşunuza gitmeyen veya web sitenizde olumsuz bir yapılandırma sorunuyla karşılaştığınızda Ayarlar »WP Süper Cache »Gelişmiş bölümünde “Ayarları Düzelt”  kısmını gidin. “Varsayılan Ayarları Geri Yükle” butonuna tıklayarak WP Super Cache’in varsayılan ayarlarına geri dönebilirsiniz.

WP Super Cache Varsayılan Ayarlara Geri Dönme
WP Super Cache Varsayılan Ayarlara Geri Dönme

WP super cache eklentisi kurulum ve yapılandırma işlemine bir CDN ağı kurmakla devam ediyoruz.

WP Super Cache Eklentisi İle CDN Ağı Kurmak

BU BÖLÜMÜ YAPILANDIRMANIZA GEREK YOKTUR. ANCAK SİTENİZİN GENEL SAYFA YÜKLEME SÜRELERİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN BİR İÇERİK DAĞITIM AĞI (CDN) KULLANMAK İSTİYORSANIZ  BU BÖLÜM, DOSYALARINIZI CDN’NİZDEN SUNMANIZA YARDIMCI OLABİLİR.

CDN’yi WP Super Cache ile kurmak için CDN sekmesine tıklayın ve CDN Desteğini Etkinleştir seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

WP Super Cache CDN Ayarları
WP Super Cache CDN Ayarları

WP Super Cache ile CDN desteğini açmanın iki yolu vardır. Eklentinin kendisi, Jetpack eklentisinin yerleşik Site Accelerator işlevini kullanmanızı önerir. Bu, resimlerinizi optimize eder ve bu dosyaların yanı sıra CSS ve JavaScript’inizi site dışında depolar:

Bu yaklaşım işe yarar ve aynı zamanda ücretsizdir, ancak bazı zorlukları bulunmaktadır. Başlangıç ​​olarak, Jetpack‘in web sitenizde çalışması için bir WordPress.com hesabına ihtiyacınız olur – bu can sıkıcı bir durum olabilir, ancak bilmeniz gereken bir durumdur.

İkinci olarak, Site Accelerator dosyaları süresiz olarak depolar. Siz bu dosyaları yeniden adlandırmaya zorlamadığınız sürece resimleriniz veya komut dosyalarınız için güncellemeleri kontrol etmez.

Genel olarak, WP Süper Cache’i bir CDN ile entegre etmek biraz zor olabilir. Bununla birlikte, CDN’ler web sitenizin performansını önemli ölçüde artırabilir ve trafik dalgalanmalarıyla daha iyi başa çıkmasını sağlayabilir. Teknik zorluklara aldırmazsanız kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken bir seçenek. Ayrıca WordPress için optimole ve cloudflare gibi bazı iyi ücretsiz CDN’ler de bulabilirsiniz.

Neyse ki, WP Super Cache ayrıca yerleşik bir CDN desteği seçeneği sunar. Eklentiyi otomatik olarak site dışı bir URL’ye (CDN URL’niz) yönlendirmenize izin verir. Örneğin https://cdn.quckan.com ve burada tüm wp içeriğinizi ve wp-include dosyalarınızı çeker.

WP Super Cache CDN Yapılandırma
WP Super Cache CDN Yapılandırma

Ek CNAME’ler alanına, çekme bölgeniz için oluşturduğunuz diğer CNAME’leri girin. Örneğin, http://cdn1.quckan.com, http://cdn2.quckan.com, http://cdn3.quckan.com

Son olarak, “karışık içerik” hatalarından kaçınmak için “Skip https URLs to avoid” yazan kutuyu işaretleyin ve yaptığınız değişikliği kaydetmek için “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayın. Artık web siteniz bir CDN’den statik içerik sunmaya hazır.

WP Super Cache ile Satatik Bir Site Sunun

WP Super Cache’deki ön yükleme mod’u, tüm yayınlarınız ve sayfalarınız için super cache statik dosyalar oluşturmanıza ve statik bir web sitesi sunmanıza olanak tanır. Neden bunu yapmak isteyeyim? diye sorabilirsiniz.

  • Sunucu kaynaklarını korumak için
  • Artık güncellenmeyen eski bir siteye hizmet etmemek için
  • Yalnızca satatik içerikler sunarak site hızını artırmak için

Bunlar sadece birkaç sebep. Ancak PHP işlemlerini devre dışı bırakmak isteyeceğiniz daha pek çok neden ve durum olabilir. Endişelenmenize gerek yok WordPress’iniz normal çalışacak ve içeriğinizi WordPress ile yönetmeye devam edeceksiniz.

WP Super Cache Önyükleme Ayarları
WP Super Cache Önyükleme Ayarları

Ön yüklenmiş önbelleği her “600” dakikada bir yenile seçeneği, önbellek dosyalarını varsayılan olarak sıfıra ayarlayacaktır. Gereken minimum süre en az 30 dakikadır. Tüm WordPress sitenizi önceden yüklemek biraz zaman alır ve sunucunuzda çok fazla kaynak tüketir. Önbelleği manuel olarak yenilemediğiniz sürece statik dosyalarınızın süresinin sona ermesini istemiyorsanız değeri “0” olarak bırakabilirsiniz.

Önbelleği Etkinleştirdikten Sonra Ne Yapmalısınız?

Elbette önbelleğe alma, web sitenizin performansını artırmanın en iyi yollarından biridir, ancak tek yol değildir.

Bir WordPress kullanıcısı olarak, sitenizin daha hızlı yüklenmesi için yapabileceğiniz birçok şey vardır, örneğin:

  1. Şişirilmiş eklentileri kontrol edin
  2. Hafif bir tema kullanın
  3. Daha hızlı bir web hosting sağlayıcısına geçin
  4. PHP’nin en son sürümüne güncelleyin

Bu işlemlerin çoğunu kapsamlı WordPress kurulumdan sonra hemen yapmanız gerekenler kılavuzumuzda ele alıyoruz , bu nedenle sitenizi daha da geliştirmek istiyorsanız buna da bir göz atın.

WP Super Cache Sıkça Sorulan Sorular

Bloğumun önbelleğe alındığını nereden bilebilirim?

Ayarlar »WP Süper Cache’e gidin “Kolay” ayarlar sayfasında Önbellek Testi bölümünü bulun ve “Önbelleği Test Et” butonuna tıklayın. İki sayfanın zaman damgaları uyuşuyor uyarısını alıyorsanız siteniz önbelleğe alınıyor demektir.

WP Super Cache eklentisini nasıl devre dışı bırakabilirim?

Eklentiler »Yüklü Eklentilerbölümüne gidin.WP Süper Cache’e eklentisinin hemen altında bulunan “Etkisizleştir” linkine tıklayın. Yada config.php dosyanızda düzenlemeye gidin. define(‘WP_CACHE’, true); satırını bulun “true” yazan yeri “false” olarak değiştirin.

WP Cache ve super cache dosyaları nerede saklanır?

Tüm önbellek dosyaları wp-content/cache/supercache/HOSTNAME/ içinde saklanır, burada HOSTNAME alan adınızdır. Dosyalar, sitenizin kalıcı bağlantı yapısıyla eşleşen dizinlerde saklanır. 

Bloğumun yorumları ve diğer dinamik bölümleri hemen yayınlanır mı?

Yorumlar, blog sahibinin yorum politikasına bağlı olarak, denetlendikleri anda gösterilir.

Bu klavuzun WordPress sitenizde WP Süper Cache eklentsi kurulum ve yapılandırma ile ilgili size yardımcı olacağını umuyoruz. Başka sorularınız mı var? Bir yorum bırakın, size yardım etmeye çalışacağız!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *