WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları

25 Kasım 2019

WordPress Yoast seo eklenti kurulumu ve ayarları düzgün bir şekilde yapılmadığı taktirde web sitenizin arama görünürlülüğü önemli ölçüde etkilenecektir.

Yoast SEO WordPress siteleri için en iyi seo eklentisidir. Eğer başka bir seo eklentisi kullanıyorsanız hemen yoast seo’ya geçmenizi öneririz. Bazı özellikleri ücretli olsada şimdilik çoğu özelliklerini ücretsiz kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte pekçok yeni başlayan kişiler, SEO diline aşina değildir ve hangi eklentiyi seçmeleri gerektiğine karar vermekte zorlanırlar.

Eğer daha önceden başka bir WordPress seo eklentisi yüklemişseniz SEO import eklentileri kullanarak seo ayarlarınızı yoast seo’ya taşımanız mümkündür. Eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz WordPress eklenti kurulumu sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Bu klavuzda WordPress Yoast SEO eklentisi hakkında size yol göstereceğiz ve web sitenize ücretsiz SEO desteği vermiş olacağız.

Makale Önerisi: SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Yoast SEO Özellikleri

Yoast SEO bir çok araç ve özelliğe sahip en kapsamlı SEO eklentisidir. Bu özelliklerden bazılarına hızlı bir gözatalım:

 • Web sitenizi optimize etmenize, arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza, rakiplerinizden daima bir adım önde olmanızı sağlar.
 • Seo uzmanı özel bir ekip tarafından sürekli güncelleştirilmesi sizin için bir avantajdır.
 • Eğer eklentinin pro versiyonunu kullanırsanız haber seo, video seo ve WooCommerce seo eklentileriyle genişletebilirsiniz. Tabi saydığım bu eklentilerin tamamı premium versiyonlardır ve ücretlidir.

Seo uzmanı yoast seo web sitenizi mükemmel durumda tutmak için size yardımcı olur. Web sitenizi arama motorları için düzenler size ise sadece siteniz için içerik üretmek kalır. Eğer web siteniz için bir seo uzmanı tutmak isterseniz bu eklentinin bazı bölümlerine ulaşması için yetkilendirebilir ve böylece rahatlıkla siteniz üzerinden seo çalışması yaptırabilirsiniz. Yoast seo  ekibi WordPress forumlarından bu eklenti için sürekli destek vermektedir.

Yoast seo hakkında verdiğimiz bu kısa ama önemli bilgilerden sonra eklentinin kurulum ve ayarların nasıl yapacağınıza geçebiliriz. Başlamadan önce eklentinin resmi web sitesi ve indirme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yoast SEO eklentisini kurmak için önce WordPress admin paneline giriş yapın daha sonra Eklentiler »Yeni Ekle bağlantısına tıklayarak eklenti yükleme sayfasına gidin.

Sağ üstte bulunan arama kutusuna ‘yoast seo’ yazın.

Eklenti, kurulum ekranınıza geldiği zaman ‘Hemen Yükle’  butonuna tıklayın. WordPress eklentinizi yükleyecektir.

WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları

Kurulum işlemi bittikten sonra ‘Etkinleştir’ butonuna tıklayın ve eklentiyi etkinleştirin.

WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları

Etkinleştirdikten sonra WordPress yönetici menüsünde Üzerinde Yoast SEO logosu bulunan SEO etiketli yenibir menü öğesi göreceksiniz.

WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları

Artık eklentiyi yükleyip etkinleştirdiğinize göre bu güçlü SEO eklentisinin nasıl düzgün bir şekilde kurulacağına birikte bir gözatalım.

Yoast Tarafından WordPress SEO Eklentisi Nasıl Kurulur?

Seçtiğimiz ayarların bizim önerdiğimiz ayarlar olduğunu unutmamalısınız. Diğer SEO uzmanlarının kendi tercihleri ve taktir yetkileri olabilir, bu nedenle ileri düzey kullanıcılar sevmedikleri ve bizim önerdiğimiz şeyleri görmezden gelebilir.

Veri Aktarımı

Bir çoğunuz muhtemelen All in One SEO paketi gibi başka bir WordPress eklentisine sahipsiniz.

Yoast SEO eklentisini başarıyla kullanmak istiyorsanız, diğer eklentiyi devredışı bırakmadan önce eski verilerinizi bu eklentiye aktarmanız gerekir.

Bu yapmak için StudioPress’in SEO Data Transporter eklentisini kullanmanızı öneririz. Eğer blogunuzu yeni oluşturuyorsanız bu adımı atlayın.

Yoast SEO Genel Ayarlar

WordPress Yoast SEO eklenti kurulumu ve ayarları adlı bu makalemize yoast SEO’nun Genel ayarlarıyla başlıyoruz.

1- Genel »Dashboard

A) Genel bağlantısına tıklayın ve Dashboard sayfasına gidin. Daha sonra configuration Wizard linkine tıklayın.

WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları Dashboard Configuration Wizard
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları Dashboard Configuration Wizard

B) Şimdi yapılandırma sayfasındasınız. Karşınıza a) sitem hazır ve indekslenmeye hazır b) sitem yapım aşamasında indekslenmeye hazır değil diye iki seçenek çıkacak A seçeneğini seçin sonraki  deyip devam edin.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

C) Bu bölüm websitenizin türünü yani ne hakkında olduğunu belirteceğiniz sayfadır. Blog, mağaza, haber, işletme, şirket veya diğer seçeneğiyle karşılaşacaksınız web siteniz neyi temsil ediyorsa onu seçip devam edin.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

D) Bu bölümde websitenizin organizasyon mu? yoksa kişisel bir sitemi olduğunu seçin. Bu sayfadaki bilgiler google’ın arama sonuçlarının sağ tarafında gördüğünüz büyük bilgi bloğu olan grafik kartında kullanılmaktadır.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

E) Bu alan arama motoru görünürlülüğünü belirteceğiniz kısımdır. Web sitenizin içerik türlerinden hangilerinin arama motorlarında görünmesini istediğinizi belirtin. Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız varsayılan ayarları seçip devam edin.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

F) Web sitenizde birden çok yazar olup olmayacağını buradan belirtebilirsiniz. NO’ yu seçip devam edin eğer web sitenizde daha sonra birden fazla yazar olursa bu bölümü tekrar düzenleyebilirsiniz.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

G) Bu alan web sitenizin title başlık ayarlarıdır. Bu bölümde web sitenizin başlığını değiştirebilir arama motorlarında görüntülenecek ayırıcıyı seçebilirsiniz. Ayırıcılar arama motorlarında makale başlığı ile site başlığı arasında görüntülenen sembollerdir. Markanıza veya sitenize en uygun ayıracı seçin ve sonraki deyip devam edin.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

H) Yoast SEO’nun e-posta aboneliği, eğer aboneliği onaylarsanız yoast seo’nun diğer eklentilerinden ve seo dünyasından ilginç haberlerden haberdar olursunuz. Ayrıca yoast seo’nun ücretsiz seo programına erişim sağlayacaksınız. Aboneliği onaylamak istemiyorsanız sonraki deyip devam edin ve yapılandırma ayarlarını bitirin.

2- Genel »Features

Admin paneline gidin SEO »Genel »Features alanına gidin bu alandaki tüm özelliklerin ON/ETKİN olması gerekir. Zaten yoast seo kurulurken bu ayarlar on/etkin olarak yüklenmektedir.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Features Yapılandırma Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Features Yapılandırma Ayarları

Yoast SEO bir çok özellikle birlikte gelir. Bu sayfa bu özellikleri kolayca açıp kapatmanıza olanak tanır. Varsayılan olarak, bu sayfadaki tüm seçenekler açıktır.

Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde bunlardan bahsedeceğiz. Şimdilik her öğenin ne işe yaradığına hızlıca bir gözatalım.

 • SEO analysis : İçeriğiniz için SEO puanını ve analizini gösterir.
 • Readability analysis : İçeriğiniz için okunabilirlik analizini ve puanını gösterir.
 • Cornerstone content : Bu özellik köşetaşı içeriğini işaretlemenizin ve filtrelemenizi sağlar. Bunlar en önemli makalelerinizdir.
 • Text link counter : Bu özellik, makaleye gelen ve giden dahili metin bağlantılarını gösterir.
 • XML sitemaps : Web siteniziçin XML site haritaları oluşturur.
 • Ryte integration : Ryte üçüncü taraf bir hizmettir, sitenizi haftalık olarak kontrol eder ve sitenizin dizini kaldırılmışsa Yoast SEO’ya bilgi verir.
 • Admin bar menu : WordPress yönetici araç çubuğunda Yoast SEO menüsüü gösterir.
 • Security: no advanced settings for authors : Güvenliği arttırmak için yazarlardan gelişmiş SEO ayarlarını gizler.

3- Genel »Web Yönetici Araçları

Web yönetici araçları web sitenizi popüler arama motorlarına eklemenize olanak tanır. Yoast SEO web sitenizi en iyi arama motorlarıyla doğrulamayı kolaylaştırır. Bunu yapmak için her arama motorunun web yönetici araçlarına kaydolmanız gerekir.

Daha önceden web sitenizi arama motorlarına kaydettiyseniz bu alanları boş bırakabilirsiniz.

Ancak kaydettirmediyseniz sitenizi kayıt etmek istediğiniz arama motorunun hemen altında bulunan webmaster tools yada search console bağlantılarına tıklayıp sitenizi kayıt ettirin ve arama motorları tarafından size verilen doğrulama kodunu ilgili alanlara yerleştirin. Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız site doğrulama makalemizi incelemeniz yararınıza olacaktır.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Genel Ayarlar

Yoast SEO Arama Görünürlülüğü

WordPress yoast SEO eklenti kurulumu ve ayarlarında arama görünümü, web sitenizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü kontrol eder. Anasayfanız, makaleleriniz, arşivleriniz ve kategorileriniz için çeşitli seçenekler içerir.

Her biri için size rehberlik deceğiz. Önce genel ayarlarla başlayalım.

1- Search Appearance »Genel

Searc appearance »Genel kısmı daha önce yukarıda bulunan yapılandırma ayarları bölümünde D) başlığında geçmişti. Arzu edenler oraya bakabilir. search appearance »Genel kısmındaki bilgiler google’ın arama sonuçlarının sağ tarafında gördüğünüz büyük bilgi bloğu olan grafik kartında kullanılmaktadır.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

2- Search Appearance »Content Types

Searc appearance »content types bu sayfadaki ayarlar, sahip olduğunuz içeriklerinizin varsayılan arama gürünümünün nasıl olacağını belirlemenizi sağlar. Arama sonuçlarında hangi içerik türlerinin görüneceğini seçebilirsiniz. Açıklama için aşağıdaki resmi inceleyin.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları

3- Search Appearance »Media

Warsayılan olarak WordPress, yazılarınıza ve sayfalarınıza eklediğiniz her görüntü ve medya için yeni bir sayfa oluşturur. Bu sayfa yalnızca ek medyayı görüntüler.

Bu tür sayfalar arama motorları tarafından düşük kaliteli içerik olarak kabul edilir ve olumsuz bir SEO etkisine sahiptir.

Yoast SEO, kullanıcılarınızı ek sayfa yerine ek dosyaya yönlendirerek bunu düzeltmenize yardımcı olur. Bu seçenek varsayılan olarak ‘Evet’ işaretlidir ve değiştirmenize gerek yoktur.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Appearance Media Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Appearance Media Ayarları

4- Search Appearance »Kategoriler

Search appearance kategoriler bölümü kategorilerinizin arama motorlarında gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemenizi sağlar. Eğer –EVET– seçerseniz kategorileriniz arama motorlarında gösterilir. Eğer –HAYIR– seçerseniz kategorileriniz arama motorlarında gösterilmez. Hangi seçeneğin SEO açısından daha iyi olduğunu zaman içerisinde siz karar vereceksiniz.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Kategori Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Kategori Ayarları

5- Search Appearance »Arşivler

Search apearance arşivler kısmı eğer web sitenizde birden fazla yazar varsa bu kısmı etkin hale getirmeniz halinde yazarlar sayfası aktif olur ve her yazarın içeriği bu sayfada yayımlanır ki; gayet mantıklı ve güzel bir uygulama olacaktır. Ancak web sitenizde sadece tek bir yazar varsa o zaman bu kısmı etkisiz halde bırakmanız daha iyidir.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Arşiv Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Arşiv Ayarları

6- Search Appearance »Yol Haritası

Search apearance yol haritası kısmında çoğu tema tarafından desteklenen dolaşım menüleri bulunmaktadır.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Yol Haritası Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Yıol Haritası Ayarları

Dolaşım menüsü  eklemek için anahtarı etkin konumuna getirmelisiniz.  Dolaşım menülerini kaldırmak için anahtarı etkisiz konumuna getirmelisiniz.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Yol Haritası Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Yol Haritası Ayarları

7- Search Appearance »RSS

Search appearance Rss kısaca başka bir web site sahibi sizin içeriklerinizi kopyalayıp kendi sitesine eklerse kopyalanan içeriğin ilk sahibinin siz olduğunu arama motorlarına bildiren ve içeriklerinize ek bir bağlantı eklemenize yarayan bir uygulamadır.

Bu uygulama sayesinde arama motorları internette dolaşırken herhangi bir web sitesinde karşılaştıkları makalenizin orjinal kaynağının siz olduğunu bu bağlantı sayesinde anlayacak ve böylelikle web sitenize geri link kazanmış olacaksınız.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve RSS Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve RSS Ayarları

Bu makale %%POSTLINK%% ilk olarak %%BLOGLINK%%. sitesinde yayınlanmıştır ve yazının kaynağı bu sitedir.

WordPress yoast SEO eklenti kurulumu ve ayarları adlı makalemize Google Search Console ile devam ediyoruz.

Yoast SEO Search Console

Daha önce tarama hatalarını yoast SEO’nun arama konsolu bölümünden takip edebiliyorduk ama malesef google bu api’nin kullanımını durdurduğu için tarama hataları artık bu bölümde görüntülenemez. Mevcut hatalarınızı görüntülemek için lütfen Google Search Console’i ziyaret edin.

Yoast SEO Sosyal Hesaplar

Daha öncede söylediğimiz gibi yoast SEO, kapsamlı optimizasyon sağlamak için bir çok özelliğe sahip çok güçlü bir eklentidir.

Eklentinin harika bir özelliği, sitenizi facebook, Twitter gibi sosyal platformlarla bütünleştirmesidir. Her birini nasıl yapılandıracağınızı size göstereceğiz.

1- Sosyal »Hesaplar

Sosyal ayarların altındaki ilk sekme, tüm sosyal hesaplarınız içindir. Bu, yoast SEO’nun Google’a sosyal profiliniz hakkında bilgi vermesini sağlar.

Web siteniz için kullandığınız tüm sosyal hesapları bu alana ekleyebilirsiniz. Bu bölümü boş bırakmamanızı tavsiye ederiz. Eğer web sitenize ait hesapları bu alanlara eklerseniz arama motorları bu hesaplarla sitenizi eşleştirecek ve böylece arama motorlarına web sitenize ait hesapları bildirmiş olacaksınız.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Sosyal Hesap Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Sosyal Hesap Ayarları

2- Sosyal »Facebook

Facebook sekmesi altında open graph meta verisini etkinleştirdiğinizden emin olun. Varsa eeb sitenizle ilişkili facebook uygulama no’sunu ilgili alana girin.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Facebook Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Facebook Ayarları

3- Sosyal »Twitter

Twitter’da tıpkı facebook gibi open graph meta verisi kullanır. Bu yüzden web sitenizi twitter için optimize etmek istiyorsanız facebook alanında bulunan open graph meta verisi’nin etkin olması gerekir. Web sitenizden twitter’a bir bağlantı paylaşılmasını istiyorsanız twitter kartı meta verisi ekleme alanını etkinleştirin. Kullanılacak kart tipi olarak ‘Büyük görselli özet’ seçeneğini kullanmanızı öneririz.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Twiter Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Twitter Ayarları

4- Sosyal »Pinterest

Pinterest aynı Facebook gibi Open Graph verileri kullanır, bu yüzden sitenizin Pinterest altyapısına hazır olabilmesi için Facebook sekmesindeki Open Graph kutusunun işaretli olduğundan emin olun. Ayrıca pinterest’in web sitenizi doğrulaması gerekir.

Bundan sonra pinterest tarafından sağlanan site doğrulama kodunu ilgili alana girmeniz yeterlidir. Eğer daha önceden web sitenizi doğruladıysanız bu adımı atlayabilirsiniz.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Pinterest Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Pinterest Ayarları

Yoast SEO Araçlar

WordPress yoast SEO eklenti kurulumu ve ayarları hakkında bilmeniz gereken en önemli özelliklerden biriside araçlar özelliğidir.

Yoast SEO, bazı gelişmiş görevleri gerçekleştirmenize izin veren bazı yerleşik araçlarla birlikte gelmektedir. Yeni başlayanların çoğu bu araçları kullanmaya ihtiyaç duymayabilir. Bununla birlikte size her bir aracı ve ne yaptığını göstereceğiz.

1- Araçlar »İçeri Al/Dışarı Aktar

Eğer yoast seo’dan önce farklı bir WordPress seo eklentisi kullanmışsanız yoast seo’nun içeri al/dışarı aktar özelliğini kullanarak önceki eklentinizin ayarlarını içeri aktarabilirsiniz. Yada dışarı aktar seçeneği ile yoast seo eklentinizin ayarlarını başka bir seo eklentisine aktarabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şeyse kullandığınız yada kullanacağınız eklentinin içeri aktar özelliğinin olmasıdır.

A) İçeri Aktarma Ayarları: Başka bir yoast SEO kurulumundan verileri içeri aktarmanızı sağlar.

B) Export Settings Ayarları : Yoast SEO ayarlarınızın başka bir siteye aktarmanızı sağlar.

C) Diğer SEO Eklentilerinden İçeri Aktar:  Eğer web sitenizde başka bir SEO eklentisi varsa yoast SEO onun ayarlarını kendisine aktarmanızı sağlar.

WordPress Yoast SEO Kurulumu ve İçeri/Dışarı Aktarm Ayarları
WordPress Yoast SEO Kurulumu ve İçeri/Dışarı Aktrma Ayarları

2- Araçlar »Dosya Düzenleyicisi

Bu araç arama motoru optimizasyonu için önemli olan dosyalarınızı, örneğin robots.txt ve varsa .htaccess gibi dosyalarınızı, hızlıca değiştirebilmenize olanak sağlar. WordPress siteniz büyüdükçe web sitenizin robots.txt ve .htaccess dosyalarına bazı kodlar eklemenizi isteyen eğiticilerle sık sık  karşılaşabilirsiniz.

Her iki dosyada yapılandırma dosyalarıdır ve web sitenizin SEO’su üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Yoast SEO her iki dosyayı da doğrudan WordPress admin panelinizden kolayca düzenlemenizi sağlar.

Dikkat eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu özelliği kullanmamanızı öneririz.

3- Araçlar »Toplu Düzenleyici

Yoast SEO’daki toplu düzenlem aracı hızlı bir şekilde her bir yazınızın ya da sayfanızın detayına girmeden kolayca SEO başlığını ve açıklamasını değiştirmenizi sağlar.

Yoast SEO Sitemap Oluşturma

Yoast SEO eklentisini kullanarak sitemap oluşturma işleminin nasıl yapılacağını öğrenin

Yönlendirme Yöneticisi (Premium)

Bu ayar Yoast SEO premium üyeler içindir. Yoast SEO sitenize güçlü bir yönlendirme yöneticisi ekler. Bu, WordPress sitenizde hızlı bir şekilde yeniden yönlendirme yapmanıza olanak tanır.

Yönlendirme yöneticisini kullanarak 404 hatalarını hızla düzeltebilir, kullanıcılarınızı eski bir makaleden yenisine yönlendirebilirsiniz.

NOT: Yönlendirmeler, web sitenizin SEO’sunda önemli rol oynar, SEO eklentinizle bağlamamanızı öneririz.

Bunun yerine yönlendirmelerinizi yönetmek için özel bir yönlendirme yöneticisi kullanmalısınız. Yoast SEO’yu kullanmayı bıraksanız bile bu eklenti, yönlendirmelerinizin çalışmaya devam etmesini sağlar.

Yazılarınızı ve Sayfalarınızı Yoast SEO ile Yapılandırma

Bu eklentiyi yükleyip kurmanız yeterli değildir. Bu eklentinin faydasını gerçekten en üst düzeye çıkarmanız için, ayarlarını gönderi bazında özelleştirmeniz gerekir.

WordPress’teki her bir yazıyı/sayfayı optimize ederek avantajları nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinizi görelim.

Başlamadan önce Yosat seo ile SEO uyumlu makale yazmak için harika ipuçları adlı klavuzumuzu çncelemenizi öneririz.

Herhangi bir yazıyı veya sayfayı düzenlediğinizde, yazı editörün hemen altında yeni bir Yoast SEO metabox’u göreceksiniz.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Meta Kutusu
WordPress Yoast SEO Eklentisi Meta Kutusu

Odak anahtar sözcüğü veya anahtar kelime ekleyerek başlayabilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın bu yazıyı bulmak için arama motorlarına gireceğini düşündüğünüz anahtar kelimedir.

Bundan sonra Yoast SEO, yayın içeriğinizi SEO ve Okunabilirlik analizi için kontrol edecektir. Makalenizi daha da geliştirmek için analizi görüntüleyebilirsiniz.

Bazen gönderi başlığınız ve SEO başlığınız aynı olmayabilir. Her seferinde, özel bir SEO açıklaması yazmalısınız çünkü alıntı oluşturucu yalnızca en önemlisi olmayabilecek ilk paragrafı alır.

Profesyonel İpucu: Yoast SEO’daki SEO ve okunabilirlik analizi raporu oldukça doğrudur ve içeriğinizi iyileştirmede son derece yararlıdır. Ancak bunun için kendinizi zorlamayın, aksi takdirde kullanıcılarınız için daha iyi içerik oluşturmak yerine analiz izlemeye daha fazla zaman harcarsınız.

Yoast SEO eklentisi ile sayfa içi optimizasyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için, WordPress sayfa içi SEO: Trafiğinizi arttırmak için ipuçları adlı makalemize bakın.

Sınıflandırmaları SEO için Optimize Etme (Kategori ve Etiketler)

Yazılarınız ve sayfalarınız gibi, kategori, etiket ve yazar arşiv sayfaları için SEO başlığını ve meta açıklamalarını da geçersiz kılabilirsiniz.

Yazılar »Kategoriler sayfasını ziyaret edin ve herhangi bir kategorinin altındaki düzenle bağlantısını tıklayın. Kategori düzenleme sayfasını aşağıya doğru kaydırın ve Yoast SEO meta kutusunu göreceksiniz.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Kategori Düzenleme
WordPress Yoast SEO Eklentisi Kategori Düzenleme

Bunu tüm kategorileriniz, etiketleriniz ve özel sınıflandırma arşivleriniz için yapabilirsiniz.

E-Ticaret Ürünlerinizi Optimize Etme

Yoast SEO, WooCommerce kullanan çevrimiçi mağazalar ve e-ticaret web siteleri için tam destekle birlikte gelir. Bu, ürün sayfalarınızı tıpkı blog yazılarınızı ve sayfalarını optimize ettiğiniz gibi optimize etmenize olanak tanır.

Web sitenize yeni bir ürün eklerken tüm e-Ticaret SEO seçeneklerini bulacaksınız. Ayrıca herhangi bir eski ürünü düzenleyebilir ve bir odak anahtar kelimesi, SEO başlığı, SEO açıklaması ve daha fazlasını girerek optimize edebilirsiniz.

WordPress Yoast SEO Eklentisi WOOSEO
WordPress Yoast SEO Eklentisi WOO SEO

Daha fazla ayrıntı için, adım adım talimatlar içeren eksiksiz WooCommerce kılavuzumuza bakın.

Bu kılavuzun, Yoast tarafından WordPress SEO eklentisini kurmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Yeni başlayanlar için adım adım WordPress SEO rehberimizi de görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğitimleri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Yoast SEO nedir?

WordPress sitelerinizi arama motorları için optimize etmenize yarayan çok güçlü bir SEO eklentisidir.

Yoast SEO ücretli mi?

Teknik olarak WordPress sitelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz bir eklentidir ancak Yoast SEO‘nun premium versiyonuda bulunmakta ve ücretli satılmaktadır.

Yoast SEO’yu ücretsiz indirebilir miyim?

Evet, Yoast SEO’nun iki sürümü bulunmaktadır. Yoast SEO Premium ücretlidir ancak bazı özellikleri kısıtlanmış olarak ücretsiz de kullanabilirsiniz.

WooCommerce için Yoast SEO’yu kullanabilirmiyim

Evet, kullanabilirsiniz daha fazla bilgi için bu makalenin E-Ticaret ürünlerinizi optimize etme başlığına gözatabilirsiniz.

Başka bir SEO eklentisi kullanıyorum SEO ayarlarını Yoast SEO’ya aktarabilir miyim?

Evet aktarabilirsiniz. Lütfen veri aktarımı başlığımızı inceleyin

Umarız bu makale, WordPress Yoast SEO kurulum ve ayarlarını öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *