WordPress Sitenize Yazı Ekleme

25 Kasım 2019

WordPress’le yazı ekleme işlemi oldukça kolay ve basittir. WordPress dünyanın en çok tercih edilen blog yazılımıdır. Haliyle pek çok dökümana sahiptir. Bu makale sizlere WordPress sitenize yazı ekleme işlemiyle ilgili rehberlik edecektir. WordPress’in ne olduğu? Ne işe yaradığı? hakkında bilginiz yoksa buraya bakabilirsiniz.

WordPress admin paneline giriş yapın ve ardından sol tarafınızda bulunan Yazılar »Yeni Ekle bağlantısına tıklayın.

WordPress Yazı Ekleme

Şimdi sırasıyla nasıl yazılarımızı düzenleyeceğimizi inceleyelim.

1- BLOK EKLEME

WordPress yazılarınızı bloklar yalinde yayınlamanıza izin verir. Peki bloklar nedir? Bloklar WordPress sitenize makale, resim, video, butonlar, ses dosyaları’nı tek bir seferde veya ayrı ayrı yayınlamanıza olanak sağlayan araçlardır. 

Gönderilerinizi farklı farklı bloklar oluşturarak yayınlamanızı öneririz çünkü bu, daha sonra yayınlarınızı kolayca düzenlemenizi sağlar.

WordPress Blok Ekleme

2- KALICI BAĞLANTILAR

Bloğunuzu eklediniz ve yazınızı yazdınız şimdi sıra kalıcı bağlantılar eklemeye. Aslında WordPress yazdığınız makalenizin başlığını kalıcı bağlantılara otomatik olarak eklemektedir ancak bunu manuel değiştirmek isteyebilirsiniz. .

WordPress Kalıcı Bağlantılar

3- KATEGORİLER

Kategoriler yazmış olduğunuz yazılarınızın listelendiği bölümlerdir. WordPress sitenizdeki yazılarınızı tek bir kategoriye ekleyebileceğiniz gibi birden çok kategorilere ayırıp da gösterebilirsiniz.

WordPress Kategoriler

4- Etiketler

Etiketler yazılarınızın arama motorları tarafından bulunmasını sağlayan kısa açıklamalardır. Etiketleriniz yazmış olduğunuz yazınızla alâkalı olmalıdır. Yazılarınız için tekbir etiket belirleyebildiğiniz gibi birden çok etiket’de belirleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey birden fazla etiket ekleyecekseniz aralarını virgülle ayırmalısınız.

WordPress Etiket Ekleme

5- Öne çıkan görsel belirleme

Öne çıkan görseller yazılarınızla ilişkili yazılarınızı tanımlayıcı küçük görsellerdir. Web sitenizi ziyarete gelen bir kişiyi ilk karşılayan bu küçük görsellerdir. Öne çıkan görseller web sitenizin görünümünü olumlu yönde etkilemekte ve ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun kalmasını sağlamaktadır. 

Aşağıdaki resimlerde gösterilen adımları takip ederek yayınınız için bir görsel belirleyebilirsiniz

Adım #1

WordPress Yazı Görseli Belirleme

Adım #2

WordPress Yazı Görseli Belirleme

Adım #3

WordPress Yazı Görseli Belirleme

Adım #4

WordPress Yazı Görseli Belirleme

Adım #5

WordPress Yazı Görseli Belirleme

Adım #6

WordPress Yazı Görseli Belirleme

6- ÖZETLER

Özetler isteğe bağlı yazılarınızla ilişkili özel metinlerdir. Kullandığınız temaya ilişkin olarak özetler farklı alanlarda görüntülenebilir. Eğer özet alanını boş bırkırsanız WordPress yazınızın ilk 55 karakterini özet olarak otomatik gösterir.

WordPress Özet Ekleme

7- TARTIŞMA

Tartışma alanı sitenize gelen ziyaretçilerin yazmış olduğunuz bir makaleye veya bir video’ya yada bir resim’e yorum eklemelerini sağlar. Tüm yazılarınıza yorum eklemeye izin verebileceğiniz gibi sadece sizin belirleyeceğiniz yazılara yorum yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. 

Şimdi bunun nasıl yapıldığını iki farklı resimde görelim.

WordPress Yorum Gösterme
WordPress Yorum Kapatma

8- GÖRÜNÜRLÜK

Görünürlük yazılarınızın kimlere görünür olacağını ayarlamızı sağlayan WordPress araçlarındandır. Böylelikle yazılarınızın kimler tarafından görüntüleneceğini ayarlayabilirsiniz. WordPress bunun için bizlere herkese açık , özel ve parola korumalı olmak üzere üç seçenek sunmaktadır. 

Yazılarınız değişiklik yapmadığınız sürece WordPress tarafından varsayılan olarak herkese açık olarak ayarlanmakta ve yayınlanmaktadır.

WordPress Görünürlülük

9- YAYIN TARİHİ

Yayımlama tarihi WordPress siteleriniz için hazırladığınız makalelerinizin ileriki bir tarihte otomatik olarak yayımlamasını sağlayan bir özelliktir. Varsayılan olarak yazınızı yazdığınız tarihte makaleniz yayımlanır ancak bunu ileriki bir tarihe ertelemeniz mümkündür.

WordPress Yazı Ekleme

10- TASLAĞA DÖNÜŞTÜRME

Taslağa dönüştürmek yazdığınız bir yazının henüz yayına hazır olmadığını ve ziyaretçileriniz tarafından görüntülenemeyeceği anlamına gelir ancak site yöneticisi olarak kaydettiğiniz taslağı kendiniz görebilirsiniz. Bazan bir makale yazmaya başlarsınız ama bitirmeden işiniz çıkar ve başka bir yere gitmeniz gerekir daha sonra tekrar devam etmek üzere yazınızı taslak olarak kaydedebilir yazılarınızın kaybolmasını engelleyebilirsiniz.

WordPress Taslak

Umarız bu makale, WordPress sitenize yazı ekleme işlemini öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *