WordPress Sitenize Yazı Ekleme

0
22
Büyütmek için üzerine tıklayın

WordPress’le yazı ekleme işlemi oldukça kolay ve basittir. WordPress dünyanın en çok tercih edilen blog yazılımıdır. Haliyle nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili pek çok dökümana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu makale sizlere WordPress’te sitenize nasıl yazı eklemeniz gerektiği ile ilgili rehberlik edecektir. WordPress’in ne olduğu? Ne işe yaradığı? hakkında bilginiz yoksa buraya bakabilirsiniz.

 • WordPress admin paneline giriş yapın ve ardından sol tarafınızda bulunan
 • Yazılar >> Yeni Ekle bağlantısına tıklayın. Yukarıdaki resimden faydalanabilirsiniz.

Şimdi sırasıyla nasıl yazılarımızı düzenleyeceğimizi alt başlıklar halinde anlatarak inceleyelim.

 1. Blok Ekleme
 2. Kalıcı Bağlantılar
 3. Kategoriler
 4. Etiketler
 5. Öne Çıkan Görsel Belirleme
 6. Özet
 7. Tartışma
 8. Görünürlük
 9. YayımlamaTarihi
 10. Taslak

1- BLOK EKLEME

Büyütmek için üzerine tıklayın

WordPress yazılarınızı bloklar yalinde yayınlamanıza izin verir. Peki bloklar nedir? Bloklar WordPress sitenize makale, resim, video, butonlar, ses dosyaları’nı tek bir seferde veya ayrı ayrı yayınlamanıza olanak sağlayan araçlardır. Ben size makalelerinizi farklı farklı bloklar oluşturarak yayınlamanızı öneririm çünkü daha sonra makalenizi yada makalelerinizi düzenlerken çok faydasını göreceksiniz. Yandaki resimde nasıl blok oluşturacağınızı gösterdim .

Bloğunuzu eklediniz ve yazınızı yazdınız şimdi sıra kalıcı bağlantılar eklemeye. Aslında WordPress yazdığınız makalenizin başlığını kalıcı bağlantılara otomatik olarak eklemektedir yinede ek bir bilgi olması için aklımızın bir köşesinde bulunsun.

2- KALICI BAĞLANTILAR

Kalıcı bağlantılarınızı nasıl düzenleyeceğiniz aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

3- KATEGORİLER

Kategoriler yazmış olduğunuz yazılarınızın listelendiği bölümlerdir. WordPress sitenizdeki yazılarınızı tek bir kategoriye ekleyebileceğiniz gibi birden çok kategori oluşturup yazılarınızı dilediğiniz kategoride gösterebilirsiniz.

4- etiketler

Etiketler yazılarınızın arama motorları tarafından bulunmasını sağlayan kısa açıklamalardır. Etiketleriniz yazmış olduğunuz yazınızla alâkalı olmalıdır yazılarınız için tekbir etiket belirleyebildiğiniz gibi birden çok etiket’de belirleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey birden fazla etiket ekleyecekseniz aralarını virgülle ayırmalısınız.

5- öne çıkan görsel belirleme

Öne çıkan görseller yazılarınızla ilişkili yazılarınızı tanımlayıcı küçük görsellerdir. Web sitenizi ziyarete gelen bir kişiyi ilk karşılayan bu küçük görsellerdir. Öne çıkan görseller web sitenizin görünümünü olumlu yönde etkilemekte ve ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun kalmasını sağlamaktadır. Aşağıdaki resimlerde gösterdiğim adımları takip ederek yazınız için bir görsel belirleyin.

6- ÖZETLER

Özetler isteğe bağlı yazılarınızla ilişkili özel metinlerdir. Kullandığınız temaya ilişkin olarak özetler farklı alanlarda görüntülenebilir. Eğer özet alanını boş bırkırsanız WordPress yazınızın ilk 55 karakterini özet olarak otomatik gösterir.

7- TARTIŞMA

Tartışma alanı sitenize gelen ziyaretçilerin yazmış olduğunuz bir makaleye veya bir videoya yada bir resim’e yorum eklemelerini sağlar. Tüm yazılarınıza yorum eklemeye izin verebileceğiniz gibi sadece sizin belirleyeceğiniz yazılara yorum yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Şimdi bunun nasıl yapıldığını iki farklı resimde görelim.

8- GÖRÜNÜRLÜK

Görünürlük yazılarınızın kimlere görünür olacağını ayarlamızı sağlayan WordPress araçlarındandır. Böylelikle yazılarınızın kimler tarafından görüntüleneceğini ayarlayabilirsiniz. WordPress bunun için bizlere herkese açık , özel ve parola korumalı olmak üzere üç seçenek sunmaktadır. Yazılarınız değişiklik yapmadığınız sürece WordPress tarafından varsayılan olarak herkese açık olarak ayarlanmakta ve yayınlanmaktadır. Dilerseniz aşağıdaki resimlerde bunları inceleyelim.

9- YAYIMLAMA TARİHİ

Yayımlama tarihi WordPress siteleriniz için hazırladığınız makalelerinizin ileriki bir tarihte otomatik olarak yayımlamasını sağlayan bir özelliktir. Varsayılan olarak yazınızı yazdığınız tarihte makaleniz yayımlanır ancak bunu ileriki bir tarihe ertelemeniz mümkündür. Bunu nasıl yapacağınızı resimde görelim.

10- TASLAĞA DÖNÜŞTÜRME

Taslağa dönüştürmek yazdığınız bir yazının henüz yayına hazır olmadığını ve ziyaretçileriniz tarafından görüntülenemeyeceği anlamına gelir ancak site yöneticisi olarak kaydettiğiniz taslağı kendiniz görebilirsiniz. Bazan bir makale yazmaya başlarsınız ama bitirmeden işiniz çıkar ve başka bir yere gitmeniz gerekir daha sonra tekrar devam etmek üzere yazınızı taslak olarak kaydedebilir yazılarınızın kaybolmasını engelleyebilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım

YORUM EKLE

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz