WordPress W3 Total Cache VPS veya Dedicated Yapılandırma

13 Aralık 2020

WordPress W3 Total Cache VPS veya Dedicated yapılandırma eğitimi, halihazırda performans optimizasyonu konusunda deneyimli olan kullanıcılar için hazırlanmıştır. Bu kılavuzundaki seçeneklerin WordPress web sitenizin performansını nasıl artırdığını görmek için sitenizi W3 Total Cache eklentisiyle nasıl test edeceğinizi açıklayacağız.

WordPress web sitenizi hızlandırmak, hem ziyaretçilerinizin deneyimini hem de aynı anda arama sıralamalarını büyük ölçüde geliştirecektir.

Aşağıdaki W3 Total cache Önbellek öğreticisi, sunucunuzu W3 Total Cache ile çalışacak şekilde yapılandırmanın yanı sıra, WordPress web sitenizin performansını büyük ölçüde artırmak için Disk tabanlı önbelleğe alma yerine, sunucularınızı bellek deposunda kullanmak için eklenti kurma konusunda size yol gösterecektir.

Daha fazla eklentiye mi ihtiyacın var? WordPress eklenti sayfamızı ziyaret edin.

W3 Total Cache nedir?

W3 Total Cache, en hızlı ve en eksiksiz WordPress performans optimizasyon eklentisidir. Milyonlarca kullanıcı dahil olmak üzere birçok popüler site tarafından güvenle kullanılmaktadır. W3 Total Cache, sunucu performansınızı artırarak, sitenizin her yönünü önbelleğe alarak, indirme sürelerini kısaltarak ve içerik dağıtım ağı (CDN) entegrasyonu sağlayarak sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirir.

WordPress’e W3 Total Cache Yükleme

W3 Total Cache yüklemeden önce, diğer tüm önbellek eklentilerini (örneğin WP Super Cache) kaldırdığınızdan emin olun. Yüklemeden önce bunu yapmazsanız, aktivasyon sırasında eklentiyle ilgili sorunlar yaşarsınız.

Takip edebileceğiniz bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını açıklayan çok kapsamlı bir kılavuzumuz var. Veya aşağıdaki kısa rehberi takip edebilirsiniz:

WordPress yönetici panelinize gidin ve Eklentiler »Yeni Ekle‘ye tıklayın. “W3 Total Cache” araması yapın ve aşağıdaki görsel gibi sonuçlar görmelisiniz:

WordPress'e W3 Total Cache Eklenti Yükleme
WordPress’e W3 Total Cache Eklenti Yükleme

‘Hemen Yükle’ düğmesine tıklayın ve ardından eklentiyi etkinleştirin. Kurulum WordPress yönetici panelinize Performance etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir.

W3 Total Cache Eklenti Kurulumu – Video Dersi

Önkoşul: Bir Bellek İçi Depolama Yöntemi Seçme

Paylaşımlı hosting kullanırken, genellikle Disk dışında seçebileceğiniz başka bir seçeneğiniz yoktur, ancak bir VPS veya Dedicated Sunucuda barındırıyorsanız, çoğu durumda kök erişimi ve PHP uzantılarını yükleme olanağınız vardır. Önbellek dosyalarınıza hizmet verecek bellek depolarında bulundukları için aşağıdaki iki yöntemin kullanılması önerilir.

Memcached

Memcached[1], veritabanı yükünü azaltarak dinamik web uygulamalarını hızlandırmayı amaçlayan yüksek performanslı, dağıtılmış bir bellek nesnesi önbelleğe alma sistemidir. Veritabanı çağrıları, API çağrıları veya sayfa oluşturma sonuçlarından elde edilen küçük rasgele veri yığınları (dizeler, nesneler) için bir bellek içi anahtar-değer deposu sağlar.

Memcached, nispeten küçük ve statik veriler için idealdir ve sonuç olarak, daha küçük veri kümelerinde Redis’ten daha verimli olabilir. Ayrıca bu, büyük bir kaynak havuzuna sahip bir VPS veya Dedicated sunucu kullanırken bir avantaj olabilir.

Redis

Redis[2], veritabanı önbellek ve mesaj aracısı olarak kullanılan açık kaynak kodlu (BSD lisanslı), bellek içi veri yapısı deposudur. Redis veri yapıları, veri deposunda yürütülen basit komutlarla çok karmaşık programlama sorunlarını çözer, kodlama çabasını azaltır, verimi artırır ve gecikmeyi azaltır.

WordPress W3 Total Cache VPS veya Dedicated sunucunuzu yapılandırmaya başladığınızda ihtiyaçlarınıza göre seçim yapmanızı öneririz.

WordPress W3 Total Cache VPS veya Dedicated ile yapılandırma ayarlarına geçmeden önce bu hizmetleri nasıl yükleyeceğinizden emin değilseniz, hosting firmanızla iletişime geçmenizi öneririz.

Eğer yeni bir WordPress kullanıcısı iseniz yeni başlayanlar için W3 Total Cache kurulum ve yapıandırma ayarlarıyla ilgili klavuzumuza bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Başlangıç

Bu kılavuzun amacı doğrultusunda, kullandığımız sunucuda kurulu olduğu için Redis’i kullanacağız.

Genel Ayarlar

Yapılandırmamıza ince ayar yapmadan önce, kullanmak istediğimiz tüm önbelleğe alma türlerini etkinleştirdiğimizden emin olmak için Genel Ayarlar Sayfasından başlayacağız. Aşağıdakiler genel önerilerimizdir, ancak her yapılandırma, barındırma ortamına, temaya, eklentilere ve kullanıcılarınıza sunduğunuz içerik türüne bağlı olarak, bu ayar türlerinin değişeceğini unutmayın.

Preview Mode Nedir? (Önizleme Modu)

Önizleme modu yapılandırma ayarlarını gerçek sitede yayınlamadan (dağıtmadan) önce test etmek için kullanılan bir özelliktir. Önizleme modu, özellik devre dışı bırakılıncaya kadar etkin kalır.

W3 Total Cache, web sitenizi önbelleğe almak ve optimize etmek için gelişmiş yapılandırmalara sahiptir. Disk Sayfasını Önbelleğe alma gibi bazı yapılandırmalar otomatik olarak güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Ancak diğer seçenekler, Eklentilerinizin ve Temanızın işlevselliğini  bozabilir.

Özellikle, Minify ayarları, her şeyin doğru şekilde çalıştığından emin olmak için çok fazla deneme yanılma gerektirebilir. Yeni yapılandırmaları ziyaretçilerinize göstermeden önce güvenli bir şekilde test etmek için aşağıdaki talimatları uygulayın.

WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Önizleme Modu
WordPress W3 Total Cache Eklentisi Genel Ayarlar »Önizleme Modu

Önizleme Modunu Etkinleştirin ve Değişiklikler Yapın

 1. WordPress yönetici panelinizde Performance »General Settings menüsüne gidin.
 2. General bölümünde Önizleme Modu “Enable” ye tıklayın.
 3. Önizleme modunu etkinleştirdiğinizde mevcut ayarlarınız kaydedilecektir.
 4. Test etmek istediğiniz tüm yapılandırma değişikliklerini yapın.
 5. Performance »General Settings‘ bölümüne tekrar geri dönün ve General bölümünde Önizleme düğmesini arayın.
 6. Şimdi, yeni ayarlarla web sitenizin nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Kaydedilmiş Yapılandırmaya Geri Dönmek

 1. Web siteniz yeni yapılandırmayla düzgün çalışmıyorsa, Performance »General Settings ayarlarına gidin ve “Devre Dışı Bırak” ı tıklayın.
 2. Önizleme modunu etkinleştirdiğinizde, web siteniz kaydettiğiniz önbellek yapılandırmasına geri dönecektir.

Yeni Değişiklikleri Uygulayın

 1. Web siteniz yeni yapılandırmayla daha iyi performans gösteriyorsa “Deploy” ı tıklayın.
 2. Yeni yapılandırmanız kaydedilecek ve Önizleme modu şimdi tekrar devre dışı bırakılacaktır.

Gerektiği Kadar Tekrarlayın

 1. Web sitenizin arızalanmasına hangi değişikliğin neden olduğundan emin olmak için her seferinde yalnızca tek bir değişiklik yapmanız şiddetle önerilir.
 2. Yaptığınız her değişiklik için bu işlemi tekrarlayın ve sitenizin ziyaretçileri asla test edilmemiş bir önbellek yapılandırması görüntüleyemez.

Tebrikler! Artık W3 Total Cache içerisindeki Önizleme Modu ile yeni önbellek yapılandırmalarını nasıl güvenli bir şekilde test edeceğinizi biliyorsunuz.

Page Cache Nedir? (Sayfa Önbelleği)

WordPress’te Sayfa Önbelleğe Almayı etkinleştirmek için, buradaki kutuyu işaretlemeniz ve Önbelleğe Alma Yöntemi olarak Redis’i seçmeniz yeterlidir. Bu, önbelleğe alınmış sayfalarınızın doğrudan bellek deposundan sunulmasına olanak tanır.

Önerilen Okuma: WordPress sayfa içi SEO: Trafiğinizi arttırmak için ipuçları

WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Page Cache Ayarları
WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Page Cache Ayarları

Minify Nedir? (Küçültme)

Uyumlu olmayan bir tema kullanıyorsanız Minify, daha zor yapılandırmalardan biridir. “Auto” ‘yu etkinleştirmenizi ve önbelleğe alma yöntemi olarak “Redis” veya “Memcached” ‘i kullanmanızı öneririz.

HTML için varsayılan küçültmeyi HTML Tidy olarak seçebilirsiniz. Javascript ve CSS için, açılır listelerden seçebileceğiniz birkaç farklı seçeneğimiz var. Farklı yöntemler seçerken, her şeyin çalıştığından emin olmak için ön ucu kontrol edin. Ziyaretçilerinizin göreceği gibi siteyi gördüğünüzden emin olun.

WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Minify Ayarları
WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Minify Ayarları

Opcode Cache Nedir?

Sunucunuzda Opcache yapılandırılmışsa bu etkinleştirilecektir. PHP FPM çalıştırıyorsanız, W3 Total Cache etkin olduğunu göremeyebilir, ancak yine de aktif olacaktır.

WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Opcode Cache Ayarları
WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Opcode Cache Ayarları

Database Cache Nedir? (Veritabanı Önbelleği)

Veritabanı nesnelerini önbelleğe almak sitenizin yanıt süresini azaltabilir, ancak bu ayar, aynı zamanda sitenizin kodlanma şekline göre yapılandırmanız gereken bir ayardır. Önerimiz, siteniz için en iyi yöntemi belirlemeye yardımcı olmak üzere hem açık hem de kapalı testler yapmanızdır.

WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Database Cache Ayarları
WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Database Cache Ayarları

Object Cache Nedir? (Nesne Önbelleği)

Web sitenizin teması nesne yönlendirme yöntemleri kullanılarak kodlanmadığı sürece, Nesne Önbelleği, birçok yaygın işlem için sitelerinizin yürütme süresini daha da azaltabilir. Bazı durumlarda, bu ayar kapalıyken daha iyi performans gördük, bu nedenle kendiniz için en iyi ayarın hangisi olduğuna karar vermek için etkin veya devre dışı olarak her iki yöntemi de test ettiğinizden emin olun.

WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Object Cache Ayarları
WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Object Cache Ayarları

Browser Cache Nedir? (Tarayıcı Önbelleği)

Tarayıcı Önbelleği, web sitenizin verilerini yerel olarak depolamak için kullanıcıların tarayıcısından yararlanması açısından benzersizdir, böylece kullanıcı sayfanızı bir sonraki yüklemede anında yükler, çünkü sunucunuzdan ziyade veriler kendi bilgisayarından sunulmuştur.

Bu ayar, metin dosyaları ve resimler için harika çalışmaktadır ve yalnızca bu düğmenin etkinleştirildiğinden emin olursanız bundan yararlanabilirsiniz. Tarayıcı önbellek kurallarını doğrudan .htaccess[1] dosyanıza yazar ve tarayıcıya siteniz için verilerin yerel kopyalarını ne kadar süreyle saklayacağını bildirir.

WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Browser Cache Ayarları
WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Browser Cache Ayarları

CDN Nedir?

CDN, statik içeriğinizi tek bir barındırma sunucusu yerine birden çok bulut sunucusundan sunmanıza olanak tanıyan İçerik Dağıtım Ağı anlamına gelir. Bu, sunucu yükünü azaltmanıza ve web sitenizi hızlandırmanıza olanak tanır.

W3 Total Cache StackPath, AWS gibi ücretli CDN hizmeti veren sistemleri desteklemektedir. Şu anda herhangi bir CDN hizmeti kullanmıyorsanız bu bölümü atlayabilirsiniz.

WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »CDN Ayarları
WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »CDN Ayarları

Reverse Proxy Nedir? (Ters Proxy)

Ters proxy, istekleri WordPress yapmadan önce işleyerek sunucunuza ekler. Genellikle bu, Varnish gibi hizmetlerle yapılabilir, ancak bu öğreticinin amaçları doğrultusunda bir Reverse Proxy yapılandırmıyoruz.

WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Reverse Proxy Ayarları
WordPress Premium W3 Total Cache Eklentisi »Reverse Proxy Ayarları

User Experience Nedir? (Tembel Yükleme)

Tembel yükleme’nin en büyük avantajlarından biri, tarayıcınızda web sitenizin parçası olmayan ekran dışı görüntülerin yüklenmesini ertelemesidir. Bir nesnenin yüklenme işleminin ihtiyaç duyulana kadar ertelenmesi web sitenizin  daha hızlı olmasına yardımcı olur. Kullanıcılar için bant genişliğini korur, çünkü yalnızca istenen içeriği sunar ve aktarılan öğelerin miktarını azaltır.

Premium W3 Total Cache Eklentisi »Lazy Loading Ayarları
Premium W3 Total Cache Eklentisi »Lazy Loading Ayarları

Statistics Nedir? (İstatistikler

Kullanım İstatistikleri, önbelleklerinizin performansını ayrıntılı bir şekilde izlemenize yardımcı olan ve etkinleştirdiğiniz her bir önbelleğe alma yönteminin isabet oranlarını ve etkinliğini görmenize olanak tanıyan bir Pro özelliktir.

Bu özellik, WordPress web sitenizin performansının gerçekten ince ayarını yapmak ve başka türlü göremeyeceğiniz nüansları izlemek için harikadır. Düzgün bir şekilde önbelleğe alınmayan istekleri belirlemeye yardımcı olmak için erişim günlüklerinizi dahil etme ve birden çok farklı öğenin grafiklerini hızlı ve kolay bir görünümde görme seçeneğiniz vardır.

Premium W3 Total Cache Eklentisi »İstatistik Ayarları
Premium W3 Total Cache Eklentisi »İstatistik Ayarları

Fragment Cache

E-Ticaret veya Üyelik gibi son derece dinamik siteler, ziyaretçiler için bir sayfa oluşturmak üzere yürütme süresini önemli ölçüde azaltmak için fragment cache Pro Özelliğinden yararlanabilir. Bu yalnızca Pro’ya özel bir özellik olduğu için, bu kılavuzla yapılandırmayacağız.

Premium W3 Total Cache Eklentisi »Fragment Cache Ayarları
Premium W3 Total Cache Eklentisi »Fragment Cache Ayarları

Licensing

Pro’ya yükseltmeyi seçtiyseniz, lisans anahtarınız buraya girilecektir.

Premium W3 Total Cache Eklentisi »Licensing Ayarları
Premium W3 Total Cache Eklentisi »Licensing Ayarları

Miscellaneous Nedir?

Bu bölümde bir dizi çeşitli öğeyi yapılandırabilirsiniz. Google PageSpeed sonuçlarınızı WordPress gösterge tablosunda görüntülenmesini istiyorsanız​​ “Google PageSpeed Widget” ‘ını etkinleştirin.

Google Page Speed ​​Insights için bir API Anahtarı oluşturmak üzere Google‘a gidin ve oluşturduğunuz “API” anahtarınızı ilgili alana girin. Ayrıca, oturum açtığınızda yönetici çubuğunda Sayfa Derecelendirmesini gösteren birde seçeneğiniz bulunmaktadır.

W3 Total Cache Genel Ayarlar »Miscellaneous
W3 Total Cache Genel Ayarlar »Miscellaneous

Debug Nedir? (Hata Ayıklama)

Her bir önbellekle ilgili ayrıntılı bilgiler, sitenizin HTML yorumlarına sayfanın en alt kısmındaki kaynak koduna eklenecektir. Bu moddaki performans optimum olmayacaktır, bu nedenle bu özelliği idareli kullanmanızı ve kullanılmadığında devre dışı bıraktığınızdan emin olmanızı öneririz.

W3 Total Cache »Debug Ayarları
W3 Total Cache »Debug Ayarları

Import / Export Settings Nedir?

Bu bölüm, yapılandırmanızı yerel bilgisayarınıza çevrimdışı kaydetmenize olanak tanır. Yapılandırmanızın bir kopyasını kaydettikten sonra, performansınızınneye benzediğini görmek için bir performans testi yapmanız önerilir. Sitenizin performansına ince ayar yapmak için şimdi ayarları daha da derinlemesine inceleme seçeneğiniz bulunmaktadır.

W3 Total Cache Genel Ayarlar »İmport/Export
W3 Total Cache Genel Ayarlar »İmport/Export

Tebrikler! Artık WordPress Web Sitesi Sayfa Hızı İyileştirmeniz için W3 Total Cache eklentisinin yapılandırma ayarlarını öğrendiniz.

Kimbilir belkide farklı bir önbellek eklentisi kullanamak isteyebilirsiniz. WordPress siteniz için farklı bir önbellek eklentisi kullanmak isterseniz LiteSpeed Cache eklentisini deneyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

WordPress W3 Total Cache Sıkça Sorulan Sorular

Bu eklenti kimler için?

Okuyucularına en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak isteyen herkes.

Bunların hiçbirini hiç duymadım. Blogum iyi, kimse hızdan şikayet etmiyor. Bunu neden kurmalıyım?

Okuyucular nadiren şikayet etmeye zaman ayırırlar. Genellikle tercih ettiğinizden daha erken gezinmeyi bırakırlar ve tamamen geri dönmeyebilirler. Blogunuzun performansının başarısını engellemediğinden emin olmak, her web sitesi sahibinin çıkarına en uygun olanıdır.

Bu WP Admin’i hızlandıracak mı?

Evet, dolaylı olarak – sizinle çalışan çok sayıda blog yazarınız varsa, bu eklenti etkinleştirildikten sonra yalnızca WP Admin’e ayrılmış bir sunucunuz olduğunu hissedeceksiniz; sonuç, artan verimlilik.

Bu eklenti, WordPress çekirdeğinin çalışma şeklini değiştiriyor mu?

Hayır. Tema değişiklikleri, özel dosyalar, WordPress çekirdek dosyası değişiklikleri veya özel izinlerin ayarlanması gerekmez.

Şirketimde birçok sunucuda birçok blog çalıştırıyoruz, bu eklenti hala benim için mi?

Evet, özellikle birçok WordPress kurulumunuz veya bir WordPress MU kurulumunuz varsa, eklenti tam size göre.

W3 Total Cache diğer önbellekleme çözümlerinden neden daha iyidir?

Küçük veya büyük tüm pratik barındırma ortamlarını optimize etmek için tasarlanmış tek eklentidir. Seçenekler çoktur ve kurulum kolaydır.

Hangi WordPress sürümleri destekleniyor?

Paketteki tüm özellikleri kullanmak için, PHP 5.3 ile minimum WordPress 3.2 sürümü gereklidir.

Bu gerçek olamayacak kadar iyi, sonuçları nasıl test edebilirim?

Her sayfa yüklemesinde sonuçları anında görebilirsiniz, ancak somut ölçümler için aşağıdaki araçları göz önünde bulundurun:
Google Page Speed
WebPagetest
Pingdom

Umarız bu makale, VPS veya Dedicated sunucunuzda kolayca WordPress W3 Total Cache eklentisini kolayca yapılandırmanızda size yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsanız aşağıdaki yorum kısmına yazarak eklentiyi kullanan gönüllü WordPress uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *