WordPress Tema Güncelleme

5 Aralık 2020

Kullandığınız kişisel WordPress teması sitenizin en önemli yönlerinden birisidir. Sitenizin nasıl göründüğünü, içeriğinizin nasıl görüntülendiğini ve sitenizin modern, profesyonel ve markanıza uygun görünmesini sağlar. Bu yazıda, özelleştirmelerinizi kaybetmeden bir WordPress tema güncelleme işlemini nasıl kolayca gerçekleştireceğinizi göstereceğim.

Ayrıca, yeni bir tema güncellemesi yayınlandığında bundan etkilenmemeniz için temalarınızı nasıl düzgün şekilde özelleştireceğinizi de ele alacağım.

WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, WordPress temaları ve eklentileriyle sahip olduğunuz kolay özelleştirme seçenekleridir.

Ancak bazen WordPress tema güncelleme işlemi tamamen kolay olmayabilir. Eğer Bir WordPress teması özelleştirilmişse yeni bir güncellemede tüm değişikliklerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekir.

Ayrıca sitenizdeki eklentiler bir temanın yeni bir sürümüyle uyumlu değilse, hangi kodun güncellenip hangilerinin güncellenmeyeceğine karar vermeniz gerekir.

Özellikle özelleştirilmiş bir temaya sahip bir WooCommerce mağazası işletiyorsanız, güncellemeden sonra mağazanızın çalıştığından da emin olmalısınız.

WordPress Temanızı Neden Güncel Tutmalısınız?

WordPress sitenizi güncel tutmanız çok önemlidir. Eklentilerin, temaların ve WordPress’in yeni sürümleri her zaman iyi bir sebeple yayınlanır. Bir güncellemeden yararlanmamanız sitenizi riske atabilir.

Sitenizi güncel tutmanız gereken üç nedene birlikte göz atalım; güvenlik, uyumluluk ve özellikler.

1. Güvenlik

Web sitenizdeki kodların her zaman güncellenmesinin en önemli nedeni güvenliktir.

Temalara, eklentilere ve WordPress çekirdeğine yapılan güncellemelerin önemli bir kısmı güvenlik yamalarıdır: bu sürümler tüm güvenlik açıklarının üstesinden gelmek için tasarlanmaktadır.

WordPress yazılımı açık kaynaklı bir sistem olduğu için, güvenlik ve diğer sorunları takip eden aktif bir topluluğa sahiptir. Herhangi bir güvenlik açığı olduğunda kamuya açık şekilde tartışılacak ve mümkün olan en kısa sürede bu açıklar için güncellemeler yayınlanacaktır.

Bu WordPress’in faydalarından biridir: aktif topluluk, güvenlik açıklarını çok hızlı br şekilde tanımlayıp düzeltilmesini sağlar.

Ancak bir dezavantajı: sitenize saldırmak isteyen herkesin, örneğin bir temanın belirli bir sürümüyle ilgili sorunu bileceği anlamına gelir. Temanın bu sürümünü kullanarak siteleri hedefleyebilirler.

Bu nedenle, hedef olmaktan kurtulmak için güncellemeler yayınlanır yayınlanmaz temaları, eklentileri ve WordPress çekirdeğini güncellemeniz gerekir.

İyi bir güvenlik eklentisi yüklerseniz, bir temanın yeni bir sürümü yayınlandığında uyarılırsınız, bu nedenle güncellemeleri çalıştırmamak için hiçbir mazeretiniz kalmaz.

2. Uyumluluk

WordPress’in en son sürümüyle uyumluluğu sağlamak için temalar da güncellenir. Bu, yeni bir WordPress sürümü çıkar çıkmaz veya çok kısa bir süre sonra gerçekleşir. İyi bir tema geliştiricisi, temalarını WordPress’in yeni sürümlerine karşı test edecek ve uyumluluk için gereken değişiklikleri yapacaktır.

Ancak zamanla WordPress’in yeni sürümleri çıktıkça temanızda uyumluluk sorunları oluşabilir. Tecrübelerimize göre, temaların uyumsuz hale gelmesi eklentilerden çok daha az yaygındır, ancak yine de bilmeniz gereken bir şeydir.

Temanızı güncellemeden önce, WordPress’in en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

3. Özellikler

Temaları güncel tutmanın üçüncü nedeni, geliştiricinin eklemiş olabileceği tüm yeni özelliklerden en iyi şekilde yararlanmaktır.

Zaman zaman temalar, ya kullanıcılar ekstra özellikler talep ettiğinden ya da WordPress’in yeni yönlerinden yararlanabilmek için temaya yeni ekstra özellikler eklendiği için güncellenir.

Temanızın sitenizi geliştirecek yeni özellikleri varsa, neden onlardan yararlanmayasınız?

WordPress Tema Güncelleme Nasıl Gerçekleşir?

Temanızı güncellemek, web sitenizin bakımı için kritik bir görevdir. Herhangi bir güncelleme işlemi yapmadan önce, her zaman sitenizin bir yedeğini alın.

WordPress’te temanızı iki şekilde güncelleyebilirsiniz.

  1. Temanızda herhangi bir özelleştirme yoksa ( veya özel tasarım kullanmıyorsanız) Görünüm »Temalar etkin temanızda “Şimdi Güncelle” bağlantısına tıklayarak WordPress temanızı güncelleyebilirsiniz
  2. Temanız özel kod içeriyorsa en son sürüme güncellemek tüm özelleştirmelerinizin üzerine yazacak ve yapmış olduğunuz her bir değişiklik kaybolacaktır. Özelleştirilmiş bir temayı güvenli bir şekilde güncellemek için her zaman bir alt tema kullanın.

Güncelleştirmeler Ne Zaman Yüklenmeli

Öncelikle bir güncellemeyi çalıştırmak için en iyi zamanı belirlemek çok önemlidir. Çünkü, ziyaretçileriniz için herhangi bir kesintiyi en aza indirmek istiyorsanız, bunu günün herhangi bir saatinde (veya haftanın bir gününde) ziyaretçi sayınızın en düşük olduğu zamanlarda yapmanız çok daha mantıklıdır.

Ancak bunun, sitenizin kullanma olasılığının en düşük saat olduğunu varsaymayın. Yurt dışından önemli sayıda ziyaretçiniz varsa, siz güncellemeleri çalıştırırken ziyaretçi sayınızın aniden yükselmesi web sitenizi olumsuz etkileyecektir.

Sitenizin en az ziyaret aldığın zamanı belirlemek ve buna göre güncellemeler planlamak için Google Analytics gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Bu bilgilere sahip olduğunuzda, site güncellemelerini günün o saati veya haftanın bir günü için planlayabilirsiniz. Ancak canlı siteye yapılan güncelleme, kesinti sürelerine neden olacağından, en az rahatsız edici bir zaman seçilmelidir.

WordPress Tema Güncelleme Sırasında Hangi Özelleştirmeler Kaybolur?

Bir WordPress temasını özelleştirmenin birden fazla yolu vardır. Tema özelleştirmelerinden bazıları güvenlidir çünkü değişiklikleriniz WordPress veritabanının kendisinde saklanır.

Bu özelleştirmeler, Görünüm »Özelleştir sayfasını ziyaret ederek erişebileceğiniz yerleşik WordPress tema özelleştiricisi aracılığıyla yapılan tüm değişikliklerdir.

WordPress Tema Özelleştiricisi
WordPress Tema Özelleştiricisi

Tema özelleştiricisi, WordPress temanızı değiştirmenize ve tüm değişiklikleri WordPress veritabanında saklamanıza olanak tanır. Başlık görüntüsü, renkler, düzen, özel CSS ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

WordPress widget’larınız ve gezinme menüleriniz de tema güncellemelerinden etkilenmez.

Neve ve Restored 316 gibi popüler WordPress temaları tamamlayıcı eklentilerle birlikte gelmektedir. Bu eklentiler, temanıza ekstra özellikler eklemek için kullanılır. Bu tamamlayıcı eklentiler kullanılarak yapılan herhangi bir tema değişikliği de tema güncellemesinden etkilenmez.

WordPress düzeninizi SeedProd, Divi, Beaver Builder, Elementor gibi bir WordPress sayfa oluşturucu kullanarak özelleştirirseniz, bu değişiklikler de etkilenmeyecektir.

Bir eklenti kullanarak web sitenize eklediğiniz diğer özellikler de güvenlidir. Örneğin, WordPress iletişim formlarınız, yedekleme veya güvenlik eklentileriniz, e-posta popup araçlarınız, özel olarak oluşturduğunuz kayıt ve giriş formları ve daha fazlası.

WordPress tema Güncelleme işlemi sırasında kaybedeceğiniz özelleştirmeler

Temanızın functions.php dosyasına herhangi bir kod eklediyseniz , o zaman kaybolacaktır. Doğrudan temanızın stil sayfası (style.css) dosyasına eklediğiniz tüm CSS değişiklikleri de silinecektir.

Artık hangi değişikliklerin silineceğini bildiğinize göre, WordPress tema güncelleme işleminden sonra bunları nasıl koruyup geri yükleyeceğinizi anlatabiliriz.

Başlamadan Önce Sitenizi Yedekleyin

Durun! Web sitenizde bir güncelleme işlemi başlatmadan önce her zaman bir yedek almalısınız. Yedekleme işlemi, bu güncellemenin sitenizi bozması durumunda geri yükleyebileceğiniz bir veriye sahip olmanız içindir.

Aşağıda bahsettiğimiz tavsiyelere uyarsanız, herhangi bir sorunla karşılaşmanız pek olası değildir. Ama bazı şeyler planlandığı gibi gitmediğinde, daha önceden oluşturulmuş bir yedeği her zaman geri yükleyebilirsiniz.

Manuel yedekleme konusunda rahat değilseniz, bunun yerine yedekleme eklentileri kullanabilirsiniz. Aşağıda denemeniz gereken WordPress yedekleme eklentilerinin bir listesi bulunmaktadır.

Güncellemek İstediğiniz Temayı Önceden Test Edin

Güncellenecek olan temanın önceden bir test sitesinde kontrol edilmesi çok önemlidir. Canlı sitenizdeki temayı güncellemeden önce temanın en son sürümünü test edebilir, hatalarına bakabilir ve tüm eklentilerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bunun için bilgisayarınıza AMPPS Server kurulumu yapabilirsiniz. AMPPS Server WordPress, Joomla, Drupal gibi içerik yönetim sistemlerini (CMS) localhost’ta test etmenizi sağlayan bir bilgisayar programıdır.

Localhost AMPPS server kurulumu adlı klavuzumuzu inceleyerek bilgisayarınızda nasıl bir test ortamı oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz. AMPPS server programını resmi web sitesinden güvenli bir şekilde indirebilirsiniz.

WordPress Tema Güncelleme (Otomatik)

WordPress, yalnızca kendisi için değil, eklentiler ve tema güncellemelerini yüklemek için de güçlü bir sistemdir.

Güncellemeler, WordPress web sitenizin güvenliği ve performansı için gerçekten önemlidir. Güvenlik ve hata düzeltmelerinin yanı sıra, tema geliştiricileri bu güncellemelerle temanıza yeni özellikler de ekleyebilir.

WordPress web siteniz, düzenli olarak güncellemeleri kontrol eder ve bu güncellemeleri  Kontrol Paneli »Güncellemeler sayfası altında görüntüler.

WordPress Güncellemeler
WordPress Güncellemeler

Bir tema güncellemesi kullanıma sunulduğunda, Görünüm »Temalar sayfasında da bir bildirim görüntülenir.

Wordpress Tema Güncelleme
WordPress Tema Güncelleme

Yeni sürümü yüklemek için “Hemen Güncelle” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

WordPress daha sonra tema paketini indirecek, zip biçimindeki sıkıştırılmış dosyayı açacak ve eski dosyaları yeni sürümle değiştirecektir.

Bu, web sitenizde yüklü olan tüm eski tema dosyalarının üzerine yazacaktır. WordPress tema dosyalarınıza manuel olarak özel kod eklemişseniz, bu değişiklikleriniz kaybolacaktır.

Bu nedenle, değişikliklerinizi kaybetmemek ve orijinal temanın etkilenmemesi için manuel güncelleme yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bununla birlikte, hangi tema değişikliklerinin güvenli olduğuna ve hangi özelleştirmelerin silineceğine bir göz atalım.

Özelleştirmeleri Kaybetmeden WordPress Tema Güncelleme (Manuel)

Eski sürümü değiştirmek veya güncellemek için yeni tema sürümünün manuel olarak yüklenmesini isteyebilecek birkaç tema üreticisi bulunmaktadır. Bu basit bir işlemdir ve WordPress kontrol panelinin nasıl kullanılacağı hakkında en ufak bir fikri olan herkes tarafından gerçekleştirilebilir.

Bu basit işlemlerin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız aşağıda bahsettiğimiz üç kolay adımı uygulayarak WordPress tema güncelleme işlemlerini kolayca manuel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1. Adım Tema Güncellenmesine Hazırlanma

Yapmanız gereken ilk şey, bir FTP istemcisi kullanarak WordPress barındırma hesabınıza bağlanmaktır.

Bağlandıktan sonra /wp-content/themes/ klasörüne gidin ve tema klasörünüzü bilgisayarınıza indirin.

WordPress Tema Yükleme
WordPress Tema Yükleme

Bu klasör temanızın yedeği olacak ve daha sonra temayı güncelledikten sonra özelleştirmeleri kopyalayıp yapıştırmak için kullanacağız.

2. Adım Güncellenmiş Temayı İndirin ve Özelleştirmeleri Taşıyın

Şimdi eski tema dosyalarına yaptığımız özelleştirmeleri güncellenmiş yeni temamıza aktaracağız.

Temanızın web sitesini ziyaret edin ve en son sürümü bilgisayarınıza indirin. Temanın zip dosyasını bulun ve çıkartın.

Artık bilgisayarınızda hem yeni sürüme hem de eski özelleştirilmiş temaya sahip olmalısınız.

Eğer temada yaptığınız değişiklikleri hatırlıyorsanız, eski temadaki kod parçacıklarını kopyalayıp yeni sürüme yapıştırmanız yeterlidir.

Öte yandan, yaptığınız değişiklikleri hatırlamıyorsanız, önce onları bulmanız gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu her iki temanın dosyalarını karşılaştırmaktır.

Öte yandan, yaptığınız değişiklikleri hatırlamıyorsanız, önce onları bulmanız gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu her iki temanın dosyalarını karşılaştırmaktır.

Winmerge (Mac için kaleydoskop Linux için Meld veya Notepad-Plus) gibi bir dosya karşılaştırma yazılımı kullanmanız gerekir.

Dosya karşılaştırma yazılımında her iki tema klasörünü açın. Dosyaları yan yana göstererek, eski temaya eklediğiniz özelleştirmeleri bulmak için dosyaları hızlı bir şekilde karşılaştırmanıza olanak tanır.

Aşağıda Notepad-Plus yazılımına ait bir görsel kullanılmıştır.

WordPress Tema Dosyalarını Karşılaştırma
WordPress Tema Dosyalarını Karşılaştırma

Daha sonra kodu eski tema dosyasından kopyalayıp yeni temadaki aynı dosyaya yapıştırmalısınız.

3. Adım Yeni Tema Klasörünü Yükleme

Değişikliklerinizi yeni temaya kopyaladıktan sonra, artık güncellenmiş sürümü web sitenize yüklemeye hazırsınız.

Tekrar FTP istemcisini kullanarak web sitenize bağlanın ve /wp-content/themes/ klasörüne gidin. Yeni tema klasörünü seçin ve temanızı güncelleyin.

WordPress Tema Upload
WordPress Tema Upload

FTP istemciniz, aynı ada sahip dosyaların zaten mevcut olduğu konusunda sizi uyaracaktır. Eski dosyaların yeni dosyalarla değiştirildiğinden emin olmak için “Üzerine yazılsın” seçeneğini seçmeniz gerekir.

WordPress Tema Yükleme

WordPress temanızı başarıyla güncellediniz. Her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için web sitenizi ziyaret edin.

WordPress Tema Güncelleme Sırasında Değişiklikleri Kaybetmekten Nasıl Kaçınılır?

WordPress temanıza kod parçacıkları veya özel stiller eklemek istiyorsanız, izlemeniz gereken bazı iyi uygulamalar bulunmaktadır.

En iyi çözüm, bir alt tema oluşturmak ve özel kodunuzu alt temanın dosyalarına eklemektir.

Ancak, WordPress’e yeni başlayanların çoğu child teması oluştururken kendilerini rahat hissetmeyebilir. Neyse ki, daha kolay çözümler var

Tüm özel kod değişiklikleriniz için snippets eklentisini kullanabilirsiniz.

Web sitenizi bozmadan güvenli bir şekilde özel kod parçacıkları eklemenize olanak tanır ve değişiklikleriniz tema güncellemelerinden etkilenmez. Hatta bu değişiklikleri kaybetmeden WordPress temanızı bile değiştirebilirsiniz.

CSS kodu için, hepsini tema özelleştiricisinin “Ek CSS” sekmesi altında kaydedebilirsiniz.

WordPress Temanıza Ek CSS Stilleri Ekleme
WordPress Temanıza Ek CSS Stilleri Ekleme

Özet

Artık WordPress temanızı güncel tutmanın neden önemli olduğunu ve en önemlisi farklı senaryolara göre nasıl güncelleyeceğinizi biliyorsunuz. Güncel bir tema daha güvenli, WordPress çekirdeği ile uyumlu olacak ve tüm yeni özelliklerden yararlanacaktır.

Ancak doğru şekilde güncelleme yapmak önemlidir. Bir güncellemeyi çalıştırmadan önce her zaman bir yedek alın, önce hazırlık sitenizde test edin ve yalnızca o zaman değişiklikleri uygulayın.

Bu makalenin, özelleştirmeyi kaybetmeden WordPress temanızı güncelleme işleminde size yardımcı olacağını umuyoruz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bu sorunları aşağıdaki yorum kısmına yazarak WordPress’te uzmanlaşmış diğer kullanıcılarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

Eğer WordPress’te uzmansanız sizde tema güncellemeleriyle ilgili tercübelerinizi yorum yaparak yeni başlayan WordPress kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *