WordPress Tema Ekleme

25 Kasım 2019

Wordpres tema ekleme wordpress siteleri olan kişiler için oldukça basit bir işlemdir. WordPress’ in en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olmasının başında belki’de tema seçeneklerinin çok olması gelmektedir. WordPress siteniz varsa ve içeriklerinizi ziyaretçilerinize güzel sunmak istiyorsanız iyi bir temaya ihtiyacınız var demektir.

Merak etmeyin WordPress’in binlerce ücretli yada ücretsiz tema seçeneği mevcuttur. İyi bir temanın seo’ya ve google’da üst sıralara çıkmanıza etkisi çoktur. Bunun için tema seçimi dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Eğer iyi bir temaya sahipseniz merak etmeyin WordPress sitenize tema eklemenin tam üç farklı yolu vardır.

  1. Ftp programı kullanarak WordPress tema dosyalarınızın yüklenmesi.
  2. Admin panelinizde bulunan tema kütüphanesinden beğendiğiniz bir temayi kullanmak.
  3. Admin panlinden beğendiğiniz temanın zipli dosyasını yüklemek.

FTP PROGRAMIYLA TEMA YÜKLEMEK

Daha önce WordPress kurulumu yaparken filezilla programından bahsetmiştik. Bu arada yeri gelmişken belirtelim ki; filezilla windows işletim sistemlerinde çalışan bir programdır. Programı kullanabilmeniz için bilgisayarınızın işletim sisteminin windows olması gerekiyor. Şimdi filezilla’yı açın ve kullanıcı bilgilerinizi girmek suretiyle sunucunuza bağlanın.

İndirmiş olduğunuz zip’li temayı bilgisayarınızda açın ve tema dosyalarını wp-content »themes klasörüne yükleyin.

FTP İle WordPress Tema Ekleme
FTP İle WordPress Tema Ekleme

Yükleme işleminden sonra temayı aktif hale getirin.Temanızı aktif hale getirmek için WordPress admin panelinize giriş yapın sol tarafta bulunan menülerden Görünüm »Temalar bağlantısına tıklayın. şimdi temanın önizlemesini görüyor olmanız gerekir. Şimdi aktif hale getirmek istediğiniz temanızın üzerine gelin ve Etkinleştir butonuna tıklayıp temanızı aktif hale getirin

WordPress Tema Ekleme
WordPress Tema Ekleme

Eğer göremiyorsanız birşeyler yanlış gitmiş olmalı, yukarıdaki anlatımlara tekrar göz gezdirerek atlamış olduğunuz bir şeyler olup olmadığını kontrol edin.

TEMA KÜTÜPHANESİNDEN YÜKLEMEK

Bu seçeneğimizde WordPress tema ekleme işlemini tema kütüphane arşivinden nasıl yapılacağını göstereceğiz. Bu seçenek oldukça basit bir yöntemdir.  WordPress .org sitesinde geliştiriciler tarafından yüklenmiş binlerce tema var ve siz bunlardan dilediğinizi hiçbir ücret vermeden kullanabiliyorsunuz. Evet yanlış okumadınız bedava kullanabiliyorsunuz tek yapmanız gereken WordPress kütüphane arşivinden beğendiğiniz bir temayı aktıf hale getirmek. Hepsi bu kadar basit.

Şimdi admin panelinize giriş yapın Görünüm »Temalar bağlantısına gidin. Üst tarafda bulunan Yeni Ekle butonuna tıklayın ve böylece WordPress.org sitesinin size sunmuş olduğu tema arşivini açmış olacaksınız.

WordPress Tema Kütüphane Arşivi
WordPress Tema Kütüphane Arşivi

Bulunduğunuz sayfada Öne Çıkan, Popüler, En Son, Sık Kullanılanlar ve birde Özellik Filtresi bulunmaktadır. Bu menüleri kullanarak arama yapın ve daha sonra beğendiğiniz temanın üzerine gelerek Kur butonuna tıklayın WordPress temayı sizin için otomatik kuracak size de sadece keyfini sürmek kalacaktır.

WordPress Tema Kütüphanesinden Tema Etkinleştirme
WordPress Tema Kütüphanesinden Tema Etkinleştirme

PANELDEN ZİPLİ DOSYA YÜKLEMEK

Bu bölüme geçmeden önce elinizde zip biçiminde bir WordPress teması olması gerekiyor. Ücretsiz WordPress teması indirmek için WordPress.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yada sizin için seçtiğimiz en güzel  WordPress temaları arşivimizden de arama yapabilirsiniz.

Şimdi WordPress admin paneline giriş yapın Görünüm »Temalar bağlantısına tıklayarak tema yükleme alanına gidin. Üst tarafta bulunan Yeni Ekle butonuna tıklayın.

Eğer bu bölümde beğendiğiniz bir tema yoksa tekrar üst tarafta bulunan Tema Yükle butonuna tıklayın

ve daha önceden bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz zip biçimindeki WordPress temanızı seçip Hemen Yükle butonuna basın. WordPress sizin için temanızın kurulumunu gerçekleştirecektir.

Eğer hâlâ yardıma mı ihtiyacınız varsa aşağıdaki yorum kısmına yazın. Umarız bu makale, WordPress tema ekleme işlemini öğrenmenizde size yardımcı olmuştur.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *