WordPress Tema Ekleme

0
33
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Wordpres tema ekleme wordpress siteleri olan kişiler için oldukça basit bir işlemdir. WordPress’ in en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olmasının başında belki’de tema seçeneklerinin çok olması gelmektedir. WordPress siteniz varsa ve içeriklerinizi ziyaretçilerinize güzel sunmak istiyorsanız iyi bir temaya ihtiyacınız var demektir. Merak etmeyin WordPress’in binlerce ücretli yada ücretsiz tema seçeneği mevcuttur. İyi bir temanın seo’ya ve google’da üst sıralara çıkmanıza etkisi çoktur. Bunun için tema seçimi dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Eğer iyi bir temaya sahipseniz merak etmeyin WordPress sitenize tema eklemenin tam üç farklı yolu vardır.

  1. Ftp programı kullanarak WordPress tema dosyalarınızın yüklenmesi.
  2. Admin panelinizde bulunan tema kütüphanesinden beğendiğiniz bir temayi kullanmak.
  3. Admin panlinden beğendiğiniz temanın zipli dosyasını yüklemek.

1- FTP PROGRAMIYLA TEMA YÜKLEMEK

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

1- Daha önce WordPress kurulumunu yaparken filezilla ftp programından bahsetmiştim. Bu arada yeri gelmişken belirteyim ki; filezilla programı windows işletim sistemlerinde çalışan bir programdır. Bu programı kullanabilmeniz için bilgisayarınızın işletim sisteminin windows olması gerekiyor. Bu kısa açıklamadan sonra şimdi bu programı kullanarak WordPress sitenize tema ekleyeceğiz. Şimdi ftp programımız filezilla’yı açın ve kullanıcı bilgilerinizi girmek suretiyle sunucunuza bağlanın. Sol üst taraftaki resmi büyütmek suretiyle görsel destek alabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz zip’li temayı bilgisayarınızda açın ve tema dosyalarını wp-content >> Themes klasörüne yükleyin. Bu işlemin ardından ikinci adım olan temanızı aktif hale getirme işlemine geçin.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

2- Temanızı aktif hale getirmek için WordPress admin panelinize giriş yapın sol tarafta bulunan menülerden Görünüm >> Temalar bağlantısına tıklayın geldiğiniz sayfada yüklemiş olduğunuz temanın önizlemesini görüyor olmanız gerekiyor. Eğer göremiyorsanız birşeyleri yanlış yapmış olmalısınız yukarıdaki anlatımlara tekrar göz gezdirerek atlamış olduğunuz bir şeyler olup olmadığını kontrol edin. Merak etmeyin, WordPress sitenize tema yüklemek için iki seçeneğiniz daha bulunuyor. Lütfen aşağıda anlatmış olduğum diğer seçenekleri deneyin. Eğer yüklemiş olduğunuz temanızı görüyorsanız başardınız demektir. Şimdi aktif hale getirmek istediğiniz temanızın üzerine gelin ve Etkinleştir butonuna tıklayıp temanızı aktif hale getirin. Temanız hayırlı olsun.

2- TEMA KÜTÜPHANESİNDEN YÜKLEMEK

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Geldik WoprdPress sitemize tema eklemenin ikinci seçeneği olan kütüphane arşivinden tema eklemeye. Bu seçenek oldukça basit bir yöntemdir  WordPress .org sitesinde geliştiriciler tarafından yüklenmiş binlerce tema var ve siz bunlardan dilediğinizi hiçbir ücret vermeden kullanabiliyorsunuz. Evet yanlış okumadınız bedava kullanabiliyorsunuz tek yapmanız gereken WordPress kütüphane arşivinden sitenize uygun olan temayı bulup aktıf hale getirmek. Hepsi bu kadar basit.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Şimdi admin panelinize giriş yapın Görünüm >> Temalar bağlantısına tıklayın. Üst tarafınızda bulunan Yeni Ekle butonuna tıklayın ve WordPress.org sitesinin size sunmuş olduğu tema arşivine gidin. Bulunduğunuz sayfada Öne Çıkan , Popüler, En Son, Sık Kullanılanlar ve birde Özellik Filtresi bulunmaktadır. Bu menüleri kullanarak arama yapın ve daha sonra beğendiğiniz temanın üzerine gelerek Kur butonuna tıklayın WordPress temayı sizin için otomatik kuracaktır. Size ise sadece keyfini sürmek kalacaktır.

3- PANELDEN ZİPLİ DOSYA YÜKLEMEK

Bu bölüme geçmeden önce elinizde zip biçimli bir WordPress teması olması gerekiyor. Ücretsiz WordPress teması indirmek için WordPress.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. Şayet memnun kalmazsanız quckan.com WordPress temaları bölümünden arama yapabilirsiniz. Bu bölümde sizin için en güzel wordPress temalarını derlemeye çalıştım. Bu açıklamadan sonra WordPress sitenize tema eklemenin üçüncü adımı olan zip biçimindeki tema dosyanızın yüklenmesine geçelim.

Admin panelinize giriş yapın Görünüm >> Temalar bağlantısından tema yükleme bölümüne girin. Üst tarafta bulunan Yeni Ekle butonuna tıklayın. Eğer bu bölümde beğendiğiniz bir tema yoksa tekrar üst tarafta bulunan Tema Yükle butonuna tıklayın ve daha önceden bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz  zip biçimindeki WordPress temanızı seçip Hemen Yükle butonuna basın WordPress sizin için temanızın kurulumunu gerçekleştirecektir.

Lütfen aşağıdaki resimleri inceleyerek gösterilen adımları takip edin.

Eğer hâlâ yardıma ihtiyacınız varsa WordPress derslerimizden faydalanabilirsiniz. Yada profesyonel destek talebinde bulunabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım

YORUM EKLE

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz