WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme ( Sitenizi Bozmadan)

6 Aralık 2020

Genellikle WordPress eğitimlerini okurken, temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye özel kod parçacıkları eklemeniz istenebilir. Sorun şu ki, en ufak bir hata bile web sitenizi bozabilir. Bu makalede, sitenizin tema ayarlarını bozmadan kolay bir şekilde WordPress sitenize özel kod ekleme işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme
WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme

Özel Kod Eklemeyle İlgili Sorunlar

Genellikle WordPress öğrenirken eğitimlerde kod parçacıkları ve bunları temanızın functions.php dosyasına veya siteye özel bir eklentiye eklemeye yönelik talimatlar anlatılır.

Sorun şu ki, özel kod pasajındaki küçük bir hata bile WordPress sitenizi bozabilir ve onu erişilemez hale getirebilir.

Diğer sorun ise, siteye özgü bir eklentiye birden çok kod eklerseniz, dosyayı yönetmenin zor olabilmesidir.

Son zamanlarda bir çözüm ararken, yeni başlayan kullanıcıların WordPress siteye özel kod parçacıkları eklemesi ve yönetmesi için kolay bir çözüm yolu keşfettik.

WordPress Sitenize Özel Kod Parçacıkları Ekleme

Yapmanız gereken ilk şey, web sitenize Code Snippets eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını bilmiyorsanız adım adım kılavuzumuza bakmanızı öneririz.

Etkinleştirmenin ardından eklenti, WordPress yönetici çubuğunuza ‘‘Snippets’’ etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Üzerine tıkladığınızda, sitenize kaydettiğiniz tüm özel kod parçalarının bir listesi gösterilir.

Eklentiyi yüklediğinizde pasif konumda beş farklı örnek bir kod listesi oluşturulacaktır.

WordPress’e ilk özel kod parçacığını eklemek için devam edin ve ‘‘Yeni Ekle’’ düğmesine tıklayın.

WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme
WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme

Bu sizi ‘‘Yeni Snippet Ekle’’ sayfasına götürecektir.

Özel kodunuz için bir başlık girin. Bu başlık, kodu tanımlamanıza yardımcı olacak herhangi bir şey olabilir. Bundan sonra, kod pasajınızı kopyalayıp kod kutusuna yapıştırabilirsiniz.

WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme
WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme

Yukarıdaki ekran görüntüsünde, WordPress sitemizin varsayılan ‘‘Gravatar’’ görüntüsünü değiştirmek için özel bir kod parçası ekledik.

add_filter( 'avatar_defaults', 'qck_new_gravatar' );
function qck_new_gravatar ($avatar_defaults) {
$myavatar = 'https://quckan.com/wp-content/uploads/2020/12/instagram-logo.png';
$avatar_defaults[$myavatar] = "Varsayılan Gravatar";
return $avatar_defaults;}

Kod kutusunun altında, açıklama eklemek için bir metin alanı göreceksiniz. Buraya, bu kodun ne yaptığını, nerede bulduğunuzu ve web sitenize neden eklediğinizi anlamanıza yardımcı olacak her şeyi ekleyebilirsiniz.

WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme
WordPress Sitenize Özel Kod Ekleme

Kod parçacığınıza etiket de atayabilirsiniz. Bu etiketler, kod parçacıklarınızı konuya ve işleve göre sıralamanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak, ‘Save Changes and Activate‘ düğmesine tıklayın.

Kod parçacığını kaydetmek ve onu etkinleştirmek istemiyorsanız, yalnızca ‘Save Changes’ düğmesine tıklayın.

Ayrıca kod parçacığının kapsamını da değiştirebilirsiniz. Bunu sadece WordPress yönetici alanında, sitenizin ön ucunda veya her yerde çalıştırabilirsiniz. Emin değilseniz, varsayılan ‘Run snippet everywhere‘ seçeneğini işaretli tutun.

Kod parçacığını kaydettikten ve etkinleştirdikten sonra, sitenizde hemen etkili olur.

Özel Kodda Hataları Ele Alma

Normalde, eklenti veya tema dosyanıza özel kod eklerken yapılan bir hata, sitenizin hemen erişilemez hale gelmesine sebep olur.

Sitenizde bir sözdizimi hatası veya 500 dahili sunucu hatası görmeye başlarsınız. Bunu düzeltmek için, bir FTP programı kullanarak kodunuzu manuel geri almanız gerekir.

Snippets eklentisinin güzel yanı, koddaki bir sözdizimi hatasını otomatik olarak algılaması ve hemen devre dışı bırakmasıdır.

Snippets Söz Dizimi Hatası
Snippets Söz Dizimi Hatası

Ayrıca size yardımcı bir hata mesajı gösterecek ve böylece hatayı düzeltebileceksiniz.

Code Snippets Özelliklerini Yönetme

Code Snippets eklentisi, WordPress’teki özel kod parçacıklarınızı yönetmek için daha kolay bir kullanıcı arayüzü sağlar.

Kod parçacıklarını sitenizde etkinleştirmeden kaydedebilirsiniz. Snippet’i istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca sadece belirli bir kod parçasını dışa aktarabilir veya tümünü toplu olarak dışa aktarabilirsiniz.

Code Snippets Dışa Aktar
Code Snippets Dışa Aktar

Web sitelerini farklı bir sunucuya taşıyorsanız, Code Snippets eklentisini kullanarak Snippets »Import sayfasını ziyaret ederek kod parçacıklarınızı kolayca içe aktarabilirsiniz.

Code Snippets Eklentisi İçe Aktar
Code Snippets Eklentisi İçe Aktar

Code Snippets eklentisinin Snippets »Ayarlar sayfasını ziyaret ederek eklenti ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Code Snippets eklentisini kullanmak isterseniz Türkçe dil dosyalarını ücretsiz indirebilirsiniz.

Umarız bu makale, WordPress sitenize kolayca özel kod eklemeyi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsanız aşağıdaki yorum kısmına yazarak Code Snippets eklentisini kullanan gönüllü WordPress uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *