WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark

13 Eylül 2020

WordPress.com ve WordPress.org’un aslında iki farklı platform olduğunu biliyor muydunuz?

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark – Bana uygun Olan Hangisi?

Yeni başlayanlar genellikle WordPress.com ve WordPress.org’u karıştırır ve bu da onların ihtiyaçları için yanlış blog platformunu seçmelerine neden olur.

Kulanmak isteyenlerin farklı amaçları olsada herkesin tek bir amacı vardır o da: WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkı anlamak ve hangisinin ihtiyaçlarına daha uygun olduğunu bilmek.

Kullanıcılarımız bize sık sık hangisinin (WordPress.com ve WordPress.org) daha iyi bir platform olduğunu sormaktadır: Buna cevap vermeye yardımcı olmak için, ücretsiz WordPress.com ile WordPress.org’un en kapsamlı karşılaştırmasını oluşturduk.

Amacımız, ihtiyaçlarınız için doğru platformu seçebilmeniz için WordPress.com ile WordPress.org arasındaki temel farkları vurgulamak.

Doğru platformu seçmek çevrimiçi başarınız için çok önemli olduğundan, WordPress.com ile WordPress.org arasında en ayrıntılı karşılaştırmayı oluşturduk.

Sadece bir blog oluşturmak veya bir web sitesini DOĞRU yoldan yapmak istiyorsanız, bu makaleyi atlayabilir ve aşağıdaki kılavuzlarımıza gidebilirsiniz:

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki fark hakkında çok makale yada inceleme yazısı yazılmıştır. Ancak konuları böylesi derinlemesine ve kullanmak isteyen kitle için çok daha anlaşılır bir halde sunan başka bir makale yazılmamıştır.

Şimdi arkanıza yaslanarak bu makaleyi okuyun ve daha sonra wordpress.com veya wordpress.org’un hangisini kullanmanız gerktiğine kendiniz karar verin.

Hadi başlayalım!

WordPress Nedir?

WordPress, kendi bloğunuzu veya web sitenizi oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. İnternetteki web sitelerin %37’sinden fazlası WordPress kullanarak oluşturulmuştur. Biraz daha teknik bir dille, WordPress GPLv2 altında lisanslanan açık kaynakli bir içerik yönetim sistemidir.

Bu, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelmektedir. Bir içerik yönetim sistemi temelde, programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan web sitenizin önemli yönlerini (içerik gibi) yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır. İsteyenler daha fazla bilgi için WordPress nedir? bağlantımızı ziyaret edebilir.

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu, her bir platformu ayrı ayrı incelemektir.

WordPress.org

WordPress.org “gerçek WordPress” hakkında tüm harika şeyleri duyduğunuz popüler web sitesi oluşturma platformudur.

Açık kaynaklıdır ve herkesin kullanması için %100 ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan bir alan adı ve barındırma hizmetidir. Kendi kendine barındırılan WordPress olarak da adlandırılmasının nedeni budur.

Web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için WordPress.org’u kullanmanın artıları ve eksileri aşağıdadır.

WordPress.org Artıları

WordPress.org ile web sitenizin tam kontrolü sizdedir. İstediğiniz her şeyi yapmakta ve ihtiyacınız olduğu kadar özelleştirmekte özgürsünüz.

İşte web sitenizi oluşturmak için WordPress.org’u seçmenin avantajlarından bazıları ve bunun 1 numaralı en iyi site oluşturucu seçmemizin nedeni.

 • WordPress yazılımı ücretsizdir, açık kaynaklı ve kullanımı çok kolaydır.
 • Web sitenizin ve tüm verilerin sahibi sizsiniz. Siteniz, birisi hizmet şartlarına aykırı olduğuna karar verdiği için (yasadışı bir şey yapmadığınız sürece) KAPATILMAYACAKTIR. Tam kontrol sizdedir.
 • Web sitenize ücretsiz, ücretli ve özel WordPress eklentileri/uygulamaları ekleyebilirsiniz.
 • Web sitenizin tasarımını gerektiği gibi özelleştirebilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir ücretsiz veya premium WordPress temasını ekleyebilirsiniz. Ayrıca tamamen özel tasarımlar oluşturabilir veya istediğiniz herhangi bir şeyi değiştirebilirsiniz.
 • Gelirinizi kimseyle paylaşmadan kendi reklamlarınızı yayınlayarak WordPress sitenizden para kazanabilirsiniz.
 • Özel analiz ve izleme için Google Analytics gibi güçlü üçüncü taraf araçları kullanabilirsiniz.
 • Dijital veya fiziksel ürünler satmak, kredi kartı ödemelerini kabul etmek ve ürünleri doğrudan web sitenizden teslim etmek/göndermek için bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca üyelik siteleri oluşturabilir ve premium içerik, kurslar vb. İçin üyelikler satabilir ve web sitenizin etrafında bir çevrimiçi topluluk oluşturabilirsiniz.

WordPreess.org Eksileri

WordPress.org sitesini kullanmanın çok az da olsa eksileri bulunmaktadır.

 • Tüm web siteleri gibi, hosting hizmetine ihtiyacınız olacak. Burası web sitesi dosyalarınızın internette saklandığı yerdir. Başlangıçta maliyet yıllık 70-100 TL civarındadır. Bununla birlikte, web siteniz büyüdükçe ve daha fazla trafik aldıkça, web barındırma maliyetleri beklendiği gibi artacaktır, ancak bu durumda maliyetleri karşılayacak kadar para kazanmış olursunuz.
 • Güncellemelerden siz sorumlusunuz. WordPress sitenizi sadece güncelleme düğmesine tıklayarak (1 tıklama) kolayca güncelleyebilirsiniz, bu yüzden çok fazla iş yapmak zorunda kalmazsınız. WordPress 5.5 sürümünden sonra ücretsiz eklentileri isteğiniz doğrultusunda otomatik güncelleyebilmektedir.
 • Yedeklemelerden siz sorumlusunuz. Neyse ki, otomatik yedeklemeleri kurmanıza izin veren onlarca WordPress yedekleme eklentisi bulunmaktadır.

WordPress.org web sitesinin gerçek maliyeti, oluşturmaya çalıştığınız şeye (blog, portföy web sitesi, e-ticaret mağazası, üyelik sitesi vb.) Göre değişir. Ücretsiz şablonlar ve premium şablonlar, ücretsiz eklentiler ve premium eklentiler gibi başka faktörler de vardır.

Düşük bir bütçeyle, web sitenizi yılda 300 TL gibi düşük bir fiyata oluşturabilirsiniz.

Kullanıcıların %99’u için önerimiz her zaman WordPress.org’u kullanmalarıdır. Bir web sitesinin nasıl kurulacağıyla ilgili kılavuzumuza bakın.

WordPress.com

WordPress.com, WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından oluşturulan bir barındırma hizmetidir. Aynı kurucu nedeniyle, kullanıcılar genellikle WordPress.com’u popüler WordPress.org yazılımıyla karıştırır.

WordPress.com hizmetinin 5 ücretli planı vardır:

 • Ücretsiz – Çok sınırlı
 • Kişisel – 13 TL ay
 • Premium – 25 TL ay
 • Business – 75 TL ay
 • E-Ticaret – 125 TL ay

WordPress.com’un artılarına ve eksilerine bir gözatalım.

WordPress.com Artıları

Ücretsiz WordPress.com platformu, hobi blog yazarları ve aileleri için bir blog başlatanlar için iyi bir seçimdir. WordPress.com’u kullanmanın avantajlarından bazıları ise şunlardır:

 • 3 GB’a kadar alan için ücretsizdir. Bundan sonra, daha fazla alan için ücretli bir plana geçmeniz gerekecek. (Kişisel plan 13 TL/ay boyut 6 GB, Premium plan 25 TL/ay boyut  13 GB, Busines plan 75 TL/ay 200 GB depolama alanı sağlar).
 • Güncellemeler veya yedeklemeler için endişelenmenize gerek yok. WordPress.com bununla ilgilenecektir.

WordPress.com Eksileri

Ücretsiz WordPress.com’u WordPress.org’dan ayıran çeşitli sınırlamalar vardır. WordPress.com’u kullanmanın bazı dezavantajları ise şunlardır:

 • Tüm ücretsiz web sitelerine reklam verirler. Kullanıcılarınız bu reklamları görür ve bundan para kazanamazsınız. Kullanıcılarınızın reklamlarını görmesini istemiyorsanız, ücretli bir plana geçmelisiniz (aylık 13 TL’den başlayan fiyatlarla).
 • Web sitenizde reklam satmanıza izin VERİLMEZ, bu da sitenizden para kazanma yollarını ciddi şekilde sınırlar. Yüksek trafikli bir site işletiyorsanız, gelirini onlarla paylaştığınız WordAds adlı reklam programlarına başvurabilirsiniz. Premium ve Business kullanıcıları WordAds programını hemen kullanabilir.
 • Eklenti yükleyemezsiniz. Ücretsiz plan kullanıcıları, önceden etkinleştirilen yerleşik Jetpack özelliklerine sahip olur. Business kullanıcıları, çeşitli uyumlu eklentilerden (300 $ / yıl) yükleyebilir. WordPress.com VIP programı, eklentileri kurmanıza izin verir ve aylık 5000 $ ‘dan başlar.
 • Özel temalar yükleyemezsiniz. Ücretsiz kullanıcılar yalnızca sınırlı tema koleksiyonundan yükleyebilir. Premium ve Business kullanıcıları, premium temaları da seçebilir. Ücretsiz sürüm için sınırlı özelleştirme seçenekleri bulunmaktadır. Premium ve Business kullanıcıları özel CSS kullanabilir.
 • Onların istatistikleriyle sınırlısınız. Google Analytics ekleyemez veya başka bir güçlü izleme platformu kuramazsınız. Busines kullanıcıları Google Analytics’i yükleyebilir.
 • Ücretsiz WordPress.com web siteleri, WordPress.com markalı bir etki alanıyla gelir (ör. Https://websiteniz.wordpress.com). Özel bir alan adı almak için ücretli bir plana ihtiyacınız olacak (ör. Https://www.websiteniz.com).
 • Hizmet şartlarını ihlal ettiğinizi düşünürlerse sitenizi istedikleri zaman silebilirler.
 • Siteniz tarafından footer kısmında desteklenen bir WordPress.com bağlantısı görüntülenecektir. Business planına yükseltilerek kaldırılabilir.
 • WordPress.com, e-Ticaret planına geçmediğiniz sürece herhangi bir e-Ticaret özelliği kullanamaz veya ödeme alamazsınız.
 • WordPress.com ile üyelik web sitesi oluşturamazsınız.

Gördüğünüz gibi, WordPress.com barındırma platformu, ücretsiz, kişisel ve hatta premium plandayken oldukça  sınırlıdır. Daha gelişmiş özelliklerden bazılarının kilidini açmak için, busines planında (aylık 75 TL) ödemeniz gerekir.

WordPress.com ve WordPress.org Sık Sorulan Sorular

Bu popüler bir konu olduğundan ve quckan.com yeni başlayanlar için en büyük ücretsiz WordPress kaynak sitesi olduğundan, WordPress.com ve WordPress.org hakkında onlarca soru alıyoruz.

Aşağıda en sık sorulan soruları yanıtlamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık:

WordPress.com ve WordPress.org – Hangisi Daha İyi?

Kişisel bir blog yazarıysanız ve web sitenizden para kazanmayı umursamıyorsanız, o zaman ücretsiz WordPress.com’u kullanın.

Sitenizden para kazanmak isteyen bir işletme veya blog yazarıysanız, WordPress hosting paketiyle beraber WordPress.org’u kullanmanızı öneririz. Web sitenizi istediğiniz gibi büyütme özgürlüğü ve esnekliği sağlar.

WordPress.com kullanıcıları Business planıyla (her web sitesi için 75 TL/ ay) birkaç gelişmiş özellik elde ederken, yıllık 100 TL ‘ye mal olan WordPress hositng paketiyle bir WordPress sitesiyle çok daha ileriye gitmeyi sağlayabilirsiniz.

Uzman görüşümüze göre, WordPress.org daha iyi bir platformdur. Bu, her profesyonel blog yazarının, küçük işletme sahibinin ve hatta microsoft news gibi büyük markaların kullandığı platformdur.

Ücretsiz WordPress.com Web Sitesinden Para Kazanabilir miyim?

WordPress.com, ücretsiz WordPress.com web sitelerinde reklam yayınlamanıza izin vermez. Yüksek trafikli bir web sitesi işletiyorsanız, kendi WordAds programlarına katılabilir ve reklam gelirinizi WordPress.com ile paylaşabilirsiniz.

Web sitenize bazı bağlı kuruluş bağlantıları koyabilirsiniz, ancak hepsi bu kadar.

Temel olarak, WordPress.com sitenizdeki içeriklerden para kazanmak için çok sınırlı seçeneğiniz var.

WordPress.com ve WordPress.org – E-ticaret için hangisi daha iyi?

WordPress.org, bir e-ticaret sitesi oluşturmanın en kolay yolunu sunar. Mağazanızı oluşturmak için WooCommerce eklentisini kullanabilir veya diğer birçok WordPress e-Ticaret, üyelik ve LMS eklentisi arasından seçim yapabilirsiniz.

WordPress.com ayrıca aylık 125 TL ‘den başlayan bir e-Ticaret planı da sunuyor, bu da yeni başlıyorsanız oldukça yüksek bir miktardır. Özellikler açısından hâlâ sınırlıdır ve e-ticaret mağazanız için WordPress.com’un hizmet şartlarına uymanız gerekir.

Yüksek bir bütçe olmadan çevrimiçi bir mağazayı nasıl oluşturacağınıza ilişkin kılavuzumuza bakın.

Nasıl bir WordPress.org sitesi oluşturabilirim?

Kendi kendine barındırılan bir WordPress web sitesini oluşturmak için bir alan adına ve WordPress hosting paketine ihtiyacınız olacak.

Alan adı, google.com, quckan.com vb. Gibi web sitenizin internet üzerindeki adresidir. Web hosting, web sitenize ait dosyaların internette depolandığı yerdir. Nasıl bir web hosting kullanacağınızı bilmiyorsanız web hosting seçimi adlı makalemiz size yardımcı olacaktır.

Web sitenizi barındırmak için Turhost‘u kullanmanızı öneririz çünkü bunlar türkiyenin en büyük web barındırma şirketlerinden biridir.

Adım adım talimatlar için, bir web sitesinin nasıl yapılacağına dair ücretsiz kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa, WordPress’i kurabilir ve web sitenizi oluşturabiliriz. Daha fazla bilgi için destek sayfamızı ziyaret edin.

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir miyim?

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı bilmeyen yeni kullanıcılar genellikle ücretsiz WordPress.com hizmetiyle başlar. Platformun sınırlamalarını gördüklerinde, WordPress.org olarak da bilinen “Gerçek WordPress” e geçmek istiyorlar.

Evet, kesinlikle WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş yapabilir ve tüm içeriğinizi oldukça kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl taşıyacağınıza dair adım adım bir kılavuz oluşturduk.

WordPress.com ve WordPress.org – Özet

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları düşünmenin en iyi yolu, araba kiralamakla araba sahibi olmak arasındaki benzetmedir.

WordPress.com, araba kiralamaya benzer. Yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız üzerinde sınırlı gücünüz ve kontrolünüz vardır.

WordPress.org bir araba sahibi olmak gibidir. Tam kontrole sahip olduğunuz yerde, kimse yapmak istediğiniz şeyleri yapmanıza engel olamaz ve istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Aşağıda, kendi kendine barındırılan WordPress.org ile WordPress.com karşılaştırma tablosunda yukarıda bahsettiğimiz her şeyin özeti bulunmaktadır:

HizmetlerWordPress.org
(Platformu)
WordPress.com
(Ücretsiz)
WordPress.com
(Premium)
WordPress.com
(Business)
Maliyet80-100 TL / YılÜcretsiz299 TL / Yıl899 TL / Yıl
DomainEvetHayırEvetEvet
Hosting Sınırsız3 GB13 GB200 GB
Para KazanmaEvetHayırEvet (Paylaşım)Evet (Paylaşım)
Marka ÖzgürlüğüEvetHayırHayırEvet
SEOEvetHayırHayırEvet
Güçlü AnalitikEvetHayırHayırEvet
Tema DesteğiEvetHayırSınırlıEvet
Eklenti DesteğiEvetHayırHayırEvet
E-Ticaret DesteğiEvetHayırHayırHayır
Üyelik SitesiEvetHayırHayırHayır
Bakım ModuEvetHayırHayırHayır
Tam KontrolEvetHayırHayırHayır
WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırma Tablosu

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Fark Hakkında Son Düşünceler

Benzer alan adlarının yarattığı kafa karışıklığı: WordPress.com ve WordPress.org, yeni başlayanlar için oldukça talihsizliktirdir. Umudumuz, bu makaleyi WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları anlamada yararlı bulmuş olmanızdır.

Web sitenizde size başarılar diliyor ve doğru platformu seçtiğinizi umuyoruz: WordPress.org

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğitimleri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *