WordPress Nedir?

25 Kasım 2019

WordPress nedir? Bir internet sitesi veya kişisel bir blog kurmaya karar verdiniz ve internette araştırmaya başladınız ama bir sürü saçma sapan siteyle karşılaştınız. İşte tam bu noktada wordpress imdadınıza yetişecektir. Çünkü wordPress, GPL lisansı altında, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış kişisel bir blog sistemidir. Kısaca WordPress bir içerik yönetim sistemi (CMS)’dir. Kullanımı ücretsizdir ve binlerce geliştirici tarafından geliştirilmektedir.

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress ile yapabileceklerinizi hayal dahi edemezsiniz. Kişisel bir blog’dan tutun şirketinizin internette var olabilmesi için gerekli tüm içeriklere sahiptir. WordPress dünya çapında en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinin en başında gelir. Binlerce ücretli veya ücretsiz tema ve eklentisi ile web sitesi kurmak isteyenlerin ilk başvurduğu kaynaktır. Resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. WordPress.org

Sitenizi wordpress’le oluşturursanız bir admin paneline ve sitenizin tam bir kontrolüne sahip olursunuz. Böylece başka hiç kimseye ihtiyaç duymadan bloğunuzu veya sitenizi özgürce oluşturabilir istediğiniz değişikleri yapabilirsiniz. Merak edenleriniz için söyleyelim evet bu sitede wordpress’le oluşturulmuştur.

WordPress’le neler yapabilirim? Eğer aklınızda böyle bir soru varsa başlangıç olarak birkaç örnek vermek istiyoruz.

1- BLOG YAZARLIĞI :

Eğer yazmak sizin için vazgeçilmez bir hobi ise WordPress dünyasını yazılarınızdan mahrum bırakmayın ve hemen bir blog oluşturun.

2- VİDEO VEYA GALERİ OLUŞTURUN:

Kişisel video ve resimlerinizi paylaşabilir kocaman bir medya ağı oluşturabilirsiniz. Twitter, facebook, youtube gibi sosyal medya devleri ile entegreli çalışabilirsiniz.

3- ONLİNE E-TİCARET SİTESİ OLUŞTURUN:

Satacak bir şeyleriniz mi var? İster elektronik ister dijital olsun farketmez bu iş için WordPress’te pek çok eklenti bulacaksınız. Sadece size en uygun eklentiyi bulmaniz yeterli. Hiç bir şey bilmiyor musunuz? Üzülmeyin quckan.com’da pekçok dökümana ücretsiz erişim elde edersiniz.

Evet yanlış okumadınız wordpress kullanarak internet üzerinden online çevirimiçi bir mağaza oluşturabilir fiziksel veya dijital ürün satışı yapabilirsiniz bunun için tek ihtiyacınız wordpress’in ücretsiz eklentisi olan WooCommerce eklentisini indirip kullanmaya başlamanızdır. WooCommerce hakkında daha fazla bilgiye WordPress için Woocommerce eklentisi adlı makalemizden faydalabilirsiniz.

Eğer hazırsanız wordpres kurulumuna başlayabiliriz. WordPress kurulumundan sonra hemen yapmanız gerekenler adlı başlığımıza da gözatabilirsiniz.

Halâ WordPress’i merak ediyorsanız daha önceden oluşturmuş bazı örneklere göz atabilirsiniz.

WordPress Kullanarak Oluşturulan Siteler

  1. Son dakika haberleri,köşe yazarları,en güncel haber ve son dakika haberleri
  2. Türkiye’deki tüm WordPress kullanıcıları için profesyonel makaleleriyle WordPress rehberi
  3. İnternet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama

WordPress kurulumuyla ilgili sorun yaşıyorsanız sorunun ne olduğunu yorum yaparak belirtebilir, gönüllü kullanıcılarımız tarafından çözülmesini sağlayabilirsiniz. Umarız bu makale, WordPress nedir? sorusunu öğrenmenizde size yardımcı olmuştur.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *