WordPress LiteSpeed Cache Eklentisi

WordPress LiteSpeed ​​Cache eklentisi WordPress siteleriniz için ücretsiz, sunucu düzeyinde özel bir önbellek ve bir dizi optimizasyon özelliği içeren hepsi bir arada site hızlandırma eklentisidir. Herhangi bir web sunucusuna (LiteSpeed, Apache, NGiNX, vb.) sahip herkes tarafından kullanılabilir. WordPress’e ait Eklentilerin ve temaların büyük çoğunluğu LiteSpeed Cache ile uyumludur. LiteSpeed Cache, WordPress Multisite‘yi destekler, WooCommerce, bbPress ve Yoast SEO gibi en popüler eklentilerle uyumludur. LiteSpeed API’si olmayanlar da dahil tüm WordPress kullanıcıları bu eklentiyi kullanabilir. Bu eklenti şimdiye kadar 1 milyon defa indirilmiş ve 18 dile çevirisi yapılmıştır.

WordPress sitenizi hızlandırdığı gibi sayfalarınızın açılış performasını önemli ölçüde yükseltmektedir. Sitenizi hızlandırarak sunucunuzun sayfalarınızı yüklemek için harcadığı süreyi kısaltır. Google sıralamanıza olumlu etkisi olduğu gibi ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun süre zaman geçirmesine ve tekrar sitenizi ziyaret etmesine olumlu katkı sağlar. Bu eklenti aynı zamanda PageSpeed puanınızın artmasına sebep olur.

LiteSpeed ​​Cache eklentisi sitenizde görüntülenen web sayfaların birer kopyasını saklar. Sayfalar, LiteSpeed ​​sunucu yazılımının kurulu olduğu sistemde yerel olarak depolanır. Depolama ve saklama haricinde LiteSpeed ​​çalışanları da dahil herhangi bir şekilde hiçkimseye aktarılmaz veya erişilmez. Tüm önbellek dosyaları geçicidir ve gerekirse Tümünü Temizle komutuyla normal süreleri dolmadan kolayca temizlenebilir.

Önbelleğe almanın yanı sıra, eklenti bir Resim Optimizasyonu özelliğine sahiptir. Optimizasyon istendiğinde, resimler uzak bir LiteSpeed ​​sunucusuna iletilir, işlenir ve ardından sitenizde kullanılmak üzere geri gönderir.

LiteSpeed Cache’nin Genel Özellikleri

 • Ücretsiz QUIC.cloud CDN Önbellek
 • Nesne Önbelleği (Memcached/LSMCD/Redis)
 • Resim Optimizasyonu desteği (Lossless/Lossy)
 • WooCommerce ve bbPres Önbellek desteği
 • CSS, JavaScript ve HTML küçültme desteği
 • Satır içi CSS/JS küçültme desteği
 • CSS/JS birleştirme desteği
 • Otomatik olarak kritik CSS oluşturma
 • Lazyload Resimler/İframe’ler
 • Duyarlı resim tutucular
 • Çoklu CDN desteği
 • CSS/JS Eşzamanlı yükleme desteği
 • Tarayıcı önbellek desteği
 • Veritabanı temizleme ve optimizasyon desteği
 • PageSpeed ​​puan optimizasyonu desteği
 • OPcode Önbellek HTTP/2 Push for CSS/JS (Onu destekleyen web sunucularında)
 • DNS Prefetch
 • Cloudflare API Tekli ve Çoklu Site (Ağ) desteği
 • Import/Export Ayarları
 • Genel/Gelişmiş ayar görünümü
 • Kolay anlaşılır arayüz
 • WebP Resim formatı desteği
 • Hız kontrolü desteği

LİTESPEED CACHE EKLENTİSİ ÜCRETSİZ İNDİR

BAŞLIKLAR

1) LiteSpeed Cache Kurulumu

WordPress Litespeed Cache Eklentisi
WordPress Litespeed Cache Eklentisi

LiteSpeed kurulumu diğer WordPress eklentileri gibi kurulmakta ve oldukça basittir. WordPress Admin paneline giriş yapın Eklentiler >> Yeni Ekle bağlantısına tıklayın.

 

WordPress Litespeed Cache Eklentisi
WordPress Litespeed Cache Eklentisi

Ardından arama kutusuna yüklemek istediğiniz eklentinin adını (LiteSpeed Cache) yazın. Yükleyeceğiniz eklentiyi gördüğünüzde sol üst köşede Hemen Yükle butonu bulunmaktadır ona tıklayıp eklentiyi yükleyin. Yükleme işleminden sonra Etkinleştir butonuyla eklentiyi etkinleştirin.

WordPress Litespeed Cache Eklentisi
WordPress Litespeed Cache Eklentisi

Etkinleştirme işleminden sonra eklentiniz WordPress admin panelinizdeki sol menüde görünür olacaktır.

Kurulum işleminden sonra şimdi eklentinin ayarlarını yapabiliriz.

2) LiteSpeed Cache Ayarları

Kurulum işleminden sonra admin panelinizdeki sol menüden LiteSpeed Cache > Settings bağlantısına tıklayın.

 

3) LiteSpeed Cache Gelişmiş Ayarlar

LiteSpeed eklentisinin ayarlar kısmına girin Enable LiteSpeed Cache seçeneğinin Enable olması gerekiyor. Daha sonra sağ üst köşede bulunan Show Advanced Options butonuna tıklayın.

 

4) LiteSpeed Cache Optimize Ayarları

Resimde gösterildiği şekilde LiteSpeed Cache optimize ayarlarını yapmak için Optimize seçeneğine tıklayın. Bütün ayarlarınızın doğru bir şekilde yapıldığından emin olduktan sonra Save Changes butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.

 

5) LiteSpeed Cache Tuning Ayarları

LiteSpeed Cache Tuning ayarlarını yapmak için Tuning sekmesine tıklayın. Resimde gösterildiği gibi ayarlarınızı yaptıktan sonra Save Changes butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.

 

Bu işlemlerin ardından eklenti üzerinde herhangi bir değişiklik yapmayın. Varsayılan ayarların olduğu gibi kalması web sitenizin optimizasyonu açısından daha sağlıklıdır. Şimdi sıra geldi web sitenizin resim optimizasyonunu yapmaya. Eğer bu işlemi daha önce yapmadıysanız aşağıdaki adımları takip ederek resim optimizasyon işlemini gerçekleştirin.

6) LiteSpeed Cache Resim Optimizasyonu

Tekrar sol menüde bulunan LiteSpeed Cache > İmage Optimization sekmesine tıklayın.

 

7) LiteSpeed Cache Resim Optimizasyonu Başlatma

Açılan sayfada LiteSpeed image Optimization sunucusuna bağlı değilseniz bağlanmak için Initialize Optimization butonuna tıklayarak kurulum işlemini başlatınız. Ayrıca bu işlem LiteSpeed ​​Sunucusundan bir API anahtarı oluşturur.

 

8) LiteSpeed Cache Resim Sıkıştırma

Kurulum işlemini tamamladıktan sonra resim optimizasyon işlemini gerçekleştirmek için son işlem olan Send Optimization Request butonuna tıklayın. Resimlerinizin optimizason işlemi biraz zaman alabilir ancak daha sonra kontrol ettiğinizde optimizasyon işleminin gerçekleştiğini göreceksiniz.

WordPress LiteSpeed Cache eklentisinin kurulum ve ayar işlemlerini gerçekleştirdik şimdi web sitenizin hız testini kontrol ederek eklentiyi test edebilirsiniz.

Tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz LiteSpeed Cache eklentisinin yukarıda anlatılan ayarlar dışındaki yapılandırma işlemlerini varsayılan ayarlarda bırakmanızı tavsiye ederiz. Web sitenizin hız testini kontrol etmek için google’nin PageSpeed Insights sayfasını kullanabilirsiniz.

Umarız bu makale, WordPress LiteSpeed cache eklentisini öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *