WordPress Kurulumu-Tam Kurulum Eğitimi

25 Kasım 2019

WordPress, dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusu olarak bilinir. İnternetteki tüm web sitelerinin %33’ünden fazlasına güç sağlar. Bunun ana sebebi, WordPress’in kurulumunun kolay olması ve bu da herkesin bir web sitesi oluşturmasını kolaylaştırmasıdır.

En iyi WordPress web barındırma şirketlerinin tümü, WordPress’i yalnızca birkaç tıklama ile kurmanıza izin verir. Çoğu durumda, WordPress’i yüklemek, tamamlanması beş dakikadan kısa süren basit bir işlemdir.

Bu eğitimde amacımız, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için eksiksiz bir WordPress kurulum eğitimi sunmaktır.

Yeni başlayanlar için, Fantastico, Softaculous ve QuickInstall gibi tek tıklamayla yükleme komut dosyalarını kullanarak WordPress’in tüm en iyi barındırma platformlarına nasıl kurulacağını göstereceğiz.

Ayrıca ara kullanıcılarımız için WordPress’i FTP kullanarak manuel olarak nasıl kuracağımızı da açıklayacağız.

Son olarak, yeni başlayan geliştiricilerimiz ve tasarımcılarımız için, WordPress’i yerel bir bilgisayara (Windows, Mac ve Linux) nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz.

Size WordPress’i nasıl yükleyeceğinizi göstermenin yanı sıra, WordPress’i yükledikten sonra yapmanız gerekenler hakkında da ipuçları vereceğiz.

Bu çok uzun ve ayrıntılı bir eğitim olduğundan, uygun bölüme ulaşmak için lütfen aşağıdaki navigasyonu kullanın.

Başlamadan önce WordPress.com ve WordPress.org arasındaki fark‘ıda öğrenmek isteyebilirsiniz.

WorsPress’i kurmadan önce bir alan adına ve WordPress’i iyi bilen iyi bir hosting firmasına ihtiyacınız olacak. Nasıl bir hosting seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız Web Hosting Seçimi adlı makalemizden faydalanabilirsiniz.

İyi bir hosting sağlayıcısı için Turhost‘u kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Turhost‘u önermemizin nedeni Türkiye’nin en iyi hosting şirketlerinden biri olmasıdır.

Cpanel'den Otomatik Yükleyiciler Kullanarak WordPress Kurulumu

Cpanel, birçok web barındırma şirketi tarafından kullanılan popüler bir yazılımdır. Web sitesi sahiplerine, barındırma hesaplarını yönetmeleri için basit bir web tabanlı arayüz sağlar.

WordPress’i kurmanıza yardımcı olan otomatik yükleyici komut dosyaları dahil olmak üzere birçok yararlı yardımcı programa tek noktadan erişimdir.

Barındırma şirketleri, kullanmak istedikleri otomatik yükleyici komut dosyasını seçer. Genel olarak Softaculous, QuickInstall ve Fantastico en popüler seçeneklerdir.

Üç otomatik yükleyiciyi de kullanarak WordPress’i nasıl kuracağınızı göstereceğiz. CPanel panonuzda gördüğünüz yükleyiciye bağlı olarak talimatları takip edebilirsiniz.

1- Softaculous Üzerinden WordPress Kurulumu

Softaculous, popüler otomatik bir yükleyici komut dosyasıdır. WordPress gibi popüler web uygulamalarını sadece birkaç tıklama ile kolayca yüklemenizi sağlar. Turhost gibi barındırma şirketleri kontrol panellerinde Softaculous’u kullanır.

Sadece cPanel hesabınıza giriş yapın ve Softaculous veya WordPress yükleyici simgesini arayın. Bunları Otomatik Yükleyiciler bölümünde bulabilirsiniz.

Softaculous WordPress Otomatik Yükleme

Bu simgeye tıklamak, WordPress için Softaculous otomatik yükleyiciyi başlatır. İlk olarak, WordPress’e genel bir bakış göreceksiniz. Devam etmek için Yükle sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Softaculous WordPress Kurulumu

Softaculous şimdi size protokol olarak WordPress’i nereye yüklemek istediğinizi soracak. Http:// veya http://www protokollerinden birini seçmeniz gerekir.

Sitenizde SSL ve HTTPS varsa, protokol olarak https:// veya https://www seçebilirsiniz.

Bundan sonra, WordPress’i kurmak istediğiniz alan adını seçmeniz gerekir. Çoğu kullanıcı WordPress’i example.com gibi alanlarının kök dizinine yüklemek ister. Bu durumda “Yükleme Dizini” alanının boş olduğundan emin olmanız gerekir.

softaculous WordPress Kurulum Ayarları

Biraz aşağı kaydırın ve site ayarları bölümünü göreceksiniz

Bu bölümün altında, WordPress siteniz için bir başlık ve açıklama ekleyin. Endişelenmeyin, kurulumdan sonra bunları WordPress yönetici alanınızdan kolayca değiştirebilirsiniz.

Softaculous WoırdPress Kurulumu Site Ayarları

Ardından, bir yönetici kullanıcı adı, şifresi ve e-posta adresi seçmeniz gerekir. Softaculous, kullanıcı adı ve şifre alanlarını sizin için otomatik olarak dolduracaktır. Kullanıcı adı için sözlük dışı bir kelime ve güçlü bir parola kullanacaktır.

İsterseniz bunları değiştirebilirsiniz, böylece sizin için kolayca hatırlanabilirler. Ancak, her zaman güçlü bir parola kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yönetici e-posta alanına doğru e-posta adresini girdiğinizden emin olun. Şifrenizi unutursanız, WordPress’in bildirim ve şifre sıfırlama bağlantısı göndereceği yer burasıdır.

Softaculous WordPress Kurulumu Admin Ayarları

Türkçe” dilini seçtikten sonra ekrandaki seçeneklerin geri kalanı isteğe bağlıdır. Yükleyiciyi çalıştırmak için artık “Install” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Softaculous WordPress Kurulumu Yükleyiciyi Çalıştır

Softaculous, sağladığınız kurulum ayarlarını kullanarak çalışacaktır. Kurulum ilerleme çubuğu göreceksiniz, bu işlem birkaç dakika sürebilir. İlerleme çubuğu %100’e ulaşana kadar pencereyi kapatmayın, aksi takdirde WordPress kurulumunuz bundan etkilenebilir.

Kurulum tamamlandıktan sonra bir başarı mesajı göreceksiniz. Ayrıca web sitenize ve WordPress yönetici alanınıza bağlantılar gösterilecektir.

FTP Kullanarak WordPress Kurulumu (manuel kurulum)

WordPress’in manuel olarak yüklenmesi, ünlü 5 dakikalık yükleme olarak da bilinir. Birkaç ek adım gerektirir ve WordPress’i manuel olarak kurmak için Filezilla gibi bir FTP programına ihtiyacınız olacaktır.

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress’in en son sürümünü indirmek.

WordPress paketi bir Zip dosyası biçiminde gelmektedir. Dosyayı açmanız gerekiyor ve içinde bir WordPress klasörü bulacaksınız. Bu klasör, web sunucunuza yüklemeniz gereken tüm WordPress dosyalarını içerir.

WordPress'i FTP ile Yükleme-WordPress Dosyaları

Şimdi devam edin ve FTP Programını sunucunuza bağlayın. Bağlandıktan sonra, WordPress dosyalarını bilgisayarınızdan web sitesi sunucunuza yüklemek için FTP programını kullanın.

1- Filezilla Programını Sunucuya Bağlama

Bilgisayarınıza indirip kurduğunuz filezilla programını açalım. (Görsel aşağıdaki gibidir.)

WordPress Manuel Kurulumu Filezilla Görünümü
WordPress Manuel Kurulumu Filezilla Görünümü

Ftp programı filezillayı açtıktan sonra programı kullanarak suncunuza bağlanmanız gerekir. Bunun için FTP Kullanıcı adına ve şifresine ihtiyacınız olacak. Eğer FTP kullanıcı adını ve şifresini bilmiyorsanız lütfen hosting firmanıza danışın ve bu bilgileri onlardan isteyin.

Genelde hosting firmaları herhangi bir hosting paketi sattıklarında FTP bilgilerini müşterilerine e-posta yoluyla göndermektedir. Bu yüzden e-postanızın gelen klasörüne yada spam klasörüne de bakabilirsiniz.

Şimdi filezilla FTP programını kullanarak sunucumuza bağlanalım.

Bilgilerinizi aşağıdaki resimde gösterilen alanlara doğru şekilde girmelisiniz.

WordPress Manuel Kurulumu- Filezilla ile Sunucuya Bağlanma
WordPress Manuel Kurulumu- Filezilla ile Sunucuya Bağlanma

2- WordPress Dosyalarının Filezilla İle Sunucuya Aktarılması

Eğer ftp programını düzgün bir şekilde çalıştırmayı başardıysanız aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sunucunuza bağlanmış olacaksınız.

WordPress Manuel Kurulumu-Filezilla ile Sunucuya Doğru Bir Şekilde Bağlanma
WordPress Manuel Kurulumu-Filezilla ile Sunucuya Doğru Bir Şekilde Bağlanma

Şimdi devam edin ve bilgisayarınızdaki WordPress dosyalarını Filezilla ile sunucunuza gönderin.

WordPress Kurulumu- Filezilla İle Dosyaların Sunucuya Gönderilmesi

WordPress’i kök alan adınıza (example.com gibi) yüklemek istiyorsanız, WordPress dosyalarını web sitenizin kök dizinine yüklemeniz gerekir. cPanel kullanıcıları için genellikle bu dizine /public_html/ denir.

Ancak siz Plesk panel kullanıyorsanız sitenizin kök dizini /httpdocs/ olacaktır.

Şayet yeni başlıyor ve kullandığınız paneli bilmiyorsanız hosting firmanıza sorup öğrenebilirsiniz.

WordPress’i yüklemeyi bitirdikten sonra, bir veritabanı oluşturmak için hosting kontrol panelinize gidin. Biz bunu cPanel kullanarak nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Hosting firmanız farklı bir kontrol paneline (plesk olabilir) sahipse, MySQL veritabanı diye arama yapmanız yeterlidir. Ayarların geri kalanı oldukça benzer olacaktır.

WordPress kurulumu işlemine daha sonra devam etmek üzere şimdi cPanel kullanarak nasıl veritabanı oluşturacağınızı göstereceğiz.

3- CPanel Kullanarak Veritabanı Oluşturma

WordPress kurulumu adlı bu makalemizde şimdi cPanel kullanarak nasıl veritabanı oluşturacağınız anlatılacaktır. Eğer farklı bir panel kullanıyorsanız (plesk) bu işlem farklı olabilir. Ama genelde bu işlem her iki panelde’de aynıdır.

Cpanel’inizde resimde gösterildiği gibi MySQL veritabanları linkine tıklayın.

WordPress Kurulumu-cPanel Veritabanı Oluşturma

Yeni bir veritabanı oluşturmak için bir alan göreceksiniz. Veritabanınız için bir ad girin ve ‘Veritabanı Oluştur’ linkine tıklayın.

WordPress Kurulumu-cPanel Veritabanı Adı Ekleme

Veritabanını oluşturduğunuza göre, MYSQL’nin hala bir kullanıcıya ihtiyacı var. Farenizi aşağıya doğru kaydırarak ‘Geçerli Kullanıcılar’  bölümüne gidin. Gördüğünüz gibi veritabanımız oluşturuldu ancak kullanıcı adı alanı hala boş.

Şimdi bu veritabanı için bir kullanıcı adı ve şifre belirleyeceğiz. Bu kullanıcı adı, veritabanı üzerinde işlem yapmak için tam erişim hakkına sahip olacak.

WordPress Kurulumu- cPanel Veritabanı Kullanıcı Adı Oluşturma

CPanel hesabınızdaki MySQL Veritabanları sayfasında, MySQL Kullanıcıları bölümüne gidin. Yeni kullanıcınız için bir kullanıcı adı ve şifre girin ve “Kullanıcı Oluştur” düğmesini tıklayın.

WordPress Kurulumu- cPanel Veritabanına Kullanıcı Ekleme

Bu yeni kullanıcının daha önce oluşturduğunuz veritabanına hâlâ erişimi yok. Bunun için kullanıcıyı veritabanına eklemeniz ve tüm eylemleri gerçekleştirme izni vermeniz gerekecektir.

CPanel hesabınızdaki aynı MySQL Veritabanları sayfasında, “Veritabanına Kullanıcı Ekle” bölümüne gidin. Kullanıcının yanındaki açılır menüden oluşturduğunuz veritabanı kullanıcısını seçin, ardından veritabanını seçin ve “Ekle“düğmesine tıklayın.

WordPress Kurulumu cPanel Veritabanı ve Kullanıcı Eşleştirme

Şimdi bu kullanıcıya izin vermek istediğiniz ayrıcalıklar istenecek. Tüm ayrıcalıkları seçin ve “Değişiklikleri Uygula” düğmesine tıklayın.

WordPress Kurulumu-cPanel Kullanıcı Ekleme ve Kullanıcı Ayrıcalıkları Belirleme

Son olarak tekrar Geçerli Veritabanları bölümüne gidin.  Bu bölümde yeni oluşturduğunuz veritabanınızı ve atadığınız kullanıcıyı görüyor olmanız gerekir.

WordPress Kurulumu- cPanel Geçerli Veritabanları

MySQL veritabanınız ve kullanıcınız artık hazır, veritabanı adınızı ve MySQL kullanıcı adınızı ve şifrenizi not edin. Bu bilgiye daha sonra ihtiyacınız olacak.

4. WordPress Kurulumu

WordPress’i yüklediğiniz URL’ye gidin. Tarayıcınızı açın ve adres satırına sitenizin etki alanını yazın. Örnek: http://siteniz.com

WordPress’in bazı kurulum talimatlarını görüyor olmanız gerekir. Şimdi size veritabanı adınıza, şifrenize ve MYSQL bilgilerine ihtiyaç duyacağını söyleyen bir bildirim gösterecektir.

Devam etmek için “Başlayalım” düğmesini tıklayın.

WordPress size bir form gösterecektir. Bu form daha önce bir yere not edin dediğimiz veritabanı bilgilerinizi eklemeniz gereken alandır.

Veritabanı bilgilerinizi doldurun ardından “Gönder” butonuna tıklayın. WordPress veritabanınıza bağlanacak ve size bir başarı mesajı gösterecektir.

Devam etmek için “Kurulumu Çalıştır” Düğmesine tıklayın.

WordPress Veritabanınızda bir takım tablolar oluşturacak ve sizi kurulumun bir sonraki adımına yönlendirecektir.

Şimdi sitenizi kurmak için WordPress’e bazı bilgiler sağlamanız gerekiyor. Buna site başlığı, kullanıcı adı, kullanıcı şifresi ve yönetici e-posta adresi dahildir.

Web sitenizin arama motorları tarafından görünmesini istemiyorsanız, arama motoru görünürlüğü’nün yanındaki kutucuğu işaretleyebilirsiniz. Daha sonra siteniz hazır olduğunda bunu WordPress ayarlarından değiştirebilirsiniz. Ne yapacağınızdan emin değilseniz işaretlemeden bırakın.

Devam etmek için “WordPress’i Kur” düğmesine tıklayın. WordPress sitenizi kuracak ve kurulumu tamamlayacaktır.

Kullanıcı adınızı gösteren bir başarı mesajı göreceksiniz. Artık WordPress sitenizde oturum açmak için “Giriş” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Eğer kurulum işlemini hâlâ gerçekleştiremiyorsanız hizmet satın al sayfamızdan profesyonel destek talebinde bulunabilirsiniz.

Önerilen Okuma: WordPress sayfa içi SEO: Trafiğinizi arrtırmak için önemli ipuçları

Bilgisayarınıza WordPress Nasıl Kurulur?

Başlangıç ​​seviyesindeki kullanıcılarımızın çoğu bize WordPress’i bilgisayarlarında deneyip deneyemeyeceklerini soruyor? Cevap evet, ancak yeni başlayanların çoğu bunu yapmamalıdır.

Bazılarının WordPress’i yerel bir sunucu ortamında kurmasının nedeni, temalar, eklentiler oluşturmak veya bir şeyleri test etmektir.

Başkalarının görmesi için bir blog oluşturmak istiyorsanız, bilgisayarınıza WordPress yüklemeniz gerekmez. WordPress’i bilgisayarınıza yerel olarak yüklerseniz, siteyi görebilen tek kişi sadece siz olursunuz.

WordPress sitenizi internette (dünyanın geri kalanı) kullanılabilir hale getirmek istiyorsanız, bir hosting hesabı almanız ve yukarıda gösterdiğimiz yöntemlerden birini kullanarak WordPress’i yüklemeniz gerekir.

Bununla birlikte, tema geliştirme, eklenti testi vb. şeyler hakkında gerçekten ilgileniyorsanız daha fazla bilgi edinmek için bilgisayarınıza yerel olarak WordPress yüklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız, WAMP‘ı buradan indirip kurmanızı tavsiye ederiz.

Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız adım adım localhost’a AMPPS server kurulumu eğitimimize gözatmanızda fayda var.

WordPress'i Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

Artık WordPress’i başarıyla yüklediğinize göre, işte yeni WordPress sitenize başlamanız için birkaç şey.

1- Tema Seçmek

WordPress destekli web sitenizin görsel görünümü Temalar tarafından kontrol edilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce WordPress teması vardır. Bu kadar çok seçenekle, yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Vitrin bölümümüzde sevdiğimiz WordPress temalarının listelerini düzenli olarak yayınlıyoruz. Aşağıda, popüler tema vitrinlerimizden bazıları verilmiştir.

2- WordPress Eklentileri Yüklemek ve Kullanmak

WordPress’in gerçek gücü, devasa eklenti koleksiyonundan gelir. WordPress siteniz için uygulamalar gibidirler, işlevselliği genişletmenize ve sitenize yeni özellikler eklemenize olanak tanır.

Yalnızca WordPress eklenti dizininde 57.000’den fazla ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Üçüncü taraf web sitelerinden ücretli olarak daha fazla eklenti mevcuttur.

Hangi eklentileri kuracağınızı merak ediyorsanız, WordPress eklentiler sayfamıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için WordPress eklentilerinin nasıl kurulacağına dair adım adım bir kılavuzumuz var.

WordPress Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tıpkı Windows, Mac, iPhone ve Android gibi, WordPress’i kendi dilinizde kullanabilirsiniz.

WordPress, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Arapça, Portekizce ve diğerleri dahil olmak üzere birçok dilde mevcuttur.

WordPress kurulumu sırasında bir dil seçebilir veya WordPress yönetici alanındaki Kullanıcılarlar »Profil sayfasını ziyaret ederek değiştirebilirsiniz.

WordPress Kurulumu- Site Dili Değiştirme
WordPress Kurulumu- Site Dili Değiştirme

 

WordPress ayrıca iki dilli ve çok dilli web siteleri oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

WordPress, yerleşik çoklu site işlevselliği ile birlikte gelir. Çoklu site ağı, aynı WordPress kurulumunu kullanarak birden fazla WordPress sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Alt alan adlarında veya alt klasörlerde otomatik olarak yeni siteler oluşturabilirsiniz.

Bu, farklı yerler veya bölgeler için alt siteleri olan işletmeler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, hükümetler için uygundur. Birçok eğitim kurumu, öğrencilerin kendi bloglarını oluşturmalarına izin vermek için WordPress multisite ağını da kullanır.

Çoğu durumda, WordPress’i yüklemek çok basit bir işlemdir ve tamamlanması beş dakikadan az sürer. Birçok web sunucusu, WordPress’i sizin için otomatik olarak yüklemek için araçlar sunar. Manuel kurulumu tercih ederseniz WordPress Kurulum Kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

WordPress gereksinimlerini destekleyen herhangi bir hosting paketi, web sitenizi barındırmak için kullanılabilir. Hosting firmanızın WordPress’i çalıştırıp çalıştıramayacağından emin değilseniz, yapılacak en iyi şey, onlarla iletişim kurmak ve WordPress çalıştırma gereksinimlerini karşılayıp karşılamadıklarını sormaktır.

WordPress destekli, otomatik kurulum gerçekleştirebileceğiniz Türkiye’nin en iyi hosting firması olan Turhost‘u kullanabilirsiniz.

cPanel kullanarak manuel kurulum yapmak istiyorsanız, bu sayfadaki cPanelden FTP kullanarak WordPress kurulumu başlığını ziyaret edebilirsiniz.

WordPress’i çalıştırmak için mevcut gereksinimler, WordPress.org’daki gereksinimler sayfasında bulunabilir.

Evet Kurabilirsin! PHP kurulu olduğu sürece WordPress’e başlarken herhangi bir sorun yaşamazsınız. WordPress Hem Apache hem de Microsoft IIS sunucularına kurulabilir.

Evet. WordPress blogunuzu güçlendirmek için kesinlikle MySQL veya MariaDB veritabanı sunucularına ihtiyacınız var. Aslında, WordPress yalnızca MySQL ve MariaDB veritabanı sunucularını destekler.

Hayır. WordPress diğer veritabanlarını şu anda desteklememektedir.

Umarız bu makale, WordPress kurmanızda size yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa lütfen aşağıdaki yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *