WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler

Kullanıcılar tarafından sık sık bir blog oluşturduktan hemen sonra ne yapmamız gerektiği sorulur? WordPress’i kurduktan sonra, web sitenizi düzgün bir şekilde kurmak ve başlatmak için hala yapmanız gereken önemli birkaç şey var. Bu yazımızda WordPress kurulumdan sonra hemen yapmanız gerekenler listesindeki en önemli şeyleri paylaşacağız.

Önerilen okuma: WordPress kurulum talimatları

1. WordPress’i güvenli hale getirin

WordPress kurulumundan sonra ilk yapmanız gereken şey web sitenizi güvende tutmak olmalıdır. Çünkü dünyanın en çok tercih edilen blog yazılımı WordPress’tir ve hacker’ların en çok saldırı yaptıkları sistemdir.

WordPress ilk kurulduğunda oldukça güvenlidir. Ancak, web sitenizi güvende tutmak için yine de en iyi güvenlik yöntemlerini uygulamanız gerekir.

Bu en iyi uygulamalardan bazıları, güçlü parola kullanmak, WordPress yönetici alanını korumak ve güncellemeleri yüklemek gibi kendi başınıza yapması oldukça kolay olan işlemlerdir.

Diğer şeyler için bir eklentiye ihtiyacınız olacaktır. Kullanabileceğiniz bazı harika WordPress güvenlik eklentileri bulunmaktadır.

Sucuri kullanmanızı öneririz. Web sitesi güvenliği, güvenlik açığı taraması ve kötü amaçlı yazılım korumasında sektör lideridir.

Web sitenizi güvende tutmak ve müşterilerinizi bilgisayar korsanlarına karşı korumak için WordPress güvenlik ipuçları ve sitenizi nasıl güvenli hale getirirsiniz adlı klavuzumuzu dikkatlice okumanızı ve uygulamanızı öneririz.

Admin panelinizi güvende tututun

Bilgisayar korsanlarının ilk saldıracakları yer WordPress admin panelidir ve çoğu insan varsayılan olarak WordPress admin paneline nasıl erişileceğini bilir.

Bunu engellemek ve yeni başlayanlar için hazırladığımız WordPress admin panelini güvende tutmak adlı klavuzumuzu adım adım uygulamanız gerekmektedir.

2. Görünüme önem verin ve şık bir tasarım kullanın

WordPress kurulumdan sonra hemen yapmanız gerekenler listemizin ikinci sırasını şık bir tasarım kullanımı oluşturmaktadır. Eğer bir blog kuruyorsanız tabi ki insanlara faydalı içerikler sunmalısınız. Bunun yanında içerikten sonra şık bir tasarım kullanmanız gerekir. Çünkü; insanlar görsele önem vermektedir ve hiç kimse güven vermeyen internet sitelerinde zaman geçirmek istemez.

WordPress kullanıyorsanız temalar konusunda çok şanslısınız demektir. Hali hazırda WordPress’te kullanabileceğiniz binlerce ücretli yada ücretsiz şablon bulunmaktadır.

Pek çok insan ücretli temaların nereden, nasıl alınacağını ve bu sitelerin güvenilir olup olmadıklarını bilemez. Ücretli WordPress teması satın alacağınız güvenilir siteler adlı klavuzumuz size yol gösterecektir. Mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Web sitesi için sınırlı bütçeye sahip olan WordPress kullanıcıları sitemizde yayınladığımız en iyi ücretsiz WordPress şablonlarından dilediği tasarımı seçip kullanabilir.

Önerilen okuma: WordPress tema yükleme

WordPress Etkin Temanızı Ayarlayın

Bir sonraki adım, WordPress temanızı kurmaktır. Çoğu WordPress teması farklı özellikler ve özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelir. Bununla birlikte, tüm WordPress temalarında aynı olan bazı temel ayarlar vardır.

Gezinme menülerini ayarlayarak başlayalım. Genellikle başlık bölümünde görünen bağlantılar menüsüdür. Web sitenizin farklı alanlarına bağlantılar içerir. Aşağıdaki video’yu izleyerek nasıl menü oluşturacağınızı öğrenin.

Ardından, WordPress’inize widget eklemek isteyebilirsiniz. Widget’lar, web sitenizin kenar çubuğuna veya widget hazır alanlarına farklı bloklar eklemenize olanak tanır.

Varsayılan olarak WordPress, birincil kenar çubuğunuzda birkaç varsayılan pencere öğesi görüntüler. Bunları yeniden düzenlemek veya başka widget’lar eklemek isteyebilirsiniz. Temanız ayrıca sosyal medya için kendi özel widget’lar ve kullanmak isteyebileceğiniz diğer özelliklerle birlikte gelebilir.

Temanız ayrıca renk şemaları, düzen seçenekleri, başlık stilleri ve daha fazlası gibi birçok başka seçenek içerebilir. Bu seçenekleri keşfedin ve bunları kendi zevkinize göre ayarlayın.

Kullanılmayan WordPress temalarını silin

Çoğu WordPress kullanıcısı, seçmeden önce birkaç tema yükleyip test eder. Kullanılmayan temaları yüklü bırakmak yerine, sildiğinizden emin olun. Bunun nedeni, etkin olmayan temaların bile güncellemelere ihtiyaç duymasıdır.

En az bir varsayılan temanın kurulu olmasını öneririz. Bu tema, hataları giderirken temalar arasında geçiş yapmanız gerektiğinde bir geri dönüş görevi görecektir.

Görünüm »Temalar sayfasına gidin ve silmek istediğiniz kullanılmayan bir temanın üzerine tıklayın. Bu, tema ayrıntılarını gösteren bir açılır pencere açacaktır. Açılır pencerenin sağ alt köşesinde, temayı silmek için Sil bağlantısı göreceksiniz.

WordPress Kullanılmayan Temaları Silme
WordPress Kullanılmayan Temaları Silme

Kullanılmayan tüm temaları silmek için işlemi tekrarlayın.

3. İletişim formu ekleyin

İnternetteki tüm web sitelerinin bir iletişim formuna ihtiyacı vardır. Bu, ziyaretçilerinizin web sitenizdeki bir formu doldurarak sizinle hızlı bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.

Farkettiğiniz gibi varsayılan olarak, WordPress’e ait yerleşik bir iletişim formu yoktur.

Contact form 7 burada devreye girer. En iyi ücretsiz WordPress iletişim formu eklentisidir ve web siteniz için kolayca güzel iletişim formları oluşturmanıza olanak tanır.

WordPress Contact Form 7 İletişim Formu
WordPress Contact Form 7 İletişim Formu

WordPress’te nasıl bir iletişim formu oluşturacağınızla ilgili adım adım klavuzumuza bakın.

WordPress kurulumdan sonra hemen yapmanız gerekenler listemize, site başlığı, etiketi ve saat dilimini değiştirmekle devam ediyoruz.

4. Site başlığı, etiketi ve saat dilimini değiştirin

Ardından, site başlığını, etiket satırını ve saat dilimi ayarlarını değiştirin. Ayarlar »Genel sayfasına gidin ve bu ayarları değiştirin.

WordPress Genel Ayarlar
WordPress Genel Ayarlar

5. WordPress SEO Ayarları

Arama Motoru Optimizasyonu’nun kısaltması olan SEO, web sitesi sahipleri tarafından Google’dan ve diğer arama motorlarından daha fazla trafik almak için kullanılır.

WordPress, kurulur kurulmaz SEO dostudur. Ancak, SEO’nuzu optimize etmek ve web sitenize daha fazla trafik çekmek için yapabileceğiniz daha çok şey var.

Web sitenizin SEO’sunu ayarlamanın en iyi zamanı WordPress’i yükledikten hemen sonradır.

Yoast SEO eklentisini kullanmanızı öneririz. Piyasadaki en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir ve yüklediğiniz gibi tüm önemli SEO ayarlarını halleder.

WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler Yoast SEO Kurulumu
WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler Yoast SEO Kurulumu

Adım adım talimatlarının tamamını anlattığımız, yeni başlayanlar için WordPress Yoast SEO eklenti kurulumu ve ayarları rehberimize bakın.

6. Google Analytics’i Yükleyin

Bir web sitesi sahibi olarak, hedef kitlenizi, ne aradıklarını ve onu bulmalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamanız gerekir. Bu bilgiler, işletmenizi büyütmek için daha akıllı kararlar almanıza yardımcı olur.

Google Analytics‘e ihtiyacınız olan yer burasıdır. Web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, nereden geldiklerini ve web sitenizde ne yaptıklarını gösterir.

Google Analytics’i kurmanın en kolay yolu Site Kit kullanmaktır. WordPress için en iyi ücretsiz Google Analytics eklentisidir ve WordPress’in içinde güzel analiz raporları gösterir.

WordPress Site Kit Eklentisi
WordPress Site Kit Eklentisi

7. Önbellek eklentisi yükleyin

Araştırmalar, sayfa yükleme süresindeki 1 saniyelik gecikmenin dönüşümlerde %7, %11 daha az sayfa görüntüleme ve %16 müşteri memnuniyetinde düşüşe neden olabileceğini göstermektedir.

Site Hızı
Site Hızı

Bir web sitesi sahibi olarak, web sitenizin hızlı olduğundan ve yüksek trafik altında bile iyi performans gösterdiğinden emin olmanız gerekir.

Önbelleğe alma işlevi burada devreye girer. Web sitenizin, sayfalarınızın önbelleğe alınmış kopyalarını oluşturmak yerine anında kullanıcılara hızlı bir şekilde sunmasını sağlar. Bu, web sitenizdeki sunucu yükünü azaltır ve sayfa yükleme hızınızı artırır.

WordPress için birçok önbellekleme eklentisi vardır, ancak LiteSpeed Cache eklentisini kullanmanızı öneririz. Ayrıntılı talimatlar için LiteSpeed Cache eklentisinin nasıl yüklenip kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

8. Kurulum yedekleme

Her yıl milyonlarca dolarlık zarar veri kaybından kaynaklanmaktadır. Bir felaket durumunda web sitenizi kolayca kurtarabilmenizi sağlamanın tek yolu yedekleme oluşturmaktır.

Bazı WordPress hosting şirketleri, barındırma planlarıyla sınırlı yedekleme hizmetleri sunar. Ancak, bu yedeklemeler garanti edilmez ve web sitenizi kendi başınıza yedeklemek sizin sorumluluğunuzdadır.

Neyse ki, otomatik olarak yedeklemeler oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç harika WordPress yedekleme eklentisi bulunmaktadır.

Updraft Plus‘ı kullanmanızı öneririz. En iyi WordPress yedekleme eklentisidir ve otomatik yedekleme programları ayarlamanıza izin verir. Yedeklerinizi Google Drive, Amazone S3, Dropbox ve daha fazlası gibi uzak depolama hizmetlerinde de güvenli bir şekilde depolayabilirsiniz.

WordPress Updraft Eklentisi
WordPress Updraft Eklentisi

9. Spam korumasını ayarlayın

Spam yorumları oldukça sorunlu olabilir. Çoğu yorumlar, kötü amaçlı yazılım dağıttığı bilinen web sitelerine bağlantılar içerir. Spam yorumlar, arama sıralamanızı ve web sitenizin itibarını etkileyebilir.

Herhangi bir yorumun onay olmadan görünmesini önlemek için WordPress’te yorum denetimini etkinleştirebilirsiniz. Ancak, spam miktarı arttıkça, yorumları denetlemek için önemli ölçüde zaman harcayacaksınız.

Bunu düzeltmek için Akismet eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Bir WordPress anti-spam eklentisi ve her WordPress sitesinde önceden yüklenmiş olarak gelen iki eklentiden biridir.

WordPress Akismet Eklentisi
WordPress Akismet Eklentisi

10. WordPress yorumlarını ayarlayın

Yorumlar çoğu blogda önemli bir rol oynar. Kullanıcı katılımının iyi bir göstergesidir ve blogunuzun etrafında bir topluluk oluşturmanıza olanak tanır.

Yorumları ayarlamak için Ayarlar »Tartışma sayfasına gidin. Buradan yorumları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir, yorum bildirimlerini ayarlayabilir ve yorum denetimini etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Yorum Ayarları
WordPress Yorum Ayarları

11. Varsayılan içeriği silin

WordPress, yeni başlayan kullanıcıların sistemi daha iyi anlaması için kullanılacak bazı varsayılan içeriklerle birlikte gelir. Bu varsayılan öğeler, “Merhaba Dünya” başlıklı bir blog yayını, örnek bir yorum ve örnek bir sayfayı içerir.

Sadece Yazılar »Tüm Yazılar sayfasına gidin. Farenizi “Merhaba Dünya” gönderisine götürün ve ardından “Çöp” bağlantısını tıklayın.

WordPress Varsayılan Yazıyı Silme
WordPress Varsayılan Yazıyı Silme

Ardından, Sayfalar »Tüm Sayfalar sayfasına gidin ve ardından ‘Örnek Sayfa’yı silin.

Son olarak, Yorumlar» sayfasını ziyaret edin ve varsayılan yorumu silin.

12. Varsayılan kategorileri oluşturun

WordPress gönderilerinin en az bir kategori altında dosyalanması gerekir. WordPress, varsayılan kategori olarak “Uncategorized” kategorisini kullanır. Bir blog yazısı yazarken kategoriyi değiştirmezseniz, otomatik olarak varsayılan kategori altında dosyalanır.

Varsayılan kategoriyi değiştirmek için, önce yeni bir kategori oluşturmak için Yazılar »Kategoriler sayfasını ziyaret etmeniz gerekir. Bu, yeni varsayılan kategoriniz olarak kullanılacaktır.

Bundan sonra, Ayarlar »Yazma sayfasına gidin. Burada varsayılan kategori seçeneğini göreceksiniz, devam edebilir ve daha önce oluşturduğunuz yeni kategoriyi seçebilirsiniz.

Son olarak, Yazılar »Kategoriler sayfasına gidebilir ve “Uncategorized” kategorisini silebilirsiniz.

13. Anasayfa ve Yazı Sayfalarını Oluşturun

Varsayılan olarak WordPress, blog yazılarınızı anasayfada görüntüler. Ancak, küçük bir işletme web sitesi yapıyorsanız, anasayfanız olarak statik bir sayfa kullanmak isteyebilirsiniz.

Çoğu blog bile anasayfa olarak statik bir ön sayfa kullanmak ister. Bu, anasayfaları için özel düzenler oluşturmalarına olanak tanır.

Bu sayfaları ayarlamak için, Ayarlar »Okuma sayfasına gidip anasayfanız ve blog sayfanız olarak kullanmak istediğiniz sayfaları seçebilirsiniz.

WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler Static Sayfa Oluşturma
 Static Anasayfa Oluşturma

14. Gravatarınızı Yükleyin

WordPress, kullanıcı fotoğraflarını yazar biyografilerinde ve WordPress yorumlarında görüntülemek için Gravatar’ı kullanır. Gravatar, kullanıcıların milyonlarca web sitesinde profil resimleriyle aynı fotoğrafı kullanmalarına olanak tanıyan bir profil resmi barındırma hizmetidir.

WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler Gravatar Ekleme
WordPress Gravatar Ekleme

Gravatar’ın resmi web sitesine gidin ve WordPress hesabınızda kullandığınız e-posta adresini kullanarak bir hesap oluşturun.

Bundan sonra, kendi siteniz de dahil olmak üzere Gravatar’ı kullanan milyonlarca web sitesinde yorum yapmak için bu e-posta adresini kullanabilirsiniz.

15. Kullanıcı Profilinizi Tamamlayın

Ardından, WordPress kullanıcı profilinizi tamamlamak istersiniz. Profil bilgilerinizi güncellemek için Kullanıcılar »Profil sayfasına gidin.

WordPress Profil Güncelleme
WordPress Profil Güncelleme

Varsayılan olarak, WordPress kullanıcı adınızı blog yazılarınızın ve yorumlarınızın yanında kullanacaktır. Kullanıcı adınızı tam adınız veya takma adınızla değiştirmek isteyebilirsiniz.

Son olarak, kendinize ait kısa bir biyografinizi girin. Bu, kullanıcılarınıza hızlı bir giriş sağlar ve makalelerin arkasındaki yazar hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur.

16. Favicon ve Site Simgesini Yükleyin

Favicon veya Site Simgesi, tarayıcıda web sitenizin başlığının yanında görünen küçük resimdir. Kullanıcılarınızın web sitenizi tanımlamasına yardımcı olur ve en sık ziyaretçileriniz arasında marka bilinirliğini artırır.

WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler Favicon Oluşturma
WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler Favicon Oluşturma

Öncelikle, kare ve tam olarak 512×512 piksel boyutlarında bir görüntü oluşturmanız ve bunu png, jpeg veya gif biçiminde kaydetmeniz gerekir.

Bundan sonra, Görünüm »Özelleştir‘i ziyaret etmeniz ve” Site Kimliği “sekmesini tıklamanız gerekir. Site simgenizi yüklemek için “Site Simgesi” bölümünde “Site Simgesini Seç” düğmesini tıklayın.

WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler Favicon Ekleme
WordPress Kurulumdan Sonra Hemen Yapmanız Gerekenler Favicon Ekleme

17. WordPress E-posta Adresini Değiştirin

Çoğu kullanıcı WordPress’i kurarken kendi e-posta adresini ekler. Bu, ilk kullanıcı profili ile web sitesinin e-posta adresinin aynı olduğu anlamına gelir.

Bunu değiştirmek için Ayarlar »Genel sayfasına gidebilir ve web sitesi için kullanmak istediğiniz yeni e-posta adresini ekleyebilirsiniz.

WordPress Site E-Posta Adresini Değiştirme
WordPress Site E-Posta Adresini Değiştirme

WordPress bu adrese bir onay e-postası göndereceğinden, yeni e-posta adresinin aktif olduğundan emin olun.

Burada herhangi bir e-posta adresini kullanabilirsiniz. Ancak, bu adresin web sitenizden gönderilen otomatik e-postalar için olduğunu gösteren bir e-posta adresi kullanmak en iyisidir.

Önerilen Okuma: WordPress Giden E-Posta Gönderen Adı Nasıl Değiştirilir?

Umarız bu makale, WordPress kurulumdan sonra hemen yapmanız gerekenler hakkında bir şeyler öğrenmenize yardımcı olmuştur. Yeni WordPress sitenize trafik çekmek için bu eyleme geçirilebilir ipuçlarını da görmek isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız kurulumundan hemen sonra yaptığınız ilk şey neydi? Aşağidaki yorumlara yazarak bizimle paylaşın.

Unutmayın yorum yazarsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *