Contact Form 7 İletişim Formu

10 Temmuz 2020

Contact Form 7 iletişim formu web sitenize birden çok iletişim formu ekleyebileceğiniz çok fonksiyonlu ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Web sitelerini WordPress’le oluşturan 5 milyon’dan fazla kişi ziyaretçileriyle iletişime geçmek için bu eklentiyi kullanmaktadır. Sadece iletişim formu olarak değil istediğiniz türde çeşitli formlar oluşturmak için de bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Formlarınızı ve e-posta içeriklerinizi istediğiniz şekilde esnek bir biçimlendirmeyle özelleştirmenizi sağlayan Contact Form 7 eklentisi ajax ile güçlendirilmiş, istenmeyen e-postalar için CAPTCHA ve Akismet gibi daha pek çok özelliklerle desteklenmiştir.

Konu Başlıkları

Contact Form 7 Eklenti Kurulum ve Etkinleştirme

Kurulum için WordPress admin paneline giriş yapın. Daha sonra Eklentiler >> Yeni Ekle sekmesine tıklayın.

Contact Form 7 Eklenti Yükleme
Contact Form 7 Eklenti Yükleme

Sağ üstte bulunan arama kutusuna contact form 7 yazın. Eklentinin hemen üstünde bulunan Hemen Yükle butonuna tıklayın ve eklentinin kurulumunu gerçekleştirin.

Contact Form 7 Eklenti Yükleme
Contact Form 7 Eklenti Yükleme

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Etkinleştir butonuna tıklayın ve eklentiyi etkinleştirin.

Contact Form 7 Etkinleştir
Contact Form 7 Etkinleştir

İletişim Formu Oluşturma

Kurulum ve etkinleştirme işlemi tamamlandıktan sonra yeni iletişim formu oluşturmak için İletişim >> İletişim Formları sekmesine gidin.

Contact Form 7 Form Oluşturma
Contact Form 7 Form Oluşturma

Açılan sayfada kurulum sırasında otomatik olarak oluşturulan iletişim formu 1 altında bulunan Düzenle linkine tıklayın.

Form Düzenle
Form Düzenle

1- Form Ekranı

Bu bölüm contact form 7 iletişim formu ekran sayfasıdır. Bu sayfada iletişim formunu dilediğiniz gibi düzenleyebilir veya eklemeler yapabilirsiniz.

Contact Form 7 Form Ekranı
Contact Form 7 Form Ekranı

2- Posta Ekranı

Contact form 7’nin e-posta şablonu buradan düzenlenmektedir. E-Postanın kime gideceği, kim tarafından gönderildiği? Konu başlığı ve içeriği gibi düzenlemeleri bu bölümde yapabilirsiniz.

Contact Form 7 Posta Ekranı
Contact Form 7 Posta Ekranı

Posta Ekranını Tanıyalım

1- KİME : Bu alana tanımlanan mail adresi, iletişim formunun gönderileceği alıcıya ait e-posta adresi olmalıdır.
2- KİMDEN : Bu alana gönderenin e-posta adresini ayarlayın. Eklenen e-posta adresi, web sitesiyle aynı alana ait bir e-posta adresi olmalıdır. Aksi taktirde yapılandırma hatası alırsınız.
3- KONU: Bu alana iletişim formunun konu başlığını ayarlayın.
4- ADDITIONAL HEADERS: Bu alana iletişim formunda belirlemek istediğiniz başlıkları ve cevaplandığında gösterilmesini istediğiniz açıklamayı belirtin.
5- MESSAGE BODY: İletişim formunun mesaj içeriğidir.
6- Çıktıda boş posta etiketleri olan satırları hariç tut onay kutusunu işaretlerseniz, iletişim formunda boş değer olan satırlar, mesaj içeriğinden hariç tutulur.
7- Varsayılan olarak ileti gövdesi için düz metin kullanılır. HTML kullanmak için HTML içerik türünü kullan onay kutusunu işaretleyin.
8- FILE ATTACHMENT : İletişim formu aracılığıyla dosya yüklenmesine izin vermek istiyorsanız, yüklemek istediğiniz dosyalar için posta etiketini file attachment alanına eklemelisiniz.

A- Posta ( 2 )

Posta (2) ek bir posta şablonudur. Genellikle otomatik yanıtlayıcı olarak kullanılır, ancak herhangi bir amaç için kullanabilirsiniz. Posta (2) yalnızca birincil posta başarıyla gönderildiğinde gönderilir.

İletişim Formu Posta (2)
İletişim Formu Posta (2)

B- İletiler

İletişim formuyla alakalı çeşitli durumlarda kullanılan mesajları iletiler sekmesi panelinden düzenleyebilirsiniz. Buradaki mesajlar form gönderen kişiye iletişim formunun durumunu bildirir.

Contact Form7 İleti Ekranı
Contact Form7 İleti Ekranı

Bazı mesajlar, gönderen kişiye iletişim formunun durumunu bildiren bildirimlerdir, Örnek:

 • Mesajınız için teşekkürler. Gönderildi.
 • Bir veya daha fazla alanda hata bulundu. Lütfen kontrol edin ve tekrar deneyin.

Diğer iletiler, giriş alanında bir doğrulama hatası olduğunu gösteren bildirimleridir:

 • Bu alan zorunludur.
 • Geçersiz telefon numarası.

Mesajlarda HTML etiketleri kullanılamaz. Bu nedenle yalnızca düz metin kullanmalısınız. Bir mesaja HTML etiketi eklediğinizde hata uyarısı alırsınız.

Diğer yandan contact form 7’nin posta etiketlerini bir iletide kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi:

 • Teşekkürler [your-name] mesajınız gönderildi.

[your-name] Bir Posta etiketidir.

C- Ek Ayarlar

İletişim formu düzenleyici ekranındaki Ek Ayarlar sekmesine belirli bir biçimde kod parçacıkları ekleyerek her iletişim formuna ek ayarlar ekleyebilirsiniz. Varsayılan olarak contact form 7 aşağıdaki ayar türlerini desteklemektedir.

Contact Form 7 Ek Ayarlar
Contact Form 7 Ek Ayarlar

Yalnızca Abone Modu

subscribers_only: true

İletişim formunuzu yalnızca giriş yapmış kullanıcıların göndermesini sağlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, yalnızca abone modunu kullanın. Bu modda, oturum açmamış kullanıcılar iletişim formunu gönderemez ve oturum açmanın gerekli olduğunu bildiren bir mesaj görürken, oturum açmış kullanıcılar her zamanki gibi iletişim formunu kullanabilir.

Demo Modu

demo_mode: on

Ek Ayarlar alanına demo_mode: on kodunu eklerseniz, iletişim formu demo modunda olacaktır. Bu modda, iletişim formu posta gönderme işlemini atlayacak ve yanıt olarak “Başarıyla Tamamlandı” mesajını gösterecektir.

E-Posta Atlama (Skip_Mail)

skip_mail: on

Skip_mail ayarı demo_mode ayarı ile hemen hemen aynı şekilde çalışır, ancak skip_mail yalnızca posta gönderme işlemini atlar.

Onaylama Kabul Etme

acceptance_as_validation: on

Varsayılan olarak, kabul onay kutusu diğer alan türlerinden farklı davranır; kutu işaretli olmasa bile bir doğrulama hatası mesajı görüntülenmez. Ek Ayarlar alanında accepttance_as_validation: on ayarladıysanız, iletişim formundaki kabul onay kutuları diğer form alanlarıyla aynı şekilde davranır.

İletilerin Depolanmasını Engelleme

do_not_store: true

Bu ayar, Flamingo gibi mesaj depolama eklentilerine mesajların bu iletişim formu aracılığıyla saklanmamasını söyler.

Form Şablonunu Düzenleme

İletişim formunun form şablonunu Form sekmesi panelinden düzenleyebilirsiniz. HTML ve contact form 7’nin etiketleri bir form şablonunda kullanılabilir.

Bir form etiketi belirli syntax rules [1] kurallarına uymalıdır. Aksi takdirde, form etiketi düzgün çalışmaz. Yine de, söz dizimini hatırlamanız gerekmez, çünkü doğru form etiketleri oluşturmak için etiket oluşturucu araçlarını kullanabilirsiniz.

Form Şablonunu düzenlemek için WordPress admin panelinde oturum açın.  İletişim >> İletişim Formları sekmesine gidin. Düzenlemek istediğiniz iletişim formunun hemen altındaki Düzenle bağlantısına tıklayın.

Contact Form 7 Etiket Oluşturucu Ayarları
Contact Form 7 Etiket Oluşturucu Araçları

Form şablonundaki değişikliklerin otomatik olarak iletişim formunun Posta ayarlarına yansımadığını unutmayın. Bu nedenle, bir form şablonuna form etiketi eklediyseniz, Posta sekmesi panelindeki posta ayarlarına karşılık gelen etiketi elle eklemeniz geremektedir.

Etiket Oluşturucu Araçlarını Tanıyalım

1- Metin Etiketi

Contact Form 7 Text Alanı Ekleme
Contact Form 7 Text Alanı Ekleme

Metin giriş alanları, iletişim formlarının en yaygın kullanılan faktörleridir. Bildiğiniz gibi, HTML’nin metin giriş alanları için iki tür öğesi vardır: tek satırlık bir girdi için <"text"> ve çok satırlı giriş için <"textarea">etiketleri kullanılır.

NOT: Unutmayın text veya text* etiketi tek satırlı metinler için kullanılır ve herhangi bir metin biçimini kabul eder. Aradaki fark kod içindeki ‘text*’ işareti o alanın zorunlu olduğunu gösterir. Contact form 7’de ‘*’ yıldız işareti bulunan tüm etiket türleri, bunların zorunlu alanlar olduğu anlamına gelir.

Tek satırlı metin alanı için örneğin; (Ad, Soyad gibi) iletişim formuna aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekir.
[text* tek-satirli-metin-alani]


2- E-Posta Etiketi

Contact Form 7 E-Posta Etiketi
Contact Form 7 E-Posta Etiketi

email veya email* her ikiside tek satırlık giriş içindir ve yalnızca e-posta adreslerini kabul eder. email* zorunlu bir alan olduğunu ifade eder.

Tek satırlı e-posta alanı için iletişim formuna aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekir.
[email* email "Lütfen e-posta adresinizi girin"]


3- URL Etiketi

Contact Form 7 URL Etiketi
Contact Form 7 URL Etiketi

url veya url* her ikiside tek satırlık giriş içindir ve yalnızca url adreslerini kabul eder. url* zorunlu bir alan olduğunu ifade eder.

Bu alanlar sıfır veya bir değere sahip olabilir ve değer, giriş alanının varsayılan değeri olarak kullanılır. Tek satırlı url alanı için iletişim formuna aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekir.
[url* url "Lütfen URL adresini buraya girin"]


4- Telefon Numarası Etiketi

Contact Form 7 Tel Etiketi
Contact Form 7 Tel Etiketi

tel veya tel* her ikiside tek satırlık giriş içindir ve yalnızca telefon numarası kabul eder. tel* zorunlu bir alan olduğunu ifade eder.

Bu alanlar sıfır veya bir değere sahip olabilir ve değer, giriş alanının varsayılan değeri olarak kullanılır. Tek satırlı tel alanı için iletişim formuna aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekir.
[tel* tel"Lütfen telefon numaranızı girin"]


5- Sayısal Değer Etiketi

Contact Form 7 Sayı Etiketi
Contact Form 7 Sayı Etiketi

Sayı alanı, sayısal değer girişi için bir alandır. İletişim Formu 7 3.4 ve üstü, sayı alanları için iki tür form etiketi sağlar: sayı ve aralık. Eski tarayıcılar ve bazı modern tarayıcılar bu giriş türlerini desteklemez ve yalnızca geleneksel metin giriş alanları olarak oluşturur.

number veya number* her ikiside satır girişi için kullanılır ve yalnızca sayısal değer kabul eder. number* zorunlu bir alan olduğunu ifade eder.

Bu alanlar sıfır veya bir değere sahip olabilir ve değer, giriş alanının varsayılan değeri olarak kullanılır. Tek satırlı number alanı için iletişim formuna aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekir.
[number* number"Lütfen bir sayısal değer girin"]


6- Tarih Etiketi

Contact Form7 Tarih Etiketi
Contact Form7 Tarih Etiketi

Contact form 7, tarih giriş türüne karşılık gelen date veya date* form etiket türlerini desteklemektedir. Ancak şu anda, yalnızca bazı modern tarayıcılar bu tarih giriş türünü desteklemektedir.

Eski tarayıcılar ve Firefox dahil olmak üzere bazı modern tarayıcılar bu giriş türünü desteklemez ve yalnızca geleneksel bir metin giriş alanı olarak oluşturur.

Tarih alanında bir değer belirtilirse, değer YYYY-AA-GG biçiminde (örn. 2013-04-08) olmalıdır. Buna çoğu zaman dikkat etmeniz gerekmez, çünkü tarayıcının kullanıcı arayüzü doğru biçimi destekleyen bir değer ayarlayacaktır.

Bu alanlar sıfır veya bir değere sahip olabilir ve değer, giriş alanının varsayılan değeri olarak kullanılır. Tek satırlı number alanı için iletişim formuna aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekir.
[date* date "ÖRN: gg.aa.yyyy"]


7- Çoklu Metin Etiketi

Contact Form 7 Çoklu Metin Etiketi
Contact Form 7 Çoklu Metin Etiketi

Metin giriş alanları, iletişim formlarının en yaygın kullanılan faktörleridir. Bildiğiniz gibi, HTML’nin metin giriş alanları için iki tür öğesi vardır: tek satırlık bir girdi için <"text"> ve çok satırlı giriş için <"textarea">etiketleri kullanılır.

NOT: Unutmayın textarea veya textarea* etiketi çok satırlı metinler için kullanılır ve herhangi bir metin biçimini kabul eder. Aradaki fark kod içindeki ‘textarea*’ işareti o alanın zorunlu olduğunu gösterir. Contact form 7’de ‘*’ yıldız işareti bulunan tüm etiket türleri, bunların zorunlu alanlar olduğu anlamına gelir.

Çok satırlı metin alanı için iletişim formuna aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekir.
[textarea* textarea çok-satirli-metin-alani]


8- Aşağı Açılır Menü Etiketi

Contact Form 7 Aşağı Açılır Menü Etiketi
Contact Form 7 Aşağı Açılır Menü Etiketi

select veya select* her ikiside bir açılır menüyü temsil eder. select* kullanıcının menüden en az bir seçenek seçmesini gerektirir.

Bu etiket türlerinin bir veya daha fazla değeri vardır ve değerler açılır menüde seçenek olarak gösterilmektedir.

Aşağı açılır menü için iletişim formuna aşağıdaki gibi bir kod eklemeniz gerekir.
[select* menu include_blank "Safari" "Firefox" "Chrome" "Opera"]


9- Onay Kutuları Etiketi

Contact Form 7 Onay Kutuları Etiketi
Contact Form 7 Onay Kutuları Etiketi

checkbox veya checkbox* her ikiside bir grup onay kutusunu temsil eder. checkbox* kullanıcının kutulardan en az birini seçmesini gerektirir.

Bu etiket türünün bir veya daha fazla değeri vardır ve değerler onay kutularının veya radyo düğmelerinin değerleri ve etiketleri olarak kullanılır.

Onay Kutuları için iletişim formuna aşağıdaki gibi kodlar eklemeniz gerekir.
[checkbox* checkbox label_first "Türkiye" "Azerbaycan" "Almanya"]
[checkbox* checkbox-2 use_label_element "Türkiye" "Azerbaycan" "Almanya"]


10- Radyo Düğmeleri Etiketi

Contact Form 7 Radyo Düğmeleri Etiketi
Contact Form 7 Radyo Düğmeleri Etiketi

radio veya radio* her ikiside bir grup radyo düğmesini temsil eder. radio* kullanıcının kutulardan en az birini seçmesini gerektirir.

Bu etiket türünün bir veya daha fazla değeri vardır ve değerler onay kutularının veya radio düğmelerinin değerleri ve etiketleri olarak kullanılır. Radio düğmesi grubundaki bir seçeneğin default: 1 seçeneğini kullanarak önceden seçilmesi önerilir.

Radio düğmeleri için iletişim formuna aşağıdaki gibi kodlar eklemeniz gerekir.
[radio radio-1 label_first default:1 "Futbol" "Voleybol"]
[radio radio-2 use_label_element default:1 "Futbol" "Voleybol"]


11- Kabûl Etiketi

İletişim Formu Kabûl Etiketi
İletişim Formu Kabûl Etiketi

Kabul onay kutusu, gönderenin belirli bir koşul için rızasını almayı sağlayan (Kullanım şartları gibi) basit bir onay kutusudur. Contact Form 7 kabul onay kutularını temsil etmek için kabul formu etiketi türünü sağlar.

Gönderme verilerini veritabanında saklamak için Flamingo[2] eklentisini kullanırsanız, gönderenlerin onayı hakkındaki bilgiler de saklanır ve Flamingo ileride bu bilgilere ulaşmanıza olanak tanır.

Varsayılan olarak bir kabul onay kutusu zorunlu bir alan olarak çalışır, bu nedenle onay kutusunu seçmeden formu gönderemezsiniz. İsteğe bağlı seçeneği ayarlarsanız, onay kutusu isteğe bağlı bir alan olarak çalışır. Ters çevir seçeneğini ayarlarsanız, davranışı tersine çevirir böylece bu durumda onay kutusunu temizlemeden formu gönderemezsiniz.

İletişim formunuzda bir kabûl onay kutusu kullanmak için Form sekmesi paneli alanına aşağıdaki gibi bir [acceptance] form etiketi eklemelisiniz.
[acceptance acceptance] <a href="https://quckan.com/gizlilik-politikamiz/" target="_blank" rel="noopener">Kullanım Şartları</a>'nı Okudum Kabul Ediyorum [/acceptance]


12- Küçük Soru Etiketi

İletişim Formu Küçük Soru Etiketi
İletişim Formu Küçük Soru Etiketi

Form gönderimini bilgisayar programından bir insana kıyasla ayırt etmek ve onları engellemek için CAPTCHA’yı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte CAPTCHA’nın kullanımı oldukça zordur ve bazı durumlarda basit bir çözüm uygulamak isteyebilirsiniz. Bunu contact form 7’nin test özelliğini kullanarak basit bir metinle soru/cevap şeklinde yapabilirsiniz.

Örneğin bu etiketi formunuza eklediğinizde:
[quiz metin-quiz "Türkiyenin başkenti?|Ankara"]

Çizgi (‘|’) karakterinden önceki içerik (Türkiyenin başkenti?) Soru olarak kullanılacaktır. Çizgi karakterinden sonraki içerik (Ankara) Beklenen cevap olarak kullanılacaktır.

Eğer ziyaretçileriniz matematiği tercih ederlerse etiketi aşağıdaki gösterilen şekilde kullanın:
[quiz matematik-quiz "12+48=?|60"]

Herhangi bir soru ve cevap kullanabilirsiniz. Formu göndermek için gönderenin doğru cevabı girmesi gerekir. Bir etikete birden çok soru/cevap çifti koyduğunuzda çiftlerden biri rastgele gösterilir.


13- Dosya Etiketi

İletişim Formu Dosya Etiketi
İletişim Formu Dosya Etiketi

Bu yazıda, Contact Form 7’nin dosya yükleme ve ekleme özelliğini açıklayacağım. Bu özellik sayesinde, kullanıcılarınızın dosyalarınızı formunuz üzerinden yüklemelerine izin verebilirsiniz böylece dosya ekinin bulunduğu e-posta size gönderilir.

Kurulum için iki adım gereklidir: 1) Formunuza dosya yükleme alanı ekleme, 2) Eklenen dosyaların yüklenmesi için posta ayarlarını yapılandırma.

Diğer form alanı türleri gibi, contact Form 7’de dosya yükleme alanları için file veya file* form etiketi kullanılır. file* zorunlu bir alandır ve kullanıcıyı bir dosya yüklemeye zorlar.

1) Formunuza dosya yükleme alanı ekleme

Ziyaretçilerinize dosya yükleme izni vermek için iletişim formuna aşağıdaki gibi kod eklemeniz gerekir:
[file* file-633 limit:2mb filetypes:pdf|jpg|jpeg|png]

Contact Form 7’de dosya türlerini ve dosya boyutunu ayarlamadığınızda varsayılan kısıtlamalar uygulanır. Varsayılan kabul edilebilir dosya türleri (uzantılar) şunlardır: jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, odt, avi, ogg, m4a, mov, mp3, mp4, mpg, wav ve wmv. Varsayılan kabul edilebilir dosya boyutu 1 MB’dir (1048576 bayt).

2) Eklenen dosyaların yüklenmesi için posta ayarlarını yapılandırma

Yüklenen dosyaları postaya eklemek için, dosya yükleme alanlarına ilişkin form etiketlerine karşılık gelen posta etiketlerini, aşağıda gösterildiği gibi Posta sekmesi panelindeki Dosya ekleri (File attachment) alanına yerleştirin:

Contact Form 7 File Attachment
İletişim Formu File Attachment

Dosya yükleme alanının form etiketi: [file* file-633 limit:2mb filetypes:pdf|jpg|jpeg|png]‘dir. Buna karşılık gelen posta etiketi ise:[file-633] etiketidir.

Yüklemek istediğiniz birden çok dosyanız varsa ve bunları bir e-postaya eklemek istiyorsanız, posta etiketlerini Dosya ekleri ( File Attachment ) alanında aşağıdaki gibi sıralamanız yeterlidir:

İletişim Formu File Attachment
İletişim Formu File Attachment

Contact Form 7 Kodu

WordPress admin paneline giriş yapın İletişim >> İletişim Formları sekmesine gidin. Sayfaya eklemek istediğiniz iletişim formunun altında bulunan Düzenle linkine tıklayın. Üst taraf mavi alanda ki kodu kopyalayın ve yeni oluşturduğunuz iletişim sayfasına ekleyin.

NOT: Eğer kodu göremiyorsanız Kaydet butonuna tıkladığınızda üst taraftaki mavi alan içinde kod görünecektir.

Contact Form 7 İletişim Formu Kodu
Contact Form 7 İletişim Formu Kodu

İletişim Sayfası Oluşturma

WordPress yönetim paneline giriş yapın. Sol taraftaki menüde bulunan Sayfalar >> Yeni Ekle sekmesine gidin ve yeni bir sayfa oluşturun.

WordPress Yeni Sayfa Oluşturma
WordPress Yeni Sayfa Oluşturma

Contact Form 7 Kodunu Sayfaya Ekleme

Oluşturduğunuz contact form 7 kodunu sayfanızın içine ekleyin ve sayfayı yayınlayın. Kodunuz aşağıdaki gibi olmalıdır.

[contact-form-7 id="4325" title="İletişim formu 1"]
Contact Form7 İletişim Formu

Contact Form 7 (Merak Ettiğiniz Sorular)

Cantact Form 7 kişisel verilerimizi gizli olarak izler mi yoksa harici sunuculara aktarır mı?
Hayır. Contact Form 7 asla böyle kötü şeyler yapmaz. WordPress.org’un açık izni olmadan, dizininde bulunan eklentilerin kullanıcıları izlemesini yasakladığını unutmayın.
CAPTCHA çalışmıyor; resim görünmüyor.

CAPTCHA’yı kullanmak için sunucunuzda GD ve FreeType kütüphanesinin kurulu olması gerekir. Ayrıca, CAPTCHA’nın geçici klasörünün yazılabilir olduğundan emin olun.

Contact Form 7 ayarlar sayfası nerede?

WordPress admin panele giriş yapın. İletişim > İletişim Formları bölümünü açın.

Contact Form 7, GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) ile uyumlu mu?

Keşke “evet” diye cevap verebilseydim, ama maalesef bu kadar basit değil. Nihayetinde, hiçbir WordPress eklentisi kendi başına yasal uyum sağlayamaz ve iletişim formlarınızı mevzuata uygun hale getirme sorumluluğu (siz) kullanıcıya aittir.

Contact Form 7, HTML5 giriş türlerini destekliyor mu?

Evet. Contact form 7 3.4 ve üstü şu HTML5 giriş türlerine karşılık gelen form etiketleri: e-posta, tel, url, sayı, aralık ve tarih türlerini desteklemektedir. HTML5 giriş türlerini kullanmak istemiyorsanız, temanızın function.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek bunu devre dışı bırakabilirsiniz:add_filter( 'wpcf7_support_html5', '__return_false' ); En güncel tarayıcıların bile HTML5’i kısmen desteklediğini unutmayın.

Contact form aracılığıyla gönderilen mesajları görebilir miyim?

Contact form 7’nin gönderilen mesajları kaydetme özelliği bulunmamaktadır. Contact form 7 aracılığıyla gönderilen mesajları yönetmek için (Aynı geliştirici tarafından oluşturulan başka bir eklenti) Flamingo yüklemeniz gerekmektedir.

Contact form, JavaScript devre dışı bırakılmış bir sayfada çalışıyor mu?

Evet. Contact Form 7, sayfada JavaScript bulunup bulunmamasına bakılmaksızın uygulanabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, Ajax gönderimi ve diğer bazı özellikler JavaScript gerektirdiği için çalışmaz.

JavaScript gerektiren özellikler şunları içerir:

 • Ajax Sunumu
 • JQuery kullanıcı arayüzü kullanarak HTML5 yedeklemesi
 • Özel onay kutusu
 • Gerçek zamanlı karakter sayısı
 • URL girişi için otomatik tamamlama
 • DOM etkinlikleri
Dosya yükleme ve dosya eki çalışmıyor.

Lütfen dosya etiketi bağlantısına gözatın.

Form gönderdikten sonra dönen ok simgesi görünüyor ama bir şey olmuyor

Bunun nedeni büyük olasılıkla eklentiler/tema arasındaki çakışmadır. Diğer tüm eklentileri devre dışı bırakmayı ve WordPress’in varsayılan temasını kullanmayı deneyin.

Gönderdikten sonra iletişim formum bir URL’ye ve ardından # wpcf7-f123-o1 gibi bilinmeyen bir koda yönlendiriyor. Neden?

Bunun nedeni, iletişim formunuzun AJAX dışı gönderim modunda çalışmasıdır. Aşağıdaki makalede, iletişim formunun AJAX gönderme modunda çalışmamasının olası nedenleri açıklanmaktadır.

İletişim formlarım aracılığıyla spam mesajlar alıyorum. Onları nasıl durdurabilirim?

İletişim Formlarınızı, Contact Form 7’nin sağladığı anti-spam özellikleriyle koruyabilirsiniz. Contact form 7, Akismet ile spam filtrelemeyi destekler. Akıllı reCAPTCHA can sıkıcı spambotları engeller. Ayrıca, yorum kara listesini kullanarak, belirli anahtar kelimeler veya belirtilen IP adreslerinden gönderilen iletileri engelleyebilirsiniz.

Otomatik yanıtlayıcı uygulayabilir miyim?

Evet tabi ki. Bunun için Posta şablonuna gidin. En altta bulunan Posta (2)‘yi kullan seçeneğini işaretleyin ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydedin.

Yazı içeriğime nasıl iletişim formu ekleyebilirim?

Eklemek istediğiniz iletişim formunun düzenleyici sayfasını açın (İletişim > İletişim Formları) Her iletişim formunungibi kendi kısa kodu vardır. Kısa kodu kopyalayın ve sayfanızın içine yapıştırın.

Umarız bu makale, Contact form 7 iletişim formu hakkında her şeyi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *