WordPress Eklenti Kurulumu-Yeni Başlayanlar İçin

25 Kasım 2019

WordPress’i kurduktan sonra, yeni başlayanların öğrenmesi gereken ilk şey bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını öğrenmektir.

Daha basit bir deyişle WordPress eklentileri, eğer WordPress siteniz varsa sitenize,  iletişim formu, slayt gösteriler ve alışveriş sepeti ve daha fazlası gibi yeni özellikler eklemenizi sağlayan ve sitenizi daha işlevsel bir hale getiren ücretli yada ücretsiz uygulamalardır.

Yeni başlayan WordPress site sahiplerinin mutlaka ama mutlaka eklenti nasıl kurulur? Nereye kurulur? gibi bilgileri öğrenmesi gerekir.

WordPress için binlerce ücretli veya ücretsiz eklenti mevcuttur. Bu makalede sizlere adım adım bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını göstereceğiz.

Başlamadan Önce

WordPress.com kullanıyorsanız eklentileri kuramazsınız.

Kullanıcılardan sık sık WordPress kontrol panellerinde eklentiler menüsünü bulamadıklarına dair şikayetler almaktayız. Bunun nedeni, sınırlamaları olan WordPress.com’u kullanıyor olmanızdır.

Paketinizi yükseltmediğiniz sürece WordPress.com’a eklenti yükleyemezsiniz. Bunun için Business paketini kullanmanız gerekmektedir. Diğer yandan WordPress.org’u indirdiğiniz andan itibaren istediğiniz herhangi bir eklentiyi yükleyebilirsiniz. (WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farka bakınız)

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmek istiyorsanız, o zaman WordPress.com’dan WordPress.org’a nasıl düzgün bir şekilde geçeceğinizi anlatan eğitimler okumalısınız.

Bununla birlikte şimdi web sitenize WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına bir güzatalım.

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress eklenti kurulumu için tam üç farklı yöntem bulunmaktadır. Biz bu üç yöntemi de ele aldık: Arama kullanarak WordPress eklenti yükleme, Zip biçimindeki bir WordPress eklentisini yükleme ve FTP kullanarak WordPress eklentisini manuel yükleme.

Hazır mısın? Başlayalım.

1- WordPress Eklenti Aramasını Kullanarak Eklenti Yükleme

Bir WordPress eklentisini kurmanın en kolay yolu eklenti aramasını kullanmaktır. Bu seçeneğin tek dezavantajı, bir eklentininyalnızca ücretsiz eklentilerle sınırlı olan WordPress eklenti dizininde olması gerektiğidir.

İlk olarak WordPress admin panelinde Eklentiler » Yeni Ekle sayfasına gidin. Aşağıdaki ekran görüntüsü gibi bir ekran göreceksiniz. Resimde 3. adımda gösterdiğimiz alana eklentinin adını giriniz ve eklentiyi bulun. Bulduğunuz eklentinin hemen sağında bulunan ‘Hemen yükle’ bağlantısına tıklayın.

Sitenize WordPress eklentisi yüklenmiş olabilir ancak siz etkinleştirmediğiniz sürece çalışmayacaktır. Bu eklentiyi WordPress sitenizde kullanmaya başlamak için devam edin ve ‘Etkinleştir’ düğmesine tıklayın.

Hepsi bu, ilk WordPress eklentinizi başarıyla yüklediniz. Daha iyi anlamanız için resmi incele.

WordPress Eklenti Aramasını Kullanarak Eklenti Yükleme
WordPress Eklenti Aramasını Kullanarak Eklenti Yükleme

Bir sonraki adım, eklenti ayarlarını yapılandırmaktır. Bu ayarlar her eklenti için farklı olmaktadır, bu nedenle bu makalede bunu ele almayacağız.

2- Zip Biçimindeki WordPress Eklentisini Yükleme

WordPress eklenti dizininde listelenmeyen eklentiler bu yöntem uygulanarak kurulmaktadır. Genellikle ücretli WordPress eklentileri ilk yöntem kullanılarak yüklenmez.

Bu nedenle WordPress, bu tür eklentilerin yüklenmesi için yükleme yöntemiyle birlikte gelir. Admin panelindeki yükleme seçeneğini kullanarak zip biçimindeki WoprdPress eklentilerini nasıl kuracağınızı göstereceğiz.

Öncelikle zip biçimindeki eklentiyi kaynağından indirin ( Bu genellikle zip dosyası olacaktır) Ardından WordPress admin panelinde Eklentiler » Yeni Ekle bağlantısına gidin. Daha sonra sayfanın üst tarafında bulunan ‘Eklenti Yükle’ düğmesine tıklayın.

Bu, elinizde bulunan zip biçimindeki WordPress eklentisini yüklemek için bir form ortaya çıkaracaktır. Bu alanda ‘Gözat’ düğmesini tıklamanız ve daha önce bilgisayarınıza indirdiğiniz eklenti dosyasını seçmeniz gerekir. Dosyayı seçtikten sonra ‘Hemen Yükle’ düğmesine tıklayın.

WordPress Zip Biçimindeki Eklentiyi Yükleme
WordPress Zip Biçimindeki Eklentiyi Yükleme

WordPress şimdi eklenti dosyanızı bilgisayarınızdan yükleyecek ve sizin için kuracaktır. Kurulum bittikten sonra aşağıdaki gibi bir mesaj göreceksiniz.

WordPress Eklenti Upload
WordPress Eklenti Upload

Kurulduktan sonra eklentiyi kullanmaya başlamak için eklentiyi etkinleştir bağlantısına tıklamanız gerekir.

Eklenti ayarlarını ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde yeniden yapılandırmanız gerekir. Bu ayarlar her eklenti için farklı olacaktır, bu nedenle bu makalede bunu ele almayacağız.

3- FTP Kullanarak WordPress Eklentisini Manuel Yükleme

Bazı nadir durumlar olsada hosting firmaları WordPress yönetici alanından bir eklenti yükleme yeteneğinizi sınırlayabilecek dosya kısıtlamalarına sahip olabilir.

Bu durumda en iyi seçeneğiniz WordPress eklenti kurulumu işlemini FTP programları kullanarak manuel gerçekleştirmektir.

Ftp programlarını kullanarak WordPress eklenti kurulumu yeni başlayanlar için en zor yöntemdir.

Öncelikle eklentinin kaynak dosyasını indirmeniz gerekecek ( bu bir zip dosyasıdır) Ardında zip dosyasını bilgisayarınızda çıkarmalısınız.

Eklenti zip dosyasını çıkarmak aynı ada sahip yeni bir klasör oluşturacaktır. Bu klasör bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize manuel olarak yüklemeniz gereken klasördür. Daha önce WordPress kurulumu adlı makalede bilgisayarınızdan sunucunuza bağlanabileceğiniz FTP istemcisi filezilla programından bahsetmiştik burada tekrar bahsetmeyeceğiz.

Dosyalarınızın bulunduğu sunucuya FTP programıyla erişmeniz gerekir. FTP kullanıcı adınız ve şifreniz yoksa hosting firmanızla iletişime geçin ve bu bilgileri onlara sorun.

Şimdi kullandığınız ftp programını açın ve daha önce hosting firmanız tarafından size verilen oturum açma bilgilerini kulanarak web sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra, web sitenizdeki /wp-content/plugins/ klasörüne gidin.

Ardından zip dosyasından çıkardığınız klasörü /wp-content/plugins/ klasörüne yükleyin.

Filezilla FTP Programıyla WordPress Eklenti Kurulumu
Filezilla FTP Programıyla WordPress Eklenti Kurulumu

Dosyaları yükledikten sonra WordPress admin panelini ziyaret etmeniz ve yönetici menüsündeki ‘Eklentiler’ bağlantısına tıklayın. Eklentinizin eklentiler sayfasında başarıyla yüklendiğini görebilirsiniz.

Kullanmaya başlamak için eklentinin altındaki ‘Etkinleştir’ bağlantısına tıklamanız gerekir.

Etkinleştirdikten sonra eklenti ayarlarını yapılandırmanız gerekebilir. WordPress eklentileri bir eklentiden diğerine farklılık gösteren ayarlarla gelir bu yüzden onları burada açıklamayacağız.

Hâla yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sayfamızdan destek talebinde bulunun.

WordPress Eklenti Kurulumu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yeni başlayanlar için WordPress eklentilerini yüklemekle ilgili birkaç sorunuz olabilir. En iyi WordPress kaynak sitesi olarak hepsine cevap vermeye çalışacağız.

İşte WordPress eklenti yükleme hakkında en sık sorulan sorulardan bazıları

1. Web siteme yüklenecek en iyi WordPress eklentilerini nereden bulabilirim?

Yalnızca WordPress eklenti dizininde 57.000’den fazla eklenti bulunmaktadır. Daha pek çok premium eklenti olarak da mevcuttur. Bu, yeni başlayanların ihtiyaç duydukları özellik için en iyi eklentiyi bulmalarını biraz zorlaştırabilir.

2. Yüklenmiş ve aktif eklentiler arasındaki fark nedir?

WordPress, bir eklenti kurmanıza ve onu hiç kullanmamanıza izin verir. Sitenizde bir eklentiyi kullanabilmeniz için eklentiyi ‘Etkinleştirmeniz’ gerekir.
WordPress yönetici alanındaki ‘Eklentiler’ sayfasını ziyaret ederek aktif eklentileri görebilirsiniz. Genelde aktif eklentiler mavi bir arkaplan ile vurgulanmaktadır.
Beyaz arka plana sahip eklentiler web sitenize yüklenmiş ancak aktif olmayan eklentilerdir.

3. Etkin olmayan eklentileri silmeli miyim?

Bir eklentiyi kullanmıyorsanız, güvenlik nedeniyle web sitenizden silmeniz önerilir.

4. WordPress’e kaç eklenti yükleyebilirim?

İhtiyaç duyduğunuz kadar WordPress eklentisi kurabilirsiniz. Web sitenizin hızını etkileyen eklenti sayısı değil, bu eklentilerin kalitesidir.

5. Bir WordPress eklentisini nasıl kaldırabilirim?

WordPress admin panelindeki eklentiler sayfasını ziyaret ederek istediğiniz bir WordPress eklentisini kaldırabilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz eklenti şuan etkinse önce onu devre dışı bırakmanız gerekir. Bundan sonra web sitenizden kaldırmak için ‘Sil’ bağlantısına tıklamanız gerekir.

Bu makalenin WordPress Eklentilerini nasıl kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Yapmak istediğiniz her şeyi başarmak için kullanabileceğiniz en iyi WordPress eklentileri hakkında yazdığımız WordPress eklentileri kategorimizi de görmek isteyebilirsiniz. Bu makalelerin her biri, ayrı eklentilerin nasıl kurulacağına dair adım adım talimatlar içermektedir.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *