WordPress Bloğunuz İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

WordPress bloğunuz için anahtar kelime araştırması trafiğinizi artırmanıza ve kullanıcıların seveceği, oldukça ilgi çekici içerik oluşturmanıza yardımcı olacak fikirler bulmanıza yardımcı olur. Bu yazıda, WordPress bloğunuz için anahtar kelime araştırması doğru bir şekilde nasıl yapılır? sorusuna cevap vereceğiz.

Doğru anahtar kelimeler kullanın ve daha fazla arama motoru trafiği elde edin…

WordPress sitenizin anahtar kelimelerini optimize edin ve hedefinize daha kolay ulaşın …

Bir işletme sahibi veya SEO yolculuğunuzda kaç kez bu tür tavsiyeler aldınız?

Muhtemelen çok.

Bunun nedeni, arama motoru optimizasyonunu kullanarak işinizi büyütmek istediğinizde öğrenmeniz gereken ilk şeyler anahtar kelimeler ve anahtar kelime araştırmalarıdır.

Bu kılavuz, sizin gibi yeni başlayanlar için en temel SEO kavramı olan – anahtar kelime araştırmasını anlamak için yazılmıştır.

WordPress Bloğunuz için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?
WordPress Bloğunuz için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırmasının amacını ve bunu nasıl yapacağınızı hiç anlamamış olsanız bile, bu kılavuz her yönünü anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bugün amacım, aşağıdakiler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmaktır:

 1. Anahtar kelime araştırması nedir?
 2. Anahtar kelime araştırmasının önemi nedir?
 3. Anahtar kelime araştırması için kullanılan araçlar

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturucular ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir araştırma tekniğidir. Kullanıcıların sektörünüzdeki içeriği, ürünleri ve hizmetleri bulmak için arama motorlarına girdiği kelimeleri keşfetmenize yardımcı olur. Çoğunlukla bu, hedef kullanıcılarınızın sizinki gibi bir web sitesini nasıl bulduklarını belirleyerek yapılır.

Bunu biraz daha basitleştirerek anlatacak olursak,

Sorunlarımızdan herhangi birine çözüm ararken, buna yanıt bulmak için “Google” veya “Duckduckgo” gibi bir arama motoru kullanırız.

Arama motorunun, SERP (Arama motoru sonuç sayfası) olarak da bilinen ilk sayfasında bize bir çözüm sunmasını bekleriz.

Anahtar kelime araştırması, kitlenin bir arama motoru kullanarak sorduğu “kelime öbeklerini”, “kelimeleri” veya “sorguları” belirlememize yardımcı olur.

Bir işletme hatta bir blog olarak, kullanıcıların (kitlelerin) arama motorları aracılığıyla ne tür sorgular sorduğunu bildiğimizde, yeni sayfalar oluşturarak optimize edebilir veya oluşturabilir, kullanıcıların cevap bulmasına yardımcı olabilir ve bu trafiği işimizi büyütmek için kullanabiliriz.

Alternatif olarak, aynı anahtar kelimeleri (sorguları) kullanarak, sizin veya müşteri web sitelerinize trafik çekmek için Google reklamları veya Facebook reklamları gibi platformlarda PPC reklamları da çalıştırabilirsiniz.

Teknik bir deyişle;

Anahtar kelime araştırmasının amacı, hedef kitleniz tarafından yaygın olarak kullanılan “konuları”, “fikirleri” bulmak ve ona bir iş değeri atamaktır. Anahtar kelime araştırması yapmanın bir başka avantajı şudur: Hedef müşterilerinizin web’de sorduğu soruları ve sorguları keşfetmenize yardımcı olur ve size müşterinizin anlayacağı dili konuşma avantajı sağlar.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Bunu bir örnekle anlatacak olursak:

Basit bir örnek, diyelim ki; yeni baba olmuş birisi, çocuğuna bebek arabası almak istiyor. En iyi markayı bulmak için Google aramasında bu “En iyi bebek arabası” sorgusunu kullanır. İşte bunun gibi…

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?
Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Google arama, akıllı olduğu için babanın doğru soruyu sormasına yardımcı olmak için sık kullanılan birçok sorguyu otomatik olarak doldurur.

Şimdi, baba konumuna ve anlayışına bağlı olarak, sorgusuna sadık kalacak veya belki de Google tarafından önerilen bir sorguyu seçecektir.

Artık günümüzde arama motorları, bu sorguların dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından kaç kez sorulduğunun kaydını tutmaktadır.

Anahtar kelime araştırma süreci, coğrafi konumla birlikte en popüler sorguyu ve bu sorguların belirli bir süre içinde kaç kez sorulduğunu göstermektedir. (örn: 30 gün)

Anahtar kelime araştırması size bu şekilde yardımcı olacaktır.

Küçük bir hazırlık ile bloğunuza veya işletmenize önemli miktarda trafik çekebilir ve böylece sıkı çalışmanızdan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Anahtar kelimenizi arama motoru için optimize etme sürecine ” Sayfa İçi SEO ” denir. Bu ise ileri düzey kullanıcılar içindir.

Anahtar kelime araştırması yapmak, işinizi rekor bir sürede deneyimlemenize yardımcı olur. Bunu bir örnekle anlayalım…

Daha önce oğlu için bir “Puset” almak isteyen bir babadan bahsetmiştik. Şimdi, bebek arabası satan bir işletme olduğunuzu varsayalım. (Herhangi bir ürün olabilir ve bebek arabasını ürününüzle değiştirebilirsiniz).

Anahtar kelime araştırma araçları kullanarak, ebeveynin çözüm bulmak için arama motorunda kullandığı “Sorgu, soru, arama terimi olarak da bilinir” anahtar kelimeleri bulabiliriz.

Aşağıdaki sonuç, gösterildiği gibi birçok veriye sahip benzer sorguları gösteren “SEMrush” adlı bir araçtan alınmıştır : SEMRush nedir?

Semrush Anahtar Kelime Araştırması
Semrush Anahtar Kelime Araştırması

Bu görselde neler olduğunu anlamaya çalışalım.  (%100 anlamasanız bile endişelenmeyin çünkü bu, yeni başlayanlar için normaldir)

 1. Keyword:  Bu, kullanıcıların en iyi bebek arabasını bulmak için istediği sorgudur. SEO işlemi yaparken, bu “hedeflediğimiz” ifadedir, bu nedenle buna genellikle “hedef anahtar kelime” veya “Odak anahtar kelime” diyoruz.
 2. Volume:  Bu, belirli bir ayda belirli bir anahtar kelimeyi yaklaşık olarak kaç kişinin aradığını gösterir. Bu çok önemli bir ölçüdür, çünkü bir arama teriminin popüler olacağını varsaysanız bile, arama verileri size aksini söyleyebilir.
 3. Trend: Bu, anahtar kelime eğiliminin yükselip yükselmediğini (daha fazla kişi arıyor) veya azaldığını (daha az kişi arıyor) görmenize yardımcı olur. Örneğin iPhone 11 Pro, 2019-2020’de popüler bir terim olabilir ancak yeni bir iPhone modeli piyasaya sürüldükçe bu terim değer kaybedecektir. WordPress bloğunuzda anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? Adlı bu kılavuzumuzda ilerlerken, bunu derinlemesine anlayacaksınız.
 4. Keyword difficulty (Anahtar Kelime Zorluğu) : Bu, Google’ın ilk sayfasında bir hedef anahtar kelime için sıralanmasının ne kadar zor veya kolay olacağını anlamanıza yardımcı olan önemli ölçümdür. Bu araçlar, bu tür sorguları sıralamak için “Sayfa içi SEO“, “Backlink profili”, “etki alanı otoritesi” ve diğer birkaç şey için mevcut tüm sıralama sayfalarını karşılaştırır. Sıra ne kadar düşükse, sıralanması daha kolay olur.

Devam etmeden önce Google’de yükselmek için Blog içeriğinizi optimize etmenin yolları‘nı öğrenerek arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz.

WordPress bloğunuz için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? Makalemize anahtar kelime araştırmasının öneminden bahsederek devam edelim.

Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi Nedir?

Tüm anahtar kelimeler eşit değildir ve hadi bunu ölçmeye çalışalım. Anahtar kelime araştırma süreci, işletmenize (Blog, e-ticaret, hizmet veya diğerleri) aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:

 1. Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin arama motorunda kullandığı dili anlamanıza yardımcı olur. En büyük arama motoru olduğu için genellikle Google aramayı temel olarak kullanırız.
 2. Google arama, Baidu ve diğerleri gibi organik aramalardan doğrudan ücretli müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilecek, kullanılmayan sorguları keşfetmenize yardımcı olur .
 3. Rekabet avantajı: Anahtar kelimeleri ve SEO’yu rakiplerinizden önce dahil etmek size sağlam bir avantaj sağlayacaktır. Doğru yapılırsa, çok sayıda geri bağlantı kazanmanıza yardımcı olabilir.

Anahtar kelime araştırmasının daha birçok avantajı vardır, yukarıdakiler en iyisidir.

Anahtar kelime araştırması hakkında daha az bilinen bir gerçek: Pek çok insan anahtar kelime araştırmasını yalnızca yüksek hacimli anahtar kelimeleri arayarak yanlış yapar, bu doğru değildir.

Bir SEO olarak göreviniz, işletmenize hiçbir şekilde fayda sağlamayacak anahtar kelimeleri kaldırmaktır. Ayrıca, kârlı anahtar kelimeler bulduktan sonra, daha kısa sürede maksimum fayda sağlamak için bunları nasıl önceliklendireceğinizi de öğrenmelisiniz.

Şimdi, bunları nasıl hedeflemeniz gerektiğine dair ayrıntılara girmiyorum, ancak merak ediyorsanız, aşağıda paylaştığım kılavuzları okumalısınız:

Anahtar kelime araştırma becerilerinin iyi yanı, bunu bir kez uygulamaya koyduğunuzda, hep iyi olmaya devam etmesidir.

Şimdi, anahtar kelime araştırmasının tekniğine girme zamanı.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak için Kullanılan Araçlar

Kendi projelerinizde kişisel olarak kullanacağınız en iyi anahtar kelime araştırma araçlarını sizin için seçtik. Size her birini bir profesyonel gibi kendi anahtar kelime araştırmanızı yapmak için nasıl doğru bir şekilde kullanacağınızı göstereceğiz.

1. SEMrush

SEMRush, piyasadaki en iyi SEO Araçlarından biridir . Organik araştırma, ücretli reklam araştırması, anahtar kelime araştırması ve derinlemesine rekabet analizi yapmak için araçlar içeren eksiksiz bir SEO paketidir.

Başlamak için, SEMRush web sitesine gidin ve bir anahtar kelime veya web sitenizin URL’sini girin.

WordPress bloğunuz için anahtar kelime araştırması makalemizde kullandığımız “en iyi bebek arabası” terimini tekrar kullanacağız. Siz araştırmanız için dilediğiniz kelimenin analizini yapabilirsiniz.

Senrush Anahtar Kelime Aracı
Senrush Anahtar Kelime Aracı

Arama hacmini (ortalama arama sayısı), ücretli reklam için TBM’yi ve arama sonuçlarının sayısını gösteren, girdiğiniz anahtar kelimeye genel bir bakış göreceksiniz.

Biraz aşağı kaydırın ve anahtar kelime eşleşmeleri ve ilgili anahtar kelimelere genel bir bakış göreceksiniz. Listelerin tamamını incelemek veya bir CSV dosyasına aktarmak için tam raporu görüntüle düğmesine tıklayabilirsiniz.

Semrush Anahtar Kelime Varyantları
Semrush Anahtar Kelime Varyantları

Biraz daha aşağı kaydırın ve girdiğiniz anahtar kelime için en iyi  arama sonuçlarının (SERP) listesini göreceksiniz. Bu sayfaların neden bu anahtar kelimeler için sıralandığını anlamanıza yardımcı olacak tam raporu görüntülemek için bu bağlantıların her birine tıklayabilirsiniz.

Semrush Serp Sonuçları
Semrush Serp Sonuçları

Ayrıca, ilgili terimlerle ilgili daha kapsamlı anahtar kelime araştırmalarına daha hızlı erişim sağlayan yeni ‘Keyword Magic Tool’ aracını da kullanabilirsiniz.

SEMRush Keyword Magic Tool Aracı Nasıl Kullanılır?

İlk olarak sol menüden ‘Keyword Magic Tool‘ bağlantısına tıklayın.

Semrush Keyword Magic Tool
Semrush Keyword Magic Tool

Anahtar kelimenizi girin ve hedeflediğiniz birincil ülkeyi seçin. Şimdi ara butonuna tıklayın ve birkaç saniye içinde SEMRush girdiğiniz anahtar kelimenizden bir ton yeni anahtar kelime üretecektir.

Semrush Keyword Magic Tool Araması
Semrush Keyword Magic Tool Araması

En yüksek arama hacmine sahip en iyi anahtar kelimeleri bulduktan sonraki adım, bu anahtar kelimeler için rekabeti analiz etmek olacaktır. Ayrıntılı bir analiz görmek için bu anahtar kelimeler için zaten sıralamada olan bağlantılara tıklayın.

Söz konusu URL için geri bağlantıları, sayfanın sıralandığı diğer anahtar kelimeleri ve ne kadar arama trafiği aldığını göreceksiniz.

Genel olarak, SEMRush piyasadaki en iyi anahtar kelime araştırma aracıdır. Size sadece anahtar kelime fikirleri vermekle kalmaz, aynı zamanda bu anahtar kelimeler için nasıl sıralama yapabileceğinizi öğrenmenize de yardımcı olur.

SEMrush hakkında daha fazla bilgi edinin

2. AnswerThePublic

Anahtar Kelime Araştırma Aracı AnswerThePublic
Anahtar Kelime Araştırma Aracı AnswerThePublic

AnswerThePublic, ücretsiz bir görsel anahtar kelime araştırma ve içerik fikirleri aracıdır. Google ve Bing’in otomatik öneri özelliğini kullanır ve verileri daha anlaşılır bir görsel formatta sunar.

Web sitesini ziyaret edin ve bir anahtar kelime veya kelime öbeği girin. Araç daha sonra anahtar kelimeleri yükleyecek ve bunları görsel haritalara sunacaktır. Raporlar sorulara, edatlara, karşılaştırmalara, alfabetik ve ilgili anahtar kelimelere bölünmüştür.

AnswerThePublic Anahtar Kelime Araştırması
AnswerThePublic Anahtar Kelime Araştırması

Herhangi bir anahtar kelimeye tıklayabilirsiniz ve Google arama sonuçlarını yeni bir tarayıcı sekmesinde gösterecektir. Bu, insanların aradığı soruları ve bunları alakalı içerikle nasıl yanıtlayabileceğinizi hızlı bir şekilde görüntülemenizi sağlar.

Tüm anahtar kelime araştırmaları tek bir sayfada sunulur. Verileri görsel formatta görüntü olarak indirebilir veya bir CSV dosyasına aktarabilir ve tercih ettiğiniz elektronik tablo yazılımıyla kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Anahtar Kelime Araştırma İpuçları

Yukarıda belirtilen tüm araçlar WordPress bloğunuz için anahtar kelime araştırması yapmanız için size bir veri hazinesi sağlayacaktır. Anahtar kelime araştırmanızı nasıl daraltacağınız ve en kârlı fikirleri nasıl bulacağınızla ilgili birkaç ipucu.

 • Anahtar kelime araştırmanıza daha geniş anahtar kelimelerle başlayın ve ardından düşük rekabetli ve daha fazla arama hacmine sahip anahtar kelimeleri bulmak için daraltın.
 • Kendi anahtar kelime performansınızı görmek için SEMRush’a kendi URL’nizi girin ve ardından rakiplerinizle karşılaştırın.
 • Müşterinizin sorularını yanıtlayan ve bir satın alma kararı vermelerine yardımcı olan anahtar kelimeler bulmaya odaklanın.
 • Anahtar kelime araştırmanızı en çok aranan anahtar kelimelerle sınırlamayın. Daha uzun anahtar kelimeler kullanarak daha iyi sıralama elde edebilirsiniz.

Kurumsal ve kişisel bloğunuzda anahtar kelime araştırması nasıl uygulanır?

Anahtar kelime araştırmasının temel amacı, müşterilerinizin ne aradığını bulmak ve ardından bu anahtar kelimeler için arama sonuçlarında sıralama elde etmektir. İçerik stratejinize bağlı olarak bunu yapmanın birden fazla yolu vardır.

 • Yeni anahtar kelime araştırmanız etrafında uygun bir içerik stratejisi planlayın
 • Bu anahtar kelimeleri kullanarak yararlı içerik makaleleri, blog gönderileri, infografikler, videolar ve daha fazlasını oluşturun.
 • Kurumsal işletmelere ait web siteleri, yeni anahtar kelimeleri hedefleyen açılış sayfaları, dokümantasyonlar, Sıkça sorulan sorular ve başka içerikler oluşturabilir.
 • Online bir çevirimiçi mağaza işletiyorsanız, bu anahtar kelimeleri ürün başlıklarınızda, açıklamalarınızda, ürün kategorilerinizde ve daha fazlasında kullanabilirsiniz.

Şimdilik, bu kılavuzun WordPress bloğunuz için anahtar kelime araştırması yapmanızda ve anahtar kelime araştırmasını nasıl yapacağınızı anlamanızda size yardımcı olacağını umuyorum.

Bunun kapsamlı bir konu olduğunu anlıyorum ve birkaç sorunuz olabilir. Anahtar kelime araştırmasıyla ilgili sorularınızı sormak için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Ayrıca, deneyimli bir SEO uzmanıysanız, yorum yaparak anahtar kelime araştırması yapma şeklinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *