WordPress Admin Panelini Hızlandır

16 Ağustos 2020

WordPress admin panelini hızlandır. Yavaş bir WordPress yönetici paneliniz mi var? WordPress admin panelinizin yavaş olması resim yüklemek’de dahil olmak üzere içerik girmenize engel mi oluyor? En pupüler sorunlardan biri olan yavaş yönetici paneli, çoğu WordPress kullanıcısını çileden çıkaran bir durumdur ve hiç kimse beklemeyi sevmez. Böyle bir durumda en yaygın olan sorunları tespit etmeli ve hızlı bir şekilde çözmeniz gerekir. Bu makalede WordPress admin panelim neden yavaş? Sorusuna ipuçları vererek nasıl çözüm bulacağınıza dair birkaç püf noktası göstereceğim.

WordPress admin panelinin yavaşlamasına sebep olan pek çok neden bulunmaktadır. Ben bu makalede en popüler onbir tanesini ele aldım ve onları nasıl çözeceğinizden bahsettim.

WordPress Yönetici Panelim Neden Bu Kadar Yavaş?

WordPress yönetici panelinin açılması birkaç saniyeden uzun sürüyorsa, elbette sitenizin boyutuna bağlı olarak yanıt süresi değişebilir ama kesinlikle yanlış bir şeyler var demektir.

Yönetici kontrol panelinin yüklenme hızını etkileyen birkaç neden olabilir.Hatalı bir eklenti, eski PHP sürümü, şişirilmiş veritabanı ve yavaş bir hosting olası nedenlerden sadece bir kaçıdır.

Aşağıda bulunan listedeki sorunları düzeltmeyi deneyerek WordPress admin panelini hızlandır ve yavaşlama problemini çözmeye çalış.

Admin Panelinin Yavaşlamasına Sebep Olan Etkenler?

WordPress yönetici panelinizin yavaşlamasına sebep olan şeyin ne olduğunu size tam olarak söyleyemem ancak en yaygın bazı sorunları şöyle sıralayabilirim. Aşağıdaki adımları uygulayarak WordPress admin panelini hızlandır.

 1. Sunucu yanıt süresini kontrol etme
 2. Yetersiz hosting hizmeti
 3. Yavaş internet
 4. Yüksek kaynak tüketen eklentiler
 5. Kullanılan PHP sürümünün eski olması
 6. WordPress heartbeat API’si
 7. Temizlenmemiş ve bakımı yapılmamış veritabanı
 8. Düşük WordPress bellek sınırı
 9. WordPress Araç Çubuğu
 10. Önbellek (Cache) eklentisinin kullanılmaması
 11. Gereksiz kontrol paneli widget’ları

1. Sunucu Yanıt Süresini Kontrol Edin

Sunucu yanıt süresini azaltmak, web sitesi sahiplerinin ve SEO uzmanlarının birinci hedefi olmalıdır. WordPress admin panelini hızlandırmak için sunucu yanıt sürelerini hızlandırın.

Admin paneli dahil web siteniz yavaş yükleniyorsa ve insanlar sitenizi çabuk terk ediyorsa bu siteniz için zaman kaybıdır. İlk birkaç saniye, bir kullanıcının sayfanızda kalıp kalmayacağını belirler. İstatistikler kullanıcıların mobil site ziyaretlerinin % 53’ü, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir sayfadan ayrıldıklarını göstermektedir.(Kaynak: Think With Google)

Sunucu Yanıt Süresi nedir?

Sunucu yanıt süresi, tarayıcıda bir sayfa isteyen bir istemci ile bu isteğe yanıt veren bir sunucu arasında geçen süredir.TTFB (İlk Bayt Süresi) ile ölçülür.TTFB, bir HTTP isteği gönderdikten sonra sayfanın ilk baytının alınmasının kaç milisaniye sürdüğüdür.

Sunucu Yanıt Süresi Neden Önemlidir?

Web sitenizin yüklenme süresi, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkiler. Araştırmalar, web kullanıcılarının% 40’ından fazlasının, yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir siteyi terk ettiğini ortaya koymaktadır.Ayrıca, yüklenmesi gereken süre ne kadar fazlaysa, arama motoru sonuç sayfasında o kadar kötü sıralanır.

Arama motoru optimizasyonunu ve kullanıcı deneyimini geliştirmek, dijital pazarlamada kritik stratejilerdir.Bu, sunucu yanıt sürenizin ne olduğunu ve nasıl iyileştirileceğini kontrol etmeniz için yeterince iyi bir nedendir. Web sitenizin hemen çıkma oranını düşürün.

Site Hız Testi Araçları

Sunucunuzun yanıt süresi ne kadar uzun olursa WordPress admin panelini hızlandırmanız o kadar uzun sürer. Bu ise site sahiplerinin isteyeceği en son şeydir. Bunun olmaması için web sitenizin performansını sürekli takip etmelisiniz. Site hız testi araçları sayfalarınızın hızını takip etmenize yardımcı olan araçlardır. Böylelikle anında web sitenizde iyileştirmeler yaparak sitenizin performansını en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Sitenizin hız testini yapacağınız birbirinden farklı oniki hız testi aracı (Mobil siteler dahil)

 1. Think With Google -Mobil test
 2. Google Page Speed – Mobil ve Masaüstü
 3. GTmetrix
 4. Pingdom
 5. WebPageTest
 6. KeyCDN
 7. Dotcom-Tools
 8. Dareboost
 9. GeekFlare
 10. GiftOfSpeed
 11. Uptrends
 12. BatchSpeed

2. Hosting Hizmetinizi Yükseltin

Hosting firmanızın size sunduğu sunucu paketinin web sitenizin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olun. WordPress admin panelinin yavaşlama sebeplerinden birisi de hosting hizmetinin yavaş olmasıdır. WordPress admin panelini hızlandırmak için mevcut hosting paketinizi yükseltmeyi deneyin.

Web sitenize ilk başladığınızda, maliyetlerinizi düşük tutmayı düşünmüş olabilirsiniz, ancak böyle bir kararın sonuçlarını hiç düşündünüz mü? Vermiş olduğunuz bu karar doğru olmayabilir. Bazı hosting firmaları sunucu maliyetlerini düşürmek için hosting performansında fazlasıyla kısıtlamaya gitmiş olabilir. Kullandığınız hosting paketinin WordPress siteleri için uygun olup olmadığını kontrol edin. Eğer sunucunuz uygunsa belkide web sitenizin büyümesiyle orjinal hosting planınızı aşmış olabilirsiniz.

Bu nedenle, oldukça ucuz veya çok düşük barındırma hizmeti seçtiyseniz, ilk işiniz web sitenizi karşılayabileceğiniz en yüksek barındırma hizmetine yükseltmek olmalıdır. Web siteniz için size tahsis edilmiş kaynaklara sahip olacağınız özel bir sunucu seçmeyi düşünebilirsiniz. Web hosting hakkında daha fazla bilgi için web hosting seçimi adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

3. İnternetinizi Kontrol Edin

Bazen çok zor problemlerin çözümü çok kolay olabilir. Yavaş bir WordPress admin panelinin çözümü internet bağlantınız olabilir. Şu anda wifi kullanıyorsanız veya bağlantınızı bir şekilde başkalarıyla paylaşıyorsanız, hızınız düşebilir.Bağlantı sorunlarını ortadan kaldırmak için başka bir web sitesini açmayı deneyin.

4. Yüksek Kaynak Tüketen Eklentiler

WordPress’i ilk yüklediğinizde kontrol paneliniz muhtemelen yıldırım hızında yükleniyordu. Ama daha fazla eklenti yükledikçe yavaşlamaya başladı değil mi?

Şimdi herkesin yanlış bildiği bir efsaneyi ortadan kaldıralım. “daha fazla eklenti” daha yavaş bir site veya WordPress yönetici paneli anlamına gelmez. Çok fazla eklenti WordPress admin panelini yavaşlatmaz “daha fazla kaynak tüketen eklenti” yönetici panelini yavaşlatır.

Peki, yüksek kaynak tüketen eklentileri nasıl bulabilirsiniz? Query Monitor adlı harika bir ücretsiz eklentiyle.

Query Monitor‘u kurup etkinleştirdikten sonra, arayüzü açmak için WordPress araç çubuğundaki yeni seçeneğe tıklayabilirsiniz. Ardından, Queries by Component sekmesine gidin ve çok fazla kaynak tüketen eklentileri arayın. Çok fazla kaynak tüketen bir eklenti bulursanız, onu devre dışı bırakıp silmeyi veya (mümkünse) daha iyi performans gösteren bir alternatif eklenti bulmayı deneyin.

5. Kullanılan PHP Sürümünün Eski Olması

Diğer herhangi bir yazılımda olduğu gibi WordPres içinde kullanılan PHP sürümü önemlidir. PHP sürümü güvenliğinizi ve hızınızı etkiler ama yine de büyük bir WordPress kullanıcısı hâlâ eski sürümleri kullanmaktadır. Siteniz için en iyisini istiyorsanız eski PHP sürümünü değiştir ve WordPress admin panelini hızlandır.

WordPress, PHP ile oluşturulmuştur, ancak sitenizin kullandığı PHP’nin tam sürümü, sunucunuzda hangi PHP sürümünün yüklü olduğuna bağlıdır.

Daha güvenli olmanın ötesinde yeni PHP sürümleri, eski sürümlere göre büyük performans iyileştirmeleri sunar, bu nedenle WordPress kullanıcıları en yeni PHP sürümüne güncelleme yapmalıdır.

Bazı hosting firmaları, PHP seçeneğini kontrol panellerinde sunarak güncelleştirmeleri sizin için kolaylaştırır. Nasıl güncelleyeceğinizi bilmiyorsanız hizmet sağlayıcınızla iletişime geçmeli ve sormalısınız.

Aşağıda cPanel kullanarak PHP sürümünün nasıl güncelleneceği gösterilmektedir:

cPanele giriş yapın “Select PHP Version” sekmesini bulun ve linke tıklayın.

cPanel PHP Versiyon
cPanel PHP Versiyon

Sonraki sayfada, web sitenizin “Current PHP version” mevcut PHP sürümünü göreceksiniz. Açılır menüden en son sürümü seçin.

cPanel PHP Versiyon Seç
cPanel PHP Versiyon Seç

Son olarak, “Set as Current” geçerli olarak ayarla’yı tıklayın.Bitirdiniz!

6. WordPress Heartbeat’i devre dışı bırakın

WordPress Heartbeat API, WordPress yöneticinizde oturum açtığınızda web tarayıcınız ile sunucunuz arasında gerçek zamanlı iletişim sağlamaya yardımcı olur. WordPress Heartbeat API, sunucu kaynaklarını tüketir, devre dışı bırak ve WordPress admin panelini hızlandır.

WordPress düzenleyicide otomatik kaydetmeye yardımcı olur, ancak WordPress yöneticinizi de yavaşlatabilir. Çünkü siz düzenleyicide çalışırken her 15 saniyede bir (veya kontrol panelinin geri kalanında her 60 saniyede bir AJAX isteği gönderir)

WordPress, otomatik kaydetmeyi, revizyon kontrolünü ve benzer işlemleri kontrol etmek için Heartbeat API (admin-ajax.php) adlı bir protokol kullanır. Bu yetenek elbette iş akışınız için harikadır, ancak bazen yavaşlamaya neden olabilir. Bunun nedeni, çok sayıda PHP çağrısı göndermesi ve bu da daha yüksek CPU kullanımına yol açmasıdır.

Heartbeat’in davranışını değiştirmeye başlamak için Heartbeat Control eklentisi adı verilen harika bir küçük aracı kurabilir ve etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Heartbeat’i devre dışı bırakmanın en kolay yolu, Heartbeat Control[1] eklentisini yüklemek ve kontrol panelinde veya düzenleyicide Heartbeat aralığını değiştirmek veya tamamen devre dışı bırakmaktır. Diğer yöntemler, functions.php dosyanıza birkaç satır kod eklemeyi veya LiteSpeed[2] gibi Heartbeat’i devre dışı bırakma seçeneğine sahip bir eklenti kullanmaktır.

WordPress Heartbeat API’si Ne Yapar?

 • Gerçek zamanlı eklenti bildirimleri gösterir
 • Diğer kullanıcıların bir gönderiyi ne zaman düzenlediğini gösterir
 • Periyodik olarak otomatik kayıtlar, taslaklar ve revizyonlar oluşturur
 • E-Ticaret eklentileri kullanılırken gerçek zamanlı satış verileri gösterir

Önemli: Düzenlerken daima taslaklarınızı kaydettiğinizden emin olun! Heartbeat API’yi devre dışı bırakırsanız ve otomatik taslaklar ve revizyonları kapatırsanız, tüm çalışmanızı kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz.

WordPress Heartbeat API’sini Devre Dışı Bırakma Yöntemleri

1. Heartbeat Control Eklentisini Yükleyin

WordPress Heartbeat API’yi devre dışı bırakmanın en kolay yolu, Heartbeat Control eklentisidir. Kurulduktan sonra Genel Ayarlar’a gidin ve Heartbeat’i WordPress kontrol panelinde, ön uçta ve yayın düzenleyicide devre dışı bırakabilirsiniz. En ideali, her yerde devre dışı bırakmanızdır.

WordPress Heartbeat Eklentisi
WordPress Heartbeat Eklentisi

Heartbeat’ı devre dışı bırakmak yerine sınırlamak istiyorsanız, Heartbeat’ı değiştirebilir ve kendi aralıklarınızı seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, WordPress Heartbeat her 15 saniyede bir istek gönderir.

2. LiteSpeed Cache Eklentisiyle Devre Dışı Bırakın

LiteSpeed Cache eklentisiyle Heartbeat API’sini devre dışı bırakmak için öncelikle eklentiyi indirin, kurun ve etkinleştirin. Daha sonra LitePpeed Cache -> Toolbox linkine tıklayın.

LiteSpeed Cache Toolbox
LiteSpeed Cache Toolbox

Açılan sayfada Heartbeat butonuna tıklayın.

WordPress LiteSpeed Cache Heartbeat
WordPress LiteSpeed Cache Heartbeat

Varsayılan olarak LiteSpeed Cache eklentisi Heartbeat kısmı OFF olarak kurulmaktadır.

WordPress LİteSpeed Cache Heartbeat
WordPress LİteSpeed Cache Heartbeat

LiteSpeed Cache eklentisi Heartbeat kısmını OFF konumuna getir ve WordPress admin panelini hızlandır.

3. WordPress Heartbeat API’sini Manuel Olarak Devre Dışı Bırakın

WordPress Heartbeat API’sini manuel devredışı bırakmak için aşağıdaki kod parçacığını varsayılan temanın functions.php dosyasına ekleyerek Heartbeat API’sini bir eklenti olmadan durdurabilirsiniz.

add_action( 'init', 'stop_heartbeat', 1 ); function stop_heartbeat() 
{ wp_deregister_script('heartbeat'); }

WordPress Panonuzdan Görünüm -> Tema düzenleyici’ye gidin. Sitenizin aktif temasını düzenlediğinizden emin olun. Sağ taraftaki gezinme menüsünden Tema İşlevleri’ne (functions.php) tıklayın. Yukarıdaki kod parçacığını <? Php  etiketinin hemen sonrasına yapıştırın ve Güncelle’yi tıklayın.

WordPress Heartbeat Manuel Devredışı
WordPress Heartbeat Manuel Devredışı

İşte bu kadar şimdi sitenizde WordPress Heartbeat API’yi başarıyla devre dışı bıraktınız.

Önemli: Kullanmış olduğunuz temanız güncellendiğinde function.php dosyanızın içine yerleştirdiğiniz Heartbeat devredışı bırakma kodu silineceğinden her güncelemeden sonra bu işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.

7. Temizlenmemiş ve Bakımı Yapılmamış Veritabanı

Yanıt hızı, veritabanı optimizasyonuna bağlıdır. Bir web sitesini ilk kurduğunuzda veritabanı sorgularına hızlı bir şekilde yanıt verir. Zaman geçtikçe veritabanında büyük miktarda veri depolanır. İşte bu veriler zamanla hem sitenizin hemde WordPress admin panelinizin yavaşlamasına neden olur.

Aslında WordPress bu işlemi sizin yerinize gerçekleştirebilir. WordPress sitenizin veritabanını temizleme ve tamir etme işlemi için;

İlk önce aşağıdaki kodu wp-config.php dosyasına ekleyin.

define( 'WP_ALLOW_REPAIR' , true);

Daha sora tarayıcınızın adres satırına http://siteadiniz.com/wp-admin/maint/repair.php yazın ve sayfayı açın.

WordPress Maint Repair
WordPress Maint Repair

ÖNEMLİ NOT: Lütfen bu işleme devam etmeden önce sitenizin ve veritabanınızın tam bir yedeğini alın.

Açılan sayfada web sitenizin durumuna göre “Veritabanını tamir et” yada “Veritabanını tamir et ve iyileştir” butonlarına tıklayarak onarma işlemini gerçekleştirin.

WordPress Veritabanını Tamir Et
WordPress Veritabanını Tamir Et

Tamirat tamamlandıktan sonra Lütfen kötü niyetli kullanıcıların bu özelliği amaçları doğrultusunda kullanamamaları için, aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanızdan çıkartın. define( 'WP_ALLOW_REPAIR' , true);

8. WordPress Bellek Sınırını Arttırın

WordPress admin panelini hızlandırmak için bellek sınırını arttrımanız gerekebilir. WordPress bellek sınırını eklenti yükleyerek arttırmanın yolu bulunmaktadır ama ben bunu eklenti kullanmadan üç farklı yöntem kullanarak göstereceğim.

Değişiklik yapılacak dosyalar;

 • wp-config.php
 • .htaccess
 • php.ini

Bellek Sınırını Nasıl Öğrenebilirim?

Bu işlemlere başlamadan önce bellek sınırınızın ne olduğunu öğrenin. Bellek sınırını öğrenmek için WordPress sitenizin bulunduğu dizine “wp-phpinfo.php” adında bir dosya oluşturun.

Oluşturduğunuz bu dosyanın içine  <?php phpinfo(); ?> kodu yerleştirin ve kaydedin. Daha sonra tarayıcınızın adres satırına https://siteadiniz.com/wp-phpinfo.php yazın.

Açılan sayfada “memory_limit” yazan yeri bulun. Karşısındaki değer güncel bellek sınırını göstermektedir.

Memory Limit-Bellek Sınırı
Memory Limit-Bellek Sınırını Öğrenme

Bellek sınırını öğrendiniz. Eğer burada gösterilen limit web siteniz için yeterli değilse aşağıdaki yöntemleri uygula ve  bellek sınırını arttırarak WordPress admin panelini hızlandır.

wp-config.php Dosyasına Kod Ekleyerek Limit Arttırma

İlk değişikliği wp-config.php dosyasında yapacağız. WordPress sitenizin bulunduğu dizine gidin wp-config.php dosyasını açın. Bu kodu define( 'WP_MEMORY_LIMIT' , '256M' );  içine yerleştirin ve kaydedin. Bu kodu yerleştirdikten genel olarak 128M olan bellek sınırı 256M olarak arttırılacaktır. 

.htaccess Dosyasına Kod Ekleyerek Limit Arttırma

WordPress sitelerinin bellek limitini arttırmak için değişiklik yapacağımız ikinci dosya .htaccess dosyasıdır. Kullandığınız panel (cPanel yada Plesk Panel) hangisiyse giriş yapın. .htaccess dosyasını açın. Bu kodu php_value memory_limit 256M içine ekleyin ve dosyayı kaydedin.

Yada herhangi bir FTP programı yardımıyla .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin ve bir editör yardımıyla açın. Bu kodu php_value memory_limit 256M içine ekleyin ve dosyayı kaydedin. Daha sonra .htaccess dosyasını tekrar sunucunuza gönderin.

php.ini Dosyasını Düzenleyerek Limit Arttırma

Eğer bir paylaşımlı hosting kullanıyorsanız bu işlemi uygulamanız pek mümkün görünmüyor. Çünkü hosting firmaları paylaşımlı hostinglerde php.ini dosyasında değişiklik yapmaya izin vermemektedir. Siz yinede bunu hosting firmanıza danışın. Eğer izin verirlerse aşağıdaki yöntemi uygulayın ve bellek sınırını arttırmak suretiyle WordPress admin panelini hızlandır.

php.ini dosyanızın yolunu öğrenmek için tekrar tarayıcınızın adres satırına https://siteadiniz.com/wp-phpinfo.php yazın. Açılan sayfada “Loaded Configuration File” sekmesini arayın.

php,ini
php.ini Dosya Yolunu Öğrenme

Dosya yolunu öğrendikten sonra php.ini dosyasını açın “memory_limit” satırını bulun. Eğer yoksa Bu kodu memory_limit = 256M; içine ekleyin ve dosyayı kaydedin.

ÖNEMLİ:  Genellikle acemi WordPres kullanıcıları yukarıda anlattığım üç yöntemi uygulamaktadır. Ancak siz tek bir yöntem kullanarak istediğiniz lmit arttırımına ulaşıyorsanız diğer yöntemleri uygulamayın.

9. WordPress Araç Çubuğunu Kaldırın

Yükleme sürenizi hızlandırmak için başka bir kolay yöntemde WordPress araç çubuğunu kaldırmaktır. Functions.php dosyanıza küçük bir kod parçası ekleyerek WordPress yönetici araç çubuğunu kaldırabilirsiniz.

{code type=php} add_filter(‘show_admin_bar’, ‘__return_false’);

WordPress panonuzdan Görünüm -> Tema düzenleyici’ye gidin. sitenizin varsayılan temasını düzenlediğinizden emin olun. Sağ tarafta bulunmam gezinme menüsünden functions.php dosyasını açın yukarıdaki kodu  <? Php etiketinden hemen sonrasına ekleyin ve Güncelle’yi tıklayın

Bu küçük kod araç çubuğunu kaldıracak ve böylece kullanılan bellek yükü azalacaktır. Bu da yüklenme süresini arttıracaktır. Araç çubuğunu kaldır WordPress admin panelini hızlandır.

Araç çubuğunu Kullanıcı Profili ayarlarınızdan da kaldırabilirsiniz:

Araç çubuğunu kaldırmak için Kullanıcılar -> Profil‘e gidin. “Araç Çubuğu” sekmesini bulun ve “Siteyi görüntülerken Araç Çubuğunu Göster” seçeneğindeki işareti kaldırın ve sayfayı kaydedin.

WordPress Araç Çubuğunu Kaldır
WordPress Araç Çubuğunu Kaldırmak

10. Önbellek (Cache) Eklentisi Kullanın

Doğru bir önbellek eklentisi kullanmak tüm web sitesini hızlandırır. Önbellek eklentisinin doğru şekilde yapılandırılması, GTmetrix puanlarınız, yükleme süreleriniz ve yönetici panelinizin hızı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Maddi durmunuz iyiyse ücretli önbellek eklentisi olan WP-Rocket eklentisini kullanmanızı öneririm. Değilse LiteSpeed Cache eklentisi işinizi fazlasıyla görecektir.

WordPress eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgiye eklenti kurulumu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

11. Gereksiz Kontrol Paneli Witget’larını Kaldırın

WordPressle ilgili en çok hayal kırıklığı yaşadığımız olaylardan biride üçüncü parti eklenti satıcıları tarafından otomatik olarak yüklenen ve giderek artan Widget’lardır. Bazı widget’lara ihtiyacınız olabilir ama çoğunluğu eklentilerin premium sürümleriyle ilgili satış istekleridir.

Kontrol Panelindeki widget sayısı arttıkça, yükleme süreleri de azalır, bu nedenle kontrol panelini bu tür eklentilerden temizlemenin bir yolunu bulmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu başlangıç sekmesindeki ekran tercihleri kısmından bu eklentileri devredışı bırakmaktır.

WordPress admin panelini açın ve Başlangıç sekmesine gidin. Ardından sağ üstteki “Ekran Tercihleri” ne tıklayın.

WordPress Başlangıç Tercihleri Ekranı
WordPress Başlangıç Tercihleri Ekranı

Kaldırmak istediğiniz Eklentinin yanındaki tık işaretini kaldırın.

Sonuç

Hâlâ sorun yaşıyorsanız, bu sorunları çözmenize yardımcı olacak ücretli bir WordPress geliştiricisi bulmayı düşünebilirsiniz. WordPress admin panelini hızlandırmak için profesyonel destek sayfamızdan destek talebi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *