WooCommerce Kurulumu Ve Ayarları

 

WooCommerce, özelleştirilebilir ücretsiz e-ticaret platformu ve wordpress eklentisidir. 89.934.628 defa indirilen ve internetteki mağazaların %28’i tarafından kullanılan web’deki en popüler e-ticaret platformudur.  WooCommerce, WordPress üzerine kurulmuş esnek, açık kaynaklı bir e-ticaret çözümüdür.  Şirket 2008 yılında WooThemes olarak kurulmuş ve 2017’de sadece e-Ticaret’e odaklanmaya karar vermiştir. Eğer internetten para kazanmak istiyorsanız bunu WooCommerceyle yapmanız mümkündür. Bu makalede WooCommerce kurulumu ve yapılandırma işleminin nasıl yapılacağını öğreneceksiniz.

Bugün WooCommerce,  küçük ve orta ölçekli işletmelere tam olarak istedikleri mağazayı inşa etmelerini ve çevrimiçi satış yapmalarını sağlamaktadır.  Şirket Norveç, İngiltere ve Güney Afrika’daki üç kurucudan 32 ülkede 150’den fazla ekip üyesine sahiptir.

İlk eklenti WooCommerce,  2011 yılında dağıtılmaya başlandı ve kullanıcıların WordPress sitelerini profesyonel bir e-Ticaret mağazasına dönüştürmelerini sağlamıştır. WooThemes, 2015 yılında Automattic tarafından satın alındı ve WooCommerce olarak yeniden adlandırılmıştır.

WooCommerce ile tüm fiziksel ve dijital ürünleri satabilir, alışveriş yapanlara ürün varyasyonları, çoklu yapılandırmalar ve anlık indirmeler sunabilir ve hatta Amazon gibi çevrimiçi pazarlara ait ürünleri satabilirsiniz. WooCommerce yaygın kullanılan kredi kartları, alternatif ödeme yöntemleri, BACS (banka havaleleri) ve teslimatta nakit ödeme kabul etme seçeneklerini sunar. WooCommerce aynı zamanda Stripe, PayPal, Square, Amazon Pay gibi popüler seçenekler dahil olmak üzere bölgelere özgü 140’tan fazla ödeme aracı ile entegre olur. Apple Pay ve Google Pay de desteklenmektedir.

WooCommerce ile yurtiçi veya yurtdışı gönderim yapabilirsiniz. İster ücretli, ister ücretsiz, isterseniz sabit ücretli gönderim yapmak için ayarlaınızı dilediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz. Bölge oluşturabilir ülke sınırlandırması yapabilirsiniz. Resmi uzantılar sizi yerel ve uluslararası kargo şirketlerine bağlar ve onlarla entegre olmanıza olanak verir.

WOOCOMMERCE ÜCRETSİZ İNDİR

WOOCOMMERCE İÇİN POPÜLER BAŞLIKLAR

1) WooCommerce Kurulumu

WooCommerce’nin kurulumu oldukça kolay ve basittir. Tabi bunun için öncelikle bir wordpress’e ihtiyacınız var. Wordpres’ın ne olduğunu bilmiyorsanız wordPress nedir? Nasıl kurulacağını ise wordpress kurulumu adlı makalemizden öğrenebilirsiniz. WordPress’in ne olduğunu öğrenip kurulumunu yaptıktan sonra sıra geldi WooCommerce’nin kurulumuna. WooCommerce’nin iki şekilde kurulumunu yapabilirsiniz. Birincisi yukarıda verdiğim bağlantıya tıklayarak resmi sitesinden indirip wordPress sitenize manuel kurmak. İkincisi wordPress sitenizin admin panelinin eklentiler bölümünden otomatik kurmak ki; ben ikincisini anlatacağım.

WooCommerce Kurulumu
WooCommerce Kurulumu

Admin panel >>Eklentiler >>Yeni Ekle bağlantısına tıklayın

WooCommerce Eklenti Kurulumu
WooCommerce Eklenti Kurulumu

Arama kutusuna eklentinin adını yazın. Biz WooCommerce ve WooCommerce admin eklentisini yükleyeceğiz. Arama kutusuna WooCommerce Admin yazarsanız iki eklentinin de çıktığını göreceksiniz. Yüklediğiniz eklentilerin sağ üstünde Hemen Yükle butonunu göreceksiniz ona tıklayıp eklentileri kurup etkinleştir bağlantısına tıklayın. Eğer başarılı olursanız soldaki menüde 5. adımda gösterildiği gibi eklentinizi görebilirsiniz.

Kurulum ve etkinleştirme işleminden sonra WooCommerce kurulum sihirbazı ayarlarına geçebiliriz.

2) WooCommerce Kurulum Sihirbazı (Ayarlar)

WooCommerce Kurulum Sihirbazı
WooCommerce Kurulum Sihirbazı

Başarılı bir kurulumdan sonra admin panelinizin üstünde woocommerce kurulum sihirbazı butonunu göreceksiniz ona tıklayarak kurulum sihirbazını başlatın. Bu bölümü atlamayın çünkü bu alan mağazanızın yapılandırma ayarlarıdır.

MAĞAZA KURULUMU

Mağazanızın adres bilgisi, sitenizde kullanacağınız para birimi, satmayı planladığınız ürün çeşidi ve aktif olarak yüzyüze ürün satışı yapıyorsanız bu bölümde belirtmelisiniz. Tüm bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra başlayalım butonuna tıklayabilirsiniz. Daha sonra woocommercenin geliştirilmesine katkıda bulunmak isterseniz karşınıza çıkan penceredeki kutucuğu işaretleyip devam edin.

ÖDEME

Mağaza ayarlarını yaptıktan sonra sıra geldi siteniz üzerinden hangi yöntemleri kullanarak ödeme alabileceğinize. Eğer mağazanız türkiye’deyse malesef PayPal ödeme yöntemini seçemezsiniz çünkü ne yazik ki PayPal türkiyedeki faliyetlerini şimdilik askıya almış durumda. Onun yerine çevirimdışı ödeme yöntemi olan kapıda ödeme ve banka transferi (Havale veya EFT) yöntemlerini aktif hale getirip üçüncü adıma devam edin.

GÖNDERİM

Siteniz üzerinden satışını yaptığınız ürünlerin kargo ödemelerini bu bölümden ayarlıyoruz. Kargo ücretini siz ödemek istiyorsanız maliyet kısmına kargo ücretini belirtmelisiniz. Eğer ödemeyi müşteriniz yapacaksa bu alanı pasif hale getirmelisiniz.

ÖNERİLİR

WooCommerce mağazanız için ücretsiz bazı eklenti ve Storefront tasarım önerisinde bulunacaktır. Eğer başka bir tasarım kullanmak istiyorsanız kutucuğu pasif hale getirin. Aynı şekilde eklentileride kullanmak istemiyorsanız kutucuklardaki tık işaretini kaldırın yada aşağıda bulunan bu adımı atla bağlantısına tıklayın. Ben size hepsini kurmanızı ve devam et butonuyla devam etmenizi öneririm.

ETKİNLEŞTİR

Jetpack WordPress ve Woocommerce sitenize ekstra özellik eklemenize olanak sağlayan çok gelişmiş bir eklentidir. Aslında bu eklenti ücretlidir ancak yapımcıları bazı kısıtlamalar yaparak eklentinin ücretsiz kullanılmasına olanak sağlamıştır. Ücretli sürümünü kullanacaksanız eklentiyi kurmanızı öneririm aksi taktirde sunucu üzerinde aşırı yük oluşturduğundan kurmamanızı tavsiye ederim. Eğer kullanmak isterseniz Jetpack ile devam et butonuna tıklayın aksi taktirde bu adımı atla seçeneğiyle mağaza kurulumunuza devam edin.

HAZIR

Artık Web siteniz üzerinden WooCommerce kullanarak online e-ticaret yapmaya hazırsınız. Eğer WooCommerce ile ilgili gelişmelerden, yeniliklerden ve güncellemelerden haberdar olmak istiyorsanız son adımda size gösterilen yere e-posta bilgilerinizi girin ve Evet Lütfen butonuna tıklayın.

Unutmayın yorum yaparsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *