Web Hosting Seçimi

8 Ağustos 2020

Web hosting seçimi yaparken nelere dikkat ederiz? Web barındırmanın iyi olup olmadığına nasıl karar veririz? Bant genişliği, işletim sistemi, depolama alanı, veritabanı hâlâ önemli mi? Ne tür barındırma hizmetiyle yolumuza devam etmeliyiz?

Hepsini ve daha fazlasını keşfetmeniz için bu makalede size rehberlik edelim. Size tam olarak doğru bir web hosting seçmeniz için bilmeniz gereken herşeyi öğreteceğiz.

Doğru Web Hosting Seçimi

Web hosting paketleri farklı özelliklere sahiptir. Örneğin işletim sistemi olarak Linux hosting[1] ve Windows hosting[2] olmak üzere iki farklı hosting türü bulunmaktadır.

Ne tür bir site açmayı düşünüyorsunuz kişisel bir blog, forum yada e- ticaret sitesi mi?  Hosting seçimi yaparken bu tür sorular önemlidir çünkü her yazılımın ihtiyaç duyduğu web hosting paketi birbirinden farklıdır. Kafanız mı karıştı? Merak etmeyin hosting seçimi yapmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini adım adım anlamanızı sağlayacağız.

Web hosting seçiminde barındırma şirketinin seçimi de çok önemlidir. Firmayı değerlendirirken şu özellikler aklınızda bulunsun: Sunucu performansı, ek hizmet, müşteri desteği, Kurumsal bir şirket mi? Müşteriler tarafından olumlu yorumlar alıyor mu?  Yer sağlayıcı faliyet belgesine sahip mi? Fiyatları uygun mu? Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurun ve firmanın bu özelliklere sahip olduğundan emin olun.

Web barındırma firması da dahil işte size web hosting satın almadan önce gözden geçirmeniz gereken en önemli faktörler:

Hosting İhtiyaçlarınızı Tanıyın

İhtiyaçlarınızı bilmeden doğru web sunucu alamazsınız. O yüzden web hosting seçimi yapmadan önce herşeyi bir kenara koyup (bu makalede dahil) gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu düşünün.

 • Ne tür bir site kuracaksınız? (blog, e-ticaret, forum)
 • Paylaşımlı hosting mi? (WordPress, Joomla)
 • Linux mu? Yoksa windows mu? ( PHP[1] için linux, Asp[2] için Windows sunuculara ihtiyaç vardır)
 • Özel bir yazılım mı?
 • Web trafiğinizin hacmi ne kadar büyük? (daha fazla işlemci, hafıza ve disk alanı)

Tüm bu sorular web hosting seçimi yapmadan önce kendiniz için cevaplamanız gereken genel sorulardır.

Küçük veya orta büyüklükte bir site (wordpress, joomla gibi) kullanmayı düşünüyorsanız çok fazla trafiğe ihtiyaç duymayacağınız için paylaşımlı bir hosting seçimi tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Ancak E-Ticaret yapmayı düşünüyorsanız daha fazla trafik yoğunluğu, disk alanı, yüksek kaynak, ihtiyacı yanısıra ek güvenlik için bir VPS[3] yada özel bir sunucuya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğum her iki barındırma hizmetinin bile kendi arasında farklı maliyet seçenekleri ve özellikleri bulunmaktadır. Ayrıntılara dikkat edilmeli ve internet sitenizin gereksinimlerine en uygun eşleşmeyi yapmalısınız.

Eğer tamamen yeni başlıyorsanız…

Yeni başlayanlar için kural basit; Paylaşımlı hosting seçimi ve düşük maliyet.

Paylaşımlı bir barındırma hesabı yeni bir internet sitesi kuracak olanlar için ucuz maliyetli, bakımı kolay ve yeterlidir. Ayrıca veritabanı bakımı ve sunucu güvenliği gibi diğer etkenler hakkında endişe duymadan sitenizi kurmaya odaklanmanıza imkân tanır.

Düşük maliyetli ve ölceklendirilebilir bir hosting hesabıyla başlamak trafiğiniz ve ihtiyaçlarınız arttıkça hesabınızı bir üst pakete yükseltmeniz, maliyet açısından oldukça daha yararlı olacaktır. Bu işlem doğal olarak web sitenizin trafiğinin ölçeklenmesini sağlayacaktır.

Piyasada farklı türde pek çok hosting seçenekleri mevcuttur. linux hosting, windows hosting (Linux ve Windows Hosting arasındaki fark), VPS hosting, bulut sunucular ve dedicated kiralık sunucular. Şimdi bu seçenekleri tanıyalım

1. Paylaşımlı Hosting

Paylaşımlı hosting birden çok internet sitesinin tek bir sunucuda barındırılmasıdır. Daha çok yeni başlayan blogcular, kişisel web site sahipleri için en iyi tercihtir. Çünkü hosting seçenekleri arasında en düşük maliyetli olanıdır. Yaklaşık olarak aylık 5 – 7 TL arası fiyatlarla satılmaktadır. (Lütfen fiyat için makalenin yazıldığı tarihi dikkate alın)

Türkiyede genelde linux hosting, windows hosting ve wordpress hosting adı altında değişik kategorilerde satışı yapılmaktadır. Bu tür paylaşımlı hostinglerde sunucu kaynaklarını diğer kullanıcılarla paylaşmak zorundasınız. Bu tür paylaşımlı hosting paketlerinin ucuz olmasının sebebi kaynaklarını diğer kullanıcılarla paylaşıyor olmanızdır. Bu yüzden güvenilir bir hosting firması seçmeniz çok önemlidir.

Kimler paylaşımlı hosting paketiyle devam etmeli..

Genel olarak 5000’den daha az ziyaretçi alıyorsanız paylaşımlı hosting kullanmanız daha iyi olacaktır. İnternet siteniz büyüdükçe ve daha fazla ziyaretçi almaya başladığınızda başka bir üst pakete geçiş yapabilirsiniz. Çoğu barındırma hizmeti veren hosting firmaları bu hizmeti vermektedir. Ama siz yinede bir üst pakete geçiş hizmeti veren hosting firmalarıyla çalışmaya özen gösterin.

Paylaşımlı hosting kullanmanın dezavantajları…

 • Aynı sunucuyu paylaştığınız diğer internet sitelerinin sizin için risk oluşturması mümkündür.
 • Yüksek trafik almaya başladığınızda siteniz düşük performans gösterebilir.
 • Sunucu kaynakları diğer siteler tarafından aşırı tüketilebilir.
 • Sitenizin yüklenme süresi diğer sunuculara göre daha yavaş olabilir.
Paylaşımlı Hosting: Daha Ucuz Bakımı Daha Kolay
Paylaşımlı Hosting: Daha Ucuz Bakımı Daha Kolay

2. VPS Hosting

VPS[4] hosting, paylaşımlı hosting barındırmaya benzer aradaki tek fark diğer kullanıcılardan ayrı olarak kendi sunucu kaynaklarınıza sahip olmanızdır.

Web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her kısmın birbirinden bağlantısız paylaştırılmasıdır. Paylaşımlı hosting hizmetine nazaran daha güvenli bir çözümdür. VPS hosting genellikle paylaşımlı hosting limitlerini aşan orta derecede bir trafiğe sahip web siteleri tarafından tercih edilebilir. Aldığınız CPU ve RAM’a bağlı olarak VPS hostinglere ayda 24 – 250 TL arasında bir fiyata sahip olabilirsiniz.

VPS hosting kullanmanın avantajları…

 • Sunucunun tamamı size aittir.
 • Size ait bir sunucu olduğu için daha hızlıdır ve güvenliğinizi tehlikeye atacak unsurlar tarafınızdan engellenebilir.
 • Sunucunuza ayrılmış CPU, Ram ve trafik gibi kaynakların tamamı size aittir.
 • Hesabınızda bulunan dosyalara VPS’nizin bulunduğu sunucudaki diğer hesaplar erişim sağlayamaz.
 • Tek bir VPS sunucuda birden fazla web sitesi barındırılabilir. (Bunun anlamı tek bir sunucuda birden fazla domain kullanabilirsiniz)
 • İlerleyen zamanlarda web sitenizin ihtiyacı olması halinde kaynaklarınızı ihtiyacınız kadar arttırabilir yada daha yüksek kaynağa sahip başka bir VPS hostinge geçiş yababilirsiniz. (Lütfen VPS hosting satın alırken kaynaklarınızı arttırmanıza olanak sağlayan firmaları tercih edin)
VPS Hosting: Daha fazla güç; Paylaşımlı hostingden daha pahalı.
VPS Hosting: Daha fazla kontrol ve güç; Ama paylaşımlı hostingden daha pahalı.

3. Bulut Sunucular (Cloud Server)

Bulut sunucular, kısaca internetin olduğu heryerden güvenli bir şekilde verilerinize ulaşabileceğiniz fiziksel depolama alanlarıdır. Sorunsuz hizmet, yüksek performans, kolay erişim ve donanım arızalarından etkilenmek istemeyen kullanıcılar için en ideal sunucu çözümlerinden birisidir.

Bulut sunucularda barındırılan web siteleri; sunucu kaynakları bakımından diğer kullanıcılardan etkilenmez; RAM, CPU ve SSD Disk alanı gibi kaynaklar tamamen kişiye özeldir.

Aniden anormal derecede büyük miktarda web trafiğiyle karşılaşırsanız, barındırma hizmeti aldığınız firma daha fazla sunucu kaynağı ekleyerek trafik yoğunluğunuzu kolayca karşılayabileceği için web sitenizin kapatılma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Web hosting seçimi yapmadan önce firmanızın bu özellikleri sunduğundan emin olun.

Bulut sunucu ücretleri kullanacağınız hizmetlere göre değişiklik gösterir. Aylık 250 – 650 TL arasında fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Bulut sunucu kullanmanın avantajları…

 • İnternet bağlantısı olan her yerden neredeyse tüm cihazlarınızdan erişim ve yönetim imkanı
 • Sistem kaynaklarınızı dilediğiniz gibi arttırabilme yada azaltabilme imkânı
 • Web siteniz daha yüksek performansla çalıştığı için kullanıcılar daha memnun kalır
Bulut Sunucular: Son derece esnek ve uygun maliyetli
Bulut Sunucular (Cloud Server): Son derece esnek ve uygun maliyetli

4. Dedicated Server (Kiralık Sunucular)

Web siteniz için özel bir fiziksel sunucuya sahip olmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi çözümdür. Dedicated server (kiralık sunucular) sadece bir müşteri için ayrılmış web sunucusudur. Paylaşımlı hostinglerde çok sayıda web sitesi aynı sunucuda barındırılırken dedicated serverlar sadece tek bir müşteriye hizmet eder.

Yalnızca sunucu kaynaklarınızı tam olarak kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda kaynaklarınızı kullanan ve sitenizi yavaşlatan diğer web siteleri konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Çok büyük web siteleri için yüksek miktarda veri trafiğine ihtiyaç duyanlara dedicated sunucular önerilir.

Bu tür özel sunucu maliyetleri bulut sunuculara göre daha fazla yüksektir ve aylık 400 – 3500 TL arasında fiyatlarla sahip olabilirsiniz. (Lütfen fiyat için makalenin yazıldığı tarihi dikkate alın)

5. Yenileme Fiyatları

Özellikle paylaşımlı web hosting seçiminde fiyatlar ilk kayıt sırasında ucuz olur. Bunların çoğu zaman yüksek bir yenileme fiyatıyla birlikte gelir. Örneğin %80 indirimli bir paylaşımlı hosting satın almadan önce bu özelliğe dikkat edin.

Genelde, ilk kayıt esnasında fiyatını düşüren hosting şirketlerinin, yenileme fiyatını en fazla artıran şirketler olduğunu unutmayın.

6. İade Politikası

Hosting seçiminde firmanızın iade politikasını öğrenin. Herhangi bir ürün iptali durumunda para iade garantisi veriyor mu? Böylece bir aksilik durumunda çok fazla para kaybı yaşamazsınız.

Herhangi bir iptal ücreti veya ek ücret var mı? Bunu öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Böylece memnun kalmadığınız bir ürünü iptal etmeniz durumunda fazladan ek ücretlerle karşılaşmazsınız.

Temel Barındırma Özellikleri

Web hosting seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı temel özellikler vardır. Bu özellikler hosting seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken temel özelliklerdir. Tek tıklamayla script kurulum desteği, Kontrol paneli, Verilerin kolayca yedeklenmesi, FTP erişimi ve canlı destek en önemlileridir.

1. Tek Tıklamayla Kurulum

Hosting firması seçimi yaparken tek tıklamayla script kurulum desdeği verip vermediklerini öğrenin. Şuan tüm hosting firmaları bu desteği vermektedir. Ancak siz yinede bundan emin olun. Çünkü Tek tıklamayla script yüklemenin amacı hayatınızı kolaylaştırmaktır.

Tek tıkamayla kurulum hizmeti veren yazılımlar; installatron,[4] softaculous[5] ve simplescripts’dir.[6] Tek tıklamayla kurulum yapabileceğiniz uygulamalar; WordPress, Joomla, Drupal ve opencart gibi yazılımlardır.  Hemde herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Kurulmasını istediğiniz dizini ve veritabanı bilgilerini ekleyi, kurulum sihirbazı sizin için herşeyi halledecektir.

2. Kontrol Paneli

Hosting hesabınızın beyni kontrol panelidir. Web hosting seçimi yaparken kullanıcı dostu bir kontrol paneli sağladıklarından emin olun. En popüler kontrol panelleri cPanel[7] ve Plesk[8] kontrol panelleridir. Bunların dışında Direct Admin[9] ve Entrenix kontrol panelleride bulunmaktadır. Kullanacağınız kontrol panelinin türkçe olmasına dikkat edin. 

3. FTP Erişimi

FTP desteği büyük miktarda dosyayı güvenli bir şekilde sunucunuza aktarmak için çok önemlidir. Bu uygulama bilgisayarınızdaki dosyaları güvenli bir şekilde sunucunuza aktarmanıza olanak sağlar. Filezilla[10] kullanabileceğiniz en güvenilir ve ücretsiz FTP[11] programıdır.

4. Site Yedekleme

Bilgileriniz değerlidir. Onları tekrar meydana getirmek; zaman, para kaybına mal olabilir. Verileriniz bir yatırım olduğuna göre, onları korumalı ve kaybetmemek için bazı adımlar atmalısınız.

Web hosting seçimi yaparken hosting firmanızın yedekleme hizmeti verdiğinden emin olun. Sunucu çökmesi, geri döndürülemez hatalar, hacker’lar tarafından web sitenizin kullanılamaz hale getirilmesi yada tüm veritabanınız silinebilir. Bu tür düzeltilemeyen hatalar için web sitenizin her zaman bir yedeğine ihtiyaç vardır.

Eğer web sunucunuzda düzenli olarak site yedeklemesi yapılıyorsa bu olayların ne zaman gerçekleşeceği konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bazı firmalar web sitenizin yedeğini almaktadır ancak bunun için $5 gibi ekstra bir ücret talep etmektedirler. Eğer böyle bir firmaya denk gelirseniz daha düşük maliyet için düzenli bir şekilde internet sitenizin yedekleme işlemini kendiniz yapın.

Web hosting seçimi yaparken aşağıdaki soruları firmanıza sorun…

 • Düzenli olarak yedekleme yapıyor musunuz?
 • Yedekleme işlemi kontrol paneli üzerinden manuel yapılabilir mi?
 • Yedekleme için ücret talep ediyor musunuz?

Faydalı İpucu: Web barındırma hizmetinizin hiçbir ek ücret talep etmeden yedekleme hizmeti verdiğinden emin olun.

5. Canlı Destek veya Telefon Desteği

Web sitenizde olabilecek herhangi bir teknik aksaklık için 7/24 canlı desteğe ihtiyacınız olacaktır. O yüzden türkçe destek hizmeti alabileceğiniz hosting firmalarını tercih etmelisiniz. Bazen sorunları birebir çözmeniz gerekebilir bu yüzden telefon desteğinede ihtiyaç duyabilirsiniz. Firmanızın bu hizmeti verip vermediğinden emin olun.

5. Sunucu Hızı

Hosting firmanızın size hızlı bir şekilde cevap verip vermediğini kastetmiyorum! Bir kullanıcının bir web sitesinin yüklenmesini beklediği süreyi kastediyorum. Kullanıcılar sayfaları yavaş açılan bir internet sitesinden yükleme işlemini beklemeden ayrıldıkları belgelenmiştir.

Web sayfalarınızın daha hızlı açılması için web barındırma hizmeti aldığınız firmanın sunucuları Türkiye’de olması gerekir. Bundan emin olun. Web sitenizin hızı, Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarına da etki eder.

Faydalı İpucu: Site hızını kendiniz test etmek için webpagetest yada page speed insights gibi ücretsiz araçlar kullanabilirsiniz.

Özet

Her web sitesinin kendine özgü farklı ihtiyaçları vardır. Hiçbir zaman web hosting ihtiyaçlarınızın sabit bir çözümü yoktur. Bir e-ticaret sitesi kuracaksanız kesinlikle ücretsiz hizmet veren firmalarla çalışmanızı tavsiye etmem. Farklı web sitelerinin farklı ihtiyaçları bulunur. Tek ihtiyacınız olan doğru web hosting seçimi yapmanızdır. Umarım web hosting seçme sürecinizi birazda olsa kolaylaştırdık.

Bu makalenin, web hosting seçimi yaparken size yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

 

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *