Ücretsiz Forum Scriptleri

15 Şubat 2020

Yeni bir web sitesi kurmayı düşündüğünüzde, bu sitenin bir forum sitesi olmasını isteyebilirsiniz. O halde ücretsiz forum scriptleri arasından hangisini kullanacağınıza karar vermelisiniz. Çok sayıda seçenek arasından birini seçmek gerçekten çok zor olabilir. Her forum scriptinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. İhtiyacınıza en uygun olanı bulmak için hepsini denemelisiniz.

Soru şu ki, özel ihtiyaçlarınız için en iyi forum yazılımı hangisidir? Bu soruya cevap vermek için en iyi olduğunu düşündüğümüz ücretsiz forum scriptleri komut dosyalarından oluşan bir liste hazırladık.

Ücretsiz forum scriptleri listesini paylaşmadan önce internet forumları, internet sitenize forum eklemenin faydaları ve kurulumdan sonra ilk önce yapılması gerekenler hakkında bilmeniz gereken önemli bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.

İnternet forumları hakkında

İnternet forumu, ilan panosu veya mesaj panosu diğer birçok kullanıcıyla tartışma başlatabileceğiniz bir yerdir. İnsanların yayınlanan mesajlar şeklinde tartışmalar düzenledikleri çevrimiçi bir tartışma sitesidir.

İnternet forumlarındaki mesajların genellikle bir satır metinden daha uzun olması ve geçici olarak arşivlenmesi bakımından sohbet odalarından farklıdırlar.

Forum mesajları sohbet gibi kaldırılmaz ve herhangi bir forum üyesi mesajlarınıza her zaman cevap verebilir ve bunları istediğiniz zaman görebilirsiniz.

Ayrıca, İnternet forumlarında yayınlanan mesajların görünür hale gelmeden önce bir moderatör tarafından onaylanması gerekebilir.

İnternet forumundaki tek bir görüşmeye genellikle “ileti dizisi” veya “konu” denir. Başlatılan her yeni tartışma bir ileti dizisi olarak bilinir ve birkaç kişi tarafından yanıtlanabilir. Bu nedenle, birçok kişi bir İnternet Forumu’ndaki bir tartışmaya katılabilir.

Her forumda birkaç alt forum bulunur ve her alt forumun birkaç konusu olabilir.

Tipik olarak, kullanıcıların bir foruma kaydolması ve ardından mesaj göndermek için oturum açması gerekir. Ancak, kullanıcıların mevcut mesajları okumak için oturum açmalarına gerek yoktur.

Web Sitenize forum eklemenin faydaları

Eğer bir web siteniz varsa ve kullanıcılarınızın birbiriyle sohbet edebilmesi için ona bir forum eklemeyi düşünmelisiniz. Çünkü…

İnternet forumları, okuyucuların birbirleriyle etkileşim kurabileceği bir platform sağlarken, okuyucuların sorularını hızlı bir şekilde yanıtlamanıza yardımcı olur. Sitenize forumlar ekleyerek aynı anda birçok okuyucuya yanıt verebilir, ziyaretçileriniz arasında topluluk oluşturabilirsiniz ve ayrıca yeni okuyucuları çekmeye de yardımcı olur.

Hafif ve kullanımı kolay bir çevrimiçi forum başlatmak için phpBB gibi ücretsiz ve açık kaynaklı bir platform kullanabilirsiniz. En iyi PHP ücretsiz forum scriptleri listemizi incelemeden önce forum sitesi nasıl kurulur? Klavuzumuzu inceleyerek nasıl forum sitesi oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kurulumdan sonra ilk önce yapılması gerekenler

Çevrimiçi forumunuzu web sitenize ekledikten sonra, forumunuzun tartışmaya açık olduğu kelimesini yaymanın zamanı geldi.

Bunu mail listenizi kullanarak yapabilirsiniz. Forumla ilgili sosyal medya paylaşımlarına ve bir linke sahip olabilirsiniz. Diğer çevrimiçi forumlara katılabilir ve çevrimiçi forumunuza bir bağlantı gönderebilirsiniz.

Sonuç olarak, çevrimiçi forumlar, ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek için değerli bir platform sağlar. Kullanıcılarınızın birbiriyle etkileşim kurması için bir fırsat sağlarlar. Ancak, bir sohbeti sürdürmek için yeterli trafiğe sahip olmanız gerekir.

En iyi ücretsiz forum scriptleri

Doğru forum yazılımını seçmek, ihtiyaçlarınıza en uygun olana bağlıdır. Bu nedenle, sizin için en iyi forum yazılımını kurmadan önce aşağıdaki birkaç seçeneği denemekten de çekinmeyin.

Çevrimiçi bir topluluk başlatmak için hevesliyseniz, burada paylaştığımız forum komut dosyalarının tümünü tek bir tıklamayla kurabileceğiniz türkiyenin en iyi forum barındırma şirketi olan Turhost‘un linux hosting paketlerinden size en uygun olanını seçebilirsiniz!

1. Discuz Forum

Ücretsiz Forum Scriptleri Discuz
Discuz Forum Scripti

Ücretsiz forum scriptleri kategorisinde birinci sırada discuz forum scripti gelmektdir. Neden bu scripti birinci seçtiğimizi kullandıkça daha iyi anlayacaksınız.

Discuz! PHP’de yazılmış ve Comsenz Technology Co. Ltd. tarafından geliştirilen bir internet forum yazılımıdır. MySQL ve PostgreSQL veritabanlarını desteklemektedir. Çin’de kullanılan en popüler internet forum programıdır. Discuz! özel kullanımlar için ücretsizdir. Ticari kullanıma izin veren bir lisans yaklaşık 3000 RMB’dir

Yazılım resmi olarak Çince dilinde mevcuttur. Resmi olarak İngilizce dilinde de geliştirilmiştir, ancak geliştirme mali nedenlerden dolayı durdurulmuştur. Belirli web siteleri tarafından sağlanan resmi olmayan İngilizce ve diğer dil sürümleri bulunmaktadır.

quckan.com olarak bu yazılımının resmi olmayan türkçe dil dosyalarını oluşturduğumuzu duyurmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Discuz forum scripti’ni türkçe kullanmak istiyorsanız aşağıdaki butona tıklayın.

2. phpBB Forum

Ücretsiz Forum Scripti phpBB
Ücretsiz Forum Scripti phpBB

PhpBB, piyasadaki en eski ücretsiz forum programı seçeneklerinden biridir. phpBB, insanlarla irtibatta kalmak veya tüm web sitenizi güçlendirmek için kullanılacak ücretsiz bir forum yazılımıdır. phpBB her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır ve bu da onu dünyada en çok kullanılan açık kaynaklı forum sistemi haline getirmektedir.

Kullanıcı denetimi, özel mesajlaşma, bildirimler, kullanıcı izinlerini ayarlama yeteneği vb. Dahil olmak üzere forum yazılımında ihtiyacınız olan tüm temel özelliklere sahiptir. Sadece bu da değil yerleşik güvenlik, anti-spam ve önbelleğe alma yeteneklerine de sahiptir.

PhpBB duyarlı bir tasarıma sahiptir. Dolayısıyla, üyeleriniz topluluğunuza mobil cihazlarından erişmek istiyorsa endişelenmenize gerek yok.

İster küçük bir arkadaş grubuyla irtibatta kalmak isteyin, ister kurumsal bir web sitesi için büyük bir çoklu kategori panosu kurmak isteyin, phpBB yerleşik özelliklere sahiptir. Yeni kullanıcılar phpBB’nin kapsamlı yönetim panelini takdir edeceklerdir. en karmaşık özelliklerin bile kodu doğrudan düzenlemek zorunda kalmadan özelleştirilmesi, ileri düzey kullanıcılar ise phpBB’nin mevcut sistemlere entegre edilme kolaylığına değer verecektir.

Bununla birlikte, phpBB ücretsiz olsa da, kendi kendine barındırılan bir seçenektir, bu nedenle bir hosting sağlayıcısına ihtiyacınız olacaktır.

Türkçe Destek Sitesi: https://www.phpbbturkey.com/

ADMİN PANEL ŞİFRESİ
Username: administrator
Password: administrator

2) SMF (Simple Machines Forum)

Ücretsiz Forum Scripti SMF
Ücretsiz Forum Scripti SMF

Kısaca SMF, kendi çevrimiçi topluluğunuzu birkaç dakika içinde kurmanıza izin veren ücretsiz, profesyonel bir forum yazılım paketidir.

Güçlü özel şablonu, mesaj panonuzun düzenini tam olarak kontrol etmenizi sağlar ve benzersiz SSI fonksiyonu ile forumunuzun ve web sitenizin birbiriyle etkileşime girmesine izin verir. SMF, popüler PHP dili ile yazılmıştır ve bir MySQL veritabanı kullanır. Bir bülten tahtasından ihtiyacınız olan tüm özellikleri sunarken, sunucunuzun kaynakları üzerinde minimum etkiye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca forumunuzda ücretli abonelik seçeneğinin olmasını istiyorsanız SMF kullanmanız gereken forum scriptidir.

Optimum performans ve ölçeklenebilirliğin yanı sıra gelişmiş SEO ve önbelleğe alma özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Yani, büyük topluluklar için inşa edilmiştir. Bu nedenle, gelişmiş izin ve kullanıcı yönetimi ayarları özellikle memnuniyetle karşılanmaktadır.

SMF tek bir pakette, kullanıcılarınız için olduğu kadar sizin için de birçok güçlü özelliğe sahip, kullanımı kolay, dünyanın dört bir yanından gönüllüler tarafından desteklenen açık kaynaklı bir projedir. SMF yeni nesil en iyi forum yazılımıdır ve her zaman tamamen ücretsiz kalacaktır!

Türkçe Destek Sitesi: https://simplemachines.org/community/index.php?board=76.0

ADMİN PANEL ŞİFRESİ
Username: opensourcecms
Password: opensourcecms

3. MYBB Forum

Ücretsiz Forum Scripti myBB
Forum Scripti myBB

MyBB, internette binlerce ilgi çekici ve benzersiz topluluğa güç veren zarif ancak uygun maliyetli bir forum programına ihtiyaç duyan işletmeler için en uygun, açık kaynaklı bir forum yazılımıdır.

İhtiyaç duyabileceğiniz tüm genel forum özelliklerine sahiptir, ancak yeteneklerini genişletmek istiyorsanız veya tasarım ve düzeni değiştirmek isterseniz yüzlerce ücretsiz eklenti ve teması bulunmaktadır.

Forumunuza daha fazla özellik eklemeyi kolaylaştırmak için gelişmiş bir eklenti sistemi sunmaktadır. Dailymotion, Google Video, MetaCafe, MySpace TV, Vimeo, Yahoo Video ve YouTube için doğrudan video yerleştirmeyi destekleyerek videoların bir düğmeyle gönderime eklenmesini sağlar. MYBB gelişmiş bir özel mesajlaşma sistemi kullanmaktadır. Birden çok alıcıya aynı anda bir ileti gönderebilir ve arkadaş listesinden alıcıları seçebilirsiniz.

MyBB, forumunuz üzerinde tam kontrol sağlarken, kullanımı kolay olacak şekilde baştan itibaren geliştirilmiş bir Yönetici Kontrol Paneli (Yönetici CP) içermektedir. MyBB’nin itibar sistemi, kullanıcıların diğer kullanıcıları (negatif, tarafsız veya pozitif) eylemlerine ve yayınlarına göre derecelendirmesine olanak tanır.

Yukarıdakilerin tümü, onu hem işletmeler hem de bireyler için en iyi ücretsiz forum yazılımlarından biri yapmaktadır.

4. XMB (eXtreme Message Board)

Forum Scripti XMB

XMB, büyüyen bir topluluğu desteklemek için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip hafif bir PHP forum yazılımıdır.

Olağanüstü topluluk desteği ve katkısıyla, XMB’yi kurmanın, özelleştirmenin ve geliştirmenin kolay olduğunu göreceksiniz.

XMB, PHP ile yazılmış MySQL veritabanı kullanan açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır.

En güzel tarafı tüm yazılımlar, yazarları tarafından GPL adı verilen açık kaynak lisansı altında lisanslanmasıdır. Bu, herkesin yazılımı kullanmasına, yazılımı dağıtmasına ve yazılımı değiştirmesine izin verildiği anlamına gelmektedir.

5. FluxBB Forum

Forum Scripti FluxBB

FluxBB, GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanan açık kaynaklı bir forum uygulamasıdır. İndirmek ve kullanmak ücretsizdir.

FluxBB, diğer bazı forum yazılımlarının temel işlevsellik veya kullanılabilirlikten ödün vermeden “çok önemli olmayan” özelliklerden daha azıyla hızlı, hafif ve kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır.

FluxBB, PHP diliyle yazılmış kararlılık ve güvenlik konusunda kendini kanıtlamış bir geçmişe sahiptir ve aktif olarak geliştirilmektedir. Bu da onu web siteniz için ideal bir forum seçimi haline getirmektedir.

Birçok forum yazılımından farklı olarak FluxBB, daha az gerekli özelliklerin birçoğu olmadan daha küçük ve daha hafif olacak şekilde tasarlanmıştır. Çekirdeğe dahil olmayan özellikler genellikle topluluklar tarafından uygulanmakta ve değişiklik olarak yayınlanmaktadır.

6. ElkArte Forum

Forum Scripti Elkarte

ElkArte modern, güçlü bir topluluk oluşturma forum yazılımıdır. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve açık kaynaklı BSD-3 lisansı ile lisanslanmıştır.

Başlangıçta Simple Machines Forum‘a (SMF) dayanarak oluşturulmuştur ve günümüzün mesaj panosu kullanıcılarının taleplerini karşılamak için modern ve zengin özelliklerle donatılan bir forum scripti haline gelmiştir.

Yazılımın özgürlüğüne inanan dünyanın dört bir tarafındaki yazılımcılar tarafındn desteklenmektedir. ElkArte, tam özellikli bir topluluk forumu ve web sitesi için ihtiyacınız olan tüm özellikleri size sunmak üzere tasarlanmıştır.

Kapsamlı varsayılan özellikleriyle, sitenizi çalıştırmak için çok fazla eklenti yüklemenize gerek yoktur. Gönderi ve konuları beğenme, taslaklarda dahil olmak üzere otomatik kaydetme, herhangi bir tarayıcı, akıllı telefon veya tablette iyi görüntülenen duyarlı iki tema, Youtube, vimeo ve dailymotion için entegre video yerleştirme, yönetici arabiriminde sürükle bırak özelliği, gelişmiş antispam önleme, e-posta gönderme, JQuery ve Font Awesome kullanımı Elkarte’nin bazı özelliklerindendir.

7. Vanilla Forum

Ücretsiz Forum Scriptleri
Forum Scripti Vanilla

Vanilla, açık kaynaklı, standartlara uyumlu, çoklu dil desteğine sahip, işletmelere potansiyel müşterileri için ilgi çekici ve etkileşimli çevrimiçi forumlar oluşturma yeteneği sağlayan tamamen özelleştirilebilen bulut tabanlı bir topluluk platformudur.

İşletmelerin müşteri sadakatini arttırmasına ve hizmetlerini geliştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Forum gereksinimlerini karşılayan bir web alanına sahip olan herkes Vanilla’yı ücretsiz olarak indirip kullanabilir.

Vanilla Forum, kullanıcılara, işletmelerin ve müşterilerin bir araya gelip etkileşimde bulunduğu bulut tabanlı forumlar oluşturmaları için yazılım sağlar. İşletmeler, destek sistemleri maliyetlerini önemli ölçüde düşürür ve potansiyel müşterilere ulaşmak ve müşterileri alıcıya dönüştürmek için uygun maliyetli bir yola sahiptir.

Bu çözüm, basit ama verimli kontrol paneli ile bilinir. Sistemin kurulumu, kullanımı ve yönetimi de çok kolaydır. Sistemin sayfa düzeni internette çok yaygın olduğu için birçok kullanıcının takdir ettiği aşinalığı da beraberinde getirmektedir.

İşletmeler için Vanilla Forumları ile kullanıcılar, forum üyelerini olumlu katılımları için ödüllendirebilir, içeriği otomatik olarak düzenleyen forumlar oluşturabilir ve üyelerin moderasyonu yönetmesine izin verebilir.

Bu platform, işletmelerin tam olarak web sitelerine benzeyen topluluk kanalları oluşturmalarına yardımcı olan özelleştirme seçenekleri sunar. Müşteriler ve personel için izinler ve roller, daha fazla esneklik için ayarlanabilir. Güçlü denetim araçları, topluluğun ve konuşmaların etkili bir şekilde yönetilmesini sağlar. Vanilya Forumları ayrıca CRM sisteminize entegre edilebilir.

8. miniBB Forum

Ücretsiz Forum Scripti miniBB
Forum Scripti miniBB

miniBB® kendi İnternet forumunuzu oluşturmak için bağımsız, açık kaynaklı bir programdır. İndirilmesi ücretsizdir ve oldukça özelleştirilebilir. 

MiniBB, mevcut herhangi bir forum yazılımının bir kopyası değildir orijinal PHP kodunun temeliyle profesyonelce sıfırdan yazılmış bir komut dosyasıdır. miniBB kolay, hafif ve hızlı bir forum yazılımıdır. Web sitenizin görünümüne göre özelleştirilmesi veya mevcut üyelik sistemiyle senkronize edilmesi, tam da bu amaç için geliştirilmiş en iyi forum yazılımı olduğunu göstermektedir.

Canlı Bülten Panosu veya iş odaklı bir web sitesine veya kişisel bloğa eklenen “Forumlar“, soruları ve sorunları tartışmaya, çözmeye yardımcı olabilir ve şirketiniz için daha fazla müşteri toplayabilir.

Bu yazılım aynı zamanda içeriksel reklam programları ile para kazanmanıza da izin verir: açık ve optimize edilmiş kodu, arama motoru optimizasyonu ( SEO ) için çarpıcı sonuçlar getirir. Hızlı misafir gönderimi ve hızlı denetleme , forumunuzu hızla büyütmenize yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi bir topluluk oluşturma ve yönetim stratejileri söz konusu olduğunda, endişelenmeniz gereken en son şey, forumunuzun nasıl göründüğü ve “özellikleri” nin ne olduğudur. Birinci konu, topluluğunuzun ne hakkında olduğu, ne kadar aktif ve profesyonel olduğu, yeni yeni üyeleri nasıl çekeceğinizdir.

Genellikle “forumların en büyük düşmanı” olarak adlandırılan sosyal ağların yanı sıra, mobil cihazlar ve özellikle akıllı telefonlar artık çevrimiçi tartışmalarda büyük rol oynamaktadır. Çoğu forum akıllı telefonlar için kodlanmamıştır, ancak miniBB kodlanmıştır. Yalnızca varsayılan şablonu kullansanız bile, Mobil Uyumluluk Testi’ni kolayca geçecektir.

9. Yetanotherforum

Ücretsiz Forum Scriptleri Yetanotherforum
Ücretsiz Yetanotherforum

YetAnotherForum (YAF) .NET ve ASP.NET çalıştıran siteler için Açık Kaynaklı bir Tartışma Forumudur. %100 C# ile yazılmış YAF (“gülmek” olarak telaffuz edilir) Microsoft’un açık Kaynak platformu .NET ve ASP.NET geliştirici topluluğunun uluslararası işbirliğinin benzersiz bir kombinasyonudur.

Her gün büyüyen ve değişen YAF projesi, Jaben Cargman tarafından yönetilmektedir. YAF, ASP.NET v2.0 (üzeri) ve SQL Server’ı destekleyen herhangi bir web sunucusunda çalışabilir. Ücretsiz forum scripti YAF, GPL lisansına sahiptir.

Albümler, anketler, çoklu dil desteği, tüm sayfalar için RSS ve atom beslemeleri, zaman damgaları, üyeler ve gönderiler için tam metin arama uygulamaları yetanotherforum’un bazı genel özellikleridir.

Yukarıda anlattığımız genel özelliklerin dışında yetanotherforum’un diğer bazı özellikleri aşağıda geniş olarak açıklanmıştır.

Güvenlik

Kullanıcının erişimi olmadığında forumları gizleme imkanı. Gruplara dayalı erişim hakları. SSL Uyumlu Captcha (reCaptcha için Entegre Desteği) Eposta Doğrulama IP / E-posta / Kullanıcı Adı Yasaklama (Kara listeler) Kötü Kelime Değiştirme Sistemi yetanotherforum’un güvenlik özelliğidir.

Ücretsiz forum scriptleri klavuzumuza YaBB forum yazılımıyla devam edelim.

10. YaBB Forum

Ücretsiz Forum Scripti YaBB
Forum Scripti YaBB

YaBB forum yazılımı, ihtiyaçlarınıza ve tasarım zevkinize uyacak şekilde kolayca özelleştirebileceğiniz, görünümden yönetime kadar her şeyi kolaylıkla değiştirebileceğiniz ücretsiz açık kaynaklı bir forum yazılımıdır.

Kurulumu ve yönetimi çok kolaydır, yerleşik güvenlik, spam denetimi, istenmeyen posta önleyicileri, şifrelenmiş kullanıcı adları ve şifreleri içerir. Bu sistem, dünyanın ilk ve en popüler açık kaynaklı Perl forum yazılımıdır! Başlamak için tek yapmanız gereken YaBB’yi ÜCRETSİZ olarak indirmek ve mevcut web sitenize kurmaktır! Forumunuzun her yönünü kolaylıkla kontrol edebilirsiniz…

Dünya ile iletişim kurun….

Destek sağlamak için müşterilerinizle iletişim kurun. Komşular, arkadaşlar, topluluklar, sınıf arkadaşları ve diğer üyeler veya aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle iletişim kurun. YaBB, piyasadaki herhangi bir ücretli mesaj panosuna rakip olan lider bir ücretsiz forum yazılım paketidir.

Kullanıcıların, web sitenize katkı sağlamalarına ve kontrol etmelerine olanak tanır. Ziyaretçileriniz için gerçek zamanlı bir sohbet ve destek sistemi sağlar. YaBB ile istediğiniz bir topluluk oluşturun ve ziyaretçilerin ilginç tartışmalar, eğlenceli sohbetler veya ihtiyaç duydukları destek için geri gelmelerini sağlayın.

11. PunBB Forum

Ücretsiz Forum Scripti PunBB
Ücretsiz Forum Scripti PunBB

PunBB, hızlı ve hafif bir PHP destekli tartışma panosudur. GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanmaktadır.  Birincil hedefleri, diğer tartışma panolarına kıyasla daha hızlı, daha küçük ve grafik olarak daha az yoğun bir forum oluşturmaktır.  Çoğu açık kaynak ve ticari projenin tartışma panoları PunBB kullanır. PunBB, diğer birçok tartışma panosundan daha az özelliğe sahiptir, ancak genellikle daha hızlıdır ve daha küçük, anlamsal olarak doğru XHTML uyumlu sayfalar oluşturur.

Eylül 2011’e kadar, Facebook Geliştiricileri, PunBB tarafından desteklenen Facebook Geliştirici Forumunu tartışmalar ve hata raporları için kullanıyorlardı.

Gereksinimler

PunBB, PHP ile yazılmıştır ve bu nedenle PHP: Hypertext Preprocessor gerektirir. PunBB ayrıca forum verilerini depolamak için bir veritabanı ihtiyaç duyar. Bu amaçla PunBB, MySQL , PostgreSQL ve SQLite’ı destekler.

12. Filarum 

Ücretsiz Forum Scripti Flarum
Ücretsiz Forum Scripti Flarum

Ücretsiz forum scripti Flarum, web siteniz için son derece basit bir tartışma platformudur. Başarılı bir topluluk yürütmek için ihtiyacınız olan tüm özelliklerle birlikte kullanımı hızlı ve kolaydır.

Flarum, forum yazılım pazarında yeni bir rakip. Bu açık kaynaklı forum yazılımı şu anda beta testinde olsa da, kullanıcı deneyimine yoğun bir şekilde odaklanan profesyonel ve zarif bir çözümdür.

Flarum tamamen duyarlı ve süper mobil uyumludur. Özellikleri bir sosyal medya sitesini andırmaktadır, örneğin Pusher uzantısı ile kullanıcılar canlı sohbet edebilir. Üstün seçeneklere sahip en iyi forum yazılım programlarına bile rakip olabilir.

Bireyler ve işletmeler için şık bir forum yazılımıdır.

WordPress ve Joomla Sistemlerine Forum Ekleme

Bu noktadan itibaren PHP ile oluşturulmuş ücretsiz forum scriptleri yazılımlarının ötesine geçeceğiz ve WordPress, Joomla ve Drupal içerik yönetim sistemlerine entegre edilen forum platformlarını ele alacağız.

WordPress

WordPress, dünyadaki en popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS) olduğu için muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Bilemeyeceğiniz şey, bu platformun muazzam eklenti koleksiyonu sayesinde basit bir blogdan çevrimiçi mağazaya kadar her şeyi oluşturmanıza olanak sağlamasıdır.

WordPress kullanarak bir forum kurmak için en iyi seçeneklerinizden bazıları Asgaros ForumwpForo Forum ve bbPress‘dir. Bu eklentilerden herhangi biri size ihtiyacınız olan tüm temel forum özelliklerinin yanı sıra bol miktarda kullanışlı ekstra özellik sağlar.

Çevrimiçi topluluğunuzu güçlendirmek için çok amaçlı bir platform kullanmak verimsiz görünebilir. Bununla birlikte, düzenli bir web sitesi ve forum oluşturmak istiyorsanız, WordPress gibi bir CMS en iyi forum yazılımıdır.

WordPress’ e entegre edilen forum platformlarını tanıtmadan önce yeni başlayanlar için hazırladığımız aşağıdaki klavuzları mutlaka öğrenmelisiniz.

WordPress Ücretsiz Forum Eklentileri

1. Asgaros Forum

Asgaros Forum, web sitenizi hafif ve zengin özelliklere sahip bir tartışma panosu ile genişletmek istiyorsanız mükemmel bir WordPress eklentisidir. Kurulumu kolay, süper hızlı ve WordPress’e mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir.

2. WPForo Forumu

wpForo WordPress Forum Eklentisi
wpForo WordPress Forum Eklentisi

wpForo, en iyi WordPress forum eklentisidir. WordPress web siteniz için tam teşekküllü ancak kolay ve hafif bir forum çözümüdür.

Modern ve duyarlı forum düzenleri ve stilleri ile birlikte gelir. 

Bu WordPress forum eklentisi, verimli ve profesyonel bir topluluk oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi sunar. Benzersiz özelliklere sahip güçlü ve güzel bir WordPress forum eklentisidir.

wpForo forum eklentisi, BuddyPress ve Ultimate Members eklentileri gibi birçok Profil Oluşturucu ve Üyelik eklentileriyle uyumludur.

3. bbPress Forum

bbPress Ücretsiz Forum Scripti
bbPress Forum Eklentisi

bbPress WordPress geliştiricileri tarafından geliştirilen PHP ve MySQL kullanan açık kaynak kodlu ücretsiz, hızlı, sade ve kullanımı kolay bir forum yazılımıdır.

Yapısıyla WordPress’e çok benzeyen bbPress, WordPress sitenize bir forum ekleme ihtiyacı duyuyorsanız tam size göre geliştirilmiş bir eklentidir. bbPress, WordPress’e çok kolay bir şekilde entegre edilebilir. 

Gerekli düzenlemeleri yaptıkta sonra kullanıcılarınız hem bloğunuza hemde forum sayfanıza aynı kullanıcı adı ve parolayla giriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

joomla

Joomla
Joomla

Joomla! çevrimiçi forumlar da dahil olmak üzere hayal edebileceğiniz hemen hemen her türden web sitesini oluşturmanıza olanak tanıyan başka bir açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir.

Tıpkı WordPress gibi, güçlü eklenti ve tema sistemlerine de sahiptir, bu nedenle inanılmaz derecede özelleştirilebilir.

Güçlü dinamik web siteleri ve uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olur. Özelliklerini ve işlevlerini sonuna kadar kullanmanıza yardımcı olan sezgisel bir arayüze sahiptir.

WordPress ve Joomla! Arasındaki fark! Joomla, web geliştirme konusunda biraz deneyime sahip kullanıcılara yöneliktir, bu nedenle WordPress kadar pratik değildir.

Forumunuzu güçlendirmek için bu sağlam CMS’yi kullanmak istiyorsanız, bunu yapmak için doğru eklentiyi seçmeniz gerekir.

1. Kunena Forum

Ücretsiz Forum Scripti Kunena
joomla Kunena Forum

Kunena önde gelen Joomla! forum bileşenidir. 11 yılda, 8 milyondan fazla kez indirilen Kunena forum, Joomla! için topluluk temelli gerçek açık kaynak eklentisi ve Joomla! dünyasında tek forum/tartışma çözümüdür.

Kunena, birkaç gereksinimle tasarlanmıştır. Kunena’yı kolayca yerel bilgisayarınızda çalıştırabilir, ayrıca tüm Web barındırma sağlayıcılarının %99’da çalıştırabilirsiniz.

2. ChronoForums

Chrono Forum joomla için geliştirilmiş ücretsiz bir forum eklentisidir.

Ücretsiz Forum Scriptleri Sonuç

Bunlar yalnızca en iyi forum yazılımı değil, aynı zamanda bazıları en iyi ücretsiz forum scriptleri seçenekleridir. İhtiyaçlarınıza en uygun yazılımı bulduğunuzu umuyoruz.

Bir topluluk forumu oluşturmak için sonraki adımlarınız şunlar olacaktır: Seçtiğiniz forum yazılımını bir barındırma planı üzerinde kurma. Bir alan adı seçmek ve forum programınıza bağlamak. Daha fazla ayrıntı için hosting nasıl seçilir klavuzumuza bakabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza en uygun forum yazılımını seçebildiniz mi? Forum yazılımında ne arıyorsunuz? En iyi forum yazılımı veya en iyi ücretsiz forum yazılımı olarak neyi düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın. 

Ayrıca profesyonel ücretli forum kullanıyorsanız hangisi? ve neden? Yorum yazarak tecrübelerinizi kullanmak isteyen yeni kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Bu makalede en iy ve en çok kullanılan ücretsiz forum scriptleri ile ilgili bilgiler paylaştık, umarım bu paylaşım ücretsiz forum arayışınızda size yardımcı olmuştur.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

En iyi forum yazılımını nasıl seçeceğiniz konusunda hala sorularınız mı var? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bunlardan bahsedelim!

Unutmayın yorum yaparsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım

Yorumlar 0

türker
türker

çok güzel

9 Mart 2021

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *