Ücretsiz Blog Scripti

8 Şubat 2020

Blog herhangi bir teknik beceri gerektirmeden kendi istedikleri şeyleri yazan insanların oluşturdukları günlüğe benzeyen web siteleridir. Peki blogger’ların kullanabileceği en iyi ücretsiz blog scripti hangisidir? Bu makalede bu scriptleri paylaşacağız. Bloglar iki türlüdür birincisi, blogger gibi servis sağlayıcıların alt alan adı olarak sunduğu bloglar, ikincisi yayıncının kendi satın aldığı sunucuya yüklemek suretiyle kurup çalıştırdığı WordPress gibi yazılımlardır.

Kişisel blog oluşturabileceğiniz gibi kurumsal bloglarda oluşturabilirsiniz. Kişisel bloglar; internet üzerinde bireysel olarak oluşturulup yayınlanan genel veya belirli bir konuyu ele alan bloglardır. Genellikle günlük şeklinde kullanılmaktadır. Kurumsal bloglar; Şirketlerin kendileri hakkında yazdıkları haber veya duyuruları halka açık bir şekilde paylaştıkları bloglardır. Nasıl bir blog açacağınızı bilmiyorsanız, blog açmak isteyenlere tavsiyelerde bulunduğum blog açma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle ve gönüllü yazılım uzmanlarının desteklemesiyle günümüzde blog oluşturmak basit bir hale gelmiştir.  İster kişisel blog oluşturun isterseniz  kurumsal, bahsettiğimiz blog scripleri tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak güçlü uygulamalardır. Eğer nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız buradan destek talebinde bulunabilir, profesyonel destek alabilirsiniz.

Önceden bloglar elle yazılırken şimdi ise bu iş için özel yazılımlar bulunmaktadır. Bu makalede sizlere bu yazılımların en iyi ve ücretsiz olanlarından bahsedeceğiz.

KONU BAŞLIKLARI

1) WordPress

Ücretsiz Blog Scripti
Ücretsiz Blog Scripti

WordPress, güzel bir web sitesi veya blog oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yazılımıdır. WordPress’in hem ücretsiz hemde paha biçilemez olduğunu söylemek isteriz.

Genel yazılımı yüzlerce gönüllü topluluk tarafından oluşturulmuştur ve daha fazlasına hazır olduğunuzda, sitenizi hayal edebileceğiniz her şeye dönüştürmek için binlerce eklenti ve teması mevcuttur. 60 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan bu büyük aileye sizinde katılmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

WordPress’i kullanmak için yazılım uzmanı olmanız gerekmez. Sadece bir kaç tık ile kurup hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. WordPress’in en önemli özellikleri kolay kurulumu, binlerce tema ve eklentiye sahip olması, gönüllü yazılımcılar tarafından desteklenmesi ve sürekli güncellenmesini sayabiliriz.

Eğer wordpress hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız WordPress nedir? Kurmaya karar verirseniz WordPress kurulumu nasıl yapılır? Kurulumdan sonra hemen yapmanız gerekenler adlı makalelerimi inceleyebilir, kurulum ve destek için destek talebinde bulunabilirsiniz.

ADMİN PANEL ŞİFRESİ
Username: opensourcecms
Password: opensourcecms

DEMO  İNDİR  ADMİN DEMO


2) Pubvana

Ücretsiz Blog Scripti
Ücretsiz Blog Scripti

Kişisel bloglama web siteleri ve küçük işletmeler için kullanılan en kolay, en sezgisel CMS olarak tasarlanmıştır. MIT lisansı altında kişisel ve ticari amaçlarla kullanmak tamamen ücretsizdir.

DEMO  KURULUM VE İNDİRME


3) Serendipity

Ücretsiz Blog Scripti
Ücretsiz Blog Scripti

Serendipity, kullanıcılarına çevrimiçi blog oluşturmanın kolay bir yolunu sunan PHP destekli bir web bloğu uygulamasıdır. Varsayılan paket sıradan blogcular için tasarlanmış olsa da, Serendipity profesyonel uygulamalar için güçlü, esnek, genişletilebilir ve kullanımı kolay bir çerçeve sunar. Sıradan kullanıcılar, Serendipity’nin sofistike eklenti mimarisinin hem blogunuzun görünümünü hem de özelliklerini kolayca değiştirmenize izin verdiğini takdir etmektedir. Tek tıklamayla 120’den fazla eklenti yükleyerek blogunuzun işlevselliğini anında geliştirebilirsiniz. Bunun için kod düzenlemenize gerek yok! Serendipity ücretsizdir, açık kaynak kodludur ve BSD 3-Clause License kapsamındaki herkes tarafından kullanılabilir.

ADMİN PANEL ŞİFRESİ
Username: admin
Password: pass

DEMO   İNDİR  ADMİN DEMO


4) Dotclear

Dotclear, 2002 yılında Olivier Meunier tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir web yayıncılık yazılımıdır. İlk başta tek bir kişilik proje olan Dotclear, kısa süre sonra farklı geçmişlere sahip farklı kişiliklerden oluşan bir topluluk tarafından desteklenmeye başlandı.

Projenin amacı, teknik becerilerine bakılmaksızın herkesin web’de yayınlamasına izin veren kullanıcı dostu bir araç sağlamaktır. Dotclear ücretsiz bir yazılımdır ve GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 altında serbestçe dağıtılmaktadır ve kullanımı ücretsizdir.

ADMİN PANEL ŞİFRESİ
Username: admin
Password: password

DEMO   İNDİR  ADMİN DEMO


5) b2evolution

b2evolution, bilgi paylaşımı ve topluluğunuzla işbirliği için web siteleri oluşturmayı ve sürdürmeyi kolaylaştıran bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) dir. Basit bir anasayfadan bir blog’a, bir fotoğraf galerisine veya bültene kadar … forumlar, üye dizini ve özel mesajlaşma ile tam özellikli bir topluluk sitesine kadar, b2evolution ihtiyacınız olan her şeyi tek bir entegre pakette içerir. b2evolution, istediğiniz web barındırma hizmetine indirip kurabileceğiniz ücretsiz açık kaynaklı bir yazılımdır.

ADMİN PANEL ŞİFRESİ
Username: admin
Password: password

DEMO  İNDİR  ADMİN DEMO


6) Textpattern

Textpattern CMS, zarif bir içerik yönetim sistemidir. Web tasarımcıları, geliştiricileri, yayıncıları ve blogcuları esnekliğini ve genişletilebilirliğini çok seviyor. Hayal edebileceğiniz her türlü web sitesinde u ayarlanabilir şekilde kademesiz olarak ayarlanabilen güçlü ve sofistike bir motora sahiptir. Yerleşik sadeliği ile bir blogcu dakikalar içinde yayınlamaya başlayabilir. Tasarımcılar ve geliştiriciler, HTML ve CSS’nin tüm yönlerini yönetim arayüzünden kontrol etme yeteneğini takdir ediyor ve yüzlerce eklenti ile Textpattern CMS kolayca geliştirilebiliyor. Textpattern CMS çekirdek kullanıcı arayüzü birçok dilde kullanılmaktadır. Türkçe’de bu dillerden bir tanesidir.

ADMİN PANEL ŞİFRESİ
Username: admin
Password: pass

DEMO  İNDİR  ADMİN DEMO

Unutmayın yorum yaparsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım