Yönetim Ekranı terimi , WordPress yönetici alanının farklı bölümlerini tanımlamak için kullanılır. Sayfa değil, ekran teriminin kullanılma nedeni, kullanıcıların, üyeler tarafından oluşturulabilen, düzenlenebilen ve kaldırılabilen Sayfalardan bir yönetici ekranını karıştırmasını önlemektir.

WordPress Yönetim Ekranı
WordPress Yönetim Ekranı

Yönetim Ekranlarının üst kısmında yatay bir menü çubuğu ve sol tarafta dikey bir menü çubuğu bulunur. Üst çubuk veya yönetici çubuğu, farklı yönetim ve kullanıcı görevlerine hızlı bağlantılar içerir. Üst çubuk, yorumlar için özet bilgileri site adı ve ana sayfaya bağlantı ile birlikte yüklü eklentilerden yararlı bağlantılar gösterebilir. Web sitenizin ön ucunda Yönetici çubuğunu da görebilirsiniz. Merak etmeyin, bu yalnızca sizin tarafınızdan görülebilir, kullanıcılarınız değil. Soldaki yönetici kenar çubuğunda, WordPress’in farklı yönetim ekranlarına yönelik sekmeler bulunur. Bu sekmelerin çoğu, alt paneller adı verilen alt menülere sahiptir.

Yönetim ekranlarından kullanıcılar, WordPress’in hemen hemen her yönünü, PHP Kodunu düzenleme dışında kontrol edebilirler. Ekran, site yöneticilerinin yanı sıra kullanıcılar için de aynıdır. Site yöneticileri için seçenekler çok daha genişletilmiş ve her şeye erişimleri varken, kullanıcı hesapları yalnızca kendi profil ayarlarına erişebilir. Kullanıcılar ayrıca şablon dosyalarında bulunan yazı tipleri, renkler ve diğer biçimlendirme seçenekleri gibi şeyleri ayarlamak için şablon dosyalarını ve web sitesi şablonunun CSS kodunu düzenleyebilir. Eklenti ayarları ve seçenekleri de birçok eklenti için sol panelin altında gösterilir.

blog author

Şenol Güçkan

Yazar

Merhaba, ben Şenol Güçkan yeni başlayacak olan heyecanlı insanlarla edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşmak için bu bloğu wordpress kullanarak hazırladım. Şimdilik bloğumda WordPress'le ilgili yazılı, görsel ve video'lu anlatımlar yapmaktayım. Daha fazla bilgi için yukarıdaki sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.