Atom, feed okuyucuları ve haber toplayıcıları tarafından XML’de içerik yayınlamak için kullanılacak bir formattır. Bu, Atom Sendikasyon Formatı olarak bilinir. WordPress, içerik için otomatik olarak bir Atom beslemesi oluşturabilir ve bu, özet akışı okuyucuları ve haber toplayıcıları tarafından otomatik olarak keşfedilmek üzere başlık şablonuna dahil edilebilir. Bu yayın okuyucuları, sitenizdeki güncellemeleri düzenli olarak kontrol eder ve ardından kullanıcılarının yeni içeriğinizi takip etmesine izin verir. RSS de aynı şeyi yapar, ancak Atom RSS’deki bazı kusurları gidermek için geliştirilmiştir. Bu web beslemeleri birçok büyük web sitesinde ve hatta bazı küçük web sitelerinde bulunur. Çoğu zaman kullanıcıların RSS veya Atom formatı arasında seçim yapmasına izin verirler.

Besleme okuyucuları, genellikle istemcinin bilgisayarında çalışan bağımsız programlardır, ancak tarayıcılar kendi entegre yayın okuyucularına sahip olmaya doğru ilerlemektedir. Bunun avantajı, besleme okuyucunun kurulum gerektirmemesi ve beslemelerin internete erişebilen herhangi bir bilgisayarda mevcut olmasıdır. Bazen bu yayın okuyucuları, belirli bir konudaki çok sayıda web beslemesini bile birleştirebilir.

Bu terim, ilgili bir web standardı olan ve genellikle AtomPub olarak adlandırılan Atom Yayınlama Protokolünü de ifade edebilir. Bu protokol, gönderileri ve medya dosyalarını uzaktan yayınlamanıza, değiştirmenize ve silmenize olanak tanır. WordPress 3.5 ile başlayarak AtomPub varsayılan olarak etkinleştirilmemiştir ancak Atom Yayınlama Protokolü Eklentisi kullanılabilir.

blog author

Şenol Güçkan

Yazar

Merhaba, ben Şenol Güçkan yeni başlayacak olan heyecanlı insanlarla edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşmak için bu bloğu wordpress kullanarak hazırladım. Şimdilik bloğumda WordPress'le ilgili yazılı, görsel ve video'lu anlatımlar yapmaktayım. Daha fazla bilgi için yukarıdaki sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.