AJAX veya Asenkron Javascript ve XML, web geliştirmede kullanılan ve bir web sayfasının yeniden yüklemeden bir sunucu ile iletişim kurmasını sağlayan bir teknikler grubudur. AJAX kullanarak, web üzerindeki uygulamalar mevcut web sayfasına müdahale etmeden sunucu ile veri alışverişi yapabilir. “X” XML anlamına gelmek üzere tasarlanmış olsa da, veri alışverişi için XML kullanmak gerekli değildir. Bunun yerine JSON kullanılabilir.

Bilgisayar programlarında, işlemler diğer işlemlerden bağımsız olarak çalışırlarsa ‘eşzamansızdır’. Bu nedenle sunucuya bilgi göndermek için web sayfasının yeniden yüklenmesi gerekmez. Bunun kesin yöntemi, komut dosyalarının AJAX isteklerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan etkili bir arabirim olan XMLHttpRequest nesnesi adı verilen bir şey kullanır.

AJAX yalnızca bir teknoloji değildir. Bu teknolojilerin tümü, tek bir HTTP veya HTTPS isteği oluşturmak için birlikte çalışır. Bu terimi ilk icat eden Jesse James Garrett’a göre, aşağıdaki teknolojiler dahil edilmiştir:

  • HTML
  • CSS
  • Belge Nesnesi Modeli
  • XML
  • XMLHttpRequest Nesnesi
  • Javascript

WordPress’te AJAX, sayfayı yeniden yüklemeden bir gönderi yazarken yeni bir kategori ekleyebileceğiniz yazı düzenleme ekranında eylem halinde görülebilir. Sayfayı yeniden yüklemeden bir yorumu onaylayabileceğiniz veya silebileceğiniz yorumlar sayfasında başka bir örnek görülebilir.

blog author

Şenol Güçkan

Yazar

Merhaba, ben Şenol Güçkan yeni başlayacak olan heyecanlı insanlarla edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşmak için bu bloğu wordpress kullanarak hazırladım. Şimdilik bloğumda WordPress'le ilgili yazılı, görsel ve video'lu anlatımlar yapmaktayım. Daha fazla bilgi için yukarıdaki sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.