Admin, WordPress’te bir kullanıcı grubudur. Bir kullanıcı WordPress’i kurduğunda, kurulum sırasında tanımlanan kullanıcı adı ve şifre ile yeni bir kullanıcı oluşturur. Bu ilk kullanıcıya admin kullanıcı rolü atanır. Bir WordPress web sitesinde tüm eylemleri gerçekleştirebilir ve tam erişime sahip olur.

Admin rolüne sahip bir kullanıcı, aynı role sahip diğer kullanıcıları da ekleyebilir ve kaldırabilir. Bir kullanıcıya admin rolü atarken, yöneticilerin içeriği silebileceğini unutmamak önemlidir.

Admin, bir WordPress blogunu yükseltme yeteneğine sahip tek kullanıcı rolüdür. Yerleşik tema düzenleyicisini kullanarak temaları değiştirebilir ve temel WordPress dosyalarını düzenleyebilir. Ayrıca sitedeki herhangi bir eklentiyi aynı şekilde ekleme, silme ve değiştirme yeteneğine sahiptir.

Çoğu durumda yalnızca bir yönetici vardır. Bir WordPress çoklu site kurulumu durumunda, admin rolünün bazı yetenekleri süper yönetici rolüne atanır. Süper yönetici temaları değiştirebilir, yeni kullanıcılar ekleyebilir, eklentileri ekleyip kaldırabilir ve site ağını yönetebilirken, adminin rolleri yalnızca tek bir siteyi yönetebilir.

blog author

Şenol Güçkan

Yazar

Merhaba, ben Şenol Güçkan yeni başlayacak olan heyecanlı insanlarla edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşmak için bu bloğu wordpress kullanarak hazırladım. Şimdilik bloğumda WordPress'le ilgili yazılı, görsel ve video'lu anlatımlar yapmaktayım. Daha fazla bilgi için yukarıdaki sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.