Web Sitesi Kurarak İnternetten Para Kazan

28 Haziran 2020

Web Sitesi kurarak internetten para kazanmanın yollarından bahsetmeden önce bilmeniz gereken çok önemli birşey var o da; bu işin zannettiğiniz gibi kolay olmadığı gerçeğidir.

Bu güne  kadar muhtemelen internetten para kazan, evden para kazan, yatarak, uzanarak kazan gibi saçma sapan reklamlarla, bloglarla veya videolarla karşılaşmışsınızdır. Uzun zamandır internet dünyasının içinde olan birisi olarak herkes’in’ hem fikir olacağı bir gerçek var o da;  bunların hiçbirinin gerçeği yansıtmadığı gerçeğidir.

Ama yinede internetten para kazanmak hayal değil. Web sitesi açmak istiyorsunuz ama nasıl yapılacağını bilmiyorsanız internet sitesi nasıl kurulur? yada web hosting seçimi adlı makalelerimize gözatabilirsiniz.

İçinizi karartacak bir girişle bu makaleye başlamak istemezdim ama internetle ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadığım dönemlerde bir sürü saçma sapan yöntemleri denemiş birisi olarak size karşı dürüst olmak istiyorum. Mesela google’de internetten para kazanmak terimini arattırarak  saçma sapan, işe yaramayan, vaktinizi boşa harcatacak bir sürü paylaşımlarla karşılaşabilir ve ne demek istediğimi tecrübe edebilirsiniz.

Eğer gerçekten internetten para kazanmak istiyorsanız yatarak uzanarak değil, çalışarak, emek vererek, insanlara faydalı olarak ve en önemlisi bunu gerçekten istemeniz gerekmektedir. Bunun için sabırlı ve bilgi sahibi olmalısınız. Yani para kazanmak armut piş ağzıma düş gibi kolay elde edebileceğiniz bir metaa internette bunu sağlayan aracı değildir. Gelelim herkesin hayalini kurduğu internetten para kazanma yöntemlerinin neler olduğuna.

E-ticaret Sitesi Kurarak Para Kazan

İnternet üzerinden para kazanmanın en etkili yollarından biri e-ticaret sitesi kurarak para kazanmaktır. Kısaca e-ticaret, alışverişin dijital ortamda online olarak yapılmasıdır. Eğer satacak bir ürününüz varsa e-ticaret sitesi kurarak internetten para kazanabilir gelirinizi arttırabilirsiniz. Eğer depo işletecek sermayeniz yoksa dijital ürün satmak şimdilik en iyi seçeneğiniz gibi görünmektedir.

Mesala WordPress’in[1] WooCommerce eklentisiyle ücretsiz bir e-ticaret sitesi kurabilir hem fiziksel hemde dijital ürün satışı yapabilirsiniz. Eğer bu işe harcayacak çok sermayeniz varsa profesyonel görünümlü ücretli e-ticaret yazılımı kullanmak, müşterilerinizin güvenini kazanmak için faydanıza olacaktır.

İnsanların çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapmaktan hoşlandıkları için sitenizin mobil cihazlara uyumlu olması gerekmektedir. E-ticaret sitesi kurulumu hakkında detaylı bilgiye sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak adlı makalemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurarak nekadar çok kazanacağınızı, ençok ziyaret edilen e-ticaret sitesi ünvanına sahip amazon’un[2] kurucusu Jeff Bezos’dan[3]  ilham alarak öğrenebilirsiniz. Türkiye’deki en iyi e-ticaret siteleri gittigidiyor[4], yemeksepeti[5], sahibinden[6] gibi siteler örnek alabileceğiniz e-ticaret siteleri listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Blog Sitesi Kurarak Para Kazan

Blog açarak para kazanmak internette oldukça popüler olan para kazanma yöntemidir. Blog sitesi kurarak para kazanabilir miyim? Gerçekten blog açarak para kazanan var mı? diye sorarsanız hiç kuşkusuz cevabımız Evetolacaktır. Bu işi ciddiye alan ve sabreden pek çok kişi açmış olduğu bloglardan makale yazarak para kazanmaktadır. Eğer internet üzerinden para kazanmayı istiyorsanız sizde blog sitesi kurarak kazanmaya başlayabilirsiniz.

Neden para kazanmak için blog sitesi kurmalısınız? Çünkü arama motorları sürekli güncellendiğinden ve düzenli olarak yeni makaleler eklendiğinden bloggerler tarafından oluşturulan blog sitelerini arama sonuçlarında üst sıralarda göstermektedir. Bloğunuzun arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilmesi ziyaretçi trafiğinizin olumlu yönde artmasına sebep olacaktır. Ziyaretçinizin sayısı ne kadar çok olursa kazanacağınız para da o kadar çok olacaktır.

Bloğunuzu arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmak için öncelikle sitenizi arama motorlarına tanıtmalı ve soe optimizasyonunu iyi yapmalısınız.

Bloğunuzu oluştururken kullandığınız platform seçimi de para kazanmanıza etki eden en önemli faktörlerdendir. Ben size dünyanın en çok tercih edilen blog yazılımı olan WordPress’i [7] kurmanızı tavsiye ederim. Çünkü WordPress dünyada en çok terch edilen, kurulumu kolay, seo dostu ve binlerce gönüllü yazılımcı tarafından desteklenen ve ücretsiz destek alacağınız en iyi blog yazılımıdır.

Nasıl yapılacağını ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız WordPress tam kurulum eğitimi klavuzumuza bakabilirsiniz.

Konu Seçimi

İnternetten para kazanmak için blog sitesi kurmak kadar konu seçimi de önemlidir. Tabiki daha önce yazılmamış konular hakkında yazmak zorunda değilsiniz. Ancak uzmanı olduğunuz bir konu hakkında blog açarak rakiplerinizden önde olmak sizin elinizde. Blog yazarlığı sabır gerektiren uzun vadeli ve sıkıcı bir iştir o yüzden sizi sıkmayacak konular hakkında yazın ve mümkünse keyif aldığınız konular seçmeye çalışın.

Seçtiğiniz konu hakkında internette bir sürü web sitesi mi var? Bunu asla dert etmeyin çünkü internette  herkese yetecek kadar yer var. Siz bloğunuza odaklanın ve makale başlıklarınızı iyi seçin. Başkalarının ilgisini çeken ve insanlara faydalı olacak yazılar yazmak dikkat edeceğiniz en önemli konudur.

Google Adsense Reklamları

İnternet veya blog sitelerini ziyaret ettiğinizde karşınıza sık sık reklamların çıktığını görürsünüz. İşte bu reklamların çoğunluğu Google’ın[8] reklam ağı Adsense[9] tarafından gösterilmektedir. Eğer bir blog siteniz varsa sizde sitenizi Google Adsense‘ye kaydederek reklamlardan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken şey bloğunuzun Adsense politikalarına uyumlu olmasını sağlamaktır.

Bloğunuzun Adsense politikalarına uyumlu olup kabul edilmesinden sonra size web sitenize yerleştireceğiniz reklam kodları verilecektir. Bu kodları sitenizin en uygun yerine ekledikten sonra tıklama başına belirli bir gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Adsense tahmini gelir miktarınızı öğrenin

Banner Reklamlar

Tüm internet sitelerinde, bloglarda veya forum sitelerinde sabit reklam alanları bulunmaktadır. Açacağınız blog sitesinde kullanacağınız temada banner reklam alanlarının olmasına dikkat edin. Böylece bu alanlara yerleştireceğiniz banner reklamlarından aylık veya yıllık bazda yüksek reklam gelirleri elde edebilirsiniz.

Bloğunuzun ziyaretçi sayısı nekadar çok olursa reklam alanlarınızın fiyatları da okadar fazla olur. Genelde banner reklam alanları firmalar tarafından satın alınmaktadır. Sabir bir fiyat karşılığında reklam alanlarınızı firmalara kiralayabilirsiniz.

Banner yerleşiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus, ziyaretçilerinize aşırı reklam gösteriminden kaçınmaktır. Çünkü aşırı reklam gösteren bloglar ziyaretçiyi sıkar, içerikleriniz faydalı olsa bile spam olarak algılanır ve ziyaretçiler tekrar sitenize girmek istemez. Web sitenizin veya bloğunuzun ziyaretçi sayısını arttırmak mı istiyorsunuz? Banner alanlarımıza reklam verin.

Tanıtım Yazısı

Blog açarak para kazanmanın diğer bir yolu tanıtım yazısı yayınlamaktır. Bloğunuza tanıtım yazısı yayınlamak için ziyaretçi sayınızın iyi olması gerekmektedir. Hiç kimse ziyaretçisi olmayan internet sitelerine ücretli tanıtım yazısı yayınlamak istemez. Bloğunuzu oluşturup yeterince içerik ekledikten sonra tanıtım yazısı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Bazı firmalar markalarının bilinirliliğini arttırmak, ürünlerini tanıtmak yada ürünlerini takipçilerinize önermenizi istemek için aynı içeriğe sahip bloğunuza tanıtım yazısı eklemek isteyebilir. Bunun karşılığında da size belirli bir ücret öderler. Ücretin miktarı yine ziyaretçi sayınızın fazla olmasıyla doğru orantılıdır. Sizde bu şekilde takipçileriniz için tanıtım yazıları paylaşarak bloğunuzdan gelir elde edersiniz.

Markanızın bilinirliliğini arttırmak veya ürünlerinizi tanıtmak mı istiyorsunuz? Hemen şimdi tanıtım yazısı göndererek web sitemize sponsor olun.

Ücretli Yazarlık

İnternetten para kazanmanın diğer bir yöntemide  yazdığınız makaleleri internet üzerinden satışa çıkarmaktır. Bu iş için profesyonel internet siteleri bulunmaktadır. Eğer sizde alanında uzman ve makale yazmayı seviyorsanız yazdığınız makaleleri internette satışa çıkararak ek gelir elde edeceğiniz dijital bir gelir kaynağına sahip olabilirsiniz. Bunun için sizlere kullanabileceğiniz birkaç site önerisi.

Makale.net
İçerik.net
İçerikal.com
Makaleyaz.net

Yukarıda önerdiğim web sitelerinin haricinde ilgi alanlarınıza uygun veya yazmaktan hoşlandığınız konularla alakalı blog sitelerinde’de ücretli yazarlık yaparak gelir elde etmenizde mümkündür. Şayet WordPress hakkında yazmayı seviyorsanız sitemizde ücretli yazarlık başvurusu yaparak yazdığınız makalelerden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Umarım web sitesi kurarak internetten para kazan adlı bu makale internet sitenizden para kazanma arayışınızda size yardımcı olmuştur.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *