Site içi Seo ve Yapıları

20 Aralık 2019

Site içi SEO hakkında daha önce burada kısada olsa bir makale yayınlanmıştı. Şimdi bu konuyu daha geniş ele alacağız. Site içi seo site sahiplerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve daha çok ziyaretçi çekmek için sitelerinde yapmış oldukları optimize işlemleridir.

Öneri: WordPress sayfa içi SEO: Trafiğinizi arttırmak için ipuçları

Gogle yaptığı açıklamada url’deki ilk 3-5 kelimeye daha önem vermektedir. Bunun anlamı url yapınızı mümkün olduğunca basit ve kısa tutmalısınız.

URL’lerinizi oluştururken anahtar kelimelerinizi kullanmayı deneyin. İçeriklerinizi oluştururken kullanıcıları düşünmeli ve en okunaklı kelimeleri seçmelisiniz.

URL’lerinizde noktalama işareti kullanın.

Örneğin: https://quckan.com/siteiciseo.html yerine https://quckan.com/site-ici-seo.html kullanmak arama motorları için daha mantıklıdır. Böylece bağlantılarınızın SEO dostu olmasını sağlayabilirsiniz.

Sayfanızın içeriği neden bahsediyorsa URL’nizde o kelimeleri kullanın. Mesela Wordpres dersleri ile ilgili sayfanız var URL yapınız http://www.quckan.com/index.php id_sezione=360&sid=3a5ebc944f41daa6f849f730f1 yerine http://www.quckan.com/wordpress-dersleri/ şeklinde olmalıdır. Böylelikle arama motorlarında ikinci  bağlantıyı gören ziyaretçi sayfanızı ziyaret edebilir. Aşağıdaki resimde örnek bir URL görülebilir.

Başlıklar (Heading)

Başlıklarınıza daima anahtar kelimelerinizle başlamaya özen gösterin. Böylelikle arama motorlarındaki sıralamanız daima yukarıda olacaktır.

Anahtar kelimeleriniz sayfanın ortasında veya sonunda olursa arama motorlarındaki sıralamanız düşük olacaktır. Sayfa başlıklarınız daima <h1> etiketiyle başlamalı </h1> etiketi ile bitmelidir.

Bir içerik oluştururken tüm başlık etiketlerini kullanmaya özen gösterin. Başlık etiketlerini kullanırken sıralamaya da özen gösterin.

Sonuç olarak arama motorlarında iyi yerlere gelmek istiyorsanız başlık etiketlerinize daima anahtar kelimelerle başlayın.

Meta Açıklama

Öncelikle sitenizdeki tüm sayfalarda meta açıklaması olduğundan emin olun. Meta açıklama etiketi genel olarak kullanıcılara, belirli bir sayfanın neyle ilgili olduğuna dair kısa, alakalı bir özet sunan, kullanıcıların ilgisini çekecek bilgiler vermelidir.

Her sayfa için kullandığınız meta açıklamaları birbirinden farklı olmalıdır. Meta açıklamaları sayfalarınızla alakalı kısa ama açıklayıcı bilgiler içermelidir. Uzun anahtar kelimelerden oluşan meta açıklamalarının kullanıcılara sayfanın içeriği hakkında net bir fikir vermekten uzaktır.

Bu tür açıklamaların arama motorlarında görüntülenme olasığıda düşüktür. Son olarak açıklamalarınız gerçekten açıklayıcı olsun.

Kaliteli açıklamalar arama motorlarının sayfalarında görüntülenebilir ve arama trafiğinizi başarılı bir şekilde arttırırken bu trafiğin daha kaliteli olmasınıda sağlayabilir.

Site İçi SEO Açıklama

Kaliteli içerik oluşturma

Kaliteli içerik oluştururken özgün olmaya çalışın. Çünkü arama motorları özgün içeriğe sahip siteleri daima arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmaktadır.

İçeriklerinizi oluştururken resim veya videoyla zenginleştirin. Ziyaretçilerinizi daima bir müşteri gibi görün ve daima kaliteli ürün pazarlayın. Kaliteli içerik, imla kurallarına uygun, hatasız yazılmış içerik değildir, okuyucularına faydalı olan içerikler kalitelidir.

Arama motorları ve SEO açısından yeteri kadar uzun içerikler hazırlayın, ziyaretçileriniz için bilgi verici ve faydalı olun ve  hemen çıkma oranını düşürmeye çalışın.

Site Hızı

Hız tüm arama motorları için web sitenizi üst sıralara çıkarmak için sizden istediği bir optimisazyondur.

Web sitenizi hızlandırmanın pek çok yolu vardır ve cache kullanımı bunların en önemlisidir. Eğer sitenizdeki sayfalar çok yavaş açılıyorsa ziyaretçilerinizde sitenizden hemen çıkma oranı çok hızlı olacaktır.

Sürekli olarak web sayfalarınızın hız analizini yapın ve eksiklerinizi  düzeltin. Eğer sayfalarınız geç açılıyorsa bunları tespit etmeli ve bu engellerin ortadan kaldırarak sitenın hızı arttırılmalıdır.

Mesela imaj dosyalarınızı optimize edin, sıkıştırın veya yeniden boyutlandırın.

Mobil uyumluluk

Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmenin birden fazla yolu vardır. Mobil tasarımını masaüstü tarasımından farklı yapın ve farklı menüler kullanın.

Oynatılmayan video bağlantılarını kaldırın çünkü bu sitenizi ziyarete gelen kullanıcılar için olumsuz bir deneyim olacaktır ve site ziyaretçi trafiğini olumsuz etkileyecektir.

Mobil sitelerinizi arama motorları tarafından dizine alınacak şekilde yapılandırmalısınız.

Masaüstü bilgisayarlarından sitenizin tüm alanlarına ulaşabilen ziyaretçiler mobil cihazlardanda tüm alanlara ulaşmayı arzu edeceklerdir ve ziyaretçilerinizin mobil cihazlardan web sitenizin tamamına ulaşabildiğinden emin olun. Mesela resim, video ve meta verilerinizin mobil sitenizde yer almasına çok dikkat etmelisiniz.

İnsanların cep telefonlarından internete girdiği bu zamanlarda web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz ziyaretçi trafiğinizi arttırmanın en önemli yollarından birisidir. Web siteniz için mobil uyumluluk testi yaptırın ve sitenizi sürekli güncel tutun.

Medya Optimizasyonu

Medya, web sitenizin tasarımına, içeriklerinizin zenginleştirilmesine ve iyi bir ziyaretçi deneyimine sebep olur.

Medya dosyalarınız için kısa ama açıklayıcı dosya isimleri kullanmalısınız. Dosyalarınızı web sitenize sığacak şekilde boyutlandırın ve resimleriniz için alt özelliği kullanın.

Alt özelliği hakkında internette detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Resim dosyalarınızı isimlendirirken açıklayıcı metinler kullanmalısınız. Resim1, Resim2 gibi açıklamalardan uzak durun. Medya dosyalarınız her zaman içeriğinizle alakalı olmalıdır. Arama motorlarının resimlerinize ulaşmasını sağlayın ve eğer yapabiliyorsanız arama motorlarına resim site harıtanızı gönderin.  jpeg, jpg, png, gif  gibi standart resim dosya formatlarını kullanın.

Baclink

Başka kaliteli web sitelerinden backlink almaya önem verdiğiniz gibi kaliteli içeriğe sahip web sitelerinede sayfalarınızdan backlink çıkışı yapmalısınız.

Ziyaretçilerinizi farklı önemli bilgilere sahip sitelere yönlendirmeniz sizin sitenizi önemli bir veri merkezi haline getirebilir. Backlink verirken dikkat etmeniz gereken şey; backlink verdiğiniz sitenin içeriği sizin içeriğinizle âlâkalı olmalıdır.

Umarız bu makale, site içi SEO ve yapılarını öğrenmenizde size yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *