Site Haritası Oluşturma ve Arama Motorlarına Gönderme

14 Aralık 2019

Site haritası oluşturma ve arama motorlarına gönderme, site haritaları web sitenizde yayınladığınız içeriklere ait xml uzantılı dosyalardır. Arama motorları sitenizi daha rahat bir şekilde taramak için bu dosyaları okumaktadır. Ancak web sitenizin daha hızlı bir şekilde arama sonuçlarında görüntülenmesi için bu xml uzantılı dosyalarınızı arama motorlarına göndermelisiniz.

İşte bu makalede sizlere site haritası nedir? Yoast SEO ile sitemap nasıl oluşturulur? Arama motorlarına site haritası nasıl gönderilir? gibi önemli bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Eğer bir web siteniz varsa sitenizdeki içeriklerin arama motorları tarafından daha rahat, kolay ve hızlı bir şekilde indekslemesi için site haritası oluşturmalısınız. Buna mecbur değilsiniz ancak aşağıdaki durumlarda sitenize ait bir site haritası oluşturmanızı öneririz.

WordPress Siteleri için Sitemap Oluşturma

Bu makalede anlatılan sitemap oluşturma WoprdPress siteleri içindir. Eğer başka bir sistem üzerine kurulu siteniz varsa sitemap oluşturma işlemi farklı olacaktır. Lütfen farklı bir sistem üzerine kurulu siteniz varsa burada anlatılan işlemleri uygulamayınız.

Örnek bir site haritası 

Arama motorlarına site haritası göndermeden önce site haritası oluşturma işleminin nasıl yapılacağını öğrenelim.

Yoast seo ile site haritası oluşturma

Yoast SEO WordPres kullanan siteler için bir seo eklentisidir ve site haritası oluşturmak için bu eklentiye ihtiyacınız olacak o yüzden eklentiyi indirip kurun. Eklenti kurulumu hakkında daha fazla bilgiye eklenti kurulumu sayfamızdan yoast seo hakkında bilgi için ise yoast seo eklentisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yoast seo eklentisini yüklediğinizde otomatik olarak sitenize ait sitemap dosyalarını’da oluşturmuş olursunuz. Sitenize ait site haritalarına  https://siteadresiniz.com/sitemap_index.xml adresinden ulaşabilirsiniz. Eğer site haritalarına ulaşamiyorsanız bunun sebebi xml sitemaps ayarlarınızın kapalı -OFF- konumunda olmasıdır.

Bunu düzeltmek için Admin panelinizden SEO »Genel »Features »XML sitemaps kısmındaki butonu –ON– konumuna getirmelisiniz.

Aşağıdaki görsel bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi göstermektedir.

Yoast seo site haritası oluşturma
Yoast SEO sitemap oluşturma

Arama Motorlarına Site Haritası Gönderme

Yoast SEO ile site haritalarımızı oluşturduktan sonra sıra geldi arama motorlarının sitemizi daha hızlı ve düzenli bir şekilde indekslemesi için haritalarımızın arama motorlarına gönderilmesine.

Bu klavuzda google, yandex ve bing arama motorlarına nasıl site haritası gönderileceği anlatılmıştır.

Google’e site haritası gönderme

Google dünyanın en çok kullanılan arama motorudur ve o yüzden site harıtamızı ilk önce google’e göndereceğiz. 

1- Google’e kayıt olmak veya üye girişi yapmak

Kayıt olmak için buraya tıklayın. Eğer zaten bir hesabınız varsa buradan giriş yapın.

2- Google search console'a site adresimizi ekleme

Google’ye giriş veya kayıt olduktan sonra google search console sayfasına gidin. Gittiğiniz sayfada karşınıza alan adınızı kayıt ettirebileceğiniz bir form çıkacak buraya site URL adresinizi girin ve devam butonuna tıklayın.

Google search console site doğrulma
Google search console site doğrulama 1. adım

Devam butonuna bastıktan sonra karşınıza başka bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede google tarafından size web sitenize ekleyeceğiniz bir HTML dosyası verilecek bu dosyayı bilgisayarınıza indirip saklayın çünkü daha sonra sitenizi doğrulamak için bu dosyaya ihtiyacınız olacak. Bu arada lütfen google search doğrulama penceresini kapatmayın.

Google searc console site doğrulama 2. adım
Google search console site doğrulama 2. adım

Şimdi filezilla ftp programı yardımıyla bilgisayarınızdan web sitenize bağlanın. Filezillanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyorsanız daha önce WordPress kurulumunda bahsetmiştik bilmeyenler WordPress kurulumu ve filezilla ayarları makalemize bakabilir. 

Programı açtıktan sonra ftp hostname, ftp kullanıcı adı ve şifre girerek sunucunuza bağlanın. Bağlanma işlemini yaptıktan sonra WordPress sitenizin bulunduğu dizini Cpanel kullanıyorsanız html_public, Plesk Panel kullanıyorsanız httpdocs klasörünü açın ve az önce google’den aldığınız HTML dosyasını site dizinine gönderin.

Cpanel kullanıyorsanız: Gogle’den indirdiğiniz dosyayı  cpanel »html_public dizinine.

Plesk Panel Kullanıyorsanız: Dosyayı Plesk »httpdocs dizinine gönderin.

Biz resimde html_public dizinine gönderme işlemini gösterdik

Google search console site doğrulama 3. adım
Google search console site doğrulama 3. adım

Yükleme işleminden sonra site sahipliği doğrulama işlemine geçebiliriz.

3- Web sitenizin size ait olduğunun google tarafından doğrulanması

Daha önce HTML doğrulama kodunu indirdiğiniz google sayfasını kapatmamanızı söylemiştik. Şimdi o sayfa’ya tekrar dönün ve sağ altta bulunan doğrula butonuna tıklayın.

Google search console site doğrulama 4. adım
Google search console site doğrulama 4. adım

Eğer işlem başarılı olmuyorsa aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir uyarı alırsınız.Lütfen yukarıda anlatılanları tekrar okuyup nerede hata yaptığınızı anlamaya çalışın ve işlemleri tekrar deneyininiz.

Google search console site doğrulama 5. adım
Google search console site doğrulama 5. adım

Doğrulama işlemi düzgün gerçekleştirildiyse site sahipliğiniz doğrulandı uyarısı alırsınız. Artık doğrulama işlemi bitmiştir.

Google search console site doğrulama 6. adım
Google search console site doğrulama 6. adım

Şimdi google search console üzerinden site haritamızı gönderebiliriz.

4- Google search console üzerinden site haritamızı gönderme

Bundan sonra yapacağımız işlemler google site doğrulama işlemini gerçekleştirdiğimiz quckan.com hesabı üzerinden gerçekleştirilecektir. –MÜLKE GİT– linkine tıklayarak google search console sayfasına gitmiştiniz. Şimdi sol menüden site haritaları başlığını bulun ve üzerine tıklayın. Açılan sayfada yeni bir site haritası ekleyin kısmından site haritanızı gönderebilirsiniz.

Google search console site haritası gönderme
Google search console site haritası gönderme

Web sitenize ait site haritası URL niz eğer doğru ise gönderme işleminiz başarılı olacaktır ve site haritaları gönderme durum çubuğunda başarılı uyarısını göreceksiniz.

Google search console site harıtası ekleme 2. adım
Google search console site harıtası ekleme 2. adım

Site haritası oluşturma ve arama  motorlarına gönderme işlemine yandex’le devam edelim.

Yandex’e site haritası göndermek

Web sitenizin Yandex arama sonuçlarında görünmesi için illaki site haritası eklemeniz gerekmez. Eğer başka sitelerde web sitenize ait bağlantılar varsa yandex sitenizi muhtemelen otomatik bulur ve dizine ekler.

Ancak henüz siteniz yeniyse ve sitenize yönlendiren bağlantı yoksa sitenizi yandex robotlarına yeni site bildirimi formunu kullanarak bildirebilirsiniz yada yandex’e üye olduktan sonra sitelerim bağlantısından ekleyerek bildirimde bulunabilirsiniz. 

1- Yandex’e kayıt olmak ve üye girişi yapmak

Yandex’e kayıt olmak için buraya veya üye iseniz buradan giriş yapabilirsiniz.

2- Yandex’ e site adresimizi ekleme

Yandex’e site haritanızı göndermeden önce yandex tarafından web sitenizin doğrulanması gerekir ve bunun için ilk önce site adresinizi yandex’e eklemelisiniz. Buraya tıklayarak yandex’in ilgili sayfasına gidin ve karşınıza çıkan kutucuğa  https://siteadiniz.com şeklindeki adresinizi ekleyin ve ardından ADD butonuna tıklayın.

Yandex site ekleme
Yandex site ekleme

ADD butonuna bastıktan sonra karşınıza başka bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede yandex tarafından size web sitenize ekleyeceğiniz doğrulama koduna ait bir dosya verilecek bu dosyayı bilgisayarınıza indirip biryerde saklayın çünkü daha sonra sitenizi doğrulamak için bu dosyaya ihtiyacınız olacak. Bu arada lütfen yandex webmaster tools sayfasını kapatmayın.

Yandex doğrulama kodunu siteye ekleme
Yandex doğrulama kodunu siteye ekleme

Bu işlemin ardından tekrar filezilla ftp programıyla sunucunuza bağlanın ve yandex tarafından size verilen doğrulama kodunun bulunduğu HTML dosyasını web sitenizin ana dizinine gönderin.

 

Cpanel kullanıyorsanız: Yandex’ten indirdiğiniz dosyayı  cpanel »html_public dizinine gönderin.

Plesk Panel Kullanıyorsanız: Yandex’ten indirdiğiniz dosyayı Plesk »httpdocs dizinine gönderin. 

Yandex doğrulama kodunu filezilla ile siteye yükleme
Yandex doğrulama kodunu filezilla ile siteye yükleme

Yandex kodunun sitenize eklenmesinden sonra doğrulama adımına geçebiliriz.

3- Web sitenizin size ait olduğunun yandex tarafından doğrulanması

Daha önce HTML doğrulama kodunu indirdiğiniz yandex sayfasını kapatmamanızı söylemiştim. Şimdi o sayfaya tekrar dönün ve sağ altta bulunan check butonuna tıklayın.

Yandex site doğrulama
Yandex site doğrulama

Eğer işlemler doğru gerçekleştirilemiyorsa aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir uyarı alırsınız. O zaman yukarıda anlatılanları tekrar okuyup nerede hata yaptığınızı anlamaya çalışın ve lütfen işlemleri tekrar deneyin.

Yandex site doğrulama başarısız hatası
Yandex site doğrulama başarısız hatası

Doğrulama işlemini düzgün gerçekleştirdiyseniz site sahipliği doğrulandı uyarısı alırsınız. Artık doğrulama işlemi bitmiştir.

Yandex site doğrulama başarılı
Yandex site doğrulama başarılı

4- Yandex webmaster tools üzerinden site haritamızı gönderme

Şimdi yandex webmaster tools üzerinden site haritanızı gönderebilirsiniz.

Yandex site haritası ekleme
Yandex site haritası ekleme

Bing ve Yahoo’ya site haritası göndermek

Evet yanlış okumadınız bing arama motoruna site haritanızı gönderirken aynı zamanda yahoo arama motoruna’da site haritanızı göndermiş olacaksınız. Her nekadar türkiyede google ve yandex daha çok kullanılsada ileride web siteniz büyüdüğü zaman diğer arama motorlarına sitenizi eklemenin  faydasını görürsünüz.

1- Bing'e kayıt olmak ve üye girişi yapmak

Kayıt olmak veya üye girişi yapmak için buraya tıklayın. Google, facebook ve microsoft hesabından giriş yapabilir veya yeni bir microsoft hesabı açarak açtığınız bu yeni hesabı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

2- Bing’ e site adresinizi ve sitemap URL adresinizi ekleme

Site adresinizi eklemeden önce eğer daha önce google search console üzerinden sitenizi doğruladıysanız oradaki verilerinizi bing arama motoruna içeri aktar seçeneği ile aktarabilirsiniz bu seçeneği kullanabilmeniz için google ile giriş yapmış olmanız gerekir. Bu uygulama şimdilik beta (deneme) aşamasındadır. Yinede bing’in sunduğu bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ben bu işlemi anlatmayacağım eğer kullanırsanız çok basit olduğunu göreceksiniz.

Şimdi site adresinizi ekleme işlemine geçebiliriz. Bing webmaster hesabına giriş yapın ve sol tarafta bulunan add a site (site ekle) kısmından sitenizin adresini ekleyin.

Bing site doğrulama
Bing site doğrulama

Site adresinizi gönderdikten sonra ikinci aşamada sitemap adresinizin url sini göndereceksiniz.

 Bing sitemap ekleme
Bing sitemap ekleme

ADD butonuna bastıktan sonra başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada bing tarafından sitenizi doğrulamanız için üç seçenek sunulacak ben birinci yöntem olan xml yöntemi ile site doğrulamayı göstereceğim. Bing tarafından size verilen xml dosyasını bilgisayarınıza indirip biryerde saklayın çünkü daha sonra sitenizi doğrulamak için bu dosyaya ihtiyacınız olacak. Bu arada lütfen bing webmaster sayfasını kapatmayın.

Bing XML dosyasını siteye ekleme
Bing XML dosyasını siteye ekleme

Bu işlemin ardından tekrar filezilla ftp programıyla sunucunuza bağlanın ve bing tarafından size verilen doğrulama kodunun bulunduğu XML dosyasını web sitenizin ana dizinine gönderin.

Cpanel kullanıyorsanız: Bing’den indirdiğiniz dosyayı  cpanel »html_public dizinine gönderin.

Plesk Panel Kullanıyorsanız: Bing’den indirdiğiniz dosyayı Plesk »httpdocs dizinine gönderin. 

Bing XML dosyasını ftp ile siteye yükleme
Bing XML dosyasını ftp ile siteye yükleme

XML dosyasını ana dizine gönderdikten sonra site doğrulama işlemine geçebilirsiniz.

3- Web sitenizin size ait olduğunun bing tarafından doğrulanması

Bing xml doğrulama dosyasını sitenize yükledikten sonra tekrar doğrulama sayfasına gidin ve –VERIFY– butonuna tıklayıp doğrulama işlemini gerçekleştirin. Doğrulama işleminden sonra siteniz kayıt edilmiş ve sitemap URL niz bing ve yahoo arama motorlarına eklenmiş olacaktır.

Bing site doğrulama
Bing site doğrulama

Tüm bu işlemlerin ardından sitenizin doğrulama ve sitemap gönderme işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

Bing site doğrulama ve site haritası ekleme başarılı
Bing site doğrulama ve site haritası ekleme başarılı

Umarız bu makale, site haritası oluşturma ve arama motorlarına gönderme işlemini öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *