Site Doğrulama

15 Aralık 2019

Site doğrulama, sahip olduğunuzu iddia ettiğiniz mülkün kanıtlanması işlemidir. Site doğrulama tüm arama motorları tarafından site sahiplerinden istediği bir uygulamadır. Bu uygulamanın amacı; sahipliğini iddia ettiğiniz mülkün arama motorları tarafından arama sonuçlarında gösterilmesidir.

Eğer sizinde bir web siteniz varsa ve bu sitenizin arama sonuçlarında gösterilmesini istiyorsanız site doğrulama işlemi yapmalısınız. Buna mecbur değilsiniz ancak sitenizin arama sonuçlarında daha hızlı gösterilmesini istiyorsanız bu işlemi yapmalısınız.

Genelde arama motorlarına ait spider (örümcekler) internette dolaşarak mevcut siteleri dizinlerine eklemektedirler. Ancak siz bu işlemin hızlı olmasını istiyorsanız bunun için doğrulama işlemi yapmalısınız. Site doğrulama işlemi arama motorları tarafından aşağıdaki durumlarda yapılması istenmektedir.

Google site doğrulama işlemi yapmak için öncelikle google’e kayıt olmalı veya giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra sitenizi doğrulamak için google search console gidin. Sol tarafta bulunan URL ön eki kısmına örnek: https://quckan.com şeklindeki  sitenizin URL adresini yazın ve devam butonuna tıklayın.

Google Site Doğrulama

Devam butonuna bastıktan sonra karşınıza başka bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede google tarafından size web sitenize ekleyeceğiniz bir HTML dosyası verilecek bu dosyayı bilgisayarınıza indirip biryerde saklayın çünkü daha sonra sitenizi doğrulamak için bu dosyaya ihtiyacınız olacak. 

Bu arada lütfen google search doğrulama penceresini kapatmayın. Genelde arama motorları tarafından site doğrulama yöntemi olarak üç yöntem sunulmaktadır ama biz google doğrulama işleminde HTML doğrulama yöntemini uygulayacağız. Bu yöntem aynı zamanda google tarafından varsayılan yöntem olarak önerilmektedir.

Google Site Doğrulama

Bilgisayarınıza indirdiğiniz HTML doğrulama kodunu bir yerde saklayın. Şimdi filezilla ftp programı yardımıyla bilgisayarınızdan web sitenize bağlanın. Filezillanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyorsanız daha önce WordPress kurulumunda bahsetmiştik bilmeyenler WordPress kurulumu ve filezilla ayarları makalemize bakabilir. 

Programı açtıktan sonra ftp hostname, ftp kullanıcı adınız ve şifrenizi girerek sunucunuza bağlanın. Bağlanma işlemini yaptıktan sonra WordPress sitenizin bulunduğu dizini Cpanel kullanıyorsanız html_public, Plesk Panel kullanıyorsanız httpdocs klasörünü açın ve az önce google’den aldığınız HTML dosyasını site dizinine gönderin.

Cpanel kullanıyorsanız: Gogle’den indirdiğiniz HTML dosyasını cpanel »html_public dizinine gönderin.

Plesk Panel Kullanıyorsanız: Google’den indirdiğiniz HTML dosyasını Plesk »httpdocs dizinine gönderin.

Farklı bir host panel kullanıyorsanız doğrulama kodunuzu farklı bir dizine göndermeniz gerekebileceğini lütfen unutmayın.

Filezilla

Daha önce HTML doğrulama kodunu indirdiğiniz google sayfasını kapatmamanızı söylemiştik. Şimdi o sayfaya tekrar dönün ve sağ altta bulunan doğrula butonuna tıklayın.

Google Site Doğrulama

Eğer işlemler doğru gerçekleştirilemiyorsa aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir uyarı alırsınız. O zaman anlatılanları tekrar okuyup nerede hata yaptığınızı anlamaya çalışın ve işlemleri tekrar deneyin.

Google Site Doğrulama Başarısız

Doğrula işlemleri düzgün gerçekleştirildiyse site sahipliği doğrulandı uyarısı alırsınız. Artık doğrulama işlemi bitmiştir. Şimdi google search console üzerinden site haritanızı gönderebilirsiniz.

Google Site Doğrulama Başarılı

2- Yandex site doğrulama

Yandex’e Site haritası eklemek için kayıt olmalı veya üye iseniz üye giriş yapmalısınız. Daha sonra site haritanızı göndermek için site adresinizi yandex’e eklemelisiniz. Buraya tıklayarak yandex’in ilgili sayfasına gidin ve karşınıza çıkan kutucuğa  https://quckan.com şeklindeki adresinizi ekleyin, ardından ADD butonuna tıklayın. 

Yandex size web sitenizi doğrulamanız için tam dört farklı yöntem sunacaktır biz bunlardan sadece HTML dosyası ile site doğrulama yöntemini göstereceğiz.

Yandex Site Ekleme

ADD butonuna bastıktan sonra karşınıza başka bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede yandex tarafından size web sitenize ekleyeceğiniz doğrulama koduna ait bir HTML dosyası verilecek bu dosyayı bilgisayarınıza indirip biryerde saklayın çünkü daha sonra sitenizi doğrulamak için bu dosyaya ihtiyacınız olacak. Bu arada lütfen yandex webmaster tools sayfasını kapatmayın.

Yandex Doğrulama Kodu

Bu işlemin ardından tekrar filezilla ftp programıyla sunucunuza bağlanın ve yandex tarafından size verilen doğrulama kodunun bulunduğu HTML dosyasını web sitenizin ana dizinine gönderin.

Cpanel kullanıyorsanız: Yandex’ten indirdiğiniz dosyayı  cpanel »html_public dizinine gönderin.

Plesk Panel Kullanıyorsanız: Yandex’ten indirdiğiniz dosyayı Plesk »httpdocs dizinine gönderin.

Filezilla

Daha önce HTML doğrulama kodunu indirdiğiniz yandex sayfasını kapatmamanızı söylemiştim. Şimdi o sayfaya tekrar dönün ve sağ altta bulunan check butonuna tıklayın.

Yandex

Eğer işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştiremediyseniz aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir uyarı alırsınız. O zaman yukarıda anlatılanları tekrar okuyup nerede hata yaptığınızı anlamaya çalışın ve işlemleri tekrar deneyin.

Yandex Site Doğrulama Hatası

Doğrulama işlemini düzgün gerçekleştirdiyseniz site sahipliği doğrulandı uyarısı alırsınız. Artık doğrulama işlemi bitmiştir.

Yandex Site Doğrulama Başarılı

3- Bing ve yahoo site doğrulama

Evet yanlış okumadınız bing arama motoruna doğrulama yaptığınızda aynı zamanda yahoo arama motoruna’da doğrulama yapmış olursunuz. Türkiyede google ve yandex arama motorları daha çok kullanılsada ileride web siteniz büyüdüğü zaman diğer arama motorlarına site doğrulama yaptırmanın mutlaka faydasını göreceksiniz.

Kayıt olmak veya üye girişi yapmak için buraya tıklayın. Google, facebook ve microsoft hesabından giriş yapabilir veya yeni bir microsoft hesabı açarak açtığınız bu yeni hesabı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Eğer google search console üzerinden sitenizi doğruladıysanız oradaki verilerinizi bing arama motoruna içeri aktar seçeneği ile içeri aktarabilirsiniz bu seçeneği kullanabilmeniz için google ile giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Bu uygulama şimdilik beta (deneme) aşamasındadır. Yinede bing’in sunduğu bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ben bu işlemi anlatmayacağım eğer kullanırsanız çok basit olduğunu göreceksiniz.

Şimdi site doğrulama işlemine geçebiliriz. Bing webmaster hesabına giriş yapın ve sol tarafınızda bulunan add a site (site ekle) kısmından sitenizin adresini ekleyin.

Bing Site Ekleme

Site adresinizi gönderdikten sonra ikinci aşamada site haritanızın URL adresini göndereceksiniz.

ADD butonuna bastıktan sonra başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada bing tarafından sitenizi doğrulamanız için üç seçenek sunulacak burada birinci yöntem olan XML yöntemi ile site doğrulama gösterilmektedir. Bing tarafından size verilen xml dosyasını bilgisayarınıza indirip biryerde saklayın çünkü daha sonra sitenizi doğrulamak için bu dosyaya ihtiyacınız olacak. Bu arada lütfen bing webmaster sayfasını kapatmayın.

Bing Sİteye XML Dosyası Ekleme

Bu işlemin ardından tekrar filezilla ftp programıyla sunucunuza bağlanın ve bing tarafından size verilen doğrulama kodunun bulunduğu XML dosyasını web sitenizin ana dizinine gönderin.

Cpanel kullanıyorsanız: Bing’den indirdiğiniz dosyayı  cpanel »html_public dizinine gönderin.

Plesk Panel Kullanıyorsanız: Bing’den indirdiğiniz dosyayı Plesk »httpdocs dizinine gönderin. Daha fazla bilgi için aşağıdaki resmi inceleyin.

Filezilla

Bing xml Doğrulama dosyasını sitenize yükledikten sonra tekrar doğrulama sayfasına gidin ve -VERIFY- butonuna tıklayıp doğrulama işlemini gerçekleştirin. Doğrulama işleminden sonra siteniz kayıt edilmiş bing ve yahoo arama motorlarına eklenmiş olacaktır.

Bing Site Doğrulama

Tüm bu işlemlerin ardından doğrulama işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

Bing Sitemap Ekleme Başarılı

Umarız bu makale, sitenizi doğrulama işlemini öğrenmenizde size yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *