Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak

27 Mayıs 2020

Sıfırdan E-Ticaret sitesi kurmak ve internetten satış yapmak için yapmanız gerekenler nelerdir? Sıfırdan E-Ticaret sitesi kurmak istiyor fakat hiçbirşey bilmiyorsanız, bilmeniz gereken herşeyi bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Sabırlı olur ve sonuna kadar sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak  adlı bu makaleyi okursanız, en ucuz e-ticaret sitesi açmak için bilmeniz gereken herşeyi öğrenmiş olacaksınız. İster ücretli yazılım olsun ister ücretsiz, internet üzerinden online satış yapmak istiyorsanız maliyetlerinizi çok iyi hesaplamalı ihtiyaçlarınıza uygun en iyi çözümleri bulmalısınız. İnternet üzerinden para kazanmanın en etkili yolu online e-ticaret sitesi açmak ve açtığınız bu site üzerinden ürün satmaktır.

Oturduğu yerden herhangi bir zahmet çekmeden tek bir tıklamayla istediği ürünleri ayağına getirten internet kullanıcıları, online satış yapan e-ticaret sitelerinde vakit geçirmekten büyük keyif almaktadır.  Eğer internet üzerinden satışını yapabileceğiniz ürünleriniz varsa yapmanız gereken tek şey online satış yapabileceğiniz profesyonel bir web sitesi kurmaktır. Birden fazla yöntem kullanarak bir e-ticaret sitesi kurmanız mümkündür ancak bunu çok az sayıdaki kişi gerçekleştirmektedir. Hayallerinizi gerçekleştirmeye hazır mısınız? Bu yöntemlerin neler olduğunu yazılı ve görsel olarak adım adım göstereceğim.

İnternette fırsatların nereden geleceğini hiç bilemezsiniz. Online e-ticaret sitesi kurmak ürün ve hizmetlerinize ihtiyacı olan müşterilerinizin size ulaşmasını sağlayacaktır.

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak normal bir web sitesi kurmak kadar kolay ve basittir. Sadece nereden başlayacağınızı bilmeli ve doğru adımları uygulamalısınız. Şunu kesinlikle bilmelisiniz ki e-ticaret sitesi açmak için herhangi bir kod bilgisine veya teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Eğer bilgisayar kullanmayı biliyorsanız internet üzerinden online satış yapabilirsiniz demektir. E-ticaret sitesi yerine blog açmak isterseniz, blog açma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Konuyla İlgili Önemli Başlıklar

Yazılım Seçimi

Ücretlimi yoksa ücretsiz bir yazılım mı? seçmeniz gerektiğine siz karar vermelisiniz. İki platform arasında karşılaştırma yapmalı maliyetine bakmaksızın size en uygun olanı kullanmalısınız. Şunu belirtmeliyim ki; her iki seçeneğin artıları ve eksileri bulunmaktadır. Bunları çok iyi  tespit ettiğnizden emin olun. Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak çok ciddi bir iştir ve yaptığınız şeyi kesinlikle hafife almayın. Türkiyede ve dünyada ücretli ve ücretsiz yazılımlarla ilgili destek alabileceğiniz pekçok internet sitesi bulunmaktadır. Ancak siz işiniz için en iyi destek alabileceğiniz platformu bulmalısınız.

Bu başlık altında ücretli ve ücretsiz yazılımları kullanarak nasıl online e-ticaret sitesi oluşturacağınızı öğreneceksiniz. Kullanabileceğiniz en iyi yazılımları araştırıken, bu platformlar hakkında maliyet hesaplayıp örnek web sitelerini inceleyeceğiz.

Ücretli Yazılımlarla E-Ticaret Sitesi Oluşturun

Ücretli yazılımları kullanarak sıfırdan e-ticaret sitesi oluşturabileceğiniz pek çok platform mevcuttur. Bu tarz yazılımları seçerken mobil uyumluluğu, SEO optimizasyonu, sayfaların yüklenme hızı, şablon ve güvenlik gibi faktörleri göz önünde bulundurmalı ve seçiminizi ona göre yapmalısınız.

Mobil Uyumluluk

Online e-ticaret sitesi oluştururken kullanacağınız ücretli yazılımların, mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Mobil uyumlu olmayan web sitelerine akıllı telefonlardan giriş yapan müşterileriniz oldukça zorlanacak ve muhtemelen hiçbir ürün satın almadan sitenizi terk edecektir. Mobil cihazlardan web sitenize erişilmesi sitenizin güvenilirliğini olumlu yönde etkileyecek ve rakiplerinizden daima bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu e ticaret sitelerine mobil cihazlardan giriş yapmakta keyifli bir deneyim yaşamaktadır. Sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz müşterilerinize, tüm akıllı telefonlardan  erişebilecekleri güzel bir deneyim yaşatır.

SEO Optimizasyonu

Online e-ticaret sitelerinin SEO optimizasyonun iyi yapılması müşterilerinizin sizi arama motorlarında kolayca bulmasını ve sitenizde online alışveriş yapmasını sağlar. SEO işlemi internet sitelerinin arama motorlarında üst seviyelere çıkarmak için yapılan birtakım optimizasyon işlemleridir. Satın alacağınız e-ticaret yazılımının arama motoru dostu URL’lere sahip olmasına önem vermelisiniz.

Örneğin; https://quckan.com/=125? gibi URL’ler arama motorları tarafından pek hoş karşılanmaz ve bu gibi URL’lere sahip online e-ticaret siteleri arama sonuçlarında hep en alt seviyelerde gösterilir. Ancak  https://quckan.com/cep-telefonlari/ gibi URL’ye sahip siteler arama sonuçlarında daima üst sıralarda görüntülenirler. E-ticaret sitenizin optimizasyonu için  SEO optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinin

Sayfa Yüklenme Hızı

Online e-ticaret sitesi kuracaksanız çok önem vermeniz gereken diğer bir konu sayfaların yüklenme hızıdır. Günümüzde Google PageSpeed Insights gibi araçları kullanarak web sitenizin hız testini yapabilir gerekli optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Eğer internet üzerinden online satış yapmayı düşünüyorsanız sayfalarınızın yüklenme hızları çok iyi olan ücretli yazılımları tercih etmelisiniz.

Sayfalarınızın hızlı yüklenmesi hem seo açısından çok önemli hemde müşterilerinizin web sitenizde daha iyi bir deneyim yaşamalarını sağlar. Hiçkimse sayfalarının yavaş açıldığı web sitelerde uzun süre kalmayı istemez. Eğer sayfalarınız çok yavaş yükleniyorsa iyi bilin ki; müşterileriniz ilk otuz saniyede internet sitenizi terkedecektir.

Diyelim ki, müşterileriniz online satış yapan web sitenizden bir ürün beğendi ve satın almak için ödeme sayfasına gitmek istiyor. Ancak ilgili bağlantıya tıkladığında ödeme sayfasına ulaşamiyorsa işte bu sizin müşterilerinizin gözünde web sitenizin güvenilir olmadığı anlamına gelecektir. Hiç kimse güvenilir olmayan bir e-ticaret sitesinden güvenlik sebebiyle online alışveriş yapmak istemeyeceği gibi orada bulunmak bile istemez.

Güvenlik

Sıfırdan e-ticaret sitesi kumak istiyorsanız ilk önceliğiniz web sitenizin güvenilir olmasını sağlamaktır. Çünkü e-ticaret siteleri alışveriş yapmak isteyen müşterilerinin siteye giriş yaparken kişisel (İsim Soyisim, T.C Kimlik Numarası gibi) hassas bilgilerini isterken ödeme yapan müşterilerinden’de kredi kartı gibi çok önemli bilgileri de istemektedir. Bu tür hassas bilgilerin üçüncü şahıslarca ele geçirilmesine müsade edilmemelidir. Bu konuyla ilgili sitenizi nasıl güvenli hale getirirsiniz adlı makalemize bakılabilir.

Kullanabileceğiniz En İyi Ücretli Yazılımlar

Online e-ticaret sitesi kurmak için kullanabileceğiniz pek çok ücretli yazılım bulunmaktadır. Yazılım satın alırken yukarıda bahsettiğim mobil uyumluluk, SEO optimizasyonu, sayfa yüklenme hızı ve güvenlik gibi faktörlerin ön planda olduğu yazılımları tercih edin.

Online e-ticaret sitesi kurmak için satın alabileceğiniz en iyi ücretli yazılımlar aşağıds listelenmiştir. Burada verdiğim siteler örnek amaçlıdir. Satın almanız halinde tüm sorumluluğun size ait olduğunu bilin.

İdeaSoft
İstanbulSoft
AkıllıTicaret
AkınSoft
TSoft
ProTicaret
Softtr

Örnek Web Siteleri

Yukarıdaki firmaların geliştirdiği yazılımları kullanan bazı örnek siteler:

trtmarket (ideasoft yazılımı kullanılmıştır)
Trabzonspor (ideasoft yazılımı kullanılmıştır)
37 Numara (istanbulsoft yazılımı kullanılmıştır)
Esrastyle (istanbulsoft yazılımı kullanılmıştır)
365 Organik (akıllıticaret yazılımı kullanılmıştır)
Toolstoy (akıllıticaret yazılımı kullanılmıştır)
724 Alsak (akınsoft yazılımı kullanılmıştır)
Arzum (tsoft yazılımı kullanılmıştır)
Çaykursatis (tsoft yazılımı kullanılmıştır)
Jump (tsoft yazılımı kullanılmıştır)
E satış (proticaret yazılımı kullanılmıştır)
Pijama Ekseni (softtr yazılımı kullanılmıştır)
Tam Battal (softtr yazılımı kullanılmıştır)

Ücretsiz Yazılımlarla E-Ticaret Sitesi Oluşturun

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak istiyor ve maliyetlerin daha düşük olmasını istiyorsanız online e-ticaret sitesi kurabileceğiniz pek çok ücretsiz platform bulunmaktadır. Bu tür yazılımlar genelde dünyadaki gönüllü yazılımcılar tarafından geliştirilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. Bu tür yazılımlar ücretsiz ve açık kaynaklıdır. WordPress tabanlı WooCommerce e-ticaret eklentisi bu yazılımlara örnek olarak verilebilir. WooCommerce hakkında daha fazla bilgi edinin.

Açık kaynaklı ve online e-ticaret sitesi kurmak için kullanabileceğiniz bir diğer ücretsiz yazılımlar; Opencart, PrestaShop, OsCommerce en popüler e-ticaret yazılımlarıdır. E-ticaret scripleri hakkında daha fazla bilgiyi ücretsiz e-ticaret scriptleri adlı makalemizden öğrenebilirsiniz.

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak için kullanacağınız ücretsiz yazılımlarda dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden yukarıda bahsetmiştim. Bu özellikler; Mobil uyumluluk, SEO optimizasyonu, sayfa yüklenme hızı ve güvenlik gibi özelliklerdir. Bu tür açık kaynaklı yazılımlarını kullanacaksanız bu özelliklerede dikkat etmelisiniz.

Kullanabileceğiniz En İyi Ücretsiz Yazılımlar

Eğer online e-ticaret sitesi kurmak için ücretsiz yazılım kullanacaksanız, kullanacağınız yazılım en iyisi olmalıdır. Yeterince türkçe kaynağının olmasına özen gösterin ve mutlaka türkçe destek alabileceğiniz bir yazılım olsun. Çünkü ilerde herhangi bir problemle karşılaşırsanız çözümü için destek bulmakta zorlanmamalısınız. Kullanabileceğiniz bazı ücretsiz e-ticaret scripleri

WooCommerce

Sıfırdan e-ticaret Sitesi Kurmak
Sıfırdan e-ticaret Sitesi Kurmak

WooCommerce, WordPress‘in özgür ve açık kaynak kodlu E-Ticaret eklentisidir. WooThemes tarafından yapılan ve Automattic tarafından geliştirilen eklenti, kolaylıkla tüm wordpress sitelerine kolayca entegre edilebilmektedir. Kurulumu ve ayarları oldukça basıt olan  WooCommerce hakkında daha fazla bilgi edinin.

WooCommerce görünümü hakkında bilgi sahibi olmak için online demo sitesini ziyaret edebilir. Hoşunuza gitmesi halinde themeforest‘ten yada türkçe wptemaları adresinden tema satın alabilirsiniz. Kredi kartıyla ödeme alabilmeniz için sanalpost mödü ücretsizdir.

OpenCart

Sıfırdan e-ticaret Sitesi Kurmak
Sıfırdan e-ticaret Sitesi Kurmak

OpenCart ücretsiz bir çevrimiçi mağaza yönetim sistemidir. PHP tabanlı, MySQL veritabanı ve HTML bileşenleri kullanarak oluşturulmuştur. Farklı dil seçeneği ve para birimleri desteği bulunmaktadır. GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılmakta ve serbestçe kullanılmaktadır. 2016 itibarıyla 342.000 web sitesi OpenCart kullanmaktadır. Online demo adresi

Opencart kullanarak online e-ticaret sitesi kurulumu yapabilir ve internet üzerinden hemen satışa başlayabilirsiniz. Kurulumu ve ayarları çok basittir. Türkçe dil desteği, sanalpost desteği (100 TL) bulunmaktadır. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde Türkçe destek sitesinden yardım talebinde bulunabilirsiniz. Türkiyede tema satışı yapan opencart-theme adresinden yada yabancı site olan themeforest adresinden opencart temaları satın alabilirsiniz. Opencart sanalpost modülü kullanabilmenizi için ücretsizdir.

Presta Shop

PrestaShop Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı
PrestaShop Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı

PrestaShop, ücretsiz, açık kaynaklı bir e-ticaret yazılımıdır. Yazılım, Açık kaynak yazılım Lisansı altında yayınlanmaktadır. MySQL veritabanı yönetim sistemi desteği ile PHP programlama dilinde yazılmıştır. PrestaShop şu anda dünya çapında 300.000 mağaza tarafından kullanılmakta ve 60 farklı dilde çevirisi bulunmaktadır.

Prestashop’la ücretsiz Online e-ticaret sitesi kurulumu gerçekleştrebilirsiniz. Prestashop Türkiye destek sitesi herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde sorularınıza ücretsiz cevap verecek gönüllüler tarafından kullanılmaktadır. Türkçe demo sayfasını ziyaret ederek yazılımın görünümü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Prestashop tema adresinden yada themeforest adresinden ücretli tema satın alabilirsiniz. Prestashop yazılımını kullandıktan sonra müşterilerinizden kredi kartıyla online ödeme almak için ücretsiz sanalpost‘unuz bile hazır.

Magento

Magento Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı
Magento

Magento ile sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak oldukça basit ve kolaydır. Magento, ücretli ve açık kaynaklı olmak üzere iki sürümü bulunan, toplamda 250.000 aktif müşteri tarafından kullanılan, gelişmiş özellikleri ile bilinen B2B ve B2C online e-ticaret satış platformudur.

Magento Open Source sürümünün en iyi bilinen özellikleri; rakiplerine kıyasla oldukça gelişmiş altyapısı, multi-store özelliği ile aynı altyapıyı kullanarak farklı mağazalar açabilme ve mağazaların ürün-kategori ve kampanyalar gibi tüm içerikleri ayırabilme özelliği, gelişmiş kampanya ve promosyon oluşturma, çok yüksek sayılarda ürün yönetimi kolaylığı ve güncel kod yapısı ile hızlı ve güvenli altyapı özelliklerini taşımaktadır.

Eğer sitenizde magento altyapısı kullanmak istiyorsanız pek çok seçeneğiniz var demektir. Themeforest ücretli temaları, template monster premium ücretsiz temaları, kredi kartıyla ödeme alabilmeniz için iyizo sanalpost modülü ve daha fazlası sizi bekliyor. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde Türkiye destek sitesi ise herzaman yanınızda olacaktır.

Maliyet Hesaplama

WooCommerce, Opencart, prestashop gibi ücretsiz e-ticaret yazılımlar çok fazla maliyet gerektirmeyen yazılımlardır. Bu gibi açık kaynaklı yazılımları kullanabilmeniz için bir adet domain ve hostin hesabına ihtiyacınız var. Domain ve hosting’in maliyeti 100 TL’dir. Eğer yazılımla beraber ücretsiz olarak gelen tasarım hoşunuza gitmezse 200 TL gibi bir ücretle premium tema satın alabilirsiniz. Müşterilerinizin güvenini sağlamak kendilerini güvenli bir internet sitesinde alışveriş yapıyor hissi uyandırmak için yine 130 TL civarında ücretli bir SSL sertifikası almalısınız. Toplamda sıfından bir e-ticaret sitesi kurmanız için ihtiyacınız olan tutar 450 TL gibi bir rakamdır. Bu fiyata özel istekleriniz (Mobil Tasarım gibi) dahil değildir.

Örnek İnternet Siteleri

Singerco (WooCommerce)
Coca-Cola (Magento)
Gurme Reyon (PrestShop)
Tekstil Shop (Opencart)

Domain ve Hosting Seçimi

Domain Seçimi

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak ve internetten online ticaret yapıp para kazanmak istiyorsanız kullanacağınız yazılım kadar domain ve hosting seçimide onemlidir.

Domain seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli kriterler; İnternet siteniz için kısa, akılda kalıcı, ve satışını yaptığınız ürünlerle uyumlu bir alan adı seçmenizdir. Yani modayla ilgili bir eticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız alan adınız modayla âlâkalı olmalıdır. Yada Elektronik ürünleri üzerine satış yapacaksanız alan adınız elektronikle ilgili olmalıdır. Rakiplerinizden daima bir adım önde olmak için Satışını yaptığınız ürünle âlâkalı kısa ve akılda kalıcı bir domain seçin.

Hosting Seçimi

Hosting seçimi sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için çok önemli bir kriterdir. Eğer online satış yapmak için e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız ziyaretçi sayınız ilk krıteriniz olmalıdır. Zira e-ticaret demek çok fazla sayıda ziyaretçi demektir. Buda web sitenizin trafik kaynaklarının aşırı tüketilmesi anlamına gelir. Eğer bu trafiği karşılayacak bir hosting paketiniz yoksa sitenizde yavaşlama veya erişim problemleri yaşanacaktır. Trafik kaynaklarının tükenmediği, yavaşlama veya erişim problemi yaşanmadığı bir hosting paketi seçmelisiniz.

E-ticaret sitelerinde satılacak ürünler müşterilere görsellerle sunulur. Ürün sayısının arttması siteye yüklenecek olan resimlerin artması demektir. Aşırı sayıda resim yüklenmesi, sunucu kotalarının çabuk tükeneceği anlamına gelmektedir. Kotanın dolması halinde hosting firmanız sizi uyaracak veya sitenizi erişime kapatacaktır. Bu uygulama tüm hosting firmalarının uyguladığı standart bir işlemdir. Çok fazla resim yüklenmesi halinde kotanızın bitmeyeceği bir hosting paketi seçmelisiniz.

Eğer bir hosting paketi satın almışsanız, trafik kaynaklarının tükeneceği ve kotanızın biteceği ihtimalini göz önünde bulundurun. Hosting paketi satın alırken arttırılabilir kaynak sunan sunucu paketlerini seçin.

İnternet üzerinden online e-ticaret yapacaksanız hosting sunucular yerine VPS yada VDS sunucuları tercih edin. Paylaşımlı hosting sunucularda başkalarına ait web siteleride barındırılır. O sitelere yapılacak herhangi bir saldırı yada aşırı ziyaretçi trafiği, sizin web sitenizi de olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden paylaşımlı hosting sunucular yerine VPS yada VDS sunucular tercih etmelisiniz.

E-ticaret sitesi demek güvenilir siteler demektir. Müşterilerinizin size nasıl güvenmesini istiyorsanız sizde güvenilir hosting firmaları bulmalısınız. Müşterileriniz bozuk yada hatalı ürün almaları halinde nasıl hemen size ulaşmak istiyorsa, sizde karşılaşmanız muhtemel olası problemlerin çözümünde 7/24 destek alacağınız firmalarla çalışın. Uzun süredir hostig sektöründe olan ve bilinen güvenilir hosting firmalarıyla çalışmalısınız.

Türkiyenin önde gelen güvenilir hosting firması turhost sıfırdan e-ticaret sitesi açmak ve internetten online satış yapmak isteyen kişiler için VPS ve VDS hizmeti sunmaktadır.

Güvenlik İçin SSL Sertifikası Kullanın

SSL sertifikaları web sitenizin adresinin doğruluğunu kontrol eden, müşterilerinizle sunucunuz arasındaki veri transferini uçtan uca şifreleyerek güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir güvenlik ürünüdür. SSL sertifikaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

SSl sertifikaları web sitenizdeki hassas bilgilerin; kayıt esnasında müşterilerinizin verdiği isim soyisim, t.c kimlik numarası yada ödeme yaparken kullandığı kredi kartı gibi bilgileri şifreleyerek güvenli bir şekilde karşı tarafa ileten ve böylece bu önemli bilgilerin bilgisayar korsanları yada kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önleyen güvenlik ürünleridir.

SSL sertifikası satın alırken mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü her sertifika mobil uyumlu değildir. Bu tür güvenlik ürünlerini güvenilir firmalardan almalısınız. SSL setifikanızı Türkiye’nin önde gelen güvenilir firması turhost’tan satın alabilirsiniz.

Yasal Bir Şirket Kurun

Bu yazıda size nasıl bir şirket kuracağınızı anlatmayacağım. Bu yazı sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak için yasal bir şirket kurmanın zorunluluğundan bahsetmektedir. Yasal bir şirketin nasıl kurulacağını muhasebe firmalarından öğrenebilirsiniz.

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurup online satış yapabilmeniz için şahıs firması kurmanız gerekmektedir. Her nekadar yasal bir firma kurmadan internetten satış yapmanız mümkün olsada profesyonellik açısından uygun bir durum değildir. Yasal bir şirket müşterilerinizin gözünde sizi hem güvenilir hemde itibarlı gösterecektir.

Yeni mevzuatlara göre satılan her ürünün faturalandırılması zorunludur. Fatura kesebilmeniz yasal bir şirket olmanıza bağlıdır. Web siteniz üzerinden kredi kartıyla ödeme almak istiyorsanız bankalardan sanalpost başvurusu yapmanız gerekmektedir. Tüm bankalar sanalpost başvurularında şirket bilgileri istemektedir. Ayrıca kargo firmalarıyla anlaşmak ve sitenize kapıda ödeme seçeneği ekleyebilmeniz için yasal bir şirket olmalısınız. Sanalpost başvurusu yapabilmek, kapıda ödeme alabilmek ve fatura kesebilmek için yasal bir şirket kurun.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Maliyetleri Nelerdir?

Sitenizin Tasarımına Önem Verin

Bir e-ticaret sitesinde müşterilerin ürünlere kolay ulaşabileceği sade bir tasarım kullanılmalıdır. yapılan araştırmaya göre online bir alışveriş sitesinde ürün almaya karar verilmesi 3 yada 4 saniyede gerçekleşmektedir. Bu süre içerisinde müşterinizin sitenizde kalmasını sağlayacağınız, onu ikna edeceğiniz ve satışlarınızı arttıracağınız tasarımlar kullanmalısınız. E-ticaret siteleri için tasarımlar bir vitrin gibidir. Örneğin anasayfanızda ilgi çekici kampanyalar veya indirimli ürünler sergilemeniz merak uyandırabilir ve böylece satışlarınızı arttırabilirsiniz. İndirimli ürünler ve ilgi çekici kampanyaları önplanda tutan sade tasarımlar kullanın.

E-ticaret sitelerinde bulunan menüler, renk tonları veya ürün yerleşimleri genelde birbirine benzemektedir. Mesela site içinde arama yapan bir arama özelliği kullanabilirsiniz. Böylece kategorilerde ürün aramak yerine site içi arama yaptırarak müşterilerinizin zamandan tasarruf etmelerini sağlamış olursunuz. Müşterilerinizin aradığı ürünlere kolay ulaşabilecekleri arama özelliği olan sade bir tasarım kullanın.

Kötü tasarıma sahip, güven vermeyen internet sitelerinden kimse alışveriş yapmaz. Siz olsaydınız nasıl bir internet sitesinden alışveriş yapardınız? Rakiplerinizden farklı hiç kimseye benzemeyen müşterilerine güven veren farklı ve sade bir tasarım kullanın.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanın. Tüm e-ticaret siteleri ürünlerine ait görseller kullanarak internette satış yapmaktadır. Görselleri ön planda tutan, kalabalık görüntülerden uzak ilgi çekici tasarımlar kullanın.

Uygun fontlar kullanın. Metinler müşterilerinizle etkileşime geçtiğiniz en önemli araçlardan birisidir. Tasarımlarınızda kendinizi ve markanızı doğru ifade eden fontlar kullanın. Yazı stiliniz, metinlerinizin boyutu ve satır aralığı güvenilirliğinizin bir işaretidir. Sitenizde markanızı doğru ifade eden yazı fontlarının kullanıldığı sade tasarımlar tercih edin.

Mobil uyumluluk

Bilindiği üzere  insanların çoğunluğu mobil cihazları kullanarak internete girmektedir. Doğal olarak yapılan alışverişlerde mobil cihazlar kullanılmaktadır. O yüzden sıfırdan kuracağınız e-ticaret sitesinin tüm mobil cihazlarla uyumlu olmasına önem verin.

Mobil cıhazlarla uyumlu olmayan e-ticaret sitelerini mobil cihazlarla gezmek, alışveriş yapmak müşteriler için oldukça zordur. Günümüzde mobil cihazları kullanarak alışveriş yapan bir kitle var ve siz bu kitleyi gözardı etmeyin. Mobil uyumlu olmayan tasarıma sahip rakip firmalardan daima bir adım önde olun ve sitenizi mobil uyumlu hale getirin.

Mobil Uygulama

İnsanlar internetten alışveriş yaparken kolay, hızlı ve güvenilirliği ön planda tutmaktadır. Çoğu insan güvenerek alışveriş yaptığı bir siteye defalarca kişisel bilgilerini veya kredi kartı bilgilerini tekrar tekrar girmek istemez. Mobil bir uygulama sayesinde insanların bu bilgilerini kaydedebilir ve böylece her alışveriş yaptıklarında tekrar tekrar kredi kartı bilgilerini girmelerini engelleyebilirsiniz.

Bazen sırf kredi kartı bilgilerini girmekten üşendikleri için alışverişten vazgeçen insanlar olmaktadır. Ancak mobil uygulamada bilgiler kayıtlı olduğu için müşterileriniz tek bir tıkla alışverişi sonlandırabilme imkanına sahip olurlar.

Ancak böylesi şahane bir şeyin fiyatıda oldukça pahalıdır. Sıfırdan e-ticaret sitesi kuracaksanız şimdilik mobil uygulama düşüncenizi daha sonraya bırakabilirsiniz. E-ticaret siteniz için mobil uygulama yaptırmak isterseniz tsoftmobil sitesini kullanabilirsiniz.

Canlı Destek Hizmeti

Müşterileriniz sitenizle veya ürünlerinizle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsa size anlık ulaşabilmeli. Web siteniz üzerinden vereceğiniz canlı destek hizmeyle birlikte müşterinizle sanal bir ortamda samimi bir ilişki kurabilirsiniz. İnternet üzerinden online satış yapmaya başlayan yeni bir firmaysanız canlı destek hizmeti sayesinde sitenizi ziyarete gelen müşterileri hızlı bir şekilde karşılayabilir merak ettiği sorulara anında cevap vererek güvenlerini kazanabilirsiniz. E-ticaret sitene Jivochat online canlı destek sistemi ekle

İletişim Formları

Canlı destek hizmeti gibi iletişim formları müşterilerle etkileşimde olmanın farklı bir yoludur. Müşterileriniz size her zaman ulaşabilsin. İletişim formlarında mutlaka firmanızın konum bilgileri bunun için Google maps uygulamasını kullanabilirsiniz, e-Posta adresiniz ve  müşteri hizmetleri numarasıda olmalıdır.

Sosyal Medya Hesaplarını Aktif Olarak Kullan

Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaktadır. Hatta neredeyse tüm vakitlerini sosyal mecralarda geçiriyor diyebiliriz. İşiniz için sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanın. Sosyal medya hesaplarını sadece markanızın tanıtımı için değil müşterilerinizin size güven duymasını sağlamak içinde kullanın. Sosyal medya hesaplarınızı sürekli olarak güncel tutun. Yorum yapan veya soru soran müşterilerinize mutlaka cevap verin.

Ürünlerinize ait görselleri sosyal medyada daha kaliteli görünecek şekilde yeniden düzenleyin. Web sitenizde yayınladığınız ürün görsellerinizin boyutları sosyal mecralarda farklı görünmektedir. Kullandığınız sosyal medya hesaplarına göre görsellerinizi farklı boyutlarda ölçeklendirmelisiniz.

Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmanızı faydaları; sitenize sürekli yeni müşteriler çekersiniz, Markanızın bilinirliliğini arttırırsınız ve müşterilerinizin güvenini kazanırsıınız. İşiniz için facebook, twitter, instagram ve pinterest gibi sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanın

Ödeme Alma Yöntemleri

Sıfırdan bir e-ticaret sitesi oluşturduktan sonra nasıl ödeme alacağım? Sorusu bu konu hakkında hiçbir fikri olmayan kişilerin ilk aklına geleceği sorulardan bir tanesidir. Online satış yapan e-ticaret sitelerinden ödeme almanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bunlar; havale ile ödeme, kredi kartıyla ödeme ve kapıda ödeme seçenekleridir. Bir e-ticaret sitesinde nekadar çok ödeme yöntemi varsa rakiplerinizden bir adım önde olma şansınızda okadar artar.

Ödeme süresini kısaltın. Siteniz üzerinden online alışveriş yapan müşterilerinizin ödeme sürelerini kısaltın. Karışık ve uzun ödeme yöntemleriyle ürün almaktan vaz geçen müşterilerinize engel olun. Müşterilerinizi üye olmaya zorlamayın. Mümkünse üyeliksiz ödeme yapmalarını sağlayın. Üyeliksiz ödeme işlemleri hem pratik hemde hızlıdır. Mecburi üyelik sistemi kullanacaksanız müşterilerinizi kampanyalar veya indirimler sunarak üye olmaya teşvik edin.

Havale Veya EFT İle Ödeme

En güvenilir ödeme seçeneği banka havalesi olmasına rağmen müşteriler bu seçeneği kullanmayabilir. Çünkü hesaplarında ürünlerinizi satın alacak miktarda para olmayabilir. Satın alınan ürünlerin ödemesini yapmak için ATM’ye gitmek hem kimsenin hoşuna gitmez hemde pratik değildir. Ama bu ödeme yöntemini mutlaka sitenizde bulundurmalısınız.

İşiniz için birden fazla bankada hesap oluşturabilirsiniz. Hatta imkânınız varsa tüm bankardan ayrı ayrı hesap açın. Çünkü insanlar EFT yerine daha az komisyon ödeyecekleri için Havaleyle ödeme yapmayı tercih ederler.

Havale yada EFT ile ödeme alabilmeniz için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Çünkü ister ücretli yazılımlar olsun, ister WooCommerce, Opencart, PrestaShop gibi ücretsiz yazılımlar olsun tüm sistemlerde havaleyle ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bu yöntemi kullanabilmeniz için herhangi bir banka hesabınızın olması ve müşterinizin ödeme sayfasında bu hesap numaralarını görmesi yeterlidir.

Kredi Kartıyla Ödeme

Kredi kartıyla ödeme alabilmek için e-ticaret sitelerine sanalpost entegrasyonu yapılmalıdır. Sanalpost alabilmeniz için yasal bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Sanalpostlar bankalardan alınabildiği gibi PayTR, İyzico, PayU, İPara gibi aracı kurumlara başvurarak da alınabilir. Bankalardan sanalpost alabilmek için kurumsal bir şirket olmanız gerekmektedir. PayTR, İyzico gibi aracı kurumlardan şirket sahibi olmayan, bireysel kişilerde sanalpost alabilir. Tek bir bankaya yada tek bir aracı kuruma başvurarak tüm bankalardan kredi kartıyla ödeme alabilirsiniz. Ödeme alabilmeniz için bu kurumlara başvurmalı ve başvurunuzun onaylanması grekir.

Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme seçeneği birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılan bir yöntemdir. Ancak kargo firmalarının aldığı işlem ücretleri yüzünden bazı firmalar tarafından tercih edilmeyebilir. Kapıda ödeme seçeneğini kullanabilmeniz için kurumsal bir firma olmalı ve kargo firmalarıyla anlaşma yapmış olmalısınız.

Kapıda ödeme seçeneği genellikle müşterilerin güvenmedikleri sitelerden alışveriş yaparken kullandıkları yöntemdir. Bu yöntemle müşteriler ödemeyi ürünü teslim alırken gerçekleştirir. Müşteriler ödemeyi kapıda hem kredi kartıyla hemde nakit olarak gerçekleştirebilir. Sıfırdan bir e-ticaret sitesi kuracaksanız müşterilerinizin güvenini kazanın.

Mobil Ödeme

Mobil Ödeme, işlem tutarının cep telefonu faturasına yansıtılarak ya da hat bakiyesinden düşerek ödenmesini sağlayan bir ödeme yöntemidir. Böylece müşterileriniz, online mağazanızda ya da uygulamanızda sadece cep telefonu numaralarını kullanarak alışveriş yapabilir. Müşterileriniz satın almak istediği ürün için web sitenizde belirtilen alana GSM numarasını girip telefonlarına gelen onay SMS’ine “EVET” yazmak suretiyle ödeme işlemini gerçekleştirir.

Diğer ödeme yöntemlerine kıyasla mobil ödeme daha kolay, hızlı ve daha güvenli olduğu için sıkça kullanılan bir ödeme yöntemidir. Bu ödeme yöntemini kullanabilmeniz için kurumsal bir fırma olmanız gerekmektedir. E-ticaret sitenizden mobil ödeme yöntemiyle ödeme almak için mobil odeme‘yi kullanabilirsiniz.

Kredi Kartıyla Taksitli Alışveriş

Kredi kartıyla ödeme alan bir e-ticaret sitesi müşterilerine kredi kartıyla taksitli alışveriş seçeneği sunmalıdır. Bunu yapmak size olumlu dönüş sağlar. Kısıtlı bütçeye sahip kullanıcılarınız bu yöntemle internet sitenizdeki ürünleri taksit imkânıyla satın alabilir. Bu yöntemi kullandığınızda rakiplerinizden her zaman bir adım önde olursunuz. Eğer imkânınız varsa tüm bankalardan taksitli ödeme alın.

İnternet kullanıcıları, kartla ödeme yaparken banka veya kredi kartı bilgilerini ilgili alanlara girerek alışverişlerini saniyeler içinde gerçekleştirebiliyor. Hızı ve pratikliği sayesinde müşteriler ve e-ticaret firmaları bu yöntemi tercih etmektedir. Unutulmaması gereken önemli bir husus kredi kartıyla ödeme alan e-ticaret sitelerinde mutlaka SSL güvenlik sertifikası olmalıdır.

Kargo Seçenekleri

E-ticaret firmalarını ilgilendiren bir diğer önemli konu kargo seçenekleridir. Çünkü satışını yaptığınız ürünlerin teslimat işleri lojistik firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca sitenizde ödeme yöntemi olarak kapıda ödeme seçeneği varsa bu seçenek kargo şirketleri tarafından gerçekleştileceği için en az bir fırmayla anlaşma yapmalısınız. Kargo anlaşmaları ürün gönderimi yaparken maliyetlerinizi en aza indirmenize ve daha uygun fiyatlarla gönderi yapmanızı sağlar.

Kargo şirketleriyle yapacağınız anlaşmalar sayesinde müşterilerinize bedava kargo seçeneği sunabilirsiniz. Eğer ücretsiz kargo seçeneğiniz varsa anlaşma yaptığınız fırmaları müşterilerinize ödeme sayfalarında mutlaka bildirin. Kargo anlaşmaları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

“Hakkımızda” Sayfanızda Olması Gerekenler

Bu gibi bilgi sayfaları oldukça önemlidir. Çünkü müşterilerinize kendinizi tanıttığınız ve hikâyenizi onlarla paylaştığınız sayfalardır. Sıfırdan bir e-ticaret sitesi kuracaksanız mutlaka sitenizde hakkımızda sayfanızın olması gerekir. Çünkü bu sayfa sayesinde müşterinizle aranızda bir güven ilişkisi kurarsınız. Müşterilerin güvenini kazanmak ve rakipleriniz arasından sizi tercih etmesini sağlamak için, müşterilerinizin keyifle ve merakla okuyacağı bir hakkımızda sayfası hazırlayın. Bazı e-ticaret firmaları hakkımızda sayfasına pek önem vermez ancak bu doğru değildir. Çünkü bu tür sayfalarla e-ticaret sitenizin satışlarını arttırmanız mümkündür.

Peki e-ticaret sitelerinin hazırlayacağı hakkımızda sayfaları nasıl olmalıdır? Kimsiniz, e-ticaretin hangi alanında faliyet gösteriyorsunuz? Verdiğiniz hizmetler ve ürünlerinizle ilgili paylaşımlar yaparken misyon ve vizyonunuz hakkında müşterilerinize bilgi verin. Ufak detaylara bile yer verebilir şirketinizin kuruluş tarihinden bahsedebilirsiniz. Rakiplerinizden bir adım önde olmak için faliyet gösterdiğiniz alanlarla ilgili varsa ödüllerinizden bahsedin. Müşteri memnuniyeti yada referanslarınız hakkında aydınlatıcı bilgiler paylaşabilirsiniz.

Kimsiniz, hangi alanda faaliyet gösteriyorsunuz?

Kim olduğunuzdan bahsedin. Müşterilerinizi etkilemek istiyorsanız iyi bir başlangıç yapın, markanızın ve e-ticaret sitenizin gelişim aşamaları hakkında bilgi verin. Bunları anlatırken paylaştığınız bilgileri hikayeleştirerek anlatın ve samini bir dil kullanın. Sadece e-ticaretle ilgilenen küçük bir şirket mi? Yoksa e-ticaret dışında farklı alanlarda faliyet gösteren büyük bir fırma mısınız? Eğer ilginç bir hikayeniz varsa bunu müşterilerinizle paylaşarak onlarla duygusal bir bağ kurun.

Misyonunuz ve vizyonunuz nedir?

Misyonunuz: Firmanızın misyonundan bahsederken müşterilerinize kuruluş amacınızdan bahsedin. Firmayı niye kurduğunuzu, kime hizmet ettiğinizi ve faliyetlerinizden bahsedin.

Vizyonunuz: Amacınız nedir? Firmanızı nerelere taşımak istiyorsunuz ve gelecekteki hedeflerinizden bahsedin.

Şirketinizde kimler hangi pozisyonda çalışıyor?

Müşterilerinizin güvenini kazanmak için şeffaf olmalısınız. Çalışanlarınızla olan yakınlığınız insanların ilgisini çekebilir. En yüksek pozisyondaki çalışanlarınızla en düşük pozisyondaki çalışanlarıızın bir listesini paylaşabilirsiniz. Müşterilerinize çalışanlarınız ve pozisyonları hakkında kısa bilgiler verirken kişisel fotoğraflarınıda hakkımızda sayfanıza ekleyebilirsiniz. Şirketinizin çalışma ortamıyla ilgili görsel içerikler eklemeniz çok fazla etkili olacaktır.

Ödülleriniz var mı?

Sıfırdan bir e-ticaret sitesi kuruyorsanız ve internette yeni satışa başlıyorsanız, insanlar size güvenmek için sebep arayacaklardır. Eğer faliyet gösterdiğiniz alanlarla ilgili bir başarı hikayeniz veya bir ödülünüz varsa bunu müşterilerinizle hakkımızda sayfanızda paylaşabilirsiniz. Varsa televizyon veya gazete reklamları yada röpörtajları yayınlayabilirsiniz.

Müşteriler memnun mu?

sitenizden ürün almış ve olumlu yorum yapan müşterilerinizin yorumlarını, sizi ilk kez ziyarete gelen kişileri etkilemek için paylaşabilirsiniz. Olumsuz yorumlara verdiğiniz akıllıca, nazik ve çözüm odaklı cevaplar kişiler üzerindeki algınızı kuvvetlendirecektir. Sadece ürün yorumlarını değil, markanız hakkında yapılan yorumları eklemeniz akkılıca olacaktır.

Kimleri destekliyorsunuz?

Herkes değil ama bazı tüketiciler hizmet aldıkları firmaların kazandıkları paraları nasıl harcadıklarını bilmek isteyebilir. İnsanların hoşuna gidecek yerlere harcama yapmaları tüketicilerin fırmaya sevgi beslemelerine sebep olur. Bu nedenle desteklediğiniz kişi, kurum yada dernekleri hakkımızda sayfanızda paylaşabilirsiniz. Örneğin vergi rekortmeni olan firmaların bunu nasıl reklam aracı olarak kullandıklarını hepimiz biliyorız.

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak adlı bu klavuzumuz umarız size yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *