SEO Uyumlu Makale Yazmak için Harika İpuçları

27 Eylül 2020

Tüm yazılarda olduğu gibi, blog yazıları yazmak da beceri gerektirir. Bunun için SEO uyumlu makale yazmak için harika ipuçları adlı bu klavuzu yeni başlayanlar için hazırladık.

Okuyucunuzun ilgisini canlı tutmak için, eserinizin yapısını düşünmeli ve çekici makaleler yazmalısınız. Başlıklar, alt başlıklar ve net paragraflar kullanarak okuyucuların bir gönderinin temel kavramını anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

İnsanlar bir makaleyi beğenir ve anlarsa, onu başkalarıyla paylaşmaya çok daha meyilli olacak ve bu da sıralamanızı artıracaktır. Dolayısıyla, sıralamanızı iyileştirmek istiyorsanız, yazma becerilerinizi geliştirin. SEO dostu bir blog yazısının nasıl yazılacağına dair bu ipuçlarıyla başlayın!

SEO optimizasyonu amacıyla yazmak ve hedef kitlenizi büyülemek için yazmak, birbiriyle çelişen iki hedef gibi görünebilir. Buna kesinlikle katılmıyoruz. Elbette okunabilir ve SEO uyumlu makale yazmak istiyorsanız, bulunmasını istediğiniz kelimelerin göze çarpan bir yerde olması gerekir. Ancak, anahtar kelimelerin aşırı kullanılması, metninizin okunabilirliğini ciddi şekilde engeller ve bunu kesinlikle yapmak istemezsiniz.

Bu gönderi, SEO dostu ve okunabilir blog yazıları yazma konusunda ipuçları sağlar. Bu iki hedef her zaman yanyana gitmelidir.

Herkes bir makale yazabilir, ancak SEO için optimize edilmiş makaleler yazmak özel bir uygulama gerektirir.

Biz makalelerimizin SEO uyumluluğunu test etmek için WordPress eklentisi olan Yoast SEO‘yu kullanıyoruz. Sizde bu eklentiyi kullanmak isteyebilirsiniz. Yoast SEO kurulum ve ayarları için hazırladığımız kapsamlı klavuzumuza gözatmanız yararınıza olacaktır.

Yazmaya Başlamadan Önce: Anahtar Kelime Araştırması

Yazmaya başlamadan önce, anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Arama sonuçlarına hakim olmak istiyorsanız, yalnızca kitlenizin gerçekte hangi kelimeleri aradığını bulmanız gerekir. Bunlar yazmanız gereken konular ve metninizde kullanmanız gereken kelimelerdir.

Şimdi, bazı yazma ipuçlarıyla başlayalım!

SEO Uyumlu Makale Yazmak için Harika İpuçları

Her şeyden önce, makaleniz bloğunuzun iyi bir parçası olması gerekir! Yeni bir blog gönderisine başlarken, birçok blog yazarı sadece yazmaya, aklına gelenleri yazmaya başlar. Doğal yazma yeteneğine sahip bazı insanlar için bu işe yararken, benim gibilerinin biraz yardıma ihtiyacı olabilir.

Kişisel olarak, blog yazarken bu “Kuralları” her zaman takip ederim.

1. Yazmadan önce düşünün!

Yazınızın mesajı hakkında dikkatlice düşünün. Okuyucularınıza ne söylemek istiyorsunuz veya hangi ana soruyu cevaplamak istiyorsunuz? Makalenizin amacı nedir? Okuyucularınızın sayfanın sonunda ne yapmasını istiyorsunuz? Başlamadan önce bu soruların cevaplarını yazın.

2. Blog gönderiniz için bir yapı oluşturun

Net bir yapı oluşturarak SEO dostu blog gönderinize başlayın. Her gönderi şunları içermelidir:

  • Giriş (konunuzu tanıttığınız);
  • Gelişme ( yani gövde, makalenizin ana fikri);
  • Sonuç (en önemli fikirleri özetlemeli veya bir sonuç çıkarılmalıdır)

Her üç bölüme de söylemek istediklerinizi yazın. Artık gönderinizin bir tür özetine sahipsiniz. Şimdi gerçek yazıya başlayabilirsiniz.

3. Paragrafları kullanın

Herkes paragraf kullanır, ancak herkes paragrafları iyi kullanmaz. Güzel göründüğü için her yeni cümleye yeni bir satırda başlamayın. Yeni bir paragrafa başlamak için mantıklı bir neden olmalıdır. Her paragrafın kendi fikri veya konusu olmalıdır. Kendinize her paragrafın ana fikrinin ne olduğunu sorun. Bu ana fikri tek bir cümleyle özetleyebilmelisin. Daha fazla cümleye ihtiyacınız varsa, daha fazla paragraf kullanmanız yeterlidir.

4. Başlıkları kullanın

Başlıklar tüm sayfayı yapılandırır, bu yüzden onları kullanın. Sadece okunabilirlik için değil, aynı zamanda SEO için de önemlidirler. Başlıklar ayrıca Google’ın uzun bir gönderinin ana konularını kavramasına yardımcı olur ve bu nedenle sıralamanıza yardımcı olabilir. İnsanların makalelerinizde yollarını bulmalarını istiyorsanız, alt başlıklar kullanarak insanları yönlendirmeli, sayfanızı taramalarına yardımcı olmalı ve makalenizin yapısını netleştirmelisiniz. Anahtar kelimelerinizi bazı alt başlıklarda kullandığınızdan emin olun.

5. Uyarı kelimeleri kullanın

Uyarı kelimeleri, insanların metninizi taramasına ve ana fikirleri kavramasına yardımcı olur. Örneğin, insanların ürününüzü satın almasının üç nedeni olduğunu varsayalım. “Her şeyden önce” gibi uyarı sözcükleri kullanmalısınız; “İkinci” ve “nihayet”. Ayrıca, “yine de”, “kesinlikle” ve “gerçekten” gibi kelimeler okuyucularınıza net bir sinyal verir. Okuyucular, “sonuç olarak”, “öyle” veya “bu nedenle” gibi kelimelerin ardından bir sonucun geleceğini anında anlayacaklardır. Bu nedenle, metninize yapı eklemek için işaret sözcükleri çok önemlidir.

6. Başkalarının yayınınızı okumasına izin verin

Gönderinizi yayınlamadan önce, başka birinin okumasına izin verin. Onlara gönderinizin ana konusunu anlayıp anlamadıklarını sorun ve onları yazım hatalarını ve dilbilgisi hatalarını düzeltmeye davet edin.

7. Makalenizin uzunluğunu optimize edin

Makalelerinizin minimum 300 kelime içerdiğinden emin olun. Google uzun makaleleri sever, ancak makaleniz çok uzunsa (ve okunması o kadar kolay değilse) kullanıcıları korkutabilir. Yetenekli bir yazar olduğunuzu bildiğiniz zaman uzun makaleler yazmayı deneyin ve ara sıra odak anahtar sözcük grubunuzu kullanmayı unutmayın! Makalenizdeki kelime sayısı ve SEO hakkında daha fazla bilgi edinin

8. Önceki içeriğe bağlantı verin

Mevcut yayınınızla aynı konuyla alakalı içerik yazdıysanız, bu yayınları birbirine bağlamayı unutmayın. Bağlantı yapınız da Google sıralamanız için önemlidir ve elbette, okuyucular da bu ilgili yazıları okumakla ilgilenebilirler.

9. Düzenli olarak içerik ekleyin

Web sitenize düzenli olarak yeni blog yazıları eklemek, Google’a web sitenizin canlı olduğunu söyler. Aktif bir web sitesi değilse, Google onu daha az tarayacaktır ve bu, sıralamanızı olumsuz etkileyebilir. Ama sadece gönderi yapmak için yayınlamayın. Yüksek kaliteli içerik yayınladığınızdan emin olun: Bilgilendirici, insanların arama amacına uygun, iyi yazılmış makaleler.

10. Yoast SEO eklentisi kullanarak SEO uyumlu makale yazmak

Yoast SEO içerik analiz aracı, okunabilir ve SEO uyumlu makale yazmak için size yardımcı olur. Odak anahtar kelimenizi seçerek başlayın, çünkü insanların bu belirli sayfayı bulmasını istediğiniz en önemli arama terimidir. Ardından, gönderinizin iyi optimize edilip edilmediğini görmek için her türlü kontrolü çalıştırır:

  • Eklenti, anahtar kelimeyi kopyanız, başlığınız, meta açıklamanız, alternatif metniniz ve URL’niz gibi doğru yerlerde kullanıp kullanmadığınızı görmek için yayınınızı kontrol eder. Yoast SEO Premium, anahtar sözcük grubunuzun farklı kelime biçimlerini de tanımaktadır.
  • Metninizin okunabilirliğini kontrol eder: Cümleleriniz veya paragraflarınız çok mu uzun? Geçiş kelimeleri kullanıyor musunuz?
  • Makaledeki iç ve dış bağlantıları ve resimleri kontrol eder. Yoast SEO Premium, sitenizdeki ilgili makalelere bağlantılar için öneriler bile sağlar.
  • Metniniz boyunca anahtar sözcük grubunuzu ne sıklıkla kullandığınızı hesaplar: yeterli değil mi yoksa çok sık mı? Premium’da ayrıca anahtar sözcük grubunuzu veya eş anlamlılarını iyi dağıtıp dağıtmadığınızı da kontrol eder.
  • Ayrıca, kendinizle rekabet etmenizi önlemek için web sitenizdeki diğer sayfaların aynı odak anahtar kelimesini kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder.

Nispeten SEO dostu bir blog yazısı yazarsanız (yukarıda tartışılan yönlere göre) eklenti bunu yeşil bir madde işaretiyle gösterecektir. Yeşil madde işaretli sayfalar, web sitenizdeki sayfaların sıralamasını iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Genel SEO puanının “iyi” olması için her noktanın yeşil olması gerekmediğini unutmayın. Örneğin, “iyi” bir puana sahip olan bu gönderinin analiz sonuçları aşağıda gösterilmiş ve bilginize sunulmuştur:

SEO Uyumlu Makale Yazmak Yoast SEO Analiz Sonuçları
SEO Uyumlu Makale Yazmak Yoast SEO Analiz Sonuçları

Yoast SEO’nun SEO ve okunabilirlik analizini tam olarak nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, Yoast SEO’nun içerik analizini nasıl kullanılacağına dair bu yazıyı okuyun.

Sonuç

Web sitenizin Google’da iyi sıralanması için birkaç SEO numarasının yeterli olduğu günler çoktan geride kaldı. Günümüzde kaliteli içerik kraldır. Ve iyi içerik ayrıca daha fazla bağlantıya, paylaşımlara, tweetlere ve web sitenize geri dönen ziyaretçilere yol açar. Elbette, gönderinizin SEO uyumluluğunu en üst seviyeye çıkarmak için her zaman yapabileceğiniz başka şeyler vardır, ancak en önemlisi, sadece çok, çok iyi yazılar yazın! Hala blog yayınınızın yayınlanmaya hazır olup olmadığından emin değil misiniz? Bu kontrol listesine bir gözatın!

SEO uyumlu makale yazmak için harika ipuçları adlı bu gönderinin makale yazmayı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

SEO uyumlu makale nedir?

Blog yazılarınızı arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara çıkarmak için yukarıda bahsettiğimiz optimizasyon işlemlerini uygulayarak yazılan makalelerdir.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *