SEO Nedir? Ne İşe Yarar

25 Kasım 2019

SEO nedir? SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesini arama sonuçlarında daha iyi noktalara çıkarmak için optimize etmeye yönelik uygulamaları ve yöntemleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bu uygulamalar ve yöntemler genellikle Google, Bing, Yahoo! gibi büyük arama motorları tarafından sağlanan kurallara ve en iyi uygulamalara dayanmaktadır. Büyük arama motorlarının çoğunun yönergeleri birbirine oldukça benzer. Genellikle organik bağlantıların, ilgili ve benzersiz içeriğin, konuyla ilgili gerçek tartışmaların kullanımını teşvik ederler.

SEO’nun Amacı

Bu uygulamaların amacı, web sayfalarını arama motorları tarafından daha kolay keşfedilebilir hale getirmek ve web sayfalarının uygun şekilde indekslenmesini sağlamaktır.

Bir web sitesinin SEO’sunu iyileştirmek, onu yalnızca arama motorları tarafından daha kolay keşfedilebilir ve uygun şekilde dizine eklenebilir hale getirir. İyi SEO uygulamalarına sahip bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi sonuçlar elde edeceği veya daha fazla trafik alacağı kesin değildir. Bununla birlikte, arama motorları hala birçok web sitesi için hayati bir trafik kaynağıdır, bu nedenle web sitelerinin bu SEO yönergelerine uyması önemlidir.

SEO’yu etkileyebilecek bazı unsurlar şunlardır: web sayfası başlığı (çoğu durumda Makale veya Yazı Başlığı), URL yapısı (ne kadar açıklayıcıdır), içeriğin uzunluğu, önemi ve diğer birçok faktör.

Eğer sizinde bir web siteniz varsa ve sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını istiyorsanız sitenizi arama motorlarına tanıtmalı ve onların anlayacağı dilde optimize etmelisiniz.

SEO teknikleri ile ilgili herkesin uyguladığı yöntemler aynı olmakla beraber kullanılan araçlar farklılık göstermektedir o yüzden bazı web siteleri arama motorlarında çok yüksek seviyelere çıkmayı başarırken bazıları daha düşük seviyelerde kalmaktadır. Bize göre bunun en büyük nedenleri ise zaman, sabır, ilgi, ve içerik üretmek’ten geçmektedir.

Bunları’da okuyabilirsiniz;

Arama Motorlarının Çalışma Şekli

Arama motoru denilen yazılımlar (spider) internette dolaşarak topladıkları bilgileri kendi sunucularına depolamaktadırlar. Aslında depoladıkları şey sizin web sitenizdeki URL’lerdir.

Daha sonra arama yapmak için arama motorlarını kullanan bir kişiye aslında sizin web sitenizdeki bilgileri (Makale, resim veya video)ları göstermektedirler. İşte tam bu noktada siz devreye giriyorsunuz ve en doğru sonuçları göstermek için web sitenizde birtakım iyileştirmeler yapmanız gerekiyor.

Çünkü arama motorları kullanıcılarına yapmış oldukları aramalarla ilgili en iyi sonuçları göstermeyi amaçlamaktadırlar ve sizde sitenizi bu kurala göre optimize etmelisiniz. Eğer arama motorlarına en âlâkalı sonuçları göstermeyi başarırsanız web sitenizi de üst sıralara çıkarmayı başarırsınız demektir.

Aşağıdaki video’da google mühendislerinden Matt Cutt tarafından arama motoru nedir? ne işe yarar? sorularının kısa cevabını bulacaksınız.

Arama Motorlarının İçeriğinizi Bulmasına Yardımcı Olun

Web sitenizin arama motorları tarafından görüntülenmesinin ilk adımı google gibi büyük arama motorlarının sitenizi taradığından emin olmanızdır.

Bunun en iyi yolu arama motorlarına site harıtalarınızı göndermektir. Site haritaları hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz site haritaları, sitemap gibi terimleri kullanarak internette arama yapabilirsiniz yada  site haritası oluşturma ve gönderme klavuzumuzu mutlaka inceleyin.

Arama motorları sayfalarınızı başka sitelerden gelen bağlantılarla bulabilir. Ancak site haritanızı göndermek bu işin en kestirme ve en kolay yoludur.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta arama motorları tarafından görüntülenmesini –İSTEMEDİĞİNİZ– sayfalarınızı göndermeyin. Bunun için bir Robots.txt dosyası kullanın. SEO’nun en önemli faydalarından biri de web sitenizin arama motorları tarafından bulunabilmesidir.

Site İçi Seo (on page SEO)

Arama motorlarında üst sıralara çıkmanın diğer bir yöntemide sayfa içi seo (on page seo) ayarlarının güzel yapılmasıdır. Bir ziyaretçiye web sitenizi nasıl güzel gösteriyorsanız aynı şeyi arama motorları içinde yapmalısınız. Sitenizi arama motorlarına güzel gösterebilmek için aşağıda beş ana başlık altında topladığımız açıklamaları doğru yapmanız gerekmektedir.

1- Benzersiz URL Kullanın

Benzersiz URL yapınız mümkün olduğunca kısa olmalıdır.  Yapılan tüm araştırmalar kısa url’lerin uzun url’lerden daha fazla arama motorlarında üst sırlara çıktığını göstermektedir.

Yanlış url yapısı: https://quckan.com/p=124 kesinlikle bu tarz url yapılarını kullanmamalısınız.

Doğru url yapısı: https://quckan.com/seo-nedir-ne-ise-yarar/ şeklinde olmalıdır. Kelimelerinizin arasına (-) işareti koymanızda bir sakınca yoktur.

Sayfa İçi SEO
Sayfa İçi SEO

2- Site Başlığı (Title):

Title başlıklarınız aynı zamanda sitenizin, sayfalarınızın yada yazılarınızın başlıklarıdır ve arama motorları tarafından öncelikli olarak dikkate alınır. Yani bir kullanıcı arama motorlarında herhangi bir arama yaptığında kendisine ilk önce gösterilen şey title’dir yani başlıklardır. O yüzden title seçimine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Kısa, öz ama açıklayıcı metinler kullanın. Arama motorları özellikle google, title başlıklarınızın ilk kelimesine önem vermektedir.

Site İçi SEO Title
Site İçi SEO Title Başlığı

3- Meta Açıklama

Meta açıklama kısmı web sitenizin, sayfalarınızın veya makalelerinizin açıklama kısımlarıdır ve arama motorları tarafından görüntülenmektedir. URL’lerinizin ve başlıklarınızın (title) açıklama alanlarınızla uyumlu olması sitenizin arama motorlarında olumlu değerlendirilmesine sebep olur.

Meta açıklamalarınızın arama motorlarında gösterilen kısımlarının …. ile bitmemesine önem gösterin ve mutlaka sitenizde bir seo eklentisi kullanın.

Site İçi SEO Meta Açıklama
Site İçi SEO Meta Açıklaması (description)

4- Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri arama motorlarına içeriklerinizin yapısıyla ilgili bilgiler verir. İçeriğinizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını istiyorsanız başlık etiketlerinizin belirli bir sıra ve düzen içinde olmasına özen gösterin.

Örneğin içeriğinizin başlığı <h1>Başlık</h1> olmalıdır. Eğer bir WordPress siteniz varsa merak etmeyin başlıklarınız daima <h1> etiketiyle oluşturulmaktadır ve bunun için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ancak alt başlıklarınıza özen göstermelisiniz. Hepsi belirli bir hiyerarşi (düzen) içinde olmalıdır. Örnek;

  1. H1 etiketini sayfada bir defa kullanmalısınız.
  2. H2 etiketini 2 ila 4 defa kullanmalısınız.
  3. H3 etiketini 4 ila 8 defa kullanmalısınız.

5- Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler bir veya daha fazla kelimeyle sitenizi veya içeriklerinizi arama motorlarına tanıtan özel kelimelerdir. Anahtar kelimelerinizi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey seçtiğiniz anahtar kelimeyle arama motorlarında arama yapan kullanıcılar var mı? varsa ne kadar? gibi sorular hakkında araştırma yapmalısınız.

Hiç kimsenin ilgilenmediği bir web siteniz varsa veya içeriğe sahipseniz sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmanız zor olacaktır. Bakın imkânsız demiyorum zor diyorum. Bunun için google’ın anahtar kelime planlayıcısı uygulamasını kullanabiliriniz.

Şöyle bir Örnek vereyim SEO kelimesi google’de ortalama tam bir ay boyunca 1820 tıklama 63500 gösterim almış yine WordPress kelimesi ortalama bir ay boyunca 3930 tıklama ve 127860 defa gösterim almıştır. Bu örneklere bakarak sizde anahtar kelimelerinizi seçebilirsiniz.

Site Dışı SEO

Site dışı seo kısa ve öz tarifiyle başka web sitelerinden kendi sitenize link verilmesidir. Mesela youtube, facebook, twitter gibi sosyal medya devlerinden web sitenize link çıkışı olması sizin yararınıza olacaktır. Yani site dışı seo çalışması için sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanabilirsiniz.

Diyelim ki; kullanıcı odaklı ve ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayan bir web siteniz var. Bunun sitenize olumlu yönde etkisi olacaktır çünkü ziyaretçi web sitenizde uzun süre zaman geçireceği gibi sitenizden başka ortamlarda’da bahsedecektir ve böylece farklı sitelerden organik link ve olumlu yorumlar almış olacaksınız.

Yapmış olduğunuz tüm bu işlemler arama motorları tarafından içeriğinize verdiğiniz yoğun emeğin fark edilmesine sebep olmaktadır. Bu da arama motorlarında sitenizin üst sıralara çıkmasına sebep olacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken konu ise link çöplüğüne dönmüş asla geri dönüşüm alamayacağınız çöp site (ben böyle tanımlıyorum) denilen web sitelerinden kesinlikle link almamalısınız. Bu işlerm kısa vadede siteniz için faydalı olsada uzun vadede zararlı çıkabilirsiniz.

İçeriğinizi Optimize Edin

Sitenizi optimize etmek için içeriklerinizi ilginç ve yararlı hale getirin. İlgi çekici ve yararlı içerikler oluşturmak muhtemelen web sitenizi daha kullanışlı hale getirecektir.

Arama motorlarını kullanarak web sitenizi ziyarete gelen bir kullanıcı yararlı ve ilginç içeriklerle karşılaşınca muhtemelen diğer kullanıcılarıda o içeriğe yönlendirecektir. Kullanıcılarınızın ne istediğini bilin ve istediklerini onlara verin.

Bunun için içeriklerinizin istatiğini tutan araçlar kullanabilirsiniz. Başkalarının sunmadığı içerikler sunabilir farkındalık oluşturabilirsiniz. Mesela iyi yazılmış, okunması kolay daha önce başka hiçbir yerde yayınlanmamış bir makale yazabilirsiniz.

İçeriklerinizi arama motorlarında üst sıralara çıkmak için düzenlediğiniz gibi ziyaretçileriniz içinde düzenlemelisiniz. Örneğin herkesin anlayabileceği üslup kullanarak makale yazabilirsiniz. Kullanıcılarınızın güvenini kazanın. Dikkat dağıtıcı reklamlardan kaçının.

Resimlerinizi Optimize Edin

Resimleriniz için açıklayıcı dosya isimleri ve alt özelliği kullanın. İnternetten indirdiğiniz veya bilgisayarınızda hazırladığınız resimlere özel isimler verin ve üzerinde hafif oynamalar yapın yani direk kopyala yapıştır yapmayın. İçeriğiniz ne ile âlâkalı ise resminize o ismi verin.

Bu işlemi doğru yaparak arama motorlarının resimlerinizi bulmasına yardımcı olun.

Resimlerinizi boyutlandırın. Eğer bir WordPress siteniz varsa eklediğiniz resimler WordPress tarafından küçültülmektedir.

Ancak sitenizi ziyarete gelen bir kullanıcının kullandığı tarayıcı, resmi orjinal boyutuyla indirecektir ve kullanıcı da boyutlandırılmamış resimler yüzünden sitenizin yavaş açıldığı izlenimi oluşacak ve sitenizden çabuk ayrılmasına sebep olacaktır.

Hız, kullanıcıların bir web sitesinde en çok tercih ettiği bir özelliktir. Bu işlemleri doğru yapmanız halinde ise web siteniz arama motorlarında kesinlikle üst sıralara çıkacaktır. Boyutlandırma işlemine önem verin.

Kesinlikle yapmamalısınız: Resimlerinizi isimlendirirken Mümkün olduğunca “image1.jpg”, “pic.gif”, “1.jpg” gibi genel dosya adları kullanmayın.

Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Sitenizi mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse bu arama motorlarının web sitenizi olumsuz yönde yorumlamasına sebep olacaktır. Pek çok kişi mobil cihazıyla internete bağlanmaktadır buna sizde dahilsiniz. Hatta ben bile web sitemin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü sürekli olarak kontrol etmekteyim.

Açıkçası dünya mobil’e geçti diyebiliriz. O yüzden web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz elzem arz etmektedir.

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını mobil uyumluluk testi yaparak öğrenebilirsiniz. Kullanıcıların bilgisayardan web sitenize girebildikleri gibi mobil cihazlardanda girmeyi istemektedir. Eğer web siteniz mobil uyumlu ise size mobil hız testi yapmanızı öneririm.

Umarız  SEO nedir? Ne işe yarar adlı bu makale SEO’yu öğrenmenizde size yardımcı olmuştur. Herhangi bir sorunuz olursa aşağıdaki yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin. Eğer sizde SEO uzmanıysanız tecrübelerinizi yeni başlayacak heyecanlı kişilerle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *