SEMrush Nedir ve Neden Kullanmalıyım?

7 Aralık 2020

SEMrush, dijital pazarlama söz konusu olduğunda SEO’dan PPC’ye web sitenizin ve rakip sitelerin performansını düzenli olarak takip edebileceğiniz online araçlardan birisidir. SEMrush’u iyi şekilde kullanarak dijital pazarlama çalışmalarınızda önemli bir avantaja sahip olabilirsiniz.

Bu makalede, Rakip analizi, SEO, PPC (tıklama başına ödeme), Sosyal medya ve İçerik pazarlama kampanyaları yürütmenize yardımcı olan bu hepsi bir arada dijital pazarlama programı SEMrush’u, neden ve niçin kullanmanız gerektiğinden bahsedeğiz.

Bu düşüncelerle SEMrush araçlarına yatırım yapmış ya da yapacak olan kişilere rehber niteliğinde kapsamlı bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan ve önerilerimizi dikkatli bir şekilde uyguladıktan sonra, siz de SEMrush’u çok daha etkin bir şekilde kullanmaya başlayacaksınız.

SEO ve SEM başta olmak üzere işletmenizin görünürlüğünü bir sonraki seviyeye taşımak, rakibinizin SEO ve PPC sırlarını keşfetmek, tüm internet ve dijital pazarlama kampanyalarınızdan iyi dönüşüm alabilmek için SEMrush araçlarından şimdi faydalanın.

SEMrush ile sektörünüzün nişinde meydana gelen eğilimleri belirleyebilirsiniz. Sayfa içi SEO’nuzu denetler ve sayfalarınızı geliştirmenize yardımcı olur. Bu, sayfanızı daha iyi anlamanıza ve daha iyi potansiyel müşteri kazanmanız için SEO’nuzu optimize etmenize olanak tanır.

Ek olarak, SEMrush, kampanyalarınız için değerli anahtar kelimeler belirlemenize yardımcı olur. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını ve arama motorlarında nasıl sıralandıklarını öğrenebilirsiniz. Rekabette nasıl bir performans sergilediğinize dair size bol miktarda fikir verir.

Bu yazılım, dijital pazarlama konusunda yardıma ihtiyaç duyan kişiler için tasarlanmıştır. Sınırlı deneyim veya hiç bir bilginiz yoksa, SEMrush SEO’yu anlamanızı ve kullanmanızı kolaylaştıracağız.

SEO ve PPC için doğru anahtar kelimeler nasıl seçilir? Tanıtım Videosu

SEMrush Hakkında

SEMrush, bir çevrimiçi görünürlük yönetimi ve içerik pazarlama SaaS platformudur. Bugün, tüm dünyada 6 milyondan fazla pazarlamacının işlerini daha etkili bir şekilde yapmasına ve üstün sonuçlar elde etmesine yardımcı olmaktadır.

2008 yılında kurulan SEMrush, çevirimiçi rekabeti herkes için eşit fırsatlarla adil ve şeffaf bir hale getirmeyi kendine misyon edinerek, 12 yılda çevirimiçi pazarlamada dünyayın önde gelen rekabetçi araştırma hizmetlerinden biri hale gelmiştir.

SEMrush yazılımı, her büyüklükte ve her sektörden şirketin, temel kanallarda görünürlüğünü optimize etmesine ve kullanıcıları için ilgi çekici içerik oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Verileri büyüme fırsatlarının keşfedilmesini sağlarken, kullanıcıların sürekli olarak deneyler yapmasına ve sonuçları daha doğru bir şekilde ölçmesine de yardımcı olmaktadır.

SEMrush ekibine katılın

12 yıllık deneyimi, 4 ülkede 900 çalışanı ve 7 kıtada ofisi bulunan SEMrush'a katılmak istermisiniz?

Yeni pazarlarda hızlı büyümeye ayak uyduracak, SEMrush'un genişleyen ekibine katılacak, deneyimli ve motive olmuş bireyler aramaktadır.

Küçük bir girişimden büyük bir uluslararası şirkete dönüşmüş olan SEMrush'un, ürün geliştirmeden pazarlamaya 4 kategoride tam 72 alanda açık pozisyonları bulunmaktadır. 

SEMrush'un Web Sitelerine Faydaları Nelerdir?

SEMrush, temelde domain ve anahtar kelime üzerinden analizler yapan, öneriler sunabilen bir SEO aracıdır.

Arama motorları verilerine dayalı anahtar kelime analizi yapan, rekabet ettiğiniz sektörde kelime stratejinizi belirlemenizi sağlayan SEMrush, günümüzde SEO deneyimi için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan birisidir.

Kaliteli bir SEO aracı kullanmak istediğinizde en iyi deneyimi sunmakla beraber, backlink fırsatlarının nerelerde olduğunu görebilir, rakip analizleri yapabilir ve çok daha fazla özellikleriyle, web sitenizin rekabet ettiğiniz sektörde lider olmasını sağlayabilirsiniz.

SEMrush'u anahtar kelime araştırmanızı yapmak, rakipleriniz tarafından kullanılan anahtar kelime stratejisini izlemek, bloğunuzun SEO'sunu denetlemek, geri bağlantı fırsatlarını aramak ve çok daha fazlasını yapmak için kullanabilirsiniz. SEMrush'a tüm dünyadaki internet pazarlamacıları tarafından güvenilmektedir. Ayrıca, büyük ve küçük birçok işletme tarafından da kullanılmaktadır.

İşte size SEMrush kullanmanız için tam 10 harika sebep

Sebep # 1 : Daha Etkili Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime stratejiniz, içerik pazarlama planlarınızın temelini oluşturmalıdır. Anahtar kelimeler, müşterilerinizin sizi nasıl bulacağıdır. SEMrush'ın yaptığı şey, size en fazla arama trafiğini getirmesi muhtemel anahtar kelime öbeklerini belirlemektir. SEMrush sizi inanılmaz miktarda SEO zekası ile donatır ve anahtar kelime optimizasyonu ve içerik stratejiniz konusunda size yardımcı olur.

Sebep # 2 : Karşılaştırmalı Rekabetçi Analizi

Rakiplerinizin neyi ne kadar iyi ve doğru yaptığını analiz etmeden önce, kendinizin ne yaptığını daha iyi anlamanız önemlidir. SEMrush aracına web adresinizi girdiğinizde, aldığınız trafik hakkında ister ücretli ister organik olsun, bilmeniz gereken her şeyi size söyleyen bir genel bakış ekranı göreceksiniz. Trafiğinizin iyileşip iyileşmediğini ve Google'da nasıl sıralandığınızı gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

SEMrush, son 12 ila 24 aydaki ilerleme hızınız ve trafik artışınız hakkında sizi hiç şüpheye bırakmayan PDF biçiminde aylık SEO raporları gönderir.

Sebep # 3 : Analiz Et ve Strateji Oluştur

Dışarıda on milyonlarca blog var ve bunların çoğu sizinkinden çok da farklı değil. Bu nedenle, rekabete dikkat etmek ve tam olarak nasıl yaptıklarını öğrenmek çok önemlidir.

SEMrush, rakiplerinize ve trafiğinin çoğunu aldıkları anahtar kelimelere daha derinlemesine bakmanıza olanak tanır. Rakipleriniz tarafından en büyük etkiyle kullanılan anahtar kelimeleri öğrendikten sonra, bir sonraki adım, onları kendi içerik pazarlama çabalarınızın bir parçası haline getirmektir. Bu arama terimlerini hedefleyen içerikler geliştirin.

SEMrush, rekabetinizi anlamanıza ve en iyi anahtar kelimeleri için aldıkları trafiği hedeflemeye dayanan çok başarılı bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanıza olanak tanır.

Sebep # 4 : Geçmiş ve Mevcut Sıralamanızı İzleyin

SEMrush ile mevcut ve geçmiş sıralamalarınızı çok kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Sıralamalarınızın belirli bir süre boyunca ilerlemesini (veya gerilemesini) görebilir, böylece neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirleyebilirsiniz. Belki de 12 ay önce yazdığınız ve sıralamanızda yükselmeye neden olan bir blog yazınız vardı. Neden bu kadar başarılı olmanızı sağlayan blog gönderisini yazmak için kullanılan stratejiyi kullanmıyorsunuz? Benzer konuları, anahtar kelimeleri arayın ve benzer bir stil veya yazıyı deneyin.

Sebep # 5 : Rakibinizin Rekabetini Analiz Edin

SEMrush, rakiplerinizi analiz etmenize yardımcı olmaktan daha fazlasını yapar. Rakiplerinizin rakiplerini de analiz etmenizi sağlar.

Temel olarak, benzer anahtar kelimeler için sıralamada iyi olan tüm web sitelerini bulur ve bu sitelerin her biri tarafından kullanılan ilk 20 anahtar kelime için alınan trafik miktarının tam bir tahminini verir. Bu, trafik seviyelerini çok iyi anlamanıza ve bunu dikkate alan bir strateji oluşturmanıza yardımcı olur.

Sebep # 6 : Mevcut Trafiğinizi Kaybetmeyin

SEMrush yeni trafik elde etmenize yardımcı olsa bile, mevcut trafiğinizi kaybetmemek için size araçlar sunar. Mevcut trafiğinize bakmak kesinlikle çok önemlidir. Gelen yeni trafik nedeniyle arama motorlarında bir süre üst sıralarda yer alabilirsiniz, ancak mevcut trafiğinizi kaybetmeye başladığınızda, üst sıralarda uzun süre kalmayacaksınız.

SEMrush ile neyi izlemek istediğinizi (etki alanınızı) ve izlemek istediğiniz anahtar kelime konumlarınızı seçebilir, sonuçları rakiplerinizinkilerle karşılaştırabilir, Google Analytics veya Google Search Console bağlanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan bilgiler ve izlenecek anahtar kelimeler ekleyin.

Araç, bir metin dosyasından veya Google Analytics ya da Google Arama Konsolundan aldığınız bilgilerden izlemek istediğiniz en önemli 20 anahtar kelimeyi eklemenize olanak tanır.

Sebep # 7 : Daha İyi Reklam Fırsatları Bulun

İnternetten para kazanmanın en iyi yollarından biri, bloğunuzda reklam görüntülemek ve başka reklam fırsatları aramaktır. Google AdWords üzerinden oluşturulan trafik için çok para ödeyen çok sayıda işletme vardır. Ancak AdWords, rekabetçi anahtar kelimeler için gerçekten pahalı olabilir.

Kendi bloğunuzdan veya web sitenizden para kazanmanın harika bir yolu, sitenizde reklamlarını görüntülemek veya bağlı kuruluş programlarına katılmak için bu şirketlere ulaşmaktır. Başarılı bir bağlı kuruluş pazarlamacısı olmak için, her şeyden önce harika içerikler oluşturmalısınız. Okuyucularınız için bilgilendirici, ilginç ve yararlı içerik oluşturmadan satış ortaklığından para kazanamazsınız.

SEMrush burada hayati bir rol oynar. Web sitenizi veya bloğunuzu sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimelere bakar ve bu anahtar kelimelere dayanan tıklama başına ödeme reklamları için ödeme yapan internetteki çeşitli işletmeleri tanımlar. SEMrush daha sonra bu anahtar kelimeleri kullanıcı dostu bir grafikte görüntüler ve bunları kullanan işletmelere bağlanır. Böylece, harika reklam fırsatları ararken hangi şirkete ulaşmanız gerektiğini bilirsiniz.

Sebep # 8 : Etkili Bir Konuk Bloglama Stratejisi Belirleyin

Konuk bloglama, her seferinde harika sonuçlar almanızı sağlayacak en etkili içerik pazarlama stratejilerinden birisidir. Konuk gönderilerini kabul eden çok sayıda web sitesi vardır, o kadar çok vardır ki, konuk gönderilerinizi taşıyacak en iyi blogları belirlemek kolay değildir.

Burası SEMrush'ın devreye girdiği yerdir. SEMrush ile, araştırmanızı bir web sitesinde veya misafir blog yazmayı düşündüğünüz bir blogda yapabilir, güçlü ve zayıf yönlerini öğrenebilirsiniz. Bu nedenle, bu sitelerde misafir blog yazmanın sizin için yararlı olup olmayacağını daha iyi bilecek bir konumda olacaksınız.

Sebep # 9 : Panda Güncellemelerini Daha İyi Kullanın

Google'ın Panda gibi güncellemeleri ilk çıktığında bir dizi web sitesini çok kötü bir şekilde etkiledi. Dikkatli olmazsan sen de etkilenebilirsin. Panda güncellemeleri esasen Google algoritmasının içerik filtreleridir.

SEMrush, web sitenizde site denetimleri gerçekleştirir ve Panda tarafından vurulmanıza neden olabilecek şeyleri belirler. Böylece, buna göre değişiklikler yapabilir ve tüm boşlukların ele alındığından emin olabilirsiniz.

Sebep # 10 : Backlink Analizi Gerçekleştirir

Herhangi bir içerik pazarlama stratejisinin amacı, içeriğe daha fazla gelen bağlantılar elde etmektir. Linkler internetin para birimidir. Bir içerik pazarlamacısı olarak, yerinde bir bağlantı kurma stratejiniz olmalıdır.

SEMrush ile rakiplerinizin geri bağlantılarını nereden aldıklarını ve sahip oldukları toplam geri bağlantı sayısını öğrenebilirsiniz. Daha sonra, kendiniz için daha etkili bir geri bağlantı stratejisi tasarlamak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

SEMrush, geri bağlantıları görüntülemek için bir pasta grafik kullanır ve bunları dofollow ve nofollow bağlantılarına böler, böylece sizinkiler de dahil olmak üzere herhangi bir web sitesinde kaç tane yüksek kaliteli bağlantı olduğunu görebilirsiniz.

Size daha etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak için SEMrush kullanmayı düşünmeniz için 10 harika neden verdik. İster bir internet pazarlamacısı, ister bir çevrimiçi işletme sahibi veya bir blog yazarı olun, SEMrush'un planlarınız için kritik olduğunu göreceksiniz. 

Ayrıca, SEMrush sizi Google algoritmalarından korumak için kapsamlı SEO denetimleri gerçekleştirir ve çok daha iyi bir bağlantı kurma stratejisi oluşturmanıza yardımcı olur.

Stratejinizi Verilerle Güçlendirin

SEMrush İçerik Platformunu Kullanın!

SEMrush'un Özelliklerini Keşfedin

Dijital pazarlama zorluklarınıza en iyi çözümü bulmak için 5 kategori altında 40'tan fazla SEMrush aracını ve raporunu keşfedin.

Kendi web sitenizin SEO'sunu nasıl geliştirebileceğinizi, yeni optimizasyon fikirleri edinin ve rakiplerinizi neyin bu kadar başarılı kıldığını öğrenin. Sizin ve rakiplerinizin geri bağlantılarıyla ilgili her ayrıntıyı keşfedin.

20 milyar anahtar kelime, tek bir kelime için 14 milyon öneri ve 120 ülke veritabanı. SEMrush ile anahtar kelime araştırmanızı kolaylaştırın. Başka bir deyişle, çok sayıda kullanıcıya, olağanüstü miktarda organik ve ücretli arama verisi sunar.

Daha önce size SEMrush'u hangi amaçla kullanmanız gerektiğini açıklayan 10 harika sebep vermiştik. Şimdi SEMrush'un beş kategoride 40'dan fazla özelliğini keşfetme zamanı.

SEMrush SEO Araç Seti

Araştırmadan raporlamaya kadar, SEO'nuzu bir sonraki seviyeye taşımak için nihai bir çözüm olan SEO araç setiyle öğrenecekleriniz.

  • Kapsamlı bir anahtar kelime analizi yapın. Tek bir tabloda önemli ölçümleri alın: hacim eğilimi, rekabet seviyesi, SERP özellikleri ve her anahtar kelime için çok daha fazlası. İlgili anahtar kelimeleri ve ayrıntılı eşleşmeleri bulun.
  • Sitenize trafik getiren Google Analytics'teki 'sağlanmayan' anahtar kelimeleri ortaya çıkarın. Sıralamalardaki değişikliklerin dönüşümleri ve kullanıcı davranışını nasıl etkilediğini takip edin. SEO'nuzdan daha fazla fayda sağlamak için yüksek potansiyelli anahtar kelime gruplarını açıklayın.

#SEO# : Anahtar Kelime Araştırması

Sitenize trafik çekmek ve hedeflemek için en iyi anahtar kelimelerin tümünü keşfedin. SEMrush SEO anahtar kelime araştırma araçlarıyla rakiplerinizden daha iyi performans gösterin.

SEMrush SEO'nun size sunmuş olduğu altı farklı araçla anahtar kelime araştırmanızı yaparsanız web sitenizden en iyi sonucu alırsınız.

1. Anahtar Kelimeye Genel Bakış

Herhangi bir anahtar kelimenin değerini öğrenin, bir anahtar kelime için tahmini değeri ve rekabeti anında değerlendirin ve hedeflerinize tam olarak nasıl uyduğunu keşfedin.

Anahtar kelimelerinizin hızlı, her şeyi kapsayan bir analizini yapın ve trendler, organik ve ücretli arama hakkında bilgi alın.

SEMrush Anahtar Kelimeye Genel Bakış
SEMrush Anahtar Kelimeye Genel Bakış
Anahtar Kelimeye Genel Bakış Nasıl Yardımcı Olabilir?
Anahtar Kelimeye Genel Bakış, belirli bir anahtar kelimenin değerinin anlık görüntüsünü sağlayan hızlı bir araçtır.Hacim, anahtar kelime zorluğu, ücretli aramada rekabet, en üst sıralarda yer alan sayfalar, reklam metni vb. Gibi temel ölçütler aracılığıyla, bir anahtar kelimenin olasılıklarını ve trafiğinizi nasıl etkilediğini değerlendirebilirsiniz.
SEO ve PPC kampanyalarınız için en iyi anahtar kelimeleri bulun

SEMrush Anahtar Kelimeye Genel Bakış aracı, arama hacimleri, eğilimler ve ilgili anahtar kelime önerilerinin sayısı ile bunların organik ve ücretli araştırmalar için değerleriyle ilgili güncellemeleri gösterir. Hacim, SEO ve PPC ölçümleri, trendler ve sorgulanan terim için reklam metni gibi faydalı bilgileri alın, en yüksek arama hacmine sahip ülkeleri bulun ve SEO kampanyanızı bunlara odaklayın ve bu verileri hem masaüstü hem de mobil dizin için analiz edin.

SEMrush Anahtar Kelimeye Genel Bakış
SEMrush SEO ve PPC Kampanyaları
Sıralı eşlemeleri ve alakalı anahtar kelimeleri toplayın

Girdiğiniz bir anahtar kelimeye göre alternatif arama sorguları listesiyle web'de görünürlük fırsatlarınızı artırın. Anahtar Kelimeye Genel Bakış, alakalı anahtar kelimeler sağlamak için, belirli bir arama terimi için Google'ın ilk 100'ünde yer alan alan adlarını analiz eder ve ortak yönleri olan anahtar kelimelerin bir listesini sağlar. Sorgulanan terimle alakalı genişletilmiş bir eşanlamlılar ve varyasyonlar listesine atlayabilir ve anahtar kelime havuzunuzu büyütmek için sonsuz bir kaynak elde edebilirsiniz.

SEMrush Anahtar Kelimeye Genel Bakış
SEMrush Sıralı Eşlemeler ve Alakalı Anahtar Kelimeler
Reklam trendlerini belirleyin

Reklam Geçmişi raporu ile, incelediğiniz anahtar kelimenin daha önce ücretli aramada kullanılıp kullanılmadığını ve bu anahtar kelimeye sahip kaç reklamın zaman içinde kullanıma sunulduğunu görebilirsiniz. Bu rapordan, bu reklamların ne kadar süredir var olduğunu ve hangi reklam metinlerine sahip olduğunu gösteren ayrıntılı bir zaman çizelgesine atlayabilirsiniz. Teklifleri daha iyi anlayabilmek için reklamların getirdiği trafiği, fiyatı ve Google’daki konumları kontrol edin.

SEMrush Anahtar Kelimeye Genel Bakış
SEMrush Anahtar Kelime Geçmişi
Diğer Web Sayfalarının SERP'e Nasıl Ulaştığını Öğrenin

Google'ın SERP'inde belirli bir arama terimi için sıralama yapan sayfaların oraya nasıl ulaştığını keşfedin. Anahtar Kelimeye Genel Bakış, sayfanın Yetki Puanını, yönlendiren alan adlarının ve geri bağlantıların sayısını, tahmini organik trafiğini ve kullanılan genel anahtar kelimeleri belirlemenize olanak tanır, böylece web sayfanızı Google'ın SERP'ine almak için neye odaklanmanız gerektiğini kolayca belirleyebilirsiniz.

SEMrush Anahtar Kelimeye Genel Bakış
SEMrush Anahtar Kelimenin SERP Sıralaması
Her anahtar kelime için reklam potansiyeli bulun

Anahtar Kelimeye Genel Bakış, hedef anahtar kelimelerinizi içeren arama sonuçlarında görünen Reklam kopyalarının örneklerini bulmanızı sağlar. Rakiplerinizin bu anahtar kelimeleri ücretli kampanyaları için nasıl kullandıklarını görebilir ve reklamların nasıl görüneceğini inceleyebilirsiniz.

SEMrush Anahtar Kelimeye Genel Bakış
SEMrush Anahtar Kelime Reklam Potansiyeli

Doğru hedef anahtar kelimeleri bulun. Her ülke ve her cihaz için araştırma yapın


2. Organik Araştırma

Rakibinizin organik anahtar kelime sıralaması ve sayfalarının tam bir listesini analiz edin. Nişiniz için en iyi performans gösteren organik anahtar kelimeleri keşfedin ve SERP kazanmanın yeni yollarını bulun.

Rakipleriniz için en iyi performansı gösteren anahtar kelimelerin hangileri olduğunu bulun ve web sayfanızı SERP'ye taşımanın yeni yollarını keşfedin

Organik Araştırma Aracı Raporları

Organik Araştırma, derin bir analiz yapmanızı ve nişiniz için en alakalı anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan her şeyi kapsayan bir araçtır. Tek bir yerde, Google'ın ilk 100'deki web sitesi sıralamasını analiz edebilir, organik rakiplerinizi keşfedebilir, hangi anahtar kelimelerin en fazla trafiği sağladığını kontrol edebilir ve web sayfanızı bir SERP'e taşımak için yeni potansiyel müşteriler bulabilirsiniz.

SEMrush Organik Araştırma Aracı Raporları
SEMrush Organik Araştırma Aracı Raporları
Genel Bakış Raporu

Bir alanın anahtar kelime kullanımını, masaüstü ve mobil cihazlardaki trafiğinin hızlı ve eksiksiz bir resmini elde edin. Burada, anahtar kelime eğilimlerinin kısa bir özetini, tahmini trafiği, en üst konum değişikliklerini, bir alanın göründüğü SERP özelliklerini, en iyi sayfaları, en iyi alt alanları, ana organik rakipleri ve rekabetçi konum haritasını görebilirsiniz. Tüm bu bilgiler, etki alanının onu Google'ın ilk 100'üne getiren anahtar kelimelerine dayanmaktadır.

SEMrush Organik Anahtar Kelimeler
SEMrush Organik Anahtar Kelimeler
Pozisyon Raporu

Belirli bir alan adı için en kullanışlı anahtar kelimeleri ve Google'ın en iyi 100 sonuçlarında bu anahtar kelimeler için arama sıralamasını görün. Böylece rakip SEO stratejinizi kolayca analiz etmeye başlayabilirsiniz.

SEMrush Organik Anahtar Kelimeler
SEMrush Organik Anahtar Kelimeler
Pozisyon Değişiklikleri Raporu

Bir alanın sıralamasının nasıl değiştiğini kontrol edin. Sezgisel bir çubuk grafik ile, size bir alan adının anahtar kelime profilinin tam bir resmini veren ve zayıflıklarını belirleyen anahtar kelimeler hakkında bilgi alırsınız.

SEMrush Pozisyon Değişiklikleri Raporu
SEMrush Pozisyon Değişiklikleri Raporu
Rakip Raporu

Bir alanın önemli organik rakiplerini keşfedin. Bu rapor, araştırmakta olduğunuz alanla aynı anahtar kelimeler için rekabet eden diğer alanların bir listesini sağlar. Burada, size rakip alanların varlığını gösteren anahtar kelime sayısını, tahmini trafiği, trafik maliyetini ve rekabetçi bir konumlandırma haritasını görebilirsiniz.

SEMrush Rakipler Raporu
SEMrush Rakipler Raporu
Sayfalar Raporu

Bir etki alanının Google'ın ilk 100 listesindeki tüm sayfalarını analiz edin ve sıraladıkları anahtar kelimeleri keşfedin. Bu rapor, bir alan adının tüm URL'lerini trafikleriyle birlikte, bu URL'lerin sıralandığı anahtar kelimelerin sayısını, reklam anahtar kelimelerini ve rekabet analizi yapmanıza yardımcı olacak diğer yararlı bilgiler içerir.

SEMrush Sayfalar Raporu
SEMrush Sayfalar Raporu
Alt Alanlar Raporu

Rakipleri derinlemesine araştırın ve bir etki alanının hangi alt etki alanlarına veya alt klasörlere sahip olduğunu ve Google'ın ilk 100'deki konumlarını öğrenin. Bir etki alanının en yüksek trafik yüzdesine sahip en güçlü alt etki alanlarını ve bunların sıralandığı anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

SEMrush Alt Alanlar Raporu
SEMrush Alt Alanlar Raporu
Rakiplerinizden Öğrenin

Organik Araştırma, organik rakiplerinizi keşfetmenize, hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını görmenize ve sıralama dinamiklerini izlemenize olanak tanıyan kesin veriler sağlar.

Rakiplerin en iyi anahtar kelimelerini görün

Organik Araştırma aracı ile rakiplerinizin organik içerik stratejileri hakkında bilgi edinebilir ve hem masaüstü hem de mobil aramada rakiplerinizin anahtar kelime sıralamalarını hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz.

SEMrush Organik Arama Pozisyonu
SEMrush Organik Arama Pozisyonu
Yeni organik rakipleri keşfedin

Araç, doğrudan rakiplerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Organik trafiğe ve anahtar kelimelere bağlı olarak, web sitenizin Google'ın ilk 20'de rekabet ettiği alanları gösterir, böylece nerede kazandığınızı görebilir ve varsa boşlukları doldurabilirsiniz.

SEMrush Yeni Organik Rakipler
SEMrush Yeni Organik Rakipler
Alan konumu değişikliklerini gözlemleyin

Rakiplerin konum değişikliklerini takip ederek ve bunları kendinizinkilerle karşılaştırarak, organik arama taktiklerinizin nerede kazandığını ve iyileştirme için yer olup olmadığını göreceksiniz. Anahtar kelime sıralaması, tüketicilerin davranışlarındaki değişiklikleri yansıtır ve proaktif olmak ve herhangi bir değişikliğe anında tepki vermek için anahtar kelime eğilimlerini karşılaştırmanıza yardımcı olur. Rakiplerin organik arama sonuçlarındaki ve kendi arama sonuçlarındaki alan konumlarındaki değişiklikleri takip edin.

SEMrush Alan Konumu Değişiklikleri
SEMrush Alan Konumu Değişiklikleri

 

3. Anahtar Kelime Sihir Aracı

Kullanıcı dostu ve basitleştirilmiş bir arayüz aracılığıyla 20 milyardan fazla anahtar kelimeye sahip bir veritabanını araştırın.

Piyasadaki en büyük anahtar kelime veritabanından milyonlarca anahtar kelime önerisi alın ve yalnızca birkaç tıklamayla sizin için en iyisini seçin.

SEMrush Anahtar Kelime Sihir Aracı
SEMrush Anahtar Kelime Sihir Aracı
Anahtar Kelime Sihir Aracı Nasıl Kullanılır?

Anahtar Kelime Sihir Aracı, bir liste oluştururken zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlar. Sıralamanız gereken bir anahtar kelime girin, bir ülke seçin ve SEMrush'un anahtar kelime bulucusu gerisini halleder. Birkaç saniye içinde, tüm olası anahtar kelimelerin ve varyasyonların kapsamlı bir tablosunu alırsınız.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmak için özel filtrelerle sağlanan kümeler, türler ve sorulara göre gruplandırılmış sayısız alakalı anahtar kelime alırsınız. 

Anahtar Kelime Sihir Aracı, araştırmayı kolaylaştırmak için tüm arama geçmişinizi saklar. Sadece araca tıklayın ve tarihe göre sıralanmış tüm arama sorgularını görün. Eski bir sorguya geri dönmek isteseniz bile, her zaman yeni ve doğru verilerle çalışırsınız.

Anahtar Kelimelerinizi Konuya Göre Bölümlere Ayırmak için Anahtar Kelime Gruplama Aracını kullanın

Önerilen tüm anahtar kelimeler, ilk arama konunuzla ilgili tematik anahtar kelime kümeleri halinde sıralanır. İhtiyaçlarınızı karşılayan şeyleri zahmetsizce bulmak için bunları farklı eşleme türlerine, ilgili terimlere ve diğer esnek parametrelere göre filtreleyebilirsiniz.

SEMrush Anahtar Kelime Gruplaması
SEMrush Anahtar Kelime Gruplaması
İhtiyacınız olan anahtar kelimeleri seçin ve Anahtar Kelime Yöneticisine kaydedin

İhtiyaçlarınızla en alakalı anahtar kelimeleri seçin ve bunları Anahtar Kelime Yöneticisine taşıyın. Bu araç, bir anahtar kelime analizörü olarak hizmet eder ve seçtiğiniz tüm anahtar kelimeleri, arama hacmi, anahtar kelime zorluğu, en iyi rakipler ve trafik potansiyelini tahmin etmenize yardımcı olan diğer yararlı ölçümlerin bir göstergesiyle birlikte tek bir kullanışlı listede derler. Ölçütlerin çoğu gerçek zamanlı olarak mevcuttur ve tek bir tıklamayla güncellenebilir.

SEMrush Anahtar Kelime Yöneticisi
SEMrush Anahtar Kelime Yöneticisi
Tematik anahtar kelime listeleri oluşturun

Her biri 1000 anahtar kelimeye kadar 50 adet özel liste oluşturabilir ve bu anahtar kelimeleri farklı bölgesel veritabanlarından birleştirebilirsiniz. Bu listeler, her bir müşteriye, web sitesine, web sayfasına veya konuya atayarak iş akışınızı birden çok projede düzenlemenize yardımcı olur.

SEMrush Anahtar Kelime Listeleri
SEMrush Anahtar Kelime Listeleri
Seçtiğiniz anahtar kelimeleri diğer SEMrush araçlarına aktarın

Anahtar kelime sihrinize devam edin ve seçilen anahtar kelimelerden en iyi şekilde yararlanın. Google'daki başarınızı izleyin ve ücretli kampanyalar oluşturun.

Sıralamalarınızı izlemek ve başarılı PPC kampanyaları oluşturmak için, seçilen anahtar kelimeleri Konum İzleme ve PPC Anahtar Kelime Aracı gibi diğer SEMrush araçlarına taşıyın. Anahtar kelimelerin tüm kapsamını gönderebilir veya belirli bir şey seçebilirsiniz.

Seçilen Anahtar Kelimeleri SEMrush'un Diğer Araçlarına Aktarma
Seçilen Anahtar Kelimeleri SEMrush'un Diğer Araçlarına Aktarma

Anahtar kelimeleri bulun, potansiyellerini analiz edin ve trafiklerini tahmin edin


4. Anahtar Kelime Boşluğu

Rakiplerinizin anahtar kelimeleriyle anahtar kelimenizin tam bir analizini yapmanıza yardımcı olan bir araçla, anahtar kelime profilinizi rakiplerle karşılaştırın ve verimli SEO kampanyaları başlatmak için yeni fırsatlar keşfedin. Rakiplerinizin güçlü ve zayıf noktalarını belirleyin. Hedef kitleniz için öngörü ve beklentiler alın.

Anahtar Kelime Boşluğu Özellikleri

Anahtar Kelime Boşluğu, beş alana kadar anahtar kelime profillerini bulmak ve karşılaştırmak için güçlü bir araçtır. Derinlemesine rekabetçi anahtar kelime analizi yapmanızı ve güçlü bir SEO stratejisi oluşturmanızı sağlar.

Hızlı Filtreler

Özel ölçümler ve hızlı filtreler sayesinde, anahtar kelime profillerini yan yana zahmetsizce keşfedebilirsiniz. Kaçırdığınız anahtar kelimeleri, web sitenizde kullanılan zayıf ve güçlü anahtar kelimeleri bulun ve siz ve rakipleriniz için benzersiz ve ortak anahtar kelimeleri belirleyin.

SEMrush Hızlı Filtreler
SEMrush Hızlı Filtreler
En İyi Fırsatlar

Keyword Gap'in özel widget'ıyla en önemli fırsatlarınızı keşfedin. Rakiplerinizin optimum büyüme noktalarını kolayca belirleyebilir ve anahtar kelime portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz. Pencere öğesi, en iyi 5 zayıf ve eksik anahtar kelimenizi ve bunların hacmini gösterir, böylece her fırsatın boyutunu hızlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

SEMrush En İyi Fırsatlar
SEMrush En İyi Fırsatlar
Konum Filtreleri

Zayıf yönlerinizi tespit edin ve anahtar kelime profilinizi kolayca geliştirin. Google'ın ilk 50/20/10'unda kaçırdığınız veya düşük sıralamaya sahip anahtar kelimeleri ortaya çıkarın. Sonuçları daraltmak veya genişletmek için alanınızın veya rakiplerinizin sıralamasını filtreleyin.

SEMrush Konum Filtreleri
SEMrush Konum Filtreleri
Herhangi Bir Alan Adının Anahtar Kelimelerini Yan Yana Karşılaştırın
Sizinki de dahil olmak üzere 5 adete kadar alan adı girin, organik veya ücretli bir anahtar kelime profili türü seçin ve büyüme puanlarınızı elde edin.
Herhangi bir URL, Alt Alan Adı veya Alt Klasörün Anahtar Kelimelerini Keşfedin
Anahtar Kelime Boşluğu ile anahtar kelime sıralaması için herhangi bir alanı kolayca kontrol edebilirsiniz. İster blog yazısı ister açılış sayfası olsun, her içerik parçasını rakiplerinizden biriyle ayrı ayrı karşılaştırabilirsiniz. Henüz stratejinizde kullanmadığınız yeni anahtar kelimeleri bulmak için alt alanları ve alt klasörleri keşfedin ve karşılaştırın.
SEMrush Alan Adı Karşılaştırma
SEMrush Alan Adı Karşılaştırma

Alan adlarını yan yana karşılaştırın

SEMrush Anahtar Kelime Boşluğu aracı, anahtar kelime sıralamalarını karşılaştırmanıza ve herhangi bir web sitesinin masaüstü ve mobil cihazlarda anahtar kelime dağıtımı için hızlı bilgiler edinmenize olanak tanır. En fazla 5 alan adı girin ve hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını ve bu anahtar kelimelerin birbirleriyle nasıl ilişkili ve kesiştiğini görün. Bu uygulamalı bilgilerle, rakiplerinizin görünürlüğünün net bir resmini elde edebilir ve bir adım önde olmak için bir strateji geliştirebilirsiniz.

SEMrush Alan Adlarını Yanyana Karşılaştırma
SEMrush Alan Adlarını Yanyana Karşılaştırma
Alan Adlarının Yaygın ve Benzersiz Anahtar Kelimelerini Görün

Araç, sorunsuz anahtar kelime boşluğu analizi, verilerinizi filtrelemek ve dışa aktarmak için bir dizi özelliğe sahiptir. Organik, PLA ve ücretli anahtar kelimeleri keşfedebilir, ortak anahtar kelimeleri benzersiz anahtar kelimelerden ayırabilir ve bunları Konum, Hacim, TBM ve diğer ölçütlere göre sıralayabilirsiniz.

SEMrush Alanların Benzersiz Anahtar Kelimeleri
SEMrush Alanların Benzersiz Anahtar Kelimeleri
Verileri Görselleştirin

SEMrush'un Anahtar Kelime Boşluğu, ekran görüntüsünü alabileceğiniz veya XLS veya CSV'ye aktarabileceğiniz kapsamlı grafikler sunar. Veriler, tablo formatında uygulanan ve görüntülenen filtrelerin yanı sıra rakiplerinizi temsil eden renkli dairelere dayanmaktadır. Grafikteki örtüşmeler, ihtiyacınız olan ortak ve benzersiz anahtar kelimeleri kolayca belirlemenize yardımcı olur.

SEMrush Verileri Görselleştirme
SEMrush Verileri Görselleştirme

Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri ortaya çıkarın


5. Anahtar Kelime Yöneticisi

Aynı anda 1.000 anahtar kelimeye kadar analiz edin. Bir anahtar kelimenin SERP özelliğini veya en iyi rakiplerinizin değişikliklerini gerçek zamanlı olarak görün.

En sevdiğiniz anahtar kelimeleri SEMrush'tan toplayın. Bulgularınızı kaydedin, yeni ölçümler alın ve bulgularınızı bir XLSX veya CSV dosyasına veya diğer SEMrush araçlarına aktarın.

SEMrush'un Anahtar Kelime Yöneticisi yalnızca ücretli kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

6. Organik Trafik Bilgileri

Organik trafik bilgileri, Google Analytics, Search Console ve SEMrush verilerini birleştiren kolay bir "sağlanmayan" anahtar kelime çözümüdür.

Web sitenizin organik arama performansını değerlendirmek için Google Analytics'ten "sağlanmayan" anahtar kelimeleri ve çapraz referans verilerini keşfedin.

"Sağlanmamış" anahtar kelimeleri ortaya çıkarın ve rakiplerinizi geride bırakmak için daha fazla fırsat elde edin.

Web sitenizin zaman içinde nasıl performans gösterdiğini izleyin

Organik Trafik Bilgileri ile Google'ın web sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu anlayabilirsiniz. Bu uygulamalı bilgiler, SEO stratejinizi geliştirmenize ve gelecek kampanyaları optimize etmenize yardımcı olacaktır.

SEMrush Web Sitenizin Performansını İzleyin
SEMrush Web Sitenizin Performansını İzleyin

Umarız bu makale, SEMrush nedir ve neden kullanmalıyım? sorunuzu öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Eğer SEMrush konusunda deneyimli bir SEO yada dijital pazarlama uzmanıysanız, tecrübelerinizi yeni başlayacak heyecanlı kişilerle yorum yaparak da paylaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *