Localhost AMPPS Server Kurulumu

Localhost AMPPS server kurulumu AMPPS, Softaculous’un Apache, Mysql, MongoDB, PHP, Perl, Python ve Softaculous otomatik yükleyicisini masaüstü bilgisayarınıza kurabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır. Herhangi bir web sitesi geliştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi içermektedir. Web sitenizi ister açık kaynaklı (WordPress, Joomla, Opencart gibi) web uygulamalarından geliştirin veya sadece kendi yazdığınız kodlarla geliştirin farketmez ampps’de ihtiyacınız olan herşeyi bulacaksınız. Sadece bir düğmeye basarak Veritabanını Yedekleme veya Web Sitenizin tamamını Yedekleme gibi Karmaşık işlevleri gerçekleştirebilirsiniz. Kurulumunu yaptığınız yazılımları tek bir tıklamayla güncelleyebilir yada yükseltebilirsiniz. Komut dosyalarınızı içe aktarırken yada web sitenizi yedeklerken zamandan tasarruf edin.

İstediğiniz Web Sitesini Oluşturun

İster WordPress, ister joomla, isterseniz e-ticaret scripti opencart olsun bir web sitesi oluşturmaya başlamak için, Softaculous otomatik yükleyicis olan AMPPS’yi indirip yüklemeniz yeterlidir. 5 dakikadan daha kısa bir sürede siteniz hazır olacaktır! AMPPS kurulduktan sonra, Softaculous kullanarak en sevdiğiniz Joomla, WordPress, Magento, Dolphin gibi ücretsiz web uygulamalarının en son sürümünü ücretsiz yükleme imkanına sahip olacaksınız.

AMPPS DEMO          AMPPS İNDİR

Konu Başlıkları

1) Ampps Nedir?

Ampps, ücretsiz bir şekilde internet sitesi kurmak isteyen kişiler için web sitelerini kendi bilgisayarlarında kurmalarını sağlayan masaüstü yazılımıdır. İnternette yayınlanan web sitelerinin aksine bu program sayesinde kurulumunu yaptığınız siteyi bilgisayarınızda sadece siz görebilirsiniz. Böylelikle internette yayınlamadan önce sitenizi düzenleyebilir üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilir ve böylece hatasız bir şekilde yayınlayabilirsiniz.

2) Ampps Sistem Gereksinimleri

Desteklenen İşletim Sistemleri Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista SP2, Windows XP SP3 +, Windows Server 2003 SP2 +, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2’dir.

Not: AMPPS’yi çalıştırmak için internet bağlantısı ve bilgisayarınızda yönetici ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir.

3) Ampps Kurulumu

1- Öncelikle Ampps dosyasını bilgisayarınıza buraya tıklayarak indirin. İndirilen setup. exe dosyasını bilgisayarınıza Dosyayı Kaydet butonuna tıklarak kaydedin.

2- İndirdiğiniz dosyanın üzerine sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır deyin. Daha sonra aşağıdaki kurulum sihirbazını Görüyor olmanız gerekir.

3- Kurulum sihirbazı AMPPS programının bilgisayarınıza kurulmasını istediğiniz sürücüyü soracaktır. Hiçbir değişiklik yapmadan tekrar Next butonuna tıklayarak kuruluma devam edin.

4- Kurulum tamamlandığında aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Finish butonuna tıklayıp kurulumu tamamlayın.

Ampps’yi ilk kez çalıştırdığınızda internet bağlantınızın olduğundan emin olun. Çünkü AMPPS henüz proxy’yi desteklemiyor. Bu yüzden Doğrudan İnternet Bağlantınız olmalıdır. Windows için AMPPS’yi kurması biraz zaman alabilir o yüzden lütfen bekleyin ve sabırlı olun.

AMPPS Ekran Görüntüsü

3) Ampps ile Localhostta WordPress Kurulumu

AMPPS ile bilgisayarımızı ücretsiz bir sunucuya dönüştürdük şimdi ampps ile nasıl WordPress kurulumu yapılır? Sorusunu anlatmaya çalışacağım. Eğer WordPress’in ne olduğunu bilmiyorsanız WordPress nedir? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Öncelikle masaüstümüzde bulunan AMPPS Programına tıklayarak çalıştıralım.

Açılan Programın üzerinde bulunan Ev logosuna tıklayarak WordPress kurulum sayfasına gidin.

AMPPS Kurulum sayfasında bulunan sol menüden Bloglar > WordPress linkine tıklayın.

Daha sonra WordPress kurulum sayfasına gideceksiniz. Instalar ahora bağlantısına tıklayın.

Aşağıdaki resimde gösterildiği şekilde düzenlemeleri yaptıktan sonra sayfanın en altında bulunan Yükle butonuna tıklayın.

Tebrikler, kurulumu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz. Eğer soltaraftaki menülerden başka script kurmak isterseniz yukarıda anlatılan işlemleri tekrar edin.

5) Ampps ile Veritabanı Oluşturmak

Son olarak AMPPS ile nasıl veritabanı oluşturabiliriz? Aslında ampps ile veritabanı oluşturmaya gerek yok çünkü script kurulumu yaparken ampps programı kurulum yaptığımız script için otomatik veritabanı oluşturmaktadır. Ama yinede manuel kurulum yapmak isteyenler için ampps üzerinden nasıl veritabanı oluşturulur? sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

AMPPS Programını çalıştırın. Daha sonra ev logosuna tıklayın.

Database Tools bölümünde bulunan phpMyAdmin linkine tıklayın. Yada tarayıcınızın adres satırına http://localhost/phpmyadmin/ yazabilirsiniz. Benim amacım sizlere AMPPS üzerinden nasıl veritabanı oluşturulacağını göstermek.

phpMyAdmin sayfasında Veritabanları linkine tıklayın.

Son olarak veritabanı adını yazıp Oluştur butonuna tıklayın.

NOT: AMPPS’de oluşturulan veritabanlarının kullanıcı adı ve şifresi varsayılan olarak değiştirmediğiniz sürece herzaman aşağıdaki gibidir.

Kullanıcı Adı: root Şifre: mysql

Umarız bu makale, localhost AMPPS server kurulumu hakkında her şeyi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *