Linux ve Windows Hosting Arasındaki Fark

9 Ağustos 2020

Linux ve Windows Hosting arasındaki fark söz konusu olduğunda, seçiminiz sunucunuzda kullanmayı amaçladığınız teknolojilere dayanır.  Web hosting seçimi yaparken Linux veya Windows Hosting arasındaki farkın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Her iki hosting türü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız, siteniz için hangisinin daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Çoğu hosting firmasının Linux hosting ve windows hosting olmak üzere iki türlü hosting barındırma hizmeti sağladığını unutmayın. Genel olarak linux hosting sektördeki en popüler barındırma hizmetidir. Aslında, web sitelerinin çoğu, uygun fiyatı ve esnekliği nedeniyle artık Linux hosting kullanılarak barındırılmaktadır.

Bu makalede, Linux ve Windows hosting arasındaki farkları ele alacağız. Bitirdiğimizde, projeniz için hangi işletim sistemini seçeceğinize ek olarak hangi özellikleri arayacağınız konusunda daha iyi bir fikre sahip olacağınızı umuyoruz.

1. Linux ve Windows Hosting Arasındaki Fark

Linux ve Windows, iki farklı işletim sistemidir. Linux, web sunucuları için en popüler işletim sistemidir. Linux tabanlı hosting daha popüler olduğundan, web tasarımcılarının beklediği özelliklerin çoğuna sahiptir. Bu nedenle, belirli Windows uygulamalarına ihtiyaç duyan web sitelerine sahip değilseniz, Linux tercih edeceğiniz seçimdir. Linux sunucuları bazen Windows sunucularından daha güvenli kabul edilir.

Linux hosting, WordPress, Joomla, OpenCart ve phpBB gibi yazılımları destekleyen PHP ve MySQL ile uyumludur.  Windows hosting ise sunucularında işletim sistemi olarak Windows’u kullanır ve ASP, .NET, Microsoft Access ve Microsoft SQL server (MSSQL) gibi Windows’a özgü teknolojiler sunar.

Sonuç olarak, kendinize sormanız gereken en büyük soru şudur: “Ne tür bir yazılım çalıştıracağım?” Bir Exchange sunucusu[1] mu yoksa Sharepoint[2] sitesi mi çalıştıracaksınız? yoksa asp ile yazılmış bir yazılım mı kullanacaksanız? Öyleyse, bir Windows sunucusu tercih etseniz iyi olur. WordPress veya Joomla gibi favori içerik yönetim sistemi kurmayı düşünüyorsanız bunun için Linux’u seçmeniz doğru olacaktır.

2. Linux veya Windows barındırma paketini kimler satın almalıdır?

Linux Hosting Aşağıdakiler İçin İdealdir:

Linux Web Hosting, MySql ve PHP tabanlı özel yazılım ya da milyonlarca kişi tarafından tercih edilen hazır içerik yönetim sistemleri (WordPress, Joomla, Drupal, Opencart, phpBB) kullanmak isteyenler için en uygun hosting paketidir.

Windows Hosting Aşağıdakiler İçin İdealdir:

Daha karmaşık web siteleri oluşturmak isteyen kişiler genellikle Perl, ASP, PHP vb. kullanmak isteyenler için en uygun hosting paketidir.

3. Windows’a Özgü Uygulamalar

İyi bir Windows hosting bazen biraz daha pahalıya mal olur, bu nedenle tam olarak istediğiniz özellikleri aldığınızdan emin olun. Yönetilen bir Sharepoint sitesi veya Exchange sunucusu gibi bir web barındırıcısının ötesinde özelliklere mi ihtiyacınız var? Hosting firmanıza bu seçeneklerin mevcut olup olmadığını sorun ve bunları yapılandırmanıza yardımcı olup olmayacaklarını kontrol edin. Veritabanı seçenekleri de önemlidir. Windows’u bir MSSQL sunucusuna ihtiyaç duyduğunuz için seçiyorsanız, bu seçeneğin seçtiğiniz hostingle kullanılabildiğinden emin olun.

Web geliştirme için yaygın bir işletim sistemi türü olmasına rağmen, Windows işletim sistemi çoğu kullanıcı için yaygın olarak gerekli değildir.

Aşağıda bir Windows sunucusuna sahip olmanızı gerektiren uygulamaların bir listesi bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birini çalıştırmıyorsanız, Linux işletim sistemi kullanmayı tercih edin.

Windows hosting gerektiren Windows uygulamaları:

 • ASP Classic
 • ASP.NET
 • MSSQL (Microsoft SQL Server)
 • MS Access (Microsoft Access)
 • Visual Basic Development
 • C#
 • Uzak Masaüstü (yalnızca özel sunucu)

 Bazı uygulamalar için, bir lisans satın almanız ve yazılımı Windows özel sunucunuza yüklemeniz gerekebilir.

 • Microsoft Exchange (lisans ve Kurulum gerektirir)
 • Microsoft SharePoint (lisans ve Kurulum gerektirir)

NOT: Satın aldığınız Windows hosting sunucusuna dahil olmayan yazılımların nasıl kurulduğu, Firmanız tarafından bilinemeyeceği için teknik destek alamayabilirsiniz.

4. Linux’a Özgü Uygulamalar

Bir Linux hosting alırken, PHP, MySQL gibi yaygın araçları kullanmayı kolaylaştıran bir paket seçin. Linux sunucuları kullanmanın en büyük faydalarından biri maliyet avantajıdır. Birçok paylaşımlı hosting seçeneği aylık 5 ABD dolarının altında fiyatlarla satılmaktadır. Böylece bütçenize uygun bir hosting kolayca bulabilirsiniz.

Linux, özgür ve açık kaynaklı bir platformdur ve günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Web sunucuları için tercih edilen en popüler işletim sistemidir ve profesyonel web tasarımcılarının beklediği daha fazla özelliğe sahiptir.

Aslında bir Linux sunucusunda yapamayacağınız pek bir şey yoktur, acemi kullanıcılar bile kullanmamak için bir neden bulmakta zorlanabilir. Linux hostingde kullanabileceğiniz bazı ücretsiz scriptleri ücretsiz php scriptler başlığında bulmanız mümkündür. Bununla birlikte, aşağıda Linux işletim sistemi gerektiren birkaç özel uygulama bulunmaktadır.

 • SSH[3]
 • Belirli Apache[4] modülleri gerektiren komut dosyaları veya uygulamalar

5. Sunucu İşletim Sistemi

Linux ve Windows hosting arasındaki en belirgin fark, sunucularda çalışan işletim sistemidir.

Dikkate alınması gereken işletim sistemine özgü faktör, donanım ve yazılım uyumluluğudur. Lisanslı ve sürekli güncellenen bir işletim sistemi olması, Windows’u, kullanan kişiler için iyi bir seçenek haline getirmektedir.

Her bilgisayarın bir işletim sistemine ihtiyacı vardır ve sunucular bundan istisna değildir. Seçiminiz, sisteminizle etkileşim biçiminizi etkileyebilir. Sunucunuzda hangi işletim sistemini kullanacağınızı seçmenin bazı avantajları vardır, örneğin:

 1. Bazı uygulamalar, cPanel’de olduğu gibi (yalnızca Linux’ta çalışır) yalnızca belirli işletim sistemleri için kullanılabilir. Bu nedenle, sunucunuzda belirli bir yazılım çalıştırmak istiyorsanız, uyumlu bir işletim sistemi seçtiğinizden emin olmanız gerekir.
 2. Linux sunucuları, bir geliştirici veya sistem yöneticisi iseniz işinize yarayan daha fazla özelleştirme seçeneği sunma eğilimindedir.
 3. Her işletim sistemi farklı davranır ve sizinkini seçmek kendi deneyiminizi özelleştirmenizi sağlar.

Hosting firmanızın size sunduğu paylaşımlı hostingin özellikleri bilmeniz önemlidir. Çünkü her iki seçeneğin her birinin artıları ve eksileri bulunmaktadır ve bunları bilmeniz gerekir.

6. Kontrol Panelleri

Windows sunucuları ve Linux sunucuları farklı kontrol panelleri kullanır.

 • cPanel, Paylaşımlı Linux Hosting, Reseller, VPS ve Linux Dedicated Server gibi tüm Linux tabanlı barındırma planlarında mevcuttur.
 • WHM (Web Host Manager), Linux Reseller, VPS ve Dedicated Sunucularda mevcuttur.
 • Plesk, Windows Paylaşımlı ve Dedicated Sunucularda mevcuttur.

7. Sunucu Güvenliği

Birçok kişi Linux’un Windows’tan daha güvenli olduğunu düşünse de, her iki işletim sistemi de eşit derecede güvenlidir. Güvenlik gerçekten daha çok sunucu kurulumuna ve sunucuyu çalıştıran yöneticilere bağlıdır.

Herhangi iyi bir hosting firması, web sitenizi yönetim açısından güvenli hale getirmenize yardımcı olacaktır. Ancak son saldırılar, Microsoft’un çabalarına rağmen Windows sunucularının Linux sunucularından daha savunmasız olduğunu göstermiştir.

9. Fiyatlandırma

Linux ayrıca maliyet açısından da kazandırır…

Linux’un ücretsiz olduğunu söylemiş miydim? Red Hat gibi ücretli dağıtımlar olsa da, bol miktarda ücretsiz ve tamamen işlevsel dağıtımlar da mevcuttur. Çoğu modern hosting şirketi, kendi sitenizi geliştirmeye hemen başlamanıza yardımcı olacak düşük maliyetli seçeneklere sahiptir.

Sonuç olarak: Hangi Barındırma Hizmetini Seçmelisiniz?

Bu iki tür hosting aynı düzeyde yeterliliğe sahiptir. Dolayısıyla, seçtiğiniz barındırma hizmeti büyük ölçüde web sitenizin ihtiyaç duyduğu teknolojilere bağlıdır. Örneğin, WordPress ile bir blog oluşturmak veya phpBB kullanarak bir çevrimiçi forum kurmak istiyorsanız, Linux hosting sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Ancak, web siteniz MSSQL gibi belirli Microsoft teknolojileri gerektiriyorsa, Windows hosting kullanmanız gerekir.

Bir işletim sistemi ve web barındırma seçerken gerçekten hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerektiğidir. Linux ve Windows’un her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Sizin için neyin önemli olduğunu Linux ve Windows’un hedeflerinize ulaşmada nasıl yardımcı olabileceğini anlamanız yararınıza olacaktır.

En akıcı programlama dilleri hangileri? Hangi yazılım uygulamalarını çalıştırmak istiyorsunuz? Ne kadar harcamayı düşünüyorsunuz? Bütçe, aşinalık ve teknoloji, doğru hosting şirketini seçmeye gider ve bu da başarınızı garanti altına almanızı sağlar.

Linux ve Windows Hosting arasındaki farkı ayrıntılandırdığımıza göre, her ikisinin de avantajları ve dezavantajları olduğu açıktır. Seçiminiz gerçekten sahip olduğunuz gereksinimlere bağlıdır.

Linux ve Windows Hosting Arasındaki Fark (SSS)

Bilgisayarım Windows, Windows Hosting kullanmam gerekir mi?

Hayır. Seçtiğiniz barındırma türünün, bilgisayarınızın çalıştırdığı işletim sistemiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Genel olarak Linux Hosting, Windows Hosting’den Çok Daha Ucuzdur. Neden?

Linux, ücretsiz bir açık kaynak sistemidir; hosting firmaları Linux’u işletim sistemi olarak kullanmak için lisans ücreti ödemez. Bu nedenle linux hosting daha ucuzdur.

Linux Hosting Fiyatları

Linux Hosting fiyatları 1 $ – 10$ arasında değişkenlik göstermektedir.

Linux Hosting’de Kullanılan Ücretsiz Uygulamalar

Linux Hostingde, WordPress, Joomla, Drupal gibi içerik yönetim sistemleri, Opencart, Oscommerce, PrestaShop gibi e-ticaret yazılımları ve MyBB, phpBB, SMF gibi forum yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Linux ve Windows Hosting Ortak Özellikleri

Ortak Yönleri: Her iki hosting çeşiti de HTML ve Flash çalıştırabilmektedir. Her ikisi de PHP üzerinde çalışabilir ancak PHP için en iyisi Linux diyebiliriz. MYSQL destekleri bulunmaktadır. E-mail hesabına sahip olabilirsiniz ve E-mail hesabınızı Outlook gibi mail araçlarında çalıştırabilirsiniz. Farklı yönleri: Windows hosting daha çok ASP tarzı programlarda çalışırken, Linux PHP tabanlı programlarda, sitelerde çalışır.

Linux veya Windows Hosting Paketini Ne Zaman Satın Almalıyım?

Türkiye’deki firmalar sunucu türlerinde hem Linux hem de Windows işletim sistemlerini destekler. Hangi işletim sisteminin kullanılacağına ilişkin seçim, sunucunuzla birlikte kullanmak istediğiniz teknolojiye bağlıdır. Burada dikkate alınan en yaygın faktörler, yazılım ve kullanıcı arayüzü gereksinimleridir. MSSQL veya ASP.net gibi belirli uygulamaları kullanmak istiyorsanız ve Plesk’i daha rahat kullanmak istiyorsanız, Windows destekli sunucular seçmelisiniz. Bununla birlikte, Plesk yerine cPanel, MySQL ve PHP kullanmayı tercih ediyorsanız, o zaman Linux sizin için en uygunudur.

Linux’u mu seçmeliyim? Windows Hosting’ i mi?

Bu seçim tamamen yapacağınız projeye göre çeşitlilik göstermektedir. ASP veritabanlı bir sistemde çalışacaksanız Windows Hosting seçmeniz daha uygun olacaktır. Forum, blog ve portal gibi yazılımlarda ise linux tercih etmelisiniz.

Neden Linux Hosting Satın Almalıyım?

Hızlı hosting altyapısına ihtiyacı olan, php programlama diliyle yazılmış her türlü uygulama için %100 uyum isteyen herkes Linux Hosting hizmetini güvenle kullanabilir.

Neden Windows Hosting Satın Almalıyım?

Yeni veya hazırda bulunan Web siteniz .NET teknolojileri veya ASP.NET ile hazırlanmış ve Windows işletim sisteminde barındırılması zorunlu ise windows web hosting paketlerini tercih etmelisiniz.

Windows Hosting Fiyatları

Windows hosting fiyatları piyasada 1$ – 6$ / aylık bazda fiyat değişikliği göstermektedir.

Windows Hosting Nedir?

Hosting paketleri, Microsoft Windows üzerinde çalışan, özellikle .ASP ve .NET tabanlı web sayfaları için özel olarak optimize edilmiş, yüksek veritabanı limitleri ve trafiğe sahip web hosting paketleridir. Bu paketlerde veritabanı sunucusu olarak genellikle MSSQL kullanılmaktadır.

Windows Hosting Paketlerinde PHP Çalıştırabilir miyim?

Her ne kadar Windows Server da PHP çalıştırılabiliyor olsa da Linux un PHP için sağlamış olduğu performans ve özellikleri sağlayamamaktadır. Microsoft 2020 Temmuz itibari ile PHP ye olan desteğini durdurduğunu duyurmuştur.

Windows Hostingi Hangi Projelerde Kullanabilirim?

Windows Hostingi daha çok ASP ve .NET web projelerinde kullanabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *