İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? Nerden başlanır? Hangi yöntemler izlenmeli? İnternet sitesi kurmanın en ucuz yöntemi nelerdir? Bu işi başarabilir miyim? bunun gibi daha onlarca soru aklınıza gelebilir. Aslında web sitesi kurmak düşündüğünüzden çok daha kolaydır ister ücretli olsun ister ücretsiz bunu yapmanız sadece 10 dakikanızı alacaktır. Kişisel bloglardan kurumsal sitelere  kadar web sitesi kurmak artık çok kolay. Hatta e-ticaret sitesi kurmak için sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak adlı makalemize gözatabilirsiniz.

Bloglar, forumlar, portallar, sosyal ağ sitelerinden kişisel veya kurumsal internet sitelerine kadar pek çok web sitesini hemde hiçbir programlama bilgisi olmadan kurmak ve yönetmek artık çok daha kolay. Siz ne istediğinize karar verin ve arkanıza yaslanın. Adım adım size bunu nasıl yapacağınızı nasıl başaracağınızı göstereceğim, ama öncesinde kendinize biraz güvenmelisiniz.

İnternet sitesi kurmanın iki yolu bulunmaktadır. Biri ücretli internet sitesi kurmak, diğeri ücretsiz internet sitesi kurmak. Ücretli internet sitesi kurmak için öncelikle bir adet alan adı (Domain)’e, dosyalarınızı yükleyeceğiniz bir adet hosting’e ve projenize uygun bir adet yazılıma (Script’e) ihtiyacınız olacak. Tekrar hatırlatmak istiyorum ücretli bir internet sitesi açmak için domain’e, hosting’e ve projenize uygun script’e ihtiyacınız var.

Ücretli internet sitesi kuracaksanız mutlaka ücretli bir SSL sertifikası satın almalısınız. SSL sertifikalı web sitelerine giriş yapıldığında internet tarayıcının adres çubuğunda kilitli bir anahtar görünür bu anahtar, görüntülemekte olduğunuz web sitesinin güvenli bir SSL sertifikasına sahip olduğunu göstermektedir.  SSL sertifikasını nereden temin edeceğinize dair detaylı bilgiye ise  SSL sertifikası nedir? Sitem için neden önemli başlığından ulaşabilirsiniz.

Eğer ücretsiz bir internet sitesi kurmak istiyorsanız bu hizmeti ücretsiz veren servislere üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işleminden sonra siteniz için bir isim belirleyin ve ziyaretçileriniz için güzel bir tasarım seçin. Eğer hayata geçireceğiniz bir projeniz varsa ihtiyacınız olan tek şey arkanıza yaslanıp hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler eklemenizdir.

KONU BAŞLIKLARI

1) Domain (Alan Adı) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain (Alan Adı) kısa tanımı; Herhangi bir web sitesine giriş yaptığınızda tarayıcınızın adres çubuğunda gördüğünüz isimlerdir. Çoğunlukla domain adlarının sonu com. net. org gibi uzantılarla biter.

Domain Nedir?
Domain Nedir?

Aslında bütün domainler gerçekte IP (Internet Protocol Address) denilen benzersiz kimliklerdir ve rakamlardan oluşur. İki ayrı web sitesinin aynı IP adresine sahip olması kesinlikle imkânsızdır. Tıpkı her insanda bulunan parmak izlerinin birbirinden farklı olması gibi. Eğer domainler olmasaydaydı quckan.com‘a girmek için tarayıcınızın adres çubuğuna yada google gibi arama motorlarına https://94.199.200.54 şeklindeki IP adresimizi yazmanız yada her sitemize giriş yapmak istediğinizde bu rakamları aklınızda tutmanız gerekecekti.

Domainler, DNS (Domain Name System) bu karmaşık sayılar yerine akılda daha kalıcı olan https://quckan.com yazmanıza olanak tanır. Siz bile günde yüzlerce internet sitesini ziyaret ettiğinizi düşünürseniz bu kadar rakamı aklınızda nasıl tutacağınızı hayâl dahi edemezsiniz. IP adresleri bilgisayarları internet üzerinden birbirine bağlayan, birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan her biri birbirinden farklı benzersiz kimlik numaralarıdır.

DNS
DNS

Domain (Alan Adı) Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

Domain satın almadan önce şunları çok iyi bilmeniz gerekiyor. Projenize uygun bir (Domain) ismi bulmalı, bu isim projenizle âlâkalı, akılda kalıcı ve kısa olmalıdır. Domain (Alan Adı) satın almadan önce dikkat edilmesi gereken diğer bir husus’da dil kurallarına uygun, sadece ingilizce harflerden oluşmalı, türkçe veya özel karakterler içermemelidir. Eğer bütün bu saydığım şartlara uygun aklınızda kalıcı bir domain varsa hiç vakit kaybetmeden hemen benimde kullandığım türkiyenin önde gelen güvenilir firmalarından Turhost firmasına giderek acele bir şekilde alan adınızı bir başkası satın almadan önce hemen satın almalısınız.

Domainler ilk gelen alır prensibiyle satılmaktadır. Bir domaini bir kere satın aldığınızda artık ücretini ödediğiniz sürece o domain size aittir. Aklımda bir domain var daha sonra alırım gibi bir düşünceniz olmasın. Çünkü bir başkası sizden önce bir hosting firmasına giderek domaini satın alabilir. Tekrar hatırlatıyorum domain satışlarında ilk gelen alır prensibi uygulanmaktadır. Çok istiyor olsanızda sahibi kabul etmediği sürece istediğiniz alan adına sahip olamazsınız.

2) Hosting Nedir? Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

Hosting Nedir?

Hosting; Bu hizmeti sağlayan Host firmalarından satın alınıp internet sitenizi barındırabildiğiniz, kesintisiz 7/24 hizmet verebilen ve hosting firmalarının farklı satış politikaları doğrultusunda aylık, yıllık yada iki yıllık olarak kiralanabilen web sunucularıdır. Daha önceden hazırladığınız internet sitenize ait dosyaların, herhangi bir dosya transfer programı (Filezilla gibi) sayesinde bu sunuculara yükler ve böylece internet sitenizi oluşturursunuz.

Hosting Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

Oluşturmak istediğiniz internet sitenizin ihtiyaçlarına göre hosting paketleride değişiklik gösterir. Depolama alanı, hız, aylık ziyaretçi sayınız hosting paketi satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriterlerdendir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak web sitenize en uygun paketi seçmeli ve böylelikle gereksiz harcama yapmamamalısınız.

Hosting firmalarının en güzel özelliklerinden bir taneside ihtiyaç duymanız halinde sadece ücret farkını ödeyerek hostinginizi bir üst pakete yükseltmeleridir. Böylelikle web sitenizde herhangi bir veri kaybı yaşamadan hosting paketinizde otomatik yükseltme yapmış olursunuz. Hosting paketi satın almaya karar vermeden önce web hosting seçimi adlı makalemizi incelemenizi öneririm.

Hosting Fiyat Karşılaştırma

Her nekadar kendim hosting firması olarak Turhos veya IHS Telekom’u tercih etsemde sizler farklı firmaları tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak bizzat kendiniz karşılaştırma yaparak internet sitenize en uygun hosting paketini seçebilirsiniz. Paketler WordPress Hosting paketleridir. Örnek verdiğim firmalar ise Türk firmalarıdır.

Turhost
IHS Telekom
Natro
Hostinger
Veridyen
Güzel Hosting
Vargonen
Alastyr
Hostlab
Niobeweb
Odeaweb

3) İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?

İçerik yönetim sistemi (CMS) ingilizce adıyla “Content Management System” İnternet sitesi açmak istiyor ama herhangi bir kodlama dili bilmiyorsanız yapacağınız en akıllı şey web sitenizi bir cms (İçerik Yönetim Sistemi) kullanarak oluşturmaktır. Bu sistemler genelde açık kaynaklı yazılımlar olduğu için dünyanın değişik bölgelerinden yüzlerce yazılımcı tarafından geliştirilir ve herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilirler. Makalemizin başındada dediğimiz gibi internet sitenizi bu yazılımları kullanarak 10 dakika gibi çok kısa bir sürede oluşturabilir yayına verebilirsiniz. Sizede sadece ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek içerikler girmek kalır.

İçerik yönetim sistemlerini kullanmanın pekçok avantajları bulunmaktadır. Eğer bu sistemleri kullanırsanız herhangi bir teknik bilgi ve kodlama bilmenize gerek yoktur, yüzlerce hatta binlerce ücretsiz tasarıma ulaşır, ziyaretçilerinizin hoşuna gidecek eklentilerle web sitenizi güçlendirebilirsiniz. Türkiye’de ençok bilinen içerik yönetim sistemleri WordPress, Joomla, Opencart, SMF sistemleridir. Eğer blog sitesi açmak istiyorsanız WordPress‘i, Portal sitesi için joomla‘yı, e-ticaret sitesi için Opencart‘ı ve forum sitesi olarak SMF forum sitemini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

4) SSL Sertifikası Nedir? Neden Önemli? Nasıl Satın Alınır

SSL Sertifikası nedir?

SSL sertifikaları site adresinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasındaki veri transferini uçtan uca şifreleyerek güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan, web sitelerinin barındırıldığı (Hosting) servisine kurulan bir güvenlik ürünüdür. Eğer web sitesi kuracaksanız SSL sertifikaları hakkında azda olsa bilgi sahibi olmalısınız.

SSL Sertifikası neden Önemlidir?

SSL sertifikaları kurulduktan sonra güvenlik protokolüne geçiş yapılır ve tarayıcıların adres çubuğunda görünen http:// (Hypertext Transfer Protocol) yerine https:// (Secure Sockets Layer) görüntülenir. Yani web sitenizin adresi http://siteniz.com yerine https://siteniz.com şeklinde görünmeye başlar. Ayrıca tarayıcınızın üzerinde kilitli anahtar gösterilir. Farenizi bu kilitli anahtarın üzerine getirdiğinizde web sitenin güvenilir olduğunu doğrulayan firmanın ismini görebilirsiniz. Bunun anlamı ise girdiğiniz internet sitesinin SSL sertifikasına sahip güvenilir bir site olduğudur. SSL sertifikası ile şifrelenen internet sitelerindeki veriler sadece site sahibi tarafından görüntülenir.

SSL sertifikası
SSL Sertifikasına Sahip İnternet Sitesi

SSL sertifikası olmayan internet sitelerinin görünümü

 SSL Olmayan İnternet Site Görünümü
SSL Olmayan İnternet Site Görünümü

Web sitenize ücretli bir SSL sertifikası kurarsanız sitenizin arama motorlarındaki itibarı da yükselecektir. Örneğin google arama sonuçlarında ssl sertifikasına sahip bir internet sitesi ssl sertifikası olmayan başka bir internet sitesinden daha üst seviyelerde gösterilecektir. SSL sertifikaları hakkında bilmeniz gereken önemli birşey’de kurulumu yapıldıktan sonra bu ürünlerin iade edilememesidir.

SSL Sertifikası Nereden Satın Alınır?

SSL sertifikalarını hosting firmalarından bulabilirsiniz. Hemen hemen bütün hosting firmaları ücretli ssl sertifikası satmaktadır. SSL sertifikası satın amak için benimde kullandığım firma olan Turhost firmasını kullanabilirsiniz. Eğer farklı firmalardan satın almak isterseniz buradaki firmaları deneyebilirsiniz.

5) Bedava İnternet Sitesi Veya Blog Nasıl Kurulur?

Bedava internet sitesi kurmak için öncelikle bu hizmeti sağlayan servislere kayıt olmanız gerekmektedir. Başlangıç seviyesinde pratik yapmak istiyorsanız bu tür servisleri kullanmak iyi bir çözüm olacaktır. Bu tür ücretsiz servisleri kullandığınızda herhangi bir domain’e (Alan Adı) ihtiyacınız olmayacaktır. Çünkü, domain için hizmetini kullandığınız firmanın alan adını (Domain) kullanırsınız.

Örneğin dünyanın önde gelen blog servisi olan Blogger üzerinden bir blog oluşturmak istiyorsunuz, o zaman kullanacağınız alan adınız https://isminiz.blogspot.com şekline olacaktır. Bedava blog açmak istiyorsunuz ama hiçbir fikriniz yoksa blog açmak adlı makalemizden faydalanabilirsiniz. Bu örnek kullanmak istediğiniz tüm servisler için geçerlidir. Herhangi bir hosting’e de ihtiyacınız olmayacak çünkü, bloğunuz servisini kullandığınız firmanın sunucularında yayınlanacaktır.

Domain yok, hosting yok, o yüzden herhangi bir ücret ödemek de yok. Ancak şunu belirtmek isterim ki; Bu tür servisleri kullandığınızda bazı firmalar, kendi reklamlarını sitenizde zorunlu  olarak yayınlamaktadır. Web sitenizin istemediğiniz bir yerinde gösterilen bu can sıkıcı reklamlar, eğer canınızı sıkmayacaksa, bu servisleri kullanarak bir web sitesi oluşturmak, şuan için iyi bir fikir gibi görünüyor.

Haliyle bu tür servisleri kullanmanın bazı dezavantajları da olacaktır. Mesela, web sitenizden (google adsense gibi) reklamlar vasıtasıyla gelir elde etmeniz imkânsız olacaktır. Tabi blogger tarzı bloglarda adsense kullanmanız mümkündür.

Arama motorlarında üst sıralara çıkamazsınız çünkü, bunun için gerekli SEO optimizasyon ayarlarını yapamayacaksınız. SEO hakkında detaylı bilgi için SEO nedir? Ne işe yarar? adlı makalemize göz atabilirsiniz.

İstediğiniz tasarımları kullanamazsınız site açmak için kullandığınız platformların size sunduğu tasarımları kullanmak zorundasınız.

Bu tür platformlar aracılığıyla oluşturduğunuz siteler her nekadar sizinmiş gibi görünse de aslında size ait değildir. Yarın bir gün bu platformlar kapanırsa yada erişime engellenirse otomatik olarak sizin sitenizde kapanacak yada erişime engellenecektir. Herhangi bir hak talebinde bulunamayacağınız gibi o güne kadar harcadığınız tüm emekleriniz zayii olacak ve zamanınızı boşa harcamış olacaksınız.

Yinede kullanmak istiyorsanız sizin için en popüler ve en güncel site veya blog oluşturma platformlarını listelemeye çalıştım.

KONU BAŞLIKLARI

Blogger İle Blog Oluşturmak

Blogger herkesin internete katkıda bulunması için Pyra Labs tarafından kurulmuş, google tarafından satın alınarak  blogger’ların hizmetine sunduğu ücretsiz bir  servistir. Bu hizmeti kullandığınızda https://isminiz.blogspot.com şeklinde bir alan adına sahip olursunuz.

Blogger kullanmaya başlamak için buraya tıklayarak sağ üstte bulunan OTURUM AÇ bağlantısına tıklayın.

Blogger Oturum Aç
Blogger Oturum Aç

Daha sonra YENİ BLOG OLUŞTUR Butonuna tıklatın.

Blogger-Yeni Blog Oluştur
Blogger Yeni Blog Oluştur

Bloğunuzun Başlığını ve Adresini girin ve uygun bir Tasarım seçip BLOG OLUŞTUR butonuna tıklayın. Artık bloğunuz hazır. Şimdi yayınlarınızı eklemeye başlayabilirsiniz. Blogger siteniz hakkında detaylı bilgiyi google destek sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Blogger-Bilgileriniz
Blogger Bilgileriniz

WordPress.com İle Blog Oluşturmak

WordPress.com blog açmak isteyen kişilerin, kullanabilecekleri en iyi blog platformlarından bir tanesidir. WordPress.com ile dakikalar içinde bloğunuzu oluşturabilir içeriklerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz. WordPress.com’u kullandığınuz zaman https:// isminiz.wordpress.com şeklinde ücretsiz bir alan adına sahip olursunuz. Ayrıca profesyonel olarak tasarlanmış WordPress tasarımlarını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

İlk olarak WordPress.com sitesine gidin ve kaydolun. Sitenizi Kurmaya Başlayın Butonuna Tıklayın. Kayıt sayfasında E-posta adresi, kullanıcı adı ve şifre belirledikten sonra e-posta adresinize gelen aktivasyon mail’le hesabınızı aktifleştirin. Ayrıca google ve apple hesabınız varsa bu hizmetleri kullanarakda oturum açabilirsiniz.

İlk olarak kullanmak istediğiniz alan adını belirleyin.

Wordpress Alan Adı Belirleme
WordPress Alan Adı Belirleme

Alan adınızı yazdıktan sonra birinci seçenek olan Free seçeneğini Select butonuna tıklayarak onaylayın.

Wordpress Alan Adı Onaylama
WordPress Alan Adı Onaylama

Son olarak Start with a free site linkine tıklarak WordPress.com panelinize gidebilirsiniz.

WordPress Site Önizeleme
WordPress Site Önizeleme

Şimdi Sağ üstte bulunan View Site butonuyla bloğunuzu görebilir, sol tarafta bulunan menü’lerden bloğunuzu düzenleyebilirsiniz.

Weebly İle Blog Oluşturmak

Weebly, merkezi San Francisco’da bulunan bir web barındırma hizmetidir. Ana şirket Square Inc. tarafından Nisan 2018’de satın alınan Weebly, 625.000’den fazla ücretli aboneye sahiptir. Dakikalar içinde ücretsiz bloğa sahip olabilir içeriklerinizi hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Ücretsiz blog şablonları sayesinde bloğunuzu dilediğiniz bir şekilde özelleştirebilir, hedeflerinize uyacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

İlk olarak weebly kayıt sayfası’na giderek kayıt işlemi yapınız. Kayıt işleminden sonra oluşturmak istediğiniz web sitesi türünü seçin. weebly normal web sitesi ve e-ticaret sitesi olmak üzere size iki seçenek sunacaktır, ne tür bir web sitesi istiyorsanız o seçeneği belirtip devam edin.

Weebly Site Oluşturmak
Weebly Site Oluşturmak

Daha sonra web sitenize uygun bir tasarım seçin. Örneğin eğer bir blog açmak istiyorsanız blog kategorisini işaretleyip beğendiğiniz bir tasarımı seçin.

Weebly Tasarım Seç
Weebly Tasarım Seç

Tasarım seçtikten sonra açılan sayfada Düzenlemeye Başlayın butonuna tıklayın.

Weebly Tasarım Düzenle
Weebly Tasarım Düzenle

Tasarım düzenle bağlantısına tıkladığınızda Alan adınızı seçmeniz için yeni bir pencere açılacaktır. İstediğiniz alan adını seçin. Seçtiğiniz isim eğer uygunsa en altta bulunan isminiz.weebly.com şeklinde alt alan adınızı göreceksiniz seç butonuna tıklayın.

Weebly Alan Adı Seç
Weebly Alan Adı Seç

Beğendiğiniz alan adınızı seçtikten sonra kurulum yapılacaktır. Kurulumdan sonra Bitti linkine tıklayarak kurulumu bitirin.

Weebly Alan Adı Kurulumu
Weebly Alan Adı Kurulumu

Alan adınızı ayarladıktan sonra sıra geldi web sitenizi yayınlamaya. Sağ üstte bulunan Yayınla butonuna tıklayın ve sitenizi yayınlayın.

Weebly Blog Yayınla
Weebly Blog Yayınla

Bütün bu işlemlerinin ardından web siteniz veya bloğunuz yayınlanmıştır. http://isminiz.weebly.com bağlantısına tıkladığınızda sitenizin veya bloğunuzun önizlemesini yapabilirsiniz.

Weebly Site Yayınlandı
Weebly Site Yayınlandı

Viyza İle Blog Oluşturmak

Viyza, HTML5 özelliklerine sahip sürükle ve bırak özellikli bedava web sitesi oluşturma platformunudur. Profesyonel tasarımlarla oluşturacağınız hazır site şablonlarını, üst düzey barındırma, yenilikçi uygulamalar ve sınırsız dil seçeneği gibi özelliklerle blog veya internet sayfaları oluşturmak için ihtiyacınız olan birçok özelliğe sahiptir. Öncelikle Kayıt sayfasına giderek kayıt işlemi yaptırınız.

Kayıt işleminden sonra sitelerim bağlantısına tıklayın.

Viyza Sitelerim
Viyza Sitelerim

Yeni Site Kur bağlantısına tıklayınız.

Viyza Yeni Site Kur
Viyza Yeni Site Kur

Beğendiğiniz bir tasarımın üzerindeki Düzenle Butonuna tıklayın.

Viyza Tasarım Düzenle
Viyza Tasarım Düzenle

Düzenleme işlemi bittikten sonra sitenizi veya Bloğunuzu Yayınla butonuna tıklayarak yayınlayın.

Viyza Site Yayınla
Viyza Site Yayınla

Bu işlemin ardından Alan adınızı seçin. Alan adınız siteniz veya bloğunuzun içeriği ile Âlâkalı olmalıdır. Seçim işleminden sonra Kaydet ve Devam Et butonuyla devam edin.

Viyza Alan Adı Kayıt
Viyza Alan Adı Kayıt

Alan adı kayıt işleminden sonra siteniz veya bloğunuz artık yayında https://isminiz.sitem.xyz/ şeklindeki alan adınıza tıkladığınızda sitenizi görebilirsiniz.

Viyza Tebrikler Siteniz Oluşturuldu
Viyza Tebrikler Siteniz Oluşturuldu

Wix İle Blog Oluşturmak

Wix’le herhangi bir önbilgiye ihtiyaç duymadan kendi profesyonel sitenizi ücretsiz tasarlayabilirsiniz. Wix’le kendi profesyonel web sitenizi tasarlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm araç ve özellikleri bulabilirsiniz.

Öncelikle buraya tıklayarak wix sayfasına gidin. Başla butonuna tıklayın.

Wix Başla
Wix Başla

Eğer hesabınız varsa giriş yapın, yoksa yeni bir hesap oluşturmak için kayıt olun.

WİX Giriş
WİX Giriş

Wix’in birkaç adımlık basit sorularını cevaplayarak web sitenizi oluşturun. Başlayalım butonuyla devam edin.

Nasıl bir web sitesi kurmak istiyorsunuz sorusuna, kendim seçeneğini seçin.

Kendim için seçeneğini seçtikten sonra kendinize ait kurmak istediğiniz web sitenin kategorisini belirtin.

WİX Kategori Seç
WİX Kategori Seç

Web sitenizin kategorisini seçtikten sonra daha önce web sitesi kurup kurmadığınızı soracak. Soruyu yanıtlayın ve devam edin. Karşınıza çıkan seçenekten wix editör ile kurun seçeneğiyle Hemen Başla butonuyla bloğunuzu oluşturmaya başlayın.

WİX Kurulum Tamam
WİX Kurulum Tamam

Ücretsiz Hosting Dağıtan Firmalar

Hosting, site içeriklerinizin güvenilir sunucularda barındırılarak internette görünebilir olmasını sağlayan bir hizmettir. İnternet sitesi kurarken ihtiyaç duyacağınız en temel özellik hosting paketidir. Bu hizmet normalde ücretli verilmektedir ancak bazı firmalar çok düşük özelliklere sahip hosting paketlerini kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıtmaktadır.

Şunu samimi olarak itiraf etmeliyim ki; Bu tür ücretsiz hosting paketleri sizin en temel ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır. Bir sürü sorunlarla karşı karşıya kalacaksınız. Web sitenizin hızı, size ayrılacak disk alanı, zaman zaman ziyaretçilerinizin web sitenize erişememe durumu karşılaşacağınız sorunlardan bazılarıdır. Buna rağmen ücretsiz bir hosting’e ihtiyacım var diyorsanız işte size kullanabileceğiniz ücretsiz hosting hizmeti veren firmalar.

NOT: Bazı firmalar dağıtımını yaptıkları hosting hizmetini durdurabilir ve bundan bizim haberimiz olmayabilir. Lütfen böyle durumlarda bu tür firmaları Hata Bildir formunu kullanarak bize bildirin.

000webhost

000webhosting’in size sunduğu ücretiz hosting paketinin bazı özellikleri şöyledir. 1 Web sitesi barındırma, 300 MB Disk alanı, 3 GB Bandwidth, Ücretsiz domain, ücretsiz SSL sertifikası, 1 Adet FTP hesabı, 1 Adet MySQL Veritabanı ve DNS Yönetimi.  000webhosting’ten ücretsiz hosting almak için Kayıt sayfasını ziyaret edin.

2freehosting

2freehosting’le dakikalar içinde web barındırma hizmetine sahip olabilirsiniz. Herhangi bir ek hizmet gerekmeden sahip olacağınız hosting paketinizin bazı özellikleri. 10 E_Posta hesabı, 5 Adet subdomain (Alt Domin), FTP Hesabı, 10 Adet MySQL Veritabanı. Hosting paketinin özelliklerini görmek için buraya kayıt olmak için buraya tıklayın.

byet.host

byet.host ücretsiz ve premium olmak üzere hosting hizmeti veren ve 1 milyona yakın kullanıcısı olan  bir firmadır. Tüm hosting paketleri PHP, MYSQL, FTP ve E-Posta hizmeti içermektedir. Tek bir tıklamayla WordPress, Drupal gibi yazılımları anında kurabilirsiniz. 5GB disk alanı, sınırsız MySQL veritabanı ve 5 adet E-Posta hesabı byet.host paketinde kullanabileceğiniz bazı özelliklerdir. Hemen Başvur

freewebhostingarea

freewebhostingarea 2005’ten beri kesintisiz olarak ücretsiz hosting hizmeti sunmaktadır. İçeriğiniz yasal olduğu sürece tüm ülke ve dillere ücretsiz hizmet verilmektedir. Hesabınızın silinmemesi için her ay en az 1 ziyaretçinizin olması gerekir. Hosting hizmetini kullanmak için buraya tıklamanız yeterli.

FreeHosting

FreeHosting sizlere her türlü web sitesini oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm araç ve kaynakları sunmaktadır. Ücretsiz barındırma hizmeti WordPress veya forum siteleri için uygundur. İnternet kullanıcıları için tehdit oluşturan kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve diğer kötü amaçlı yazılımlar kullanılması halinde hesabınız derhal silinir. Bu hosting paketini kullanmak için buraya tıklayın.

HostPoco

HostPoco, 1 adet web hosting, 200MB aylık trafik, 200 MB disk alanı, 2 adet subdomain, 1 MYSQL veritabanı, 2 adet E-Posya hesabı, 2 adet FTP hesabı kullanabileceğiniz ücretsiz bir barındırma hizmeti sunmaktadır. Kullanmak için buraya tıklayın.

GoogieHost

GoogieHost, merkezi Hindistan’da bulunan ücretsiz bir web hosting şirketidir. İlk başlarda googlenin bir sunucu barındırma firması gibi algılanan firma google ile alan adı sorunu yaşamıştır. GoogieHost çok sayıda ücretli kullanıcısı olmasına rağmen ücretsiz hosting dağıtmaya devam etmektedir. Ücretsiz hostingin bazı özellikleri şunlardır; 100 MB depolama alanı, 2 adet E-Posta hesabı, 2 adet FTP hesabı ve otomatik yedekleme. GoogieHost’u kullandığınız zaman http://isminiz.in şeklinde domaininiz olur. Hosting hesabını bedava kullanmak için buraya tıklayın.

DDoS-GUARD

DDoS-GUARD Müşterilerini tüm bilinen DDoS saldırı türlerine karşı koruma ve aynı zamanda önceden bilinmeyen herhangi bir anormal ağ etkinliğini tespit edip engelleme garantisi vermektedir. Kayıt olmak ve hosting paketini kullanmak için buraya tıklayın.

FreeHostia

FreeHostia ile 250 MB disk alanı, 6 GB aylık trafik, 3 adet e-posta hesabı ve 1 MySQL v.5 veritabanına sahip olacaksınız. Paketi ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın.

InfinityFree

InfinityFree 8 yıldır kesintisiz ücretsiz web barındırma hizmeti vermektedir. Tamamen ücretsiz disk alanı ve bant genişliği. İster kendi alan adınızı kullanın isterseniz 25 alan adı uzantısından birini ücretsiz seçin. Softaculous Script Yükleyici ile 400’den fazla uygulama yükleyin. WordPress, Drupal, Joomla, MyBB veya PrestaShop gibi yazılımları tek tıklamayla kurun. Hosting paketine ücretsiz sahip olamk için buraya tıklayın.

hosting.hascoding

hosting.hascoding ile Softaculous, Site Builder vb. Özelliklerle ücretsiz bir hosting sahibi olabilirsiniz. Ücretsiz Olarak kullanılan hosting paketlerinde URL kısaltma servisleri, İlaç Satış/Alış Siteleri, Hacking Dolandırıcılık vb. Siteler, Warez siteleri, Sadece Adsense için yapılmış Siteler, Yasadışı veya Ücretli bir içeriği Pazarlamak ve Herhangi bir Dine veya Millete Hakaret İçeren Sitelerin yayınlanması yasaktır. İlkokul, Lise veya Üniversite paketi içeren ücretsiz hosting paketini kullanmak için buraya tıklayın.

6) Ücretli İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir?

Ücretli internet sitesi kurmak için öncelikle bir adet domain (Alan Adı)’na ve hosting paketine ihtiyacınız olacak. Domainle ilgili merak ettiklerinizi Domain (Alan Adı) Nedir? Nasıl ve Nereden Satın Alınır? adlı başlığımıza, hostingle ilgili merak ettiklerinizi Hosting Nedir? Nasıl ve Nereden Satın Alınır? adlı başlıklarımıza tekrar gözatabilirsiniz.

Ücretli bir web sitesinin maliyetini şu şekilde hesaplamamız mümkün. 1 Yıllık domain= 35 TL, 1 Yıllık hosting= 80 TL, 1 Yıllık SSL Sertifikası= 135 TL Toplam: 250 TL‘dir. Bu rakamlar firmalara ve alacağınız ürünlere göre değişebilir ama ortalama 1 yıllık ücret bu şekildedir.

7) WordPress Kullanarak Blog Sitesi Kurmak

WordPress açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılımdır. Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Dünyadaki internet sitelerinin %30’u yazılım olarak WordPress kullanmaktadır. Bunun en önemli sebepleri ücretsiz olması, dünya üzerindeki pek çok yazılımcı tarafından geliştirilmesi, WordPress’le yapılan sitelerin eklentilerle güçlendirilebilmesi ve binlerce ücretsiz eklenti ve tasarımı olmasıdır.

Yönetim panelinin kullanımı oldukça basittir. WordPress’in kullanılmasındaki bir başka önemli etken ise kod yapısının esnek olması ve istenilen web sitelerinin oluşturulabilmesidir.

WordPress’le sadece blog sitesi değil, galeri, haber, magazin, forum hatta portal siteleri bile oluşturabilirsiniz. Bunun için size gerekli olan eklentileri bilmeniz ve yapmak istediğiniz web sitesine uygun şablon bulmanız yeterlidir. Eğer WordPress kullanmaya karar vermişseniz daha önceden hazırlamış olduğumuz WordPress kurulumu adlı makalemizden faydalanarak kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz ve sayfa içi SEO optimizasyonunu anlattığımız şekilde gerçekleştirerek sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

8) SMF Kullanarak Forum Sitesi Kurmak

Eğer bir forum sitesi kurmak istiyorsanız SMF forum yazılımı tam size göre bir yazılımdır. PHP dilinde yazılmış açık kaynaklı ve kullanımı ücretsizdir. Forum sistemleri arasında Türkiye’de en çok destek verilen forum sistemlerinin başında gelir. SMF forum sistemini kullanmak için bir adet domain’e ve bir adet hosting’e ihtiyacınız olacak. Domain ve Hosting hakkında herhangi bir fikriniz yoksa yukarıda anlattığım domain nedir? ve Hosting nedir? adlı başlıklara tekrar gözatabilirsiniz.

SMF Kurulumu

SMF Kurulumu için öncelikle buraya tıklayarak scripti indirin. Daha sora indirdiğiniz dosyaları herhangi bir FTP programıyla sunucunuza gönderin. Ben FTP programı olarak Filezilla programını kullanıyorum. Bu programın kullanımı ücretsizdir. Buraya tıklayın ve programı indirip bilgisayarınıza kurun.

Sunucunuza gönderdiğiniz SMF dosyalarını http://siteniz.com/install.php diyerek çalıştırın.

SMF-İnstall
SMF-İnstall

Daha sonra bir veritabanı oluşturarak oluşturduğunuz veritabanı bilgilerinizi girin.

SMF-Veritabanı Yapılandırma
SMF-Veritabanı Yapılandırma

Veritabanı yapılandırma işleminden sonra forum ayarlarını gerçekleştirin.

SMF-Forum Ayarları
SMF-Forum Ayarları

Forum Ayarlarını düzenledikten sonra Continue butonuna tıklayın.

SMF-Veritabanı Tamam
SMF-Veritabanı Tamam

Bu işlemin ardından Admin Panel bilgilerinizi girip Continue butonuna tıklayın.

SMF-Admin Ayarları
SMF-Admin Ayarları

Tebrikler, kurulum işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz. Şimdi SMF forumunu türkçeleştirelim.

Daha önce oluşturduğunuz Admin kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.

SMF-Admin Giriş
SMF-Admin Giriş

Giriş yaptıktan sonra Admin Butonuna tıklayın.

SMF-Admin
SMF-Admin

Daha sonra sırasıyla Configuration >> Languages >> Add Language linkine tıklayın.

SMF-Dil Ekle
SMF-Dil Ekle

Açılan sayfada Arama kutusuna Turkish yazıp Search butonuna tıklayın.

SMF-Dil Ara
SMF-Dil Ara

Dil paketinin hemen sağ tarafında bulunan Install linkine tıklayıp Türkçe dil dosyasını yükleyin.

SMF-Türkçe Dil Yükle
SMF-Türkçe Dil Yükle

Dil dosyasını yükledikten sonra Varsayılan olarak Türkçe dil dosyasını seçip kaydedin.

SMF-Türkçe
SMF-Türkçe

Bu işlemlerin ardından SMF Forum sistemini Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

9) Joomla Kullanarak Portal Sitesi Kurmak

Joomla, içeriklerinizi internette paylaşmanıza olanak tanıyan, PHP ile oluşturulmuş veritabanı olarak mysql kullanılan ödüllü ve ücretsiz bir (İYS) içerik yönetim sistemidir.  Mobil uyumluluk, kolay güncellenme, seo ve sayfa açılma hızı joomla’nın en önemli özelliklerindendir.

Joomla Kurulumu

Öncelikle buraya tıklayarak türkçe joomla’nın en son sürümünü indirin. İndirdiğiniz joomla dosyalarını bir FTP programıyla hosting hesabınızın bulunduğu sunucuya gönderin.

Sunucunuza gönderdiğiniz dosyaları http://siteniz.com/installation/ yazarak joomla’nın kurulum dosyasını çalıştırın.

Joomla Kurulum Yapılandırma
Joomla Kurulum Yapılandırma

Yapılandırma ayarlarından sonra veritabanı bilgilerinizi girin.

Joomla Veritabanı Yapılandırma
Joomla Veritabanı Yapılandırma

Veritabanı yapılandırma işleminden sonra örnek veri yükleme işlemine geçin.

Joomla Örnek Veri Yükleme
Joomla Örnek Veri Yükleme

Kurulum işlemi biraz zaman alabilir. Lütfen bekleyin… Eğer örnek veri kurulum işlemini gerçekleştiremiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Daha sonra admin panelden örnek veri yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum işlemi bittikten sonra installation klasörünü dizinden kaldırın

10) Opencart Kullanarak E-Ticaret Sitesi Kurmak

Opencart, PHP dilinde yazılmış açık kaynaklı ve ücretsiz kullanıma sunulan bir e-ticaret yazılımıdır. Herhangi bir kodlama bilgisi olmadan Opencart kullanarak ücretsiz bir E-Ticaret sitesi kurabilirsiniz. Açık kaynaklı olduğundan dosyalarını sunucunuza yükleyerek istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Opencart Kurulumu

Öncelikle buraya tıklayarak opencart’ın en son sürümünü indirin. İndirdiğiniz opencart dosyalarını bir FTP programıyla hosting hesabınızın bulunduğu sunucuya gönderin.

Sunucunuza gönderdiğiniz dosyaları http://siteniz.com/install/ yazarak opencart’ın kurulum dosyasını çalıştırın.

Lisans sözleşmesini kabul etmek için CONTINUE diyerek devam edin.

Opencart Kurulum Lisans Sözleşmesi
Opencart Kurulum Lisans Sözleşmesi

Ön yükleme, sunucu ayarlarını kontrol edin.

Opencart’ı yüklediğiniz ve ana dizinde bulunan /config-dist.php dosyasını /config.php /admin/config-dist.php dosyasını /admin/config.php olarak yeniden adlandırın ve sayfayı yenileyin. Eğer başka herhangi bir hata yoksa CONTINUE diyerek devam edin.

Opencart Kurulumu Ön Yükleme
Opencart Kurulumu Ön Yükleme

Bu işlemin ardından Veritabanı ve Admin Panel bilgilerinizi girin.

Opencart Veritabanı ve Admin Panel Bilgileri
Opencart Veritabanı ve Admin Panel Bilgileri

Kurulum işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra install klasörünü ana dizinden kaldırın. Bu işlemin ardından Opencart’ı türkçeleştirelim.

Buraya tıklayarak Opencart Türkçe dil dosyalarını indirin. İndirdiğiniz dil dosyalarını zip’ten çıkarın. Çıkardığınız dosyanın sadece dil dosyalarını  /dil-dosyalari/ana_dizine_yukleyin/  ana dizine gönderin.

Eğer yeni kurulum yapıyorsanız admin, catalog ve install klasörlerini opencart’ın bulunduğu ana dizine gönderin. Üzerine yazılsın mı? Sorusuna evet deyin.

Eğer kurulum yapmışsanız sadece admin ve catalog klasörlerini opencart’ın bulunduğu ana dizine gönderin.

Opencart Dil Dosyaları
Opencart Dil Dosyaları

Dil dosyalarını ana dizine yükledikten sonra şimdi Opencart Admin Paneline giriş yapın.

Opencart Admin Girişi
Opencart Admin Girişi

Daha sonra soldaki menüden sırasıyla System >> Localisation >> Languages linkine tıklayın.

Opencart Yeni Dil Ekleme
Opencart Yeni Dil Ekleme

Daha sonra açılan sayfada +Yeni Ekle butonuna tıklayın.

Opencart Yeni Dil Ekle
Opencart Yeni Dil Ekle

Açılan sayfada sırasıyla

Language Name: Türkçe
Code: tr
Locale: tr_TR.UTF-8,tr_TR,tr-tr,turkish
Status: Enable
Sort Order: 2

Opencart Türkçe Dil Ekle
Opencart Türkçe Dil Ekle

Başarılı bir şekilde dil dosyasını ekledikten sonra Sitenin varsayılan dilini Türkçe olarak ayarlayalım.

Tekrar soldaki menüden sırasıyla System >> Settings linkine tıklayın. Açılan sayfada varsayılan mağazanın hemen sağında bulunan Edit Butonuna tıklayın.

Opencart Varsayılan Dil Türkçe Yapmak
Opencart Varsayılan Dil Türkçe Yapmak

Açılacak sayfada Local linkine tıklayın. Language ve Administration Language seçeneklerini Türkçe olarak ayarlayın ve Kaydet butonuna tıklayın. Kaydetme işleminden sonra hen Admin panel hemde mağaza ön yüzü türkçe olacaktır.

Opencart Türkçe Dil Kaydetmek
Opencart Türkçe Dil Kaydetmek

Umarız bu makale, internet sitesi nasıl kurulur? sorunuzu öğrenmenize yardımcı olmuştur. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *