Instagram Etkileşiminizi Arttırmak ve Sitenize Trafik Çekmek için İpuçları

Web sitenizin trafiğini artırmak için instagram etkileşiminizi artırmak ister misiniz? yada instagram satışlarınızı?

Instagram’ı kullanma nedeniniz ne olursa olsun, mevcut müşterileriniz ve takipçilerinizle bağlantı kurmaya ve ayrıca yeni takipçiler kazanmaya odaklanmanız gerekir. Bu makalede instagram etkileşiminizi arttırmak ve sitenize trafik çekmek için ihtiyaç duyacağınız en önemli ipuçlarını paylaşacağız.

Daha fazla satış yapmak için Instagram’a ihtiyaç duymanızın nedenleri?

Satışlarınızı, takipçilerinizi ve etkileşiminizi gerçekten artırmak istiyorsanız Instagram’ı kullanmanız için 4 neden:

 1. Instagram’ın günlük 500 milyondan fazla aktif kulanıcısı bulunmaktadır.
 2. Türkiye, Instagram kullanıcıları açısından Temmuz 2020 verilerine göre 42 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük altıncı ülkesidir. (statista)
 3. 200 milyondan fazla hesap hergün bir işletme profilini ziyaret etmektedir. (Instagram)
 4. Instagram, hergün %60’ın üzerinde kullanıcı girişi olan Facebook’tan sonra en çok etkileşim kurulan ikinci sosyal medya platformudur.

Devam etmeden önce Instagram’ın bizden ne istediğini ve içeriğimizi nasıl sıraladığını anlamaya çalışalım.

Instagram Sıralama Faktörleri

İlk önce, Instagram’ın platforma bağlı olmamızı istediğini anlayın. Daha fazla reklam satabilmeleri için platformda daha fazla zaman harcamamızı istiyorlar. Platformda içerik oluşturucu olarak başarılı olmak için, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olun ve takipçilerinizin instagram’da daha fazla zaman harcamasını sağlayın!

Bu nedenle, en önemli sıralama faktörleri

 1. İnsanların içeriğiniz için harcadığı ZAMAN (Gönderiler, Hikayeler, IGTV)
 2. İnsanların  içeriğinizle kurduğu ETKİLEŞİM

İçeriğiniz üzerindeki zaman ve etkileşim, instagram’da ne kadar başarılı olacağınızın temel faktörleridir.

Daha iyi sıralamanıza ve instagram’da katılımı arttırmanıza yardımcı olacak ipuçları ve taktikler

Instagram yönetimi, insanların Instagram’da daha fazla zaman geçirmesini ve hedefinize ulaşmak için stratejinizin de aynı yönde olmasını her zaman aklınızda bulundurmanız gerektiğini söylemektedir.

Instagram Etkileşiminizi Arttırmak ve Sitenize Trafik Çekmek için hazırsanız ipuçlarına, başlayalım…

1. Instagram biyografinizi optimize edin

Instagram biyografiniz, insanların profilinize geldiklerinde gördükleri ilk şeylerden biridir ve bilgilerinize sayfanızı takip etmelerini sağlayacak en çekici şeyi yazmanız gerekir.

Ancak biyografi yalnızca markanız hakkında bilgi verdiğiniz bir yer değil, profilinizin birincil anahtar kelimelerini eklediğinizden emin olun.

İnstagram biyografinizi optimize etmenin birkaç yolu:

 1. Emojiler/semboller ekleyin
 2. Markanızı, hashtag’ınızı ekleyin
 3. Bağlantıya bir UTM ekleyin ve kısaltın

2. Doğru hashtagleri kullanın

Instagramda etkileşimi arttırmak için doğru hashtagler kullanmalısınız. Instagram’da kullanıcılar, sizi takip etmeyebilir ancak işlediğiniz konuyla ilgilenen kişilerin akışlarında keşfedilmenizi sağlayan belirli hashtag’leri takip edebilir. Bu nedenle, yayınınızda ve hikayelerinizde alakalı ve hedeflenmiş hashtagler kullanmak, instagram etkileşiminizi artırmanıza ve işletmeniz için daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olabilir.

Gönderilerinizle en alakalı hashtag’leri bulmak için Tailwind, Keyhole ve Social Info gibi araçları kullanabilirsiniz.

3. İnfografik gönderiler paylaşın

İnfografik veya herhangi bir eğitim gönderisi Instagram’daki en ilgi çekici içerik türlerinden biridir. Çünkü bu tür gönderiler, Instagram algoritmaları için hayati önem taşıyan gönderilerinizdeki, kaydetme sayısını artırır.

Gönderilerinizde ne kadar çok tasarruf ederseniz, Instagram algoritması onu daha ilginç bulur ve söz konusu gönderinin erişimini artırır. Bunlar bilgilendirici gönderiler olduğu için, insanlar gönderi ile etkileşim kuran konu hakkında kendi fikirlerini paylaşmayı severler.

Bu nedenle, her zaman hedef kitlenize ürününüz veya hizmetiniz hakkında değer katan bilgilendirici gönderiler paylaşmaya çalışın.

4. Uzun videolar yayınlayın

Instagram, IGTV’deyken gönderide maksimum 60 saniyelik videolar paylaşmanıza izin verir, daha uzun videoları paylaşabilir ve önizlemesini Instagram beslemenizde ve hikayelerinizde paylaşabilirsiniz.

Videolarınız ne kadar uzunsa, insanlar içeriğiniz için o kadar çok zaman harcar. Daha önce de belirttiğimiz gibi Instagram, platformda daha fazla zaman geçirmemizi istiyor ve uzun videolar yayınlayarak insanları platformda daha uzun süre tutuyorsunuz. Böylece Instagram, içeriğinizi de sever ve ilgili takipçiler arasında daha geniş bir erişim sağlar.

5. Instagram etkileşiminizi arttırmak için etkileşimli hikayeler paylaşın

Instagram, birkaç yıl önce piyasaya sürüldüğünden beri hikaye formatını daha da geliştirdi. Sürekli olarak, kullanıcıların sadece bir izleyici olmak yerine markalarla etkileşime girmesine olanak tanıyan yeni etkileşimli çıkartmalar yayınlamaktadır.

Sorular, Testler, Anketler ve geri sayım gibi etkileşimli çıkartmalar, izleyicilerinizin ilgisini çekmenizi ve hikayelerinize daha fazla zaman ayırmalarını sağlar.

Ayrıca, insanların hikayenizi kaydırarak erişebilecekleri hikayelere bir bağlantı da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, ilgilenen kişileri blog yayınınıza, açılış sayfanıza veya YouTube Canlı yayınınıza yönlendirebilirsiniz.

6. Ürünlerinizi öne çıkan hikayeler olarak ekleyin

Hikaye vurgulamalarını kullanarak, orijinal hikaye silindikten sonra bile profilinizde biyografinizin hemen altında görünecek hikayeler ekleyebilirsiniz. Eğer, ürün satıyorsanız veya hizmet sunuyorsanız öne çıkan hikayeler, kullanıcıların web sitenizi ziyaret edip hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri bir katalog olarak kullanılabilir.

Örneğin, bir satış ortağı pazarlamacısıysanız, en çok satan veya popüler satış ortağı ürünlerinizi haberin öne çıkan kısmına ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, bir kullanıcı web sitenize geldiğinde, sizin önerdiğiniz tüm araçları kullanabilir.

Instagram hikaye vurguları, profilinizin gerçekten hayati bir bölümüdür. Teklifleriniz hakkında ziyaretçilere farkındalık yaratmak ve onları sitenize çekmek için bundan yararlanmalısınız.

7. Instagram’da mikro blog oluşturun

Instagram bir resim paylaşım platformudur ve resimlerin bin kelimeye bedel olduğu doğrudur. Ancak, arkasında ilgi çekici bir hikaye olan bir resmin kombinasyonu, ona daha fazla anlam katar.

Instagram’ı konuya daha derinlemesine dalabileceğiniz, sahne arkası hikayesini veya öğreticiyi gönderi başlığında takipçilerinizle paylaşabileceğiniz bir mikro blog platformu olarak kullanabilirsiniz.

Bunu yapmanın avantajı, kullanıcıların gönderilerinize daha fazla zaman ayırması ve sonuçta daha yüksek katılım ve daha geniş yayın erişimi ile sonuçlanan yorumları teşvik etmesidir.

8. Alıntılar Paylaşın

Instagram’da insanlar alıntıları severler, alıntıları kaydederler, beğenirler ve başkalarıyla paylaşırlar, bu da daha yüksek katılımla sonuçlanır. Bu nedenle, ister bir restoran işletiyor olun, ister perakende satış mağazası işletiyor olun, ister kişisel bir marka oluşturuyor olun, alıntılar, her türden hedef kitlenin ilgisini çekmek ve akıllarında kalmasını sağlamak için işe yarar.

Sektörünüz veya ürününüzle ilgili teklifleri bulmak için Pinterest‘ten yararlanabilir ve resimlerinize alıntılar eklemek için Canva gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

9. Biyografideki bağlantınıza daha fazla tıklama alın

Instagram gönderi başlıklarınıza bağlantı ekleyemediğiniz için, insanların web sitenizi ziyaret etmeleri ve daha fazla bilgi edinmeleri için biyografideki bağlantınıza tıklamalarını isteyebilirsiniz.

Şimdi, teklif almak, bir e-kitap indirmek veya sadece son blog gönderisini okumak için bağlantıyı bulmaları için insanları profilinizi ziyaret etmeye teşvik etmelisiniz. Bununla birlikte, profil kullanıcı adınızı doğrudan profilinize tıklayıp ziyaret edebilecekleri başlığa ekleyerek bunu takipçileriniz için kolaylaştırabilirsiniz.

Bunu yapmanın amacı, sadece “biyografideki bağlantıyı ziyaret et” diye sormak yerine doğrudan başlıktan bir harekete geçirici mesaj sunmaktır.

10. Biyografinize birden çok bağlantı ekleyin

Tabiki, biyografinize gerçekten birden fazla bağlantı ekleyemezsiniz, ancak bu konuda size yardımcı olacak bir hack’im var. Trafiği yönlendirmek istediğiniz diğer sayfalara bağlantılar ekleyebileceğiniz Instagram’a özgü bir açılış sayfasına bağlantı ekleyebilirsiniz.

Örneğin, bir Amazon satış ortağıysanız, satış ortağı sayfanızın bağlantısını biyografiye ekleyebilirsiniz. Benzer şekilde, e-kitap veya kurs satıyorsanız, popüler kursları vurgulayan açılış sayfasına bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Ziyaretçiler için farklı web sitelere veya sayfalara birden çok bağlantı oluşturmak için Linktree gibi ücretsiz araçları da kullanabilirsiniz.

11. Etkileşiminizi arttırmak için instagram çekilişleri oluşturun

Son olarak, daha fazla etkileşim sağlamak ve markanız için aktif bir takipçi tabanı oluşturmak için Instagram çekilişleri oluşturmalısınız.

Instagram çekilişleri, markanın kendisi tarafından tanımlanan belirli bir dizi kriteri yerine getiren bir veya daha fazla şanslı katılımcıya bir şeyler vermeyi vaat ettiği sınırlı süreli yarışmalardır.

Bir Instagram hediye yarışması yürütmek, kulağa devasa bir görev gibi ve pahalı gelebilir, ancak öyle değil. Hediye ödülünüz, izleyicilerinize değer katan ve bunu kazanmak için kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan bir şey olmalıdır.

Instagram’da yayınlayabileceğiniz iki tür hediye:

 1. Yorum çekilişleri- Bu çekilişte fotoğraflar veya videolar yayınlayın ve insanlardan yarışmaya katılmak için bir (veya birden fazla) arkadaşınızdan beğeni ve yorum yapmalarını isteyin. Daha sonra, kazananları katılımcılardan rastgele seçersiniz.
 2. Hashtag yarışması- Bu tür bir hediyede, insanlardan ürününüzle veya belirli bir konuyla ilgili herhangi bir şeyle bir fotoğraf veya video yayınlamalarını istersiniz ve onlardan bir kazanan seçilir. Ayrıca, daha iyi etkileşim elde etmek için takip edin ve 2 (veya daha fazla) arkadaşınızı başlıkta etiketleyin gibi birkaç terim daha ekleyebilirsiniz.

Şimdi, Instagram’da başarılı olmak, büyük ölçüde yarışmanızı nasıl yayacağınıza ve kazananları nasıl duyuracağınıza bağlıdır.

Sadece yeni takipçiler çekmek için sahte Instagram hediyeleri yayınlayan çok sayıda marka olduğundan, markanız için daha geniş katılım ve takipçi çekmede sizin açınızdan şeffaflık önemli bir rol oynayabilir.

Instagram etkileşiminizi arttırmak sonuç

Instagram, özellikle gençler arasında kullanılan en popüler sosyal platformlardan birisidir, bu nedenle hangi sektörde, veya meslekte olursanız olun, Instagram’ın pazarlama stratejinize dahil edilmesi gerekir.

Artık markanızı platformda büyütmek için en iyi taktikleri bildiğinize göre, onları eyleme geçirmenin ve sonuçları görmenin tam zamanı. Ancak, pazarlamada sahip olabileceğiniz en büyük varlığın sabır ve tutarlılık olduğunu söylemeliyim.

Bu stratejiler, tutarlı bir şekilde uygulandığında ve takipçilerinizin arttığını görmek için sabrınızı sürdürdüğünüzde, herhangi bir Instagram profiline katılımı artırmanıza yardımcı olabilir.

İşletmeniz için Instagram kullanıyor musunuz? Öyleyse, aşağıdaki yorumlara kullandığınız bir ipucunuzu bizimle paylaşın.

Bu makalenin, Instagram etkileşiminizi arttırmak ve sitenize trafik çekmek için ipuçları elde etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *