Google’de Yükselmek İçin Blog İçeriğinizi Optimize Etmenin Yolları

18 Ağustos 2020

Google’de iyi sıralama için blog içeriğinizi optimize etmenin yolları söz konusu olduğunda,  şanstan çok daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Arama Motoru Optimizasyonu, profesyonel veya amatör her içerik oluşturucunun, içeriklerini olabildiğince keşfedilebilir kılmak için geliştirmesi gereken bir beceridir. Konumlarını ve çevrimiçi görünürlüklerini iyileştirmek için bloğunuzda ve içeriğinde belirli ince ayarlar yapmayı içerir.

SEO ve içerik pazarlama uzmanları, yayınlarınızı olabildiğince üst sıralara çıkarmak için uzman araçlar geliştirmiş olsalar da, kendi başınıza yapabileceğiniz çok sayıda çalışma vardır. Burada, blog içeriğinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç yararlı SEO ipuçları vereceğim.

WordPress’e yeni başlayanlar için SEO optimizasyonu için eğitici olan WordPress Yoast SEO eklenti kurulumu ve ayarları adlı klavuzumuzu mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

1. Gönderilerinizi Dikkatli Seçin

SEO’nun en hayati kısımlarından biri, ortaya koyduğunuz her içeriğin değerli olduğundan emin olmaktır. Benzersiz, yararlı, doğru, alakalı ve güncel şeyler yayınlamıyorsanız, ne kadar teknik optimizasyon yaptığınız önemli değildir.

Bloğunuzun konusundan sapmayın – ancak her zamanki konunuzun ötesinde dünyadaki gelişmeler hakkında yorum yapmak cazip bir fikir olabilir.

Bloğunuzun uzmanlık alanında neyin viral olup bittiğine dikkat etmelisiniz. Trend olan konuların isabet alma olasılığı çok daha yüksektir – ve bu konularda ayırt edici, uzman bir bakış açısı sağlamak, diğer blog yazarlarının arasından sıyrılmanıza yardımcı olacaktır, bu yüzden iyice araştırdığınızdan emin olun!

2. Hem Okunulabilirliği Hem Erişilebilirliği Arttırın

Optimize edilmiş yayınlarınızın konusu budur – peki ya metnin gövdesine yaklaşımınız?

Her gönderiye dahil ettiğiniz tüm bilgilerin tamamen alâkalı ve çok kısa olması gerekir. Mümkün olduğunca “gereksiz kelimeler” den kaçınmaya çalışın.

Paragraflar üç satırdan uzun olmamalıdır. Unutmayın, çevrimiçi bir izleyici, yayınınızı derinlemesine incelemekten çok ihtiyaç duyduğu bilgi için “tarıyor”, bu nedenle içeriğinizin okunabilirliği hayati önem taşır.

Blogunuza ve tüm gönderilerinize erişilebilirlik hayati bir SEO adımıdır. Mevcut yayınınızın konusuyla alâkalı, geçmişte oluşturduğunuz içeriğe her zaman dahili olarak bağlantı verin. Bu, hem izleyici üyeleri hem de arama motorları için çalışmanıza erişimi daha fazla artırır.

Ayrıca, sosyal medya platformlarınızdaki blog içeriğinize düzenli olarak bağlantı vermelisiniz, çünkü bu trafiği ve gelen bağlantıları artıracak ve sizi daha da keşfedilebilir hale getirecektir.

Ancak, herhangi bir şey göndermeden önce, blogunuzda zaten var olan içeriği kopyalamadığınızdan emin olmalısınız. Çok fazla benzer konu, anahtar kelime veya tekrarlanan metin parçaları varsa, arama motorları tarafından cezalandırılabilir ve alt sıralara gönderilebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek için: Yoast SEO içerik analizi aracı nasıl kullanılır? veya Kelime sayısı ve SEO içerikli klavuzumuzu inceleyin

3. Trend Olan Anahtar Kelimeleri En Üst Sıralarda Tutun

Bu alan belki de SEO’nun en ünlü unsurlarından biridir ve aynı zamanda elde etmesi şaşırtıcı derecede kolaydır.

Çevrimiçi aramalarda tam olarak hangi anahtar kelimelerin en popüler olduğunu keşfetmenize yardımcı olacak çok sayıda kullanışlı ücretsiz araç mevcuttur. Yine, tüm bu arama terimlerinin tamamen içeriğinizin konusuyla alakalı olması çok önemlidir.

Kullanmayı düşünebileceğiniz araçlar arasında Ahrefs[1], SEM Rush[2] ve Google Adwords[3] sayılabilir. Ama çok daha fazlası var. Önemli anahtar kelimeleri seçmek için Google arama önerileri ve Google Trendler gibi araçları bile kullanabilirsiniz. Bazıları belirli ülkelere ve hatta bölgelere odaklanmanıza izin verir, yani gerekirse daha yerel bir kitleyi hedefleyebilirsiniz.

İki ana anahtar kelime öbeği türü vardır – short tail ve long tail (kısa ve uzun anahtar kelime)

Kısa kuyruk anahtar kelime (short tail) terimleri bir ila üç kelime uzunluğundadır ve içeriğinizle alâkalı bilgileri arayan geniş bir kitleye erişmenize yardımcı olur. Örneğin, “SEO ipuçları” bu sayfa için yüksek performanslı bir kısa kuyruk ifadesi olabilir.

Uzun kuyruk anahtar kelime öbekleri (long tail) konuyla ilgili daha fazla ayrıntı sağlayarak daha spesifik bir hedef kitleye odaklanmanıza yardımcı olur. Örneğin, “yeni başlayanlar için blog içi SEO” daha spesifik bilgi türleri arayanların ilgisini çekmenizi sağlayacaktır.

Anahtar kelimeleri her yerde kullanın – başlıklar, alt başlıklar, meta açıklamalar ve etiketlerin yanı sıra içeriğinizin gövdesinde. Ne yaparsanız yapın, anahtar kelimeleri doğal ve okunması kolay bir şekilde girdiğinizden emin olun.

Tüm içeriğin okunabilirliğini ve erişilebilirliğini iyileştirin (düzenli olarak dahili bağlantılar eklemeyi ve tekrarlanan içeriği ortadan kaldırmayı unutmayın). Anahtar kelimeleri mümkün olduğunca doğal ve ilgi çekici bir şekilde optimize edin

Bu adımları tamamlarsanız, blogunuzun arama motoru sıralamasında büyük olasılıkla hızlı bir şekilde yükseldiğini farkedeceksiniz.

Bu makalenin Google’de yükselmek için blog içeriğinizi optimize etmenizde size yararlı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi InstagramTwitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *