Forum Sitesi Nasıl Kurulur?

3 Ağustos 2020

Forum sitesi nasıl kurulur? Forum nedir? Kısaca forum, kullanıcıların mesaj ve cevap yoluyla birbirleriyle etkileşimde bulundukları bir mesaj panosu[1] biçimidir.

Eğer popüler bir siteniz veya bloğunuz varsa, benzer ilgi alanlarına sahip kişilerin çevirimiçi bağlantı kurmalarını, bilgi alışverişi yapmalarını veya soru cevaplamalarını forum sitesi kurarak sağlayabilirsiniz. Bazıları bunun zaman kaybı olduğunu düşünebilir ancak eğer yeterli miktarda trafiğiniz varsa web sitenize bir forum eklemek harika bir fikir olabilir.

Ayrıca kuracağınız forum sistemi aktif hale gelirse, web sitenizin genel trafiğini önemli ölçüde artıracaktır. Üyeleriniz, düzenli olarak oturum açmak isteyecek ve devamlı olarak içerik üreteceklerdir, bu da daha fazla ziyaretçiyi veya arama motoru trafiğini web sitenize yönlendirecektir.

Forum Nedir?

Forum, İnsanların benzer fikirli konular üzerinde birbirleriyle etkileşim kurması için kullandıkları en iyi yöntemlerden birisidir.

Çevrimiçi bir forum oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok sayıda platform vardır.  Genelde tartışma platformları ve paylaşım sistemleri olarak kullanılırlar. Sizde herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan sıfırdan bir forum sitesi kurabilir yada mevcut sitenize forum ekleyerek kendi çevirimiçi topluluğunuzu oluşturabilirsiniz.

Gerçekten başarılı bir forum oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı önemli adımlar bulunmaktadır.

Hangi Yöntem İşe Yarar ?

Sıfırdan bir forum sitesi mi? Yoksa  mevcut web sitesine forum kurmak mı? Hangi yöntem daha çok işe yarar?  Bu sorunun cevabını en iyi siz verebilirsiniz. Ancak mevcut bir siteniz var ve ziyaretçi sayınız azımsanmayacak kadar çoksa web sitenize bir forum sistemi entegre etmek daha iyi bir fikir gibi görünüyor. Ancak etkin bir forumun devam edebileceği kadar büyük ve popüler olması şartıyla.

Bunun için içerik ekleyecek ve gelen soruları yanıtlayacak iyi bir üye tabanınızın olması şart, aksi taktirde hayalet bir forum ile karşılaşabilirsiniz. Eğer sıfırdan bir forum sitesi kuracaksanız işiniz daha zor. Çünkü; web sitenizin ziyaret edilmesini sağlamalı ve yeni içerikler üretmelisiniz. Bütün bunları yapmak epey bir zamanınızı alan ve sabretmeniz gereken işlerdir.

Nasıl Başlanır?

Sıfırdan ücretli bir forum sitesi kuracaksanız iyi bir domain (alan adı)[2] ‘na ayrıca sisteminize uygun hosting[3] hesabına ve iyi bir forum yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Forum kurabileceğiniz bazı ücretsiz platformlarda bulunmaktadır.

Sırası geldiğinde bunlardan da bahsedeceğiz. Eğer sitenizde veya blogunuzda yeterli miktarda trafiğiniz ve etkin bir topluluğunuz varsa, kullanmak istediğiniz forum yazılımını seçmeniz ve kurulum yapmanız yeterlidir artık uçmaya hazırsınız.

Birden fazla kullanabileceğiniz ücretsiz içerik yönetim sistemleri’[4] bulunmaktadır. Bunların en popüler olanı phpBB’[5] dir. Ayrıca daha fazla forum scriptine ihtiyacınız olusa daha önce yazmış olduğumuz ücretsiz forum scriptleri başlığına gözatabilirsiniz.

Ancak, harcayacak paranız varsa vBulletin 5 Connect[6] kullanmanızı  tavsiye ederim. Tek kullanıcı lisansı 249 ABD dolarıdır, ancak özellikle bir yıl boyunca alacağınız desteği düşünürseniz bence buna değer.

Forum Oluşturmanın Avantajları

Forum sitesi kurmak aşağıdaki nedenlerden dolayı iyi bir çözümdür.

 • Kontrolünü sağladığınız sürece okuyucularınızın birbirleriyle etkileşim kurmasının en iyi yoludur.
 • Otomatik içerik üretimi, içerikleriniz kullanıcılarınız tarafından oluşturulur.
 • Üyelerinizin sorularını hızlı bir şekilde yanıtlamanın veya bir defada birçok üyeye yanıt vermenin en basit yoludur.
 • Web siteniz ziyaretçilerinize bir topluluk hissi uyandırır.
 • Yeni ziyaretçileri kendine çeker.
 • Arama motorlarından gelen sadık ziyaretçileriniz olur.

Bütün bu özellikler forum sitesi açmanız için size sunacağımız en cazip sebeplerdir.

Forum oluşturmanın dezavantajları

Bir forum kurmanın sakıncaları şunlardır:

 • Yoğun bir trafiğe ihtiyacınız var ve herhangi bir mesaj eklenmemesi halinde forumunuz çok sessiz olacaktır.
 • Gönderileri denetlemek, forumu devam ettirmek ve ilgi çekici tutmak zor bir iştir.
 • Forumunuz popüler hale gelirse, hararetli tartışmaları sırasında trafiğiniz artabilir ve çok fazla bant genişliği kullanılabilir.

Forum Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Gerçekten başarılı bir forum oluşturmak istiyorsanız uygulamanız gereken bazı adımlar.

Adım # 1: Alan Adı Seçimi

Alan adı (Domain) seçimi bazılarına çok basit gibi gelebilir ama öyle değildir. Forum sitesi oluştururken iyi bir alan adı şeçmek sitenizin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Ziyaretçilerin forum sitenizi unutmaması ve kolay ulaşabilmesi için kısa ve akılda kalıcı bir domain seçmelisiniz. Üst seviye alan adı uzantıları için  “ .com, .net, .org” gibi en popüler uzantıları kullanın.

Ayrıca alan adınız web sitenizin içeriğine uygun olmalı hatta başka siteler tarafından kullanılmamalıdır. Gerekirse alan adınıza ait kullanılabilir tüm domain uzantılarını satın alın. Bu özelliklere uygun bir domain SEO uyumlu olacaktır. Hiç kuşkusuz SEO[7] uyumlu iyi optimize edilmiş internet siteleri arama motorları tarafından daima üst sıralarda gösterilmektedir.

Forum sitenize uygun bir alan adı ve uzantı belirlemişseniz kullanılabilir olup olmadığını test etmek için domain sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Uygun olduğunda alan adınızı hemen satın almanızı öneriyoruz. Çünkü alan adları ilk gelen alır prensibiyle satılmaktadır.

Bazıları alan adını ve hosting paketini tek bir firma üzerinden satın almaktadır fakat bu zorunlu değildir. İki farklı ürünü iki ayrı firmadan satın almanız mümkündür. Bununla beraber alan adı ve hosting hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan kişilerin satın alma işlemlerini tek bir firma üzerinden yapmalarını öneriyoruz.

Adım # 2: Hosting (Sunucu) Seçimi

Eğer bir forum sitesi kurmak ve yayınlamak istiyorsanız iyi bir hosting[8] hizmetine ihtiyacınız olacaktır. Yapacağınız ilk şey web hosting seçimi adlı makalemizi incelemeniz ve hosting firmaları hakkında detaylı bir araştırma yapıp en iyisiyle çalışmanızdır.

Kullanacağınız yazılıma göre linux[9] ve Windows[10] olmak üzere iki çeşit hosting bulunmaktadır. Genelde internette dağıtılan ücretsiz forum scriptleri php kodlama dilinde yazılmışlardır ve bu yazılımları çalıştırmak için linux hosting’e ihtiyaç duyulmaktadır.

Örneğin size öneride bulunduğumuz ücretsiz forum sicriptlerini kullanmak isterseniz linux hostinge ihtiyacınız olacaktır. Hosting seçerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak en yüksek performanslı sunucuyu seçmek büyük önem taşır.

Web siteniz üzerinden vermek istediğiniz hizmet için hedef kitleniz Türkiye’deki kullanıcılardan oluşuyorsa, sunucunuzu Türkiye’deki hostinglerden seçmelisiniz. Bu seçim kullanıcıların, web sitenize daha hızlı erişim yapmasını sağlayacaktır. Alacağınız hostingin ek özelliklere sahip olup olmadığını kontrol edin. Eğer  siteniz popüler hale gelir ve forumun yükünü kaldıramazsa bir üst pakete geçmeniz gerekebilir.

Web sitenizi hızlandırmak için Yeni başlayanlar için WordPress W3 Total Cache kurulum ve yapılandırma ayarları adlı klavuzumuzu incelemenizi öneririz.

Adım # 3: Yazılım Seçimi

Alan adı (Domain) ve iyi bir hosting paketi satın aldıktan sonra sitenizde kurmak istediğiniz forum türüne karar vermenin zamanı geldi.

Kullanabileceğiniz birçok farklı yazılım türü bulunmaktadır ve her birinin kendine özgü avantajları vardır. Nasıl bir yazılım kuracağınız hakkında bir fikriniz yoksa daha önceden yazmış olduğumuz ücretsiz Forum Scriptleri başlığına göz atabilirsiniz.

phpBB

phpBB Demo
phpBB Demo

phpBB açık kaynak kodlu ücretsiz dağıtılan ve en iyi forum yazılımlarından birisidir. Yazılımı resmi web sitesinden indirip hostinginize kurmanız gerekmektedir. Yazılım tamamen ücretsiz olup içerisinde dilediğiniz değişiklikleri özgürce yapabilirsiniz. PHP Programlama dilinde yazılmış olup “phpBB” ismi “PHP Bulletin Board[12] ın kısaltılmış halidir.

Açık kaynaklı bir yazılım olduğu için geliştiricilerındenden forumunuzu özelleştirecek veya tamamen değiştirmenize yardımcı olacak gerek yazılım gerekse şablon talebi için ücretli veya ücretsiz destek almanız mümkündür. Kurulum talebi için destek sayfamızdan destek talebinde bulunabilirsiniz. Ücretsiz pekçok kaynağa ulaşmak için Türkiye destek sitesi‘ ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Simple Machines Forum (SMF)

smf Demo
smf Demo

Simple Machines Forum (SMF), çok fazla kodlama bilginiz olmasa bile, çevrimiçi topluluk kurmanıza olanak sağlayan ücretsiz bir yazılımdır. PHP yazılım diliyle kodlanmış olup SQL veritabanıyla kullanılır. Sunucudan çok fazla kaynak tüketmemesi ve hızıyla daima tercih edilen bir forum yazılı olmuştur. İstediğiniz her türlü değişikliği yönetim panelinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca mobil cihazlarla uyumludur. Cep telefonlarından yada tabletlerden web sitenizi rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Eğer ingilizceniz varsa geliştiricilerinden ücretli yada ücretsiz her türlü destek almanız mümkündür. Eğer bu yazılımı kullanmayı düşünüyorsanız kurulum talebi için destek sayfamızdan destek talebinde bulunabilirsiniz. Türkçe kaynak ve döküman için Türkiye teknik destek sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MyBB

MyBB Demo
MyBB Demo

MyBulletinBoard (MyBB) PHP ile yazılmış, MySQL veritabanı ile kullanılan eklentiler ile geliştirilebilen ücretsiz bir forum sistemidir. Topluluğunuzu özelleştirmenize yardımcı olacak pek çok eklentisi ve teması bulunmaktadır. Özel mesajlaşmanın yanısıra yönetim paneli kişiselleştirmeniz için size pekçok seçenek sunar.

Eğer bu yazılımı kullanmayı düşünürseniz kurulum için bizden destek talebinde bulunabilirsiniz. Kaynaklar ve dökümanlar için geliştirici sayfasına gözatabilirsiniz. Türkçe yardıma ihtiyacınız varsa Türkçe destek forumuma uğramanız yeterlidir.

Hâlâ kararsız mı kaldın? O halde ücretsiz forum yazılımlarını tanıtmaya devam edelim.

FluxBB

FluxBB Demo
FluxBB Demo

FluxBB ile tanışın: FluxBB, GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanan açık kaynaklı bir forum uygulamasıdır. İndirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir. FluxBB, temel işlevsellik veya kullanılabilirlikten ödün vermeden diğer forum yazılımlarının “çok önemli olmayan” özelliklerinden daha azıyla hızlı ve hafif olacak şekilde tasarlandı. Çok fazla türkçe kaynak olmamakla beraber Türkçe dil dosyasına ulaşmanız mümkündür.

PunBB

PunBB Demo
PunBB Demo

PunBB, PHP destekli hızlı ve hafif bir tartışma panosudur. GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanmaktadır.  Bunun anlamı yazılımı ticari olmayan amaçlar dışında dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.  PunBB diğer birçok tartışma panosundan daha az özelliğe sahiptir, ancak genellikle daha hızlıdır ve daha küçük, anlamsal olarak doğru XHTML uyumlu sayfalar üretir. 

Sistem gereksinimleri: PHP kodlama dilinde yazıldığı için çalışması için linux hosting’ e MySQL, PostgreSQL ve SQLite veritabanlarına uyumludur. Eğer bu yazılımı kullanmayı düşünürseniz kurulum için bizden destek talebinde bulunabilirsiniz.

ElkArte

ElkArte Demo
ElkArte Demo

ElkArte topluluk oluşturabileceğiniz modern, güçlü bir forum yazılımıdır. Kullanımı tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı bir BSD-3 Clause[13] lisansı ile lisanslanmıştır. Yazılım başlangıçta, simple Machines Forum (SMF)’a dayanarak revizyon edilmiştir. Günümüzün mesaj ponosu kullanıcılarının taleplerini karşılamak için modern ve zengin özelliklere sahip bir forum paketi haline gelmiştir.

Yazılım özgürlüğüne inanan ve ElkArte’yi bugünkü haline getirmek için zaman harcayan dünyanın dört bir yanından gönüllülerin yaptığı hizmetlerin tadını çıkarın. Bu yazılımı türkçe kullanmak için Türkçe dil dosyasını indirip kurmanız gerekmektedir. Yazılımı kullanmayı düşünüyorsanız kurulum için bizden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kurulum İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

Kendinize ve projenize uygun yazılımı seçtikten sonra kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum işleminden sonra ise yapmanız gereken işlemleri aşağıda listeledik.

Adım # 1: Forum Kuralları Oluşturma

Forumunuzu kullanıcılara açmadan önce, sitenizdeki üye davranışlarını yönetmek için bir takım kurallar koymanız gerekmektedir. Çevrimiçi forumların çoğu aşağıdaki alanlarla ilgili kurallar uygular:

 • Ayırımcı yorumlar (dil, din, ırk)
 • Taciz edici yazılar yazmak
 • Spam ve kişisel tanıtım
 • Dış bağlantılar

Konularınızı göz önünde bulundurarak tüm üyeleri kapsayacak şekilde genel forum kuralları oluşturun. Aynı zamanda Türkiyenin en iyi forum sayfalarının Hizmet Şartlarını incelemek akıllıca bir fikirdir. Kurallarınızı hazırladıktan sonra, yeni üyelerin anlaması için forumun üst tarafında sabit bir alanda bu kuralları yayınlayın. Foruma erişmek için kaydolurken üyelerin forum kurallarını kabul etmelerini isteyin.

Adım # 2: Forum Konularını Seçme (ve sıralama)

Konu seçimi, kolay bir görev gibi gelebilir, ancak niş bir konu bulmak, başarılı bir çevrimiçi topluluk oluşturmada önemli bir unsurdur. Kilit nokta, insanların hakkında daha fazla bilgi edinmek istedikleri veya tutkulu oldukları ve bu kavram üzerine inşa ettikleri bir alan bulmaktır.

Bazı büyük forum örneklerini incelediğinizde, bunların genel kategorilere sahip olduklarını ve ardından bu genel kategorilerinde belirli konulara bölündüğünü görebilirsiniz. Genel konular seçerek, forumunuzun büyümesini sağlayabilirsiniz.

Eğer bir işletme sahibi iseniz, işinizle ilgili bir niş topluluğu oluşturabilirsiniz. Ama sadece bir çevrimiçi topluluk oluşturmak istiyorsan ve yeni başlıyorsan, o zaman gökyüzü sınırdır ve istediğin konuyu seçme özgürlüğüne sahipsin. Üyelerinizin site yöneticileri ve sahiplerine soruları olabileceğinden, muhtemelen bir uzman olmanız veya konularınızla ilgili bir uzmanla yakın temasta olmanız gerektiğini unutmayın.

Forum açarken kendinize sormanız gereken sorular:

 • Kitlem kim?
 • Ne yaparlar/bilirler/isterler?

Bu soruları cevaplayın, topluluğunuzun kapsaması gereken niş alan hakkında daha iyi bir fikre sahip olacaksınız.

Adım # 3: Yardım Alma

Mesajlara ve yorumlara boğulmadan önce, yerinde yardım almak isteyebilirsiniz. Forumunuzu yönetmeye davet etmek için en iyi kişiler, blogunuzda düzenli olarak yer alan ve yorum yapan veya tartışma için sizinle iletişim kuran kişilerdir.

Sadece forumunuzu yönetmeye istekli olup olmadıklarını sorun. Forum yönetmek zaman alan bir iş olduğu için küçük bir ücret ödemeyi teklif edebilirsiniz. Hatta bunun için forumunuzda”möderatör aranıyor” konusu açabilirsiniz. Üyelerinizin gönüllü olarak başvurduklarına şahit olacaksınız.

Ayrıca moderatörlerin sorumluluklarını kendilerine hatırlatmak isteyebilirsiniz.

 • Konu ve mesajları uygun bölümlere taşınması
 • Yayınları ve yeni üyelerin onaylanması
 • Sorulara cevap verilmesi
 • Forumu kötüye kullanan üyelerin yasaklanması veya silinmesi

Adım # 4: Forumu Yönetme

Üyelerinizle iletişimde kalın

Üyeleri tutmanın en iyi yollarından biri iletişimde kalmaktır. Üyelerinizin topluluğa katılmalarını ve yeni üyeler oluşturmaları için bazı fikirler.

 • Yeni üyelere hoşgeldiniz mesajı göndererek kendilerini tanıtmalarını isteyin.
 • Üyelerin doğum günlerini kutlayan mesajlar göndererek kendilerini özel hissettirin.
 • İşletme sahiplerine işletmelerini veya kendilerini tanıtabilecekleri bir alan oluşturun. İnsanlar paylaşmayı veya kendilerini tanıtmayı sever. Bunun için uygun bir forum oluşturun.

Kötüye kullanan üyelerin yasaklanması

Küfürlü üyelerin yasaklanmasından bahsetmişken, hem kayıtlı hesapları hem de IP’leri aracılığıyla forumda sorun çıkaranları yasaklamaktan korkmayın.

Birisi forumunuza girip diğer kullanıcılara saldırırsa, ırkçı yorumlar yaparsa sitenize ve itibarınıza zarar verebilir. Bazı insanların yasaklanması talihsiz olsa da, bazen topluluğun geri kalanı uğruna bunu yapmak zorunluluktur. Forumunuzu kullanmak için açık kurallar belirlediniz, bu nedenle bu kuralların sonuçlarını uygulamaktan korkmayın.

En İyi Forum Örnekleri

Muhtemelen başarılı bir forum oluşturmayı öğrenmenin en iyi yollarından biri, özellikle iyi yapılmış olanları incelemek ve ardından kendi siteniz için en iyi olacağını düşündüğünüz özellikleri uygulamaktır.

İşte size üye sayısına göre Türkiye’nin en iyi forum siteleri:

Forum TR

Forum TR Demo
Forum TR Demo

En çok rağbet gören türk paylaşım sitelerinden biri. İcerisinde cok ceşitli bölümler bulunan gunceli takip eden bilgiye cabuk ulaşabileceğiniz eğlence sitesidir.

Arada bir goz gezdirmekte veya duzenli okumakta fayda var.  Ekşi sözlükte hakkında pekçok dedikodu bulunan sitenin şu anda 5.018.128 üyesi bulunmaktadır. Forum Tr’nin kurucusu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayın yada resmi web sitesini ziyaret edin.

Donanım Haber

Donanım Haber
Donanım Haber

İstanbul kadıköy ofisinde 38 kadrosuyla faliyet gösteren donanım haber toplam 2.152.718 üyeye hizmet veren bir haber portalıdır. Sitelerinde teknolojiden siyasete, ticaretten bilgisayar oyunlarına kadar pekçok konuda içerik barındıran donanım haber, bu konularda ziyaretçilerini bilgilendirmektedir. Siteyi ziyaret et

 

Maxicep

MaxiCep Forum
MaxiCep Forum

2004 yılında kurulan Türkiye’nin en büyük mobil portalı maxicep “Teknoloji haberleri ve mobi cihazlar” sloganı ile büyümeye devam ediyor. MaxiCep, 2.505.225 civarında kayıtlı üyeye sahip. Ayrıca 30’a yakın portal kategorisi ve 300’e yakın forum kategorisinde 600 binden fazla konu içeriğine de sahip.

Böylelikle MaxiCep seçkin konu içerikleri ile kullanıcılarına farklı deneyimler yaşatmayı vaad eden bir site. Başta mobil telefonlar olmak üzere sitenin içeriğinde teknoloji ürünleri ile alakalı olarak hemen hemen her konuda kaliteli içerik bulabilirsiniz. Siteyi ziyaret et

Memurlar.net

Memurlar.Net Forum
Memurlar.Net Forum

1999 yılında kurulan memurlar.net, Türkiye de birçok ilki gerçekleştiren internet portalı olarak pazarın gelişmesine önemli katkılar sağlamış, Ankara merkezli yerel bir internet girişimidir.

Türkiye de internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği ve GÜVEN duyduğu markalardan biri olmuştur. 15 milyon aylık tekil ziyaretçisi ve 150 milyon sayfa gösterimi ile %35’lik kullanıcı erişimi ile Türkiye’nin konusunda lider yerel internet platformudur.

Alexa Haber Siteleri sıralamasında Türkiye de en çok ziyaret edilen ilk sıralarda yer alır. Sosyal Medya Takipçi sayısı toplam 3 Milyon olup, Bugün haberden foruma, eğitimden sağlığa farklı içeriklerle kullanıcılarının taleplerini karşılamaya çalışan Memurlar.net’in 12 farklı içerik servisi bulunmaktadır. Siteyi ziyaret et

R10.net

R10.net Demo
R10.net Demo

R10, 2005 yılında ‘We love Google‘ site sloganı ile kurulmuştur.[14] Google servisleri hakkında bilgi verme amacıyla kurulan webmaster platformu, ücretli forum yazılımı olan vBulletin alt yapısıyla oluşturulmuştur.

R10 ismi, 2005 Konfederasyonlar Kupası’nda şampiyon olan Brezilyalı oyuncu Ronaldinho’nun baş harfi ve 10 numaralı forma giymesinin birleşiminden oluşmaktadır. Sitenin 114.581 üyesi bulunmaktadır. Siteyi ziyaret et

SDN Forum (shiftdelete.net)

ShiftDelete.Net Demo
ShiftDelete.Net Demo

ShiftDelete.Net, 11 Mayıs 2005 tarihinden itibaren yayın hayatına başlamış, Türkçe yayın yapan bilişim web sitesidir.

Bilişim teknolojileri alanındaki güncel gelişmeleri kullanıcılarına sunmaktadır. Yazılım ve donanım incelemeleri yapmakta ve editörlerinin katıldıkları etkinlikler ile fotoğraf ve videolarla birlikte köşe yazıları ve makaleler sunmaktadır.

Bunların yanında, animasyonlar ve adım adım uygulamaları destekleyen foto dersler ile yazılım, donanım ve internet hakkında kullanıcılarına bilgiler aktarmaktadır.

ShiftDelete, ayrıca 177.758 üyelik forum.shiftdelete.net subdomain uzantılı bir forum sayfasına da sahiptir. Forumları her okuyucuya açıktır. Haber ve makale yorumları, haberi yapılmış konu veya yazılmış makale hakkındaki görüşlerin paylaşılması için oluşturulmuştur. Siteyi ziyaret et

WMaraci

WM Aracı forum
WM Aracı forum

WM Aracı, tüm webmasterlar için ücretsiz internet araçları sunan bir platform olarak 2010 yılında kurulmuştur.

Yayın hayatının erken döneminde sadece internet araçları sunmak için hayata geçirilen WM Aracı, daha sonradan servis yelpazesini genişletmiş, forum ve portal gibi farklı servislerini de ücretsiz olarak webmasterların beğenisine sunmuştur.

Şuan forum servislerinin 110.826 üyesi bulunmaktadır. WM Aracı, Türkiye’de internetin oluşturucuları konumunda olan tüm webmasterların eğitilmesinde rol alarak, webmasterların bilgi alışverişinde bulunmasına ve güvenli ticaret anlaşmaları gerçekleştirmesine ücretsiz olarak yardımcı olmaktadır. Siteyi ziyaret et

Turkhackteam

Turkhackteam (THT) Forum
Turkhackteam (THT) Forum

TürkHackTeam ya da kısa adıyla THT, 2002 yılında Arsenik tarafından kurulmuş, Türkiye’nin en eski siber timlerinden biridir.

Türkiye’ye yönelik gerçekleşebilecek her türlü siber tehdide karşı mücadele ettiklerini belirten bu grup, kendilerini İnternet’in yer altı dünyası olarak tanımlamaktadır. Grup 2015 yılında, birçok sansasyonel hack operasyonuyla ismini Dünyaya duyurmuştur.

Üye sayısı 916.174 olan Türk Hack Team, aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri de hazırlayan bir platformdur. DeneyimsizDenek kod adlı üst düzey yöneticinin düzenlediği projelerden ilki 2016 yılında artan terör olaylarından sonra asker ve polise moral mektupları göndermek olmuştur. Siteyi ziyaret et

Chip Online Forum

Chip Online Forum
Chip Online Forum

Türkiye’de henüz kimsenin internet yayıncılığına gereken önemi vermediği dönemlerde yayın hayatına başlayan CHIP Online, bugünün en büyük internet yayınlarından biri haline gelmiş durumda.

Ziyaretçilerine her gün sayısız haber ve makale sunan, çok özel incelemelere imza atmayı gelenek haline getiren, büyük etkinlikleri canlı yayınlarla evinize kadar getiren CHIP Online 302.359 üyesi, uzman kadrosu ve cesur yayıncılık anlayışıyla teknolojiye yön vermeye devam ediyor.

Dakika dakika güncellenen içeriğinde donanım, internet, yazılım ve teknoloji ile ilgili aklınıza gelen ne varsa hepsi hakkında bir şeyler bulabileceğiniz CHIP Online, bugün olduğu gibi, yarın da teknoloji dünyasını ayağınıza kadar getirmeyi sürdürecek. Siteyi ziyaret et

Tahribat Forum

Tahribat Forum
Tahribat Forum

Tahribat.Com 2001 yılında, kişisel bir web sitesi olarak yayın hayatına başlamış, her gün onbinlerce kişinin girdiği büyük bir web portalı haline gelmiştir.

Tahribat.com un amacı tarikat adabına mugayır nitelikte ilim, amel, ihlas ve güzel ahlak sahibi bireyler yetiştirmektir.

Tahribat.Com’un herhangi bir kurum, kuruluş, örgüt ile bağlantısı bulunmaz, kurallar çerçevesinde düşünce özgürlüğü bulunur. Tahribat.Com kar amacı güden bir web sitesi değildir, reklam almaz-vermez, kabul etmez, amme hizmeti vermekten başka bir amaç gütmez.

Bu sitede “Maymunu tokatla, hediye kontor kazan” gibi reklamlar görmez, tepeden açilan popuplari kovalamazsiniz. Bu arada üye sayısı 27.021‘dir. Siteyi ziyaret et

Forum sitesi nasıl kurulur? Adlı bu makalenin, nasıl forum sitesi kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın Yorum yaparsanız Okuruz Soru Sorarsanız Cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *