Tailwind Social Media Planning Tool

February 27 2021

Tailwind, 700.000’den fazla markanın ve küçük işletmenin, Pinterest ve Instagram’da yatırım getirisi elde etmesine yardımcı olan sektör lideri bir görsel pazarlama platformudur.

Pinterest ve Instagram’da daha kısa sürede gerçek sonuçlar elde etmenizi sağlayan sosyal medya planlama aracı olan Tailwind, topluluk yönetimi rozetine sahip Facebook İş Ortağı ve içerik pazarlama konusunda uzmanlaşmış resmi bir Pinterest Ortağıdır. Ayrıca tailwind uygulamasının yeni özellikleri size içeriğinizle daha fazla kişiye ulaşma olanağı da sağlar. 

Bu makalede sosyal medya planlama aracı olan Tailwind’i kullanarak Pinterest’de güçlü pinler oluşturup, büyümenizi nasıl hızlandıracağınızı, Instagram katılımını arttırıp pazarlamanızı nasıl güçlendireceğinizi, küçük işletmeniz, bloğunuz ve ötesinde hayallerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için Tailwind’i nasıl kullanacağınızı öğreteceğiz.

Tailwind Uygulaması Nedir?

Tailwindapp, Pinterest ve Instagram üzerindeki varlığınızı yönetmenin en akıllı yoludur. Akıllı zamanlama, analiz ve izleme, içerik keşfi, eğitim, topluluklar ve hastag önerileri ve daha fazlasını içeren eksiksiz bir pazarlama aracıdır.

Birinci sınıf pazarlamayı herkes için kolaylaştırın” Misyonuyla hareket eden, 100.000’den fazla blog yazarı, marka ve ajansın Pinterest ve Instagram’da kazanmak için görsel pazarlama aracı olarak Tailwindapp’a neden güvendiğini öğrenin.

Tailwind, en iyi Instagram ve Pinterest pazarlama aracıdır. Instagram gönderilerini ve Pinterest pinlerini planlamanızı ve performanslarını görmenizi sağlayan bir web uygulamasıdır. Uygulama 2011 yılında piyasaya sürüldü. Nike, AOL, Walmart, Microsoft, eBay, Viacom gibi önde gelen şirketler tarafından kullanılıyor.

Tailwind Uygulaması Nasıl Çalışır?

Facebook ve Twitter, içeriğinizi tanıtabileceğiniz veya paylaşabileceğiniz tek site değildir. Pinterest ve Instagram’ın büyük bir kullanıcı tabanı var. Bu iki site ücretsiz olmasına ve hesabınıza günün veya gecenin herhangi bir saatinde erişebilmenize rağmen, bir gönderi planlama aracı kullanmalısınız.

Bu yardımcı programı kullanmanın en büyük yararı, hedeflediğiniz bir ülkedeki çoğu kullanıcının etkin olduğu zamanı takip etmeniz gerekmemesidir. Örneğin, siteniz ABD’den trafik alıyorsa ve Asya saatinde yeni bir gönderi yayınlarsanız, paylaştığınız yayını çok az kişi görebilir. Bunun nedeni, Pinterest veya Instagram kullanan tek blogcu / işletme sahibi / pazarlama uzmanı olmamanızdır.

Sizin ülkenizdeki diğer profesyoneller, içeriklerini ABD zamanında gönderinizi gölgede bırakarak yayınlayabilir. Bir gönderi planlayıcı kullanıyorsanız, yayınınız belirttiğiniz bir zamanda yayınlanacaktır.

Tailwindapp’ı kullanabilmeniz için:

Tailwind Uygulamasının Genel Özellikleri

Tailwind, sosyal medyada değerli zamanınızı harcamanıza gerek kalmadan internet pazarlama stratejilerinizi ve taktiklerinizi en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz farklı araçlarla doludur. Kanıtlanmış ve test edilmiş bir uygulamadan istenen sonuçları optimize etmek için bir sosyal medya pazarlama aracı benimsemek akıllıca bir harekettir.

Tailwind uygulaması, daha önce de belirtildiği gibi, öncelikle Pinterest ve Instagram’da çalışır. Bu nedenle, bu yönetim özelliklerini iki bölüme ayırabiliriz: Pinterest Yönetimi ve Instagram Yönetimi.

Pinterest Yönetimi altında, Pinterest analitiğine ve raporlamasına, içerik pazarlamasına, içerik optimizasyonuna, içerik tanıtımına, içerik önerilerine, izlemeye ve trendlere erişebilir ve pimlerinizi Pinterest üzerinde önerilen uygulama programına göre özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca Instagram Yönetimi altında, analitik ve raporlama, kitle yönetimi, hashtag izleme, dinleme, planlama ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik (User Generated Content) içerik yönetimine erişebilirsiniz.

Analitik

Tailwind uygulaması, Analytics arayüzünde iki seçenek gösterir – Son Denetçi ve Profil Performansı.

Tailwind’in gönderi denetleme aracı, Instagram ve Pinterest gönderilerinizin istatistiklerini görüntüler. Gönderileri beğeni / yorum sayısına ve gönderinin yayınlandığı tarihe göre sıralamanızı sağlar. Bu araç aynı zamanda gönderileri adlarına ve tarihlerine göre filtrelemenize / bulmanıza da olanak tanır. Arayüzün sağ üst tarafında “Yenile” adlı bir düğme bulacaksınız. Bu düğmeye tıklarsanız, tailwind en son Instagram gönderilerinizi görüntüleyecektir.

Tailwind’in Analiz bölümü, Profil Performansı adlı bir rapora erişmenizi sağlar. Bu rapor, gönderilerinizin aldığı toplam beğenileri / yorumları ve takipçilerinizle Pinterest veya Instagram’da paylaştığınız gönderi sayısını gösterir. Tailwind, her gün Analytics verilerinizin anlık görüntüsünü alır.

İşbirliği / ekip

Tailwind, yöneticilerin hesaplarına iş arkadaşları / çalışanlar eklemesine olanak tanır. Eklediğiniz kullanıcılara, seçtiğiniz rol atanacaktır. Hesaplarına giriş yapıp e-posta adresleri ve şifreleri ile uygulamanın özelliklerini kullanabilirler.

Önizlemeler

Yayınınızın Instagram veya Pinterest’te mükemmel görünmesini sağlamak için Tailwind, gönderinin önizlemesini zaman dilimlerinin sağ tarafında görüntüler. Gönderi korkunç görünüyorsa, onu değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Zaman dilimleri

Tailwind uygulaması, kontrol panelinin sağ tarafında mevcut zaman dilimlerinin bir listesini görüntüler. Yuvalar küçük karelerle gösterilir. “Sıraya Ekle” düğmesine tıklayarak yayınları planlayabilirsiniz. Bir gönderi yayınlama zamanı ayarlamazsanız, tailwind gönderinin bir sonraki uygun zaman aralığında yayınlanmasını planlayacaktır.

Tribes (Kabileler)

Kabileler, Tailwind’in en benzersiz ve kullanışlı özelliklerinden biridir. Uygulamayı Pinterest hesaplarına bağlayan kullanıcılara sunulan bir özelliktir. Tribe özelliğini Pinterest’teki grup panolarının gelişmişi olarak değerlendirebiliriz. Tribes adlı grupları / toplulukları bulmanızı ve bunlara katılmanızı sağlar. Bir Kabile içindeki gönderileri paylaşabilir veya panonuzdaki diğer kullanıcıların gönderilerini sabitleyebilirsiniz.

Başarılı olmak için ortak bir amaç için el ele çalışan bir topluluk oluşturur. Başarılı olmak için ortak bir amaç için el ele çalışan bir topluluk oluşturur.

E-posta Raporları

Gelen kutunuzda görülebilecek, bilmeniz gereken her şeyi sunar. Raporlama araçları, yüksek performanslı içeriği yeniden yerleştirme veya biraz daha iyi performans gösterebilen sabitleme pimleri gibi eyleme geçirilebilir içgörüler dahil olmak üzere, hesabınızın ne kadar iyi gittiğine dair size canlı bir özet sunar.

Mobil Uygulama

Tailwind, kullanılabilirliği daha iyi izlemek ve en üst düzeye çıkarmak için hem iOS hem de Android cihazlar için bir mobil uygulama oluşturdu. Bu uygulama, tüm yayıncılar ve bulabileceğiniz diğer analitik araçlar da dahil olmak üzere tamamen işlevseldir, standart web tabanlı sürümde görebileceğiniz özelliklerin aynısıdır.

Destek

Tailwind yöneticileri, e-posta tabanlı destek sunar. Ekibe mesaj gönderme seçeneği, hesabınızda oturum açtığınızda görünür. Şirketin resmi destek e-posta adresi, resmi web sitesinin altbilgi bölümünde görüntülebilir.

Tailwind Uygulamasının Teknik Özellikleri

Bu sosyal medya pazarlama aracının teknik özelliklerini bilmek önemlidir, böylece nasıl tasarlandığına dair bir genel bakış elde edersiniz. Desteklenen cihazlar, dağıtım, dil desteği, fiyatlandırma modeli, müşteri türleri ve sunduğu destek ortamı gibi ayrıntıları bilmeliyiz.

Tailwind uygulaması çeşitli cihazlar ve işletim sistemleriyle uyumludur: Windows, iPhone / iPad, Mac ve Web tabanlı cihazlar. Bulutta barındırılan bir uygulamadır. İletişim ortamı İngilizcedir. Fiyatlandırma, ödeme tercihinize uyan belirli modeller aracılığıyla değiştirilebilir.

Ödemeler Aylık, Yıllık veya Fiyat Teklifine dayalı abonelik olabilir. Bu uygulama, ister küçük, ister orta ölçekli, büyük işletme sahipleri veya serbest çalışan olun, Pinterest ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında işlerini genişletmek isteyen işletme sahipleri içindir. Tailwind müşteri desteği, E-posta ve Telefon yoluyla sağlanabilir.

Tailwind Uygulama Ücreti

Tailwind, müşterileri için ücretsiz bir deneme hesabı sunmaktadır. İlginç bir şekilde, ücretsiz denemeye kaydolduğunuzda herhangi bir sonlanma tarihi yoktur, ancak denem hesabını kullanırken işlevlerinize sınırlama getirilir. Maksimum 100 pime kadar planlayabilirsiniz ve bundan sonra, ücretsiz deneme hesabınız yükseltilmelidir veya sundukları hizmetlerden memnun olmanız koşuluyla, pinterest ve instagram hesabınız için aylık 9,99 ABD doları tutarında bir yükseltme planı satın almanız gerekir.

Tailwindapp’e üye olduğunuzda size ilk yüz pini ücretsiz planlama şansı veriyor. 100 pini istediğiniz süreye yayabilirsiniz. Pinterest için günlük ortalama 10 pin ideal olmakla beraber ilk 100 pininizi daha uzun bir süre de kullanabilirsiniz. Günlük on pin olarak ayarlama yaptığınızda zaten kısa süre içerisinde pinlenme oranınızın ve takipçilerinizin arttığını göreceksiniz. Önemli bir not: günde bir pin ayarlayıp yüz gün boyunca kullanmak hesabınızda hiçbir fark yaratmaz. Geri dönüş almak için günde on veya daha üzeri sayıda içerik pinlemeniz gerekir.

Ücretli olarak uygulamayı kullandığınızda çok sayıda yeni özellik açılıyor ve aylık ödeme planı seçerseniz 15 dolar karşılığında otuz günde 400 pin planlama hakkınız oluyor. Yıllık ödeme planı seçerseniz pin limiti yok. Tailwindapp, kullanımı yaygınlaştırmak için üyelerin referansıyla üye olunduğunda ilk bir ayı ücretsiz kullanmanıza da imkan sağlıyor.

Pinterest İçin Tailwindapp

Pinterest bir sosyal medya mecrası olmakla beraber aynı zamanda ayda 2 milyon aramanın yapıldığı bir arama motorudur. Pinlemekteki amacımız aslında takipçi kazanmak değil, aramalarda pinlerimizin çıkması ve onlara tıklanarak ürünlerimize gidilmesi. Bu sebeple Tailwindapp içerisinde belirlenen hesapların takipçilerini takip etme gibi bir özellik yer almıyor.

Pano Planlama

Pinterest, uygulamada başarılı olmamız için öncelikle kaliteli içerik üretmemizi bekler. Yani “WordPress Temaları” isminde bir panonuz varsa bu panonun içinde çok çeşitli kaynaklardan sizin veya başkalarının pinlediği içerikler olmasını bekler. Fakat algoritma pinleri diğer platformalara göre geç listeliyor, yani wordpress temaları aramasında ürünlerinizin çıkması için en geç 3-4 ay önce pinlemeniz gerekiyor. Kasım ayında Siber Pazartesi ürünlerinizi yapıp kargolamakla uğraşırken oturup yılbaşı pinlerinizi canlandırmanıza gerek yok. Yılın herhangi bir zamanı bir saatinizi ayırarak istediğiniz tarihlerde yayınlanması için ayarlama yapabilirsiniz. Eski pinlerinizi panolarınızın içinde aramadan, sadece Tailwindapp içindeki menülerden tek tuşla pin planlaması yapabilirsiniz.

Bir Pinterest hesabına girip baktığınızda son 40-50 pinin aynı konudaki pinler olması o kişiyi takip etmenizi engeller, çünkü kimsenin sayfaları dakikalarca geçerek başka neler paylaşmış diye bakmaya vakti yok. Aynı şekilde sizi takip eden kişilerin de gün içinde sürekli aynı konuda pinlerinizi görmesi sizi takip etmeyi bırakmasıyla sonuçlanabilir. Fakat sonuçta kaliteli panolar oluştururken içeriğin zengin olmasını istiyoruz değil mi? peki ne yapacağız? İki seçeneğiniz var: Ya her gün çok sayıda farklı konuda iyi içerik bulup istediğiniz saatlerde uygulamaya girerek bir şey pinleyeceksiniz ya da bir oturuşta 400 pin planlayıp sıralarını karıştırarak ya da istediğiniz gibi ayarlayarak Tailwindapp’in siz ürün yaparken, uyurken ya da ürün girerken pinlemesini sağlayacaksınız.

Yayınlama

Tek bir elverişli konumda taslaklarınızı yönetebilir, pin gönderimi planlayabilir, kelime listeleri oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Tailwind sayesinde, uygun fiyata kullanışlı bir araç olan Smart Loops’u kullanabilirsiniz. Aylık 4,99 ABD doları ek ücret ödeyerek Akıllı Döngülerden yararlanabilirsiniz; burada Tailwind’in daha verimli bir şekilde gönderi paylaşmanıza ve etkileşimde bulunmanıza yardımcı olan otomasyon özelliklerinin kilidini açabilirsiniz.

Öngörüler Alın – Tailwind, size her hafta daha iyi performans göstermeniz için ihtiyaç duyduğunuz analitiği sağlar. Vereceği verilere göre performansınızın ne kadar iyi olduğunu takip edebilirsiniz.

İstatistikler

Pinterest’te istatistiklerinizi görmek için hesabınızı “bussiness account”, iş hesabına çevirmeniz gerekir. Tailwindapp, hesabınız kişisel olsa bile size Pinterest’ten daha detaylı istatistikler sunar. Örneğin pinlerinizin viral olma skorunu sadece Tailwindapp’ten görebilirsiniz.tailwindapp

SEO

Pinterest bir arama motoru olduğu için arama motoru optimizasyonu yapılması başarılı olmak için çok önemli. Algoritma profil bilgilerini, pin açıklamalarını, pano isimlerini ve açıklamalarını SEO hesabına katıyor. Uzun süredir Pinterest kullanıyorsanız fakat pazarlama amacıyla yeni kullanacaksanız tek tek panolarınıza gidip açıklama olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Tailwindapp bu konuda da vakit kazanmamız için Pinterest’ten aldığı bilgiler ışığında önerilerde bulunuyor. Örneğin bir panonuzda pano açıklaması yoksa size sunduğu listeden tek tıkla panoya gidip açıklama ekleyerek SEO’nuzu güçlendirebiliyorsunuz.

Instagram İçin Tailwindapp

Tailwind uygulaması, Pinterest ve Instagram için planlama yaparken zamandan ve paradan tasarruf etmenizi ayrıca,  yeni özellikleri size içeriğinizle daha da fazla kişiye ulaşma olanağı sağlar.

Tailwind App, Pinterest’ten sonra bir Instagram planlama aracı da geliştirdi. Bu araç yalnızca gönderilerinizi planlamanıza değil, aynı zamanda hikayeler planlamanıza, hashtag araştırmasına, IG gönderilerinizi Pinterest’te paylaşmanıza ve hatta  optimize edilmiş bir başlıkla Facebook’ta paylaşmanıza da yardımcı olur.

Web sitenizin trafiğini arttırmak ve instagram hesabınızı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için Instagram etkileşiminizi arttırmak ve sitenize trafik çekmek Için ipuçları adlı klavuzumuzu da incelemenizi öneririz.

Tüm bu gönderiler, en uygun zamanda gönderilecek şekilde planlanmalı ve en yüksek etkileşim ve trafiği sağlayacak şekilde optimize edilmelidir. Bu nedenle, önceden Pinterest ve Instagram’da planlama yapmanızı kolaylaştıran bir planlama aracı kullanmalısınız.

Tailwind’den Smart.bio

Tailwindapp uygulamasının bir hizmeti olan Smart.bio, bağlantılarınız için tam bir sayfa oluşturmanıza olanak tanır. Aslında Instagram’da altyazılara bir bağlantı ekleyememek BÜYÜK bir sorundur. (10.000’den fazla takipçiniz yoksa) Biyografinize bir bağlantı ekleyebilirsiniz, ancak yalnızca bir tane. Bu, takipçilerinizi potansiyel müşterilere dönüştürmeye çalışırken size sınırlama getirmektedir. Smart.bio bu sınırlamayı ortadan kaldırarak, istediğiniz kadar bağlantı eklemenize izin verir. Bu, blogunuza bir bağlantı, posta listesi kaydı, bağlı kuruluş ürünleri vb. Bağlantılar içerebilir.

SmartSchedule

Instagram hesabınızı Tailwind’e bağladığınızda, analizin gücünü elde edersiniz. Tailwind, Instagram kitlenizin en çok ne zaman meşgul olduğunu bilir ve  SmartSchedule içeriğinizi göndermeniz için en iyi zamanı seçer, böylece her gönderiden daha fazla etkileşim elde edersiniz.

Planladığınız gönderinizi yayınlamak için ideal zaman uygun değilse, Tailwind bunu sizin için en iyi zamanda yayınlayacaktır. Tailwindapp ile hikayelerinizi bile planlayabilirsiniz.

Sürükle ve Bırak Zamanlama

9 ızgaralı önizleme ve sürükle bırak özelliğiyle, yayınlamadan önce yayınınızın nasıl görüneceğini görebilirsiniz! Tailwindapp

Hashtag Bulucu 

Hashtag’lerin Instagram katılımını artırdığı kanıtlanmıştır. Doğru hashtag’leri seçerek doğru insanlara ulaşma olasılığınız artar. Tam Instagram potansiyelinize ulaşmak istiyorsanız, ilgili hashtag’leri kullanmanız gerekir. Gönderilerinize hashtag eklemek zaman alıcı olabilir ancak, Tailwind bu işi sizin için halleder.

Başlamak için hesabınızı en iyi hedeflediğini bildiğiniz bir kaç hashtag’e sahip olmanız gerekir. Siz gönderilerinizi Tailwind’de oluştururken, Tailwind aslında sağladığınız hashtaglere dayanarak sizin için çeşitli hashtag’ler önerecektir. 

Hangi hashtag’lerin en iyi olduğunu anlamak için renk kodları bulunmaktadır. Dört kategori vardır: niş, iyi, en iyi ve rekabetçi.

Siz gönderilerinize eklemek için hashtag’leri tıkladıkça, Tailwind daha fazlasını önermeye devam eder ve hatta size daha önce düşünmediğiniz bazı fikirler verebilir.

Sizin için işe yarayan daha fazla hashtag buldukça, daha sonra kolayca erişmek ve tekrar kullanmak için bunları listeler halinde bile kaydedebilirsiniz. Örneğin, ürün çekimleri, blog gönderileri veya duyurular  için kullandığınız farklı hashtag listelerine sahip olabilirsiniz.

İçerik Planlama

Instagram pazarlamasını bloğunuza, ürününüze veya web sitenize trafik çekmek için kullanıyorsanız, Tailwind, ideal kitlenize ulaşmanıza ve onları potansiyel müşterilere dönüştürmenize yardımcı olur.

Hesabınızı Tailwind’e bağladıktan sonra, ne sıklıkta gönderi göndermek istediğinizi seçersiniz ancak Tailwind, sizin için en iyi ne zaman gönderi paylaşacağınıza karar vermek için hesabınızdaki verileri analiz eder.

SONUÇ

Tailwind ile ilgili en iyi şey, kontrol panelinde onu nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak HARİKA öğreticiler ve istemler içermesidir, böylece daha kolay öğrenebilirsiniz.

Tüm bu Tailwind özelliklerini, Instagram ve Pinterest’i planlamak için kullanırken size çok zaman kazandırabilir ve bunlar resmi bir Instagram ve Pinterest Partner araçlarıdır, bu nedenle hesaplarınızın ve kişisel bilgilerinizin güvende olacağından emin olabilirsiniz.

Pinterest’te ve instagram’da aktif olarak içerik paylaşıyor musunuz? Pinterest ve instagram Pazarlama’nızın Tailwind Uygulamasıyla güçleneceğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.

Umarız bu makale, Tailwindapp uygulamasını kullanarak Pinterest ve İnstagram hesaplarınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Bu makaleyi beğendiyseniz lütfen, YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yaparsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız.

Yorumlar 0

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *