Bloğunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma

20 Eylül 2020

Bloğunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a doğru şekilde taşımak ister misiniz? Çoğu yeni başlayanlar genellikle WordPress.com ile başlar ve kısa süre sonra sınırlamalarının farkına varır ve kendi kendine barındırılan WordPress.org platformuna geçmek ister. Bu adım adım kılavuzda, bloğunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a doğru şekilde taşıma işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Neden WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçmelisiniz?

WordPress.com, herkesin yeni hesap oluşturarak bir blog başlatmasına izin verir. Bununla birlikte, yeni başlayanlar kısa sürede ücretsiz WordPress.com bloglarında sınırlı para kazanma, eklenti yükleyememe, üçüncü taraf reklamları vb. Gibi birçok sınırlama olduğunu fark eder.

Bu nedenle, kullanıcılar en kısa zamanda daha güçlü ve popüler olan WordPress.org platformuna geçmek ister.

İki platform arasındaki farkı anlamak için, WordPress.com ve WordPress.org arasındaki tam karşılaştırmamıza bakın.

Size web sitenizin tam sahipliğini ve tüm özelliklerini kontrol etme özgürlüğü verdiği için WordPress.org’u kullanmanızı öneririz.

Bununla birlikte, bloğunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a doğru şekilde taşıma işlemini nasıl düzgün bir şekilde yapacağınıza bir göz atalım.

Başlamadan Önce İhtiyacınız Olan Şeyler

WordPress.org ile başlamak için bir WordPress hosting hesabına ve bir alan adına ihtiyacınız olacak.

Turhost‘u türkiyenin en büyük barındırma şirketlerinden biri oldukları ve önerilen bir WordPress hosting sağlayıcısı oldukları için kullanmanızı öneririz.

WordPress sitenizin zaten özel bir alan adı varsa, yine de web barındırmaya ihtiyacınız olacaktır. Devam edin ve Turhost ile kaydolun ve alan adı altında domain isminizi ekleyin. Sonraki adımlarda WordPress.com’u WordPress.org’a aktarırken aynı alanı nasıl koruyacağınızı göstereceğiz.

Barındırma hesabının yanı sıra, elbette WordPress.com hesabınıza erişmeniz gerekecek, böylece tüm yayınlarınızı, sayfalarınızı, resimlerinizi, yorumlarınızı ve diğer verilerinizi WordPress sitenize kolayca taşıyabilirsiniz.

Bununla birlikte, öğrenmeyi ve bir şeyler yapmayı seven biriyseniz, aşağıdaki adım adım eğitimimizi takip edebilirsiniz.

Adım 1: Verileri WordPress.com’dan Dışa Aktarma

Öncelikle, WordPress.com hesabınızda oturum açmanız ve blogunuzun kontrol paneline gitmeniz gerekir. Sol sütundan, blogunuzu dışa aktarmak için Araçlar »Dışa Aktar sayfasını ziyaret edin.

Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma Araçlar Bağlantısı
Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma Araçlar Bağlantısı

Dışa Aktarma aracına tıklamak sizi Ücretsiz transfer arasında seçim yapmanızın isteneceği yeni bir sayfaya götürür. “Tümünü Dışa Aktar” düğmesine tıklayarak verilerinizin tamamını ücretsiz dışarı aktarabilirsiniz.

Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma İçeriği Dışa Aktar
Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma İçeriği Dışa Aktar

İndir” Bağlantısına tıkladığınızda dışa aktarıcı şimdi bilgisayarınıza bir XML dosyası indirecektir. Bu dosyada tüm gönderileriniz, sayfalarınız, resimleriniz, yorumlarınız, özel alanlarınız, kategorileriniz, etiketleriniz, gezinme menüleriniz ve diğer bilgiler yer alacaktır.

Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma İçeriği İndir
Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma İndir Bağlantısı

Adım 2: WordPress’i Kurmak

Artık WordPress.com verilerinizi dışa aktardığınıza göre, bir sonraki adım web hosting hizmetinize yeni bir WordPress kurulumu yapmaktır.

WordPress’in kurulumu çok kolaydır ve sadece birkaç tıklamayla gerçekleşir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Turhost‘a kaydolduysanız, WordPress sizin için otomatik olarak yüklenecektir.

Alternatif olarak, WordPress’i 5 dakika içinde nasıl kuracağınıza dair adım adım eğitimimizi takip edebilirsiniz.

WordPress’i kurduktan sonra, içeriğinizi yeni WordPress web sitenize aktarmanın zamanı geldi.

Adım 3: İçeriğinizi WordPress Sitesine Aktarma

Eski içeriğinizi WordPress.com’dan yeni WordPress.org sitenize aktarmak için, yeni yüklenen WordPress web sitenizin yönetici alanına giriş yapmanız gerekir. Buradan, Araçlar »İçe Aktar sayfasını ziyaret etmeniz ve WordPress’in altındaki” Şimdi Kur “düğmesini tıklamanız gerekir.

Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma İçeriği İçe Aktar
Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma İçeri Aktar

WordPress şimdi WordPress aktarıcıyı sizin için yükleyecek. Tamamlandığında, devam etmek için “İçe Aktarıcıyı Çalıştır” bağlantısına tıklamalısınız.

İçe aktarıcıyı çalıştırdıktan sonra sizi, bu eğitimin 1. adımında indirdiğiniz WordPress.com XML dosyanızı yüklemenizin isteneceği bir ekrana götürecektir.

Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma İçe Aktarıcıyı Çalıştır
Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma İçe Aktarıcıyı Çalıştır

Not: Dosya boyutunuz 2MB’den büyükse, iki seçeneğiniz var. Birincisi, barındırma şirketinizden bu limiti geçici olarak artırmasını istemektir, böylece işleme devam edebilirsiniz. Diğer seçenek, dosyanızı bir WXR dosya ayırıcı kullanarak bölmek olacaktır.

İçe aktarmaya başladığınızda, içe aktarılan içeriği mevcut bir kullanıcıya atama veya yeni bir kullanıcı oluşturma seçeneğiniz olacaktır. Ayrıca eski ekli dosyalarınızı içe aktarma seçeneğiniz de olacaktır. Görüntü dosyalarınızın düzgün bir şekilde içe aktarılması için bu kutuyu da işaretlemeniz çok önemlidir.

Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma Onay
Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma Onay

Adım 4: WordPress.com Bloğunuzu Özel Olarak Ayarlama

Eski kullanıcılarınızı yeni sitenize yönlendirmek istemiyorsanız, bu son adımınız olacaktır.

WordPress.com bloğunuzun yönetici alanında Ayarlar »Okuma sayfasına gidin. “Site Görünürlüğü” bölümünün altında, son seçeneği “Blogumun yalnızca seçtiğim kullanıcılar tarafından görülebilmesini ve özel olmasını istiyorum” seçeneğini işaretleyin.

Bloğunuzu WordPress.com'dan WordPress.org'a Taşıma Özel Erişim
Bloğunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a Taşıma Özel Erişim

Dikkat: Bir süredir yazıyorsanız ve sadık bir hedef kitleniz varsa, onları bekletmek hiç bir anlam ifade etmiez.

Ayrıca, bloğunuz bir süredir yayındaysa, Google’da ve diğer arama motorlarında dizine eklenme ihtimali vardır. Adım 5’i izleyerek tüm arama motoru sıralamalarını koruyabilir ve eski kullanıcılarınızı kolayca yeni blogunuza yönlendirebilirsiniz (siteniz yayındaysa şiddetle tavsiye edilir).

Adım 5: Ziyaretçileri Yeniden Yönlendirme ve SEO’yu Koruma

Kullanıcıları 301 başlığıyla yeni konuma yönlendirmek, bir siteyi bir konumdan diğerine taşırken arama sıralamalarını korumak için standart bir çözümdür. WordPress.com’da .htaccess’e erişiminiz olmadığından, arama motoru sıralamalarını korumak için kendi başınıza herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Bununla birlikte, WordPress.com, bu işlevi sağlayan “Site Yeniden Yönlendirme” adlı ücretli bir yükseltme özelliği sunmaktadır.

WordPress.com bloğunun kontrol paneline gidin ve Yönetin »Ayarlar” menü öğesini tıklayın. Site Adresi seçeneğinin altında, “yeniden yönlendirin” bağlantısını tıklayın.

Bloğunuzu WordPress.com'dan WordPress.org'a Taşıma Yeniden Yönlendirme
Bloğunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a Taşıma Yeniden Yönlendirme

Bir sonraki ekranda, ziyaretçilerin yeniden yönlendirilmesini istediğiniz alan adını girmeniz istenecektir. Yeni WordPress.org sitenizin alan adını girin ve “Git” düğmesini tıklayın.

Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma Yeni Alan Adı Ekleme
Bloğunuzu WordpPress.com’dan WordPress.org’a Doğru Şekilde Taşıma Yeni Alan Adı Ekleme

Not: Site yeniden yönlendirme ücretli bir yükseltmedir ve yıllık maliyeti 71,50 TL’dir. WordPress.com blogunuzun ziyaretçilerini ve arama motorlarını yeni sitenize yönlendiren bir 301 yönlendirmesi ekleyecektir.

Bazılarınız bu Site Dışı yönlendirme özelliği için ne kadar süre ödemem gerektiğini sorabilir. Cevap istediğiniz kadar uzun. Ancak biz şahsen eski kullanıcılarınızın yeni alan adınızı ezberlemesi için 2 yılın yeterli olacağını düşünüyoruz.

Etki alanlarını değiştiriyorsanız, yapmak istediğiniz başka bir şey de tüm yayın içi URL’leri güncellemektir. Gönderilerinizi daha önce birbirine bağladıysanız, bu bağlantıların güncellenmesi gerekir.

WordPress.com’da özel bir alanınız varsa, hiçbir şey için endişelenmenize gerek yoktur. DNS kaydını değiştirmeniz yeterlidir ve tüm SEO avantajlarından yararlanmaya devam edersiniz.

Bloğunuzu WordPress.com’dan WordPres.org’a doğru şekilde taşıma işleminden sonra WordPress kurulumundan sonra hemen yapmanız gerekenler adlı klavuzumuzu da inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress.com Abonelerime ne olur?

Neyse ki, WordPress.com, abonelerinizi tek bir koşulla taşımanıza izin verir. WordPress.com’da sahip olduğunuz aynı abone işlevini ekleyen Jetpack eklentisini kullanmanız gerekir. Jetpack eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra, WordPress.com ekibiyle iletişime geçmeniz ve onlardan aboneleri sizin için taşımalarını istemeniz gerekir. Umudumuz, Jetpack’in sonraki sürümlerinde bunun daha kolay hale gelmesi ve kullanıcıların bunu kendilerinin yapabilmesidir.

WordPress.org’a geçmenin maliyeti nedir?

WordPress ücretsizdir. Ancak, bazı minimum web barındırma maliyetleri vardır. Bu fiyat kullanacağınız hosting firmasına göre değişiklik arzeder. Türkiyenin önde gelen hosting firması olan Turhost’un WordPress hosting başlangıç paketi (88,86 TL’den)’ni kullanmanızı öneririz.

Zaten WordPress.com’a ödeme yaptım, para iadesi alabilir miyim?

Evet alabilirsiniz. Yakın bir zamanda WordPress.com’dan özel bir alan veya ücretli bir plan satın aldıysanız, onlardan geri ödeme isteyebilirsiniz.

Not: Etki alanı kayıtları, kayıttan sonraki 48 saat içinde iptal edilebilir. Planlar ve diğer satın alımlar, satın alma tarihinden itibaren 30 gün içinde iptal edilebilir.

Etki alanımı WordPress.com üzerinden kaydettirdim, yine de taşıyabilir miyim?

Evet yapabilirsin. WordPress, kullanıcıları güçlendirmeye ve içeriklerini tam olarak kontrol etmelerine inanır. WordPress.com üzerinden zaten bir alan adınız varsa, ihtiyacınız olan tek şey bir web barındırma hesabıdır.

Turhost veya diğer WordPress barındırma sağlayıcılarından herhangi biri ile kurulum yapmanızı öneririz. Kayıt aşamasında, bir alan adınız olup olmadığı veya yeni bir alan kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bir alan adına sahip olduğum seçeneğini seçin ve WordPress.com’da kaydettiğiniz alanı ekleyin. Yapmanız gereken bir sonraki şey, ad sunucularını barındırma sağlayıcısına işaret edecek şekilde değiştirmektir.

Geçiş yaptığımda web sitem kapanır mı?

Doğru yaparsanız, HAYIR. Yukarıda önerdiğimiz yöntem, web sitenizin asla kapanmamasını sağlayacaktır. Endişeleniyorsanız, yardım etmek için burada olduğumuzu bilin.

Bu makalenin bloğunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a doğru şekilde taşıma işleminizde size yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğitimleri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter instagram ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *