Kelime Sayısı ve SEO: Bir Blog Yazısı veya Sayfası Ne Kadar Olmalıdır?

28 Eylül 2020

Yoast SEO’nun içerik analizi, gönderinizin metin uzunluğunu kontrol eder. Normal yazılar veya sayfalar için 300 kelimeden fazla yazmanızı tavsiye ederiz. Neden? Çünkü, daha yüksek bir kelime sayısı, Google’ın metninizin neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olur. Ve genel olarak konuşursak, Google daha uzun makaleleri daha üst sıralara koyma eğilimindedir. Yine de sadece bunun için içerik eklemenizi önermiyoruz. Hiç kimse kötü yazılmış uzun makaleler okumak istemez. Hala Google için kalite ve kullanım kolaylığı öncelikli olduğu için Kelime sayısı ve SEO içerikli bu makaleyi sizler için hazırladık!

Kelime sayınız yeterli olmadığı için kırmızı veya turuncu madde işaretiyle karşılaştınız mı? Metin uzunluğunu buradan kontrol edin, yüksek kaliteli uzun gönderilerin yada bilgilendirici kategori arşiv sayfalarının nasıl yazılacağına dair bilgi için ilgili paragrafa gidin.

Gönderinizin veya sayfanızın kelime sayısı neden önemli?

Metin uzunluğunun tanımı oldukça açıktır: metninizin ne kadar uzun olduğu önemlidir. Peki ama bu neden önemlidir? 1000 kelime veya daha fazla uzun ve yüksek kaliteli blog gönderileri yazarsanız, Google’da sıralama şansınız daha da artar.Uzun makalelerin SEO’ya katkısı şunlardır:

Metniniz daha uzun olduğunda, Google ne hakkında olduğunu belirlemek için daha fazla ipucu elde eder. Metniniz ne kadar uzunsa, odak anahtar sözcük grubunuz o kadar sık ​​görünür. Daha uzun bir gönderide, anahtar sözcüklerden bahsedeceğiniz daha fazla başlık, bağlantı ve resim ekleyebilirsiniz. Yani daha fazla içerik, daha fazla konuyla ilgili, yüksek kaliteli bilgi demektir.

Daha uzun bir makale, metninizi optimize ettiğiniz anahtar sözcük dizisinin birden çok uzun kuyruklu varyantları için sıralama yapmanıza yardımcı olur. Bunun nedeni, uzun bir metinde muhtemelen çeşitli konuları ele almanızdır. Makaleniz veya alt konuya derinlemesine dalış yapan diğer yayınlarınız, anahtar sözcük grubunuzun uzun kuyruklu varyantları için arama sonuçlarında görünme şansına sahip olacaktır. Bazı dahili bağlantılar vermeniz, yazdığınız kapsamlı gönderiye gelen trafiği artırabilir. Bu, sitenize daha fazla organik trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, bir sayfa birkaç kelimeden oluşuyorsa, Google’ın onu zayıf içerik olarak düşünme olasılığı daha yüksektir. Tüm arama motorları, insanların sahip olduğu sorgulara en iyi yanıtları vermek ister. Zayıf içeriğin tam bir cevap verme ve insanların ihtiyaçlarını karşılama olasılığı daha düşüktür. Sonuç olarak, birkaç kelimeyle oluşturulmuş makaleler, muhtemelen çok üst sıralara yükselemeyecektir.

Daha fazlasını okuyun: Blog yazınız yayınlanmaya hazır mı? »

Yoast SEO neyi kontrol eder?

Yoast SEO’da metin uzunluğu kontrolü

Yoast SEO, metinlerinizin uzunluğunu kontrol ederek size yardımcı olur. Bu kontrol, SEO analizinin bir parçasıdır ve bunu Yoast SEO meta kutusunun SEO sekmesinde bulabilirsiniz. Bir sayfaya kaç kelime eklediğinizi ve sıralama için yeterli kelimeye sahip olup olmadığınızı hesaplar.

Daha fazlasını okuyun: SEO uyumlu makale yazmak için harika ipuçları

Yoast SEO Metin Uzunluğu ve Kelime Sayısı
Yoast SEO Metin Uzunluğu ve Kelime Sayısı

Sitenizdeki her sayfanın sıralama yapabilmek için belirli sayıda kelime içermesi gerekir. Metninizin minimum ne kadar uzun olması gerektiği, sayfanın türüne bağlıdır. Sınıflandırma sayfaları, blog gönderilerine göre (biraz) daha az içerik gerektirirken, köşe taşı içeriği ayrıntılı olmalıdır ve bu nedenle önemli sayıda kelime içermesi gerekir.

Aşağıdaki tabloda, farklı sayfaları nasıl değerlendirdiğimizi görebilirsiniz. Bir sayfadaki minimum kelime sayısından daha azına sahipseniz, Yoast geri bildiriminde kırmızı bir madde işareti alırsınız. Tersine, yayınınızın veya sayfanızın uzunluğu iyi olduğunda yeşil bir madde işareti alırsınız.

Kategori sayfaları» 250 Kelime
Normal yazı veya sayfalar» 300 Kelime
Köşetaşı içerik sayfaları» 900 Kelime
Yoast SEO’da yeşil madde işareti elde etmek için sayfa türü başına minimum kelime sayısı

Yeterli içeriğiniz yok kontrolü

Okunabilirlik analizinde benzer bir kontrol analizi göreceksiniz. Yayınınız veya sayfanız 50 karakterden azsa Yoast SEO size kırmızı veya turuncu bir madde işareti ile geri bildirim gösterecektir. İçeriğinizin okunabilirliğini doğru bir şekilde değerlendirmek için Yoast SEO eklentisinin minimum sayıda kelimeye ihtiyacı vardır. Gönderiniz veya sayfanız 50 kelimeden az oluşuyorsa, eklentinin okunabilirlik kontrolleri size en iyi sonuçları veremez. Ve çoğu durumda, kitlenize bu kadar kısa bir kelime aralığında en iyi cevabı veremezsiniz.

Yüksek kaliteli uzun bir gönderi nasıl yazılır

Yani, kapsamlı makaleler – arama motorları için değil, insanlar için yazılmalıdır! – uzun makalelerin, kısa gönderilere göre bazı avantajları olabilir. Ancak, kelime sayısı yüksek yazılar yazarken, metnin kalitesini yüksek seviyede tutmak daha da önemlidir. Bunun anlamı; Kaliteli metinler okunabilir, iyi yapılandırılmış ve orijinal içerik içermelidir.

Yüksek kaliteli içerik yazmak zordur. Özellikle amacınız organik trafiğinizi büyütmek için kelime sayısı yüksek makaleler yazmak olduğunda. Yetenekli bir yazarsanız, 1000 kelimeden fazla çok uzun yazılar yazabilirsiniz. Daha az deneyimliyseniz, yaklaşık 700-800 kelimeyi hedeflemenizi tavsiye ederiz. Her durumda: aşağıdaki hususları aklınızda tuttuğunuzdan emin olun:

Okunabilir metinler yazın

Uzun (veya herhangi bir tür) gönderi yazarken en önemli şey – izleyicileriniz için yazmaktır. Bu çok kolay gibi görünebilir, ancak dikkatinizin dağılması ve alakasız bilgiler eklemeye başlamak şaşırtıcı derecede kolaydır. Öyleyse, işe bir okuyucunun işlediğiniz konu hakkında sorabileceği soruları düşünerek başlayın. Ardından, bu sorulara net cevaplar verin. Elbette cevaplar iyi yazılmış ve okunabilir olmalıdır.

Metninizi okunabilir hale getirmek için ne yapmalısınız? Metninizin mantıklı bir düşünce çizgisini takip etmesi gerekir. Bunu başarmak için, her paragrafa bir konu cümlesiyle, yani o paragrafın ana fikrini ortaya çıkaran bir cümle ile başlamanızı tavsiye ederiz. Ardından, konu cümlesini detaylandırmak için paragrafın geri kalanını kullanın. Cümlelerinizi ve paragraflarınızı kısa ve hızlı tuttuğunuzdan emin olun. Gereksiz kelime ve cümle bulursanız bunları silin. Elbette sunduğunuz fikirleri paragraflar içinde ve arasında birleştirmelisiniz. Bu yüzden bolca geçiş kelimesi kullanmak iyidir.

Başlıkları kullanın

Metninizi yapılandırmanın bir yolu, başlıkları kullanmaktır. Bir metin içindeki başlıklar (en az) iki amaca hizmet eder. İlk olarak: yukarıdan aşağıya bir hiyerarşi gösterirler. Bir konunun, örneğin, onu daha da detaylandıran üç alt başlığı olduğunu hemen görürsünüz. Diğer bir işlev ise tarama içindir. Okuyucularınıza net başlıklar kullanarak bir paragrafın ne hakkında olduğunu bildirebilirsiniz. Bir başlık size bir sonraki metnin ne hakkında olduğunu söyleyeceği için, bu aynı zamanda metninizin okunmasını keyifli hale getirir.

Orjinal içerikler yazın

Bu en zor olanı. Bu kadar çok içerik varken orijinal olmak kolay değil. Ancak, sizi neyin benzersiz kıldığını düşünmeniz size yardımcı olabilir. Sunduğunuz şeyin rakiplerinizden ne kadar farklı ve daha iyi olduğunu düşünün. Ardından, kitlenizin neyi aradığını ve rakiplerin neler yaptığını görmek için biraz anahtar kelime araştırması yapın. Araştırmayla hazırlanmak size ne hakkında yazacağınız ve kendinizi kalabalığın arasından nasıl sıyrılacağınız konusunda pek çok fikir verebilir.

Yüksek kaliteli arşiv sayfaları nasıl yazılır?

Arşiv sayfalarının ne olduğunu açıklayarak başlayalım. WordPress, içeriği gruplamak için taksonomileri kullanır. “Taksonomi” kelimesi, temelde ortak bir yanı olan gruplar (web sitesi sayfaları) için kullanılan süslü bir terimdir. WordPress’in iki varsayılan sınıflandırması vardır:

  • Kategoriler
  • Etiketler

Bir kategori ile etiket arasındaki fark çoğunlukla yapıyla ilgilidir. Kategoriler hiyerarşiktir: alt kategorilere ve hatta alt kategorilere sahip olabilirsiniz. Ancak etiketlerde bu hiyerarşi yoktur.

WordPress, oluşturduğunuz her kategori veya etiket için otomatik olarak bir sayfa oluşturur. Bu sayfalara arşiv sayfaları diyoruz çünkü yaptıkları şey bu: ortak bir yanı olan gönderileri (veya ürünleri) arşivliyorlar. Kategoriler ve etiketlerin yanı sıra başka tür arşiv sayfaları da vardır. Örneğin, WordPress sayfaları yazı tarihine ve yazara göre arşivleyebilir. Hatta özel bir sınıflandırma oluşturabilir veya bir tane oluşturan bir eklenti kullanabilirsiniz.

Kategori arşiv sayfaları SEO için neden önemlidir?

Sınıflandırma arşiv sayfaları, sitenizi yapılandırma söz konusu olduğunda çok değerlidir. Net bir site yapısı hem Google’ın hem de ziyaretçilerinizin sitenizi anlamasına ve gezinmesine yardımcı olur ve hatta daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Sınıflandırma arşiv sayfalarından en iyi şekilde yararlanmak için bu sayfalarda çalışmanız gerekecek. WordPress’in otomatik olarak oluşturduğu sayfalar, daha fazla giriş olmaksızın yalnızca bir gönderi listesinden oluşur. Bu nedenle, ziyaretçiler arşiv sayfalarınızdan birine gelirlerse, fazla bilgi almazlar. Bu, aradıklarını bulamama ve dolayısıyla sayfadan ayrılma şansını artırır.

Kategori arşiv sayfalarını nasıl optimize edebilirsiniz?

Kategori arşivlerinizi harika bir hale getirmek için, çoğu zaman bu kadarını yapmanıza gerek kalmaz. Şununla başlayabilirsiniz:

  • Net bir başlık eklemek;
  • O arşiv sayfasındaki içeriği vurguladığınız bir içerik eklemek.

Ek olarak, o arşiv sayfasındaki en iyi gönderilere veya sayfalara işaret eden bu tanıtım içeriğine bazı bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu, kullanıcıların sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamalarını sağlayacaktır.

Arşiv sayfalarındaki açıklamalar için minimum 250 kelime öneriyoruz. Bu, blog gönderileri için önerdiğimizden daha azdır, ancak bunun nedeni bir arşiv sayfasının açıklamasının blog gönderisinden farklı bir amacı olmasıdır. Bir konuyu keşfetmek yerine, bu açıklamalar o sayfadaki içeriğin geri kalanına bir giriş ve kılavuz görevi görür. Bu metinlerin uzun olması gerekmez.

Kelime sayısı ve SEO ile ilgili sonuç

Bu gönderi, yazılarınızın ve sayfalarınızın kelime sayısının sıralamanızı etkileyebileceğini öğretmektedir. Ancak bu çok önemli, daha uzun yazılar yazmak adına metninizin kalitesinden ödün vermemelisiniz. Bu yüzden sağduyunuzu kullanın ve gerektiğinde uzun, okunabilir ve iyi yapılandırılmış metinler yazın. Ayrıca, arşiv sayfalarınızı onlara faydalı açıklamalar ekleyerek geliştirmeyi unutmayın!

Bu makalenin, Kelime Sayısı ve SEO: Bir Blog Yazısı veya Sayfası Ne Kadar Olmalıdır? Sorusunu öğrenmenize yanıt olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *