Blog Yazınız Yayınlanmaya Hazır mı? İşte Size Kontrol Listesi

28 Eylül 2020

Berbat bir yazı ile mükemmel bir yazı arasında ince bir çizgi vardır. İsterseniz, yazınızı sonsuz bir şekilde değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Peki, blog yazınızın hazır olup olmadığına nasıl karar verirsiniz? Blog Yazınız Yayınlanmaya Hazır mı? Bir gönderi ne zaman yayınlanmak için iyidir? Bu blog yazısında, “yayınla” düğmesine ne zaman basacağınıza karar vermenize yardımcı olması için kullanabileceğiniz bir kontrol listesi paylaşacağım!

1. Blog yazınız yeterince uzun mu?

Bir makale en az 300 kelime içermelidir. Daha kısa gönderiler yazarsanız, arama motorları sıralamasında zorlanırsınız. (Bkz. SEO nedir? Ne işe yarar) Genel olarak, uzun gönderiler kısa gönderilere göre biraz daha kolay sıralanır. Bununla birlikte, uzun yazılar güçlü yazma becerileri gerektirir. Gerçekten uzun bir şey yazarsanız, makalenizin harika bir yapıya sahip olması gerekir. Bir blog gönderisinin ne kadar uzun olması gerektiğini merak ediyorsanız, lütfen metin uzunluğu hakkındaki makalemizi okuyun.

☑️ Makale 300 kelimeden uzun mu? Öyleyse yayınlanması iyidir!

2. Makalenizde gramer ve yazım hataları yok mu?

Yazınızı yayınlamadan önce her zaman dil bilgisi ve yazım hatalarını kontrol edin. Doğru bir Türkçeyle yazdığınızdan emin olmak için Grammarly gibi bir araç kullanın. Dilbilgisi en güçlü yönünüz değilse, bir başkasının yazınızı kontrol etmesine izin verin. Tabii ki, bir makale yayınlandıktan sonra hataları değiştirebilirsiniz ve küçük hatalar affedilebilir. Ancak, yazım hatalarıyla dolu bir makale iyi bir okuma değildir.

☑️ Yazım denetleyiciniz tatmin oldu mu? O zaman devam et!

3. Blog yazınız okunabilir mi?

Bir ekrandan okumak zor olabilir, bu nedenle insanların blog gönderinizi okumasını ve anlamasını istiyorsanız, okunması kolay olmalıdır. Bu size daha fazla ziyaretçi ve daha yüksek bir dönüşüm oranı sağlayacaktır. Okuması kolay, oldukça kısa cümleler, anlaşılır paragraflar ve geçiş kelimeleri kullandığınız anlamına gelir.

WordPress’in SEO eklentisi Yoast SEO’nun bir okunabilirlik analizi bulunmaktadır. Yoast SEO okunabilirlik analizindeki genel kontrol yeşilse, blog yazınız yayınlanacak kadar okunabilir demektir!

Blog yazınız yayınlanmaya hazır mı? Sorusunu cevaplamadan önce WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu ve Ayarları hakkında hazırladığımız blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

☑️ Yoast SEO okunabilirlik analizindeki madde işareti yeşil mi? O zaman yeşil ışığa sahipsin!

4. Blog yazınız SEO uyumlu mu?

Blog yayınınızı yayınlamadan önce, her zaman SEO uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Gönderinizi optimize etmeden önce, doğru odak anahtar kelimesini seçmek için biraz çaba sarfedin. Blog yayınınızı kimsenin aramadığı bir anahtar kelime için optimize etmek çok fazla trafik getirmeyecektir.

Yeni başlayanlar için SEO uyumlu makale yazmak için harika ipuçları  ve WordPress bloğunuz için anahtar kelime araştırması adlı klavuzlarımız, makalenizin SEO uyumlu olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

☑️ Yoast SEO analizindeki ışık yeşil mi! O gönderiyi yayınlayın!

5. Mesajınız anlaşılır mı?

Bu blog yazısını neden yazdınız? Okuyucularınızın metninizi okuduktan sonra ne bilmesini veya ne yapmasını istiyorsunuz? Blog gönderinizin amacı net olmalıdır. Amacınızı düşünün, mesajınızı düşünün ve blog gönderinizi bir kez daha okuyun. Mesajınız net mı? Okuyucular bu mesajı anlayacak mı? Emin değilseniz blog yayınınızı başka birinin okumasına izin verin. Onlara sorun!

☑️ Mesajınız anlaşılır mı?

6. Dahili bağlantılar eklediniz mi?

İnsanlar gönderinizi beğendiyse, benzer harika gönderilere gitmek için yeterli fırsata sahip olmalıdırlar. Daha önce yayınladığınız ilgi çekici blog yazılarınıza dahili bağlantılar verdiğinizden emin olun. Belki de web sitenizde harika ürünler satıyorsunuz. Bu ürün sayfalarına bağlantılar eklediğinizden emin olun!

☑️ Harika ve ilgi çekici yazılara dahili bağlantılar eklediniz mi? İşte Hazırsınız!

Peki, blog yazım ne zaman yayına hazır olur?

Blog yazınız yayınlanmaya hazır mı? Mükemmelliyetçiyseniz, blog yayınınız asla hazır olmayacaktır. Biraz daha iyi hale getirmek için her zaman geliştirebilir ve ince ayar yapabilirsiniz. Ve yayınlandıktan sonra bile düzeltmeler ve küçük (veya daha büyük) ince ayarlar yapabilirsiniz. “Ne zaman yeterince iyidir” sorusuna cevap vermek zor olabilir. Bu blog gönderisinde bahsettiğim 6 maddeyi kontrol edin. Bütün bunları yaptınız mı? Tüm bu soruları cevaplayabilir misin? Öyleyse, devam edin ve blog yazınızı yayınlayın! İyi şanslar!

Bu makalenin, blog yazınız yayınlanmaya hazır mı? Sorusunu öğrenmenize yanıt olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okuruz soru sorarsanız cevaplarız

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *