Blog Açmak

30 Mayıs 2020

Düşüncelerinizi, hayallerinizi, içinizden geçenleri binlerce insanla paylaşmak ve yeni insanlar tanımak ister misiniz? Peki ya markanızın milyonlarca kişi tarafından bilinmesini? O halde internet dünyasına harika bir başlangıç yaparak giriş yapın. Benzersiz göz alıcı, kendi tarzınıza uygun harika bir blog hazırlayın. Blog açmak için vaktim çok ama para harcayamam diyorsanız çok kısa bir zamanda çarpıcı ve etkileyici bir bloğa ücretsiz sahip olabilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirin onları ertelemeyin.

Peki ama blog nedir? [1] kısaca blog, uzmanı olduğunuz bir konu hakkındaki bilgiyi, tecrübeyi yada yıldızları seyrederken kurduğunuz hayalleri, yazıya dökerek meraklı insanlarla paylaştığınız web sayfalarıdır. Bloglar sadece hayallerini meraklı insanlarla paylaşmak için açılan web sayfaları değildir. Günümüzde kurumsal firmalara ait internet sitelerinin bile blog sayfaları bulunmaktadır. Blog sayfalarının içeriği genellikle metin, resim ve video’lardan oluşur. Sizde üretken olduğunuzu düşünüyorsanız hemen bir blog oluşturup hem yazarlığa hemde internet üzerinden para kazanamaya başlayabilirsiniz.

Blog sitesi veya blog sayfaları açmak ilk etapta yeni başlayan heyecanlı kişilere biraz zor gelebilir. Ama bu konuda kesinlikle karamsar olmayın. Günümüzde  blogger, weebly, viyza, wix ve WordPress.com gibi dijital platformlarla hayallerinizdeki blog sitelerini dakikalar hatta saniyeler içinde oluşturup hayata geçirebilirsiniz. Bu cümleyi biraz iddaalı veya abartılı buluyorsanız internet sitesi nasıl kurulur? Adlı makalemizin blogger ile blog oluşturmak adlı başlığına bakabilirsiniz. Blog oluşturmadan önce hosting seçimide çok önemlidir bunun için web hosting seçimi adlı makalemize gözatabilirsiniz.

Bloğunuz İçin Etkili Bir İsim Seçin

Blog açmaya başlamadan önde etkili bir isim seçtiğinizden emin olun. Paylaşım yapmak istediğiniz konuyla âlâkalı akılda kalıcı bir isim seçmek, hedeflediğiniz kitleyi etkilemenin ilk adımıdır. Uzun isimler seçmekten her zaman kaçının, kısa ve akılda kalıcı isimler ziyaretçi sayınızı arttıracağı gibi bloğunuzun arama motorlarındaki sıralamasına da olumlu etki edecektir. Kim bilir belkide bu sayede bloğunuzdan para bile kazanabilisiniz.

İsim seçmeden önce benzer konularla âlâkalı daha önce açılmış web sitelerini ziyaret etmek size olumlu fikirler verebilir. İsim konusunda acele edin zira bir başkası sizden önce davranıp beğendiğiniz ismi satın almış olabilir. Aklınızda bir isim varsa hemen buraya tıklayarak başkası tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol edin. Eğer isminiz başkası tarafından satın alınmamışsa turhost firması isminizi tescil ettireceğiniz türkiyenin en güvenilir domain ve hosting firmalarından birisidir.

Blog Türleri

Blog yazmak için ilk olarak bloğunuzun ilgi çekici ve yazmaktan hoşlandığınız bir kategoriye, insanları bloğunuza çekmek için seçtiğiniz blog türünün’de ilginç bir konuya sahip olması gerekir. Yazmak mı yoksa bloğunuzdan para kazan mak mı istiyorsunuz?

Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. İnternet para kazanmak için blog oluşturan ama yazmaktan hoşlanmayan kişilerin açtığı çöp bloglarla doludur. Sizin açacağınız blog’da bunlardan biri olmasın.

Blog açmak istiyorsunuz ama ne tür konular hakkında blog açacağınızı bilmiyorsanız işte size en popüler bazı blog türleri

Gezi Blogları

Herkesin yapmayı hayal ettiği şeylerden biriside muhtemelen seyehat etmektir. İşte Gezi blogları hayallerinin peşinden koşan kişilerin, gezdikleri yerleri ve tercübelerini paylaştıkları dijital günlüklerdir. Sizde gezmeyi ve gezdiğiniz yerlerle ilgili paylaşım yapmayı seviyorsanız hemen bir gezi bloğu açın. Hiç kimsenin gitmediği ve görmediği yerlerle ilgili paylaşım yapan bir blog’a sahip olursanız, milyonlarca kişi tarafından takip edilmeniz içten bile değil.

Blog türleri arasında gezi blogları en kaliteli içeriklerin üretildiği web sayfalarıdır. Gidip görmediğiniz, resim veya video çekmediğiniz yerler hakkında içerik hazırlamak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Eğer bir gezi blog’u hazırlayacaksanız tanıtım yapmak için facebook, twitter, instagram ve pinterest gibi sosyal medya araçlarını da aktif olarak kullanmalısınız.

Size ilham vermesi için Türkiyenin en iyi gezi blogları

Yoldaolmak.com
Keşfetsene.com
Gezipgördüm.com

Teknoloji Blogları

Bilgisayar, mobil cihazlar ve internet yazılımları hakında paylaşımların yapıldığı blog türleridir. Teknoloji bloglarının açılma nedenlerinin başında para kazanma isteği gelmektedir. Bu alanda faliyet gösteren teknoloji firmalarının yüksek miktarda bütçeye sahip olması blogger’ların iştahını kabartmaktadır. Peki ama bu tür bloglardan para kazanılamaz mı? Bu sorunun cevabını ben veremem ancak teknoloji alanında başarılı olabilmek için iyi bir bütçeye ve sağlam bir ekibe ihtiyacınız olacağını söyleyebilirim.

Referans olması için Türkiyenin en iyi teknoloji blogları

Webrazzi
ShiftDelete.net
Teknoseyir
Donanımhaber

Video Bloglar

Vido blogları diğer adıyla Vlog[2] olarak bilinir. Bu blog türünde verilmek istenen mesaj video şeklinde verilir. Yaşadıklarını, düşüncelerini, anılarını veya deneyimlerini yazı ile değil video ile anlatmak isteyenler daha çok vlog çekmeyi tercih etmektedir. Bu videoyu ise popüler video sitelerinde hedef kitlesinin izlemesi için yayınlar. Yayınlanan videolar düzenli bir biçimde mesaj vermelidir.

Vlog hazırlarken en başarılı olunan içerik türleri üzerinden videolar çekilmelidir. Video çekmek suretiyle oluşturulan vlog’lar görsel veya yazıyla oluşturulmuş bloglardan daha çok ilgi çeker. Haliyle bu tür bloglar daha çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Eğer bir vlog oluşturmak istiyorsanız bloğunuzu youtube’de kanal oluşturup entegre etmelisiniz.

Kişisel Bloglar

Kişisel blog yazan kişiler genellikle gezi, anı ve tarihi olayları anlatırlar. Ayrıca para kazanmak ve teknolojik bir ürün hakkında yazan yazılar da kişisel blog örnekleri olarak gösterilebilir. Tek bir konuya bağlı kalmadan sevdiğiniz şeyleri yazın. İlgilenmediğiniz konular hakkında yazı yazmak zaman kaybıdır.

quckan.com
Ceyhunözdemir
Blogkurdu

Ücretsiz Blog Kurulumu

Blog açmak istiyorsunuz ancak internet bağlantınız dışında bu konuda harcayacak herhangi bir bütçeniz yok mu? Tamamen ücretsiz herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan nasıl ücretsiz blog kurulumu yapacağınızı anlatacağım. Blog yazma amacınızı ve bloğunuzun ismini daha önce seçtiyseniz gelelim ücretsiz bloğunuzun kurulumuna.

Blogger Blog Kurulumu

Blogger herkesin internete katkıda bulunması için Pyra Labs[2] tarafından kurulmuş, Google[3] tarafından satın alınarak blogger’ların hizmetine sunduğu ücretsiz bir servistir. Bu hizmeti kullandığınızda https://isminiz.blogspot.com şeklinde bir alan adına sahip olursunuz.

Blogger kullanmaya başlamak için buraya tıklayın. Sağ üstte bulunan OTURUM AÇ linkine tıkla

Blogger Oturum Aç
Bloggerle Blog Açmak

Daha sonra YENİ BLOG OLUŞTUR Butonuna tıklatın.

Blogger-Yeni Blog Oluştur
Blogger Yeni Blog Oluştur

Bloğunuzun Başlığını ve Adresini girin ve uygun bir Tasarım seçip BLOG OLUŞTUR butonuna tıklayın. Artık bloğunuz hazır.

Şimdi yayınlarınızı eklemeye başlayabilirsiniz. Blogger siteniz hakkında detaylı bilgiyi Google destek[4] sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Blogger kullanarak ücretsiz bir blog açmak
Blogger Bilgileriniz

WordPress.com Blog Kurulumu

WordPress.com blog açmak isteyen kişilerin, kullanabilecekleri en iyi blog platformlarından bir tanesidir. WordPress.com ile dakikalar içinde bloğunuzu oluşturabilir içeriklerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz. WordPress.com’u kullandığınuz zaman https:// isminiz.wordpress.com şeklinde ücretsiz bir alan adına sahip olursunuz. Ayrıca profesyonel olarak tasarlanmış WordPress tasarımlarını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

İlk olarak WordPress.com sitesine gidin ve kaydolun. Sitenizi Kurmaya Başlayın Butonuna Tıklayın. Kayıt sayfasında E-posta adresi, kullanıcı adı ve şifre belirledikten sonra e-posta adresinize gelen aktivasyon mail’le hesabınızı aktifleştirin. Ayrıca google ve apple hesabınız varsa bu hizmetleri kullanarakda oturum açabilirsiniz.

İlk olarak kullanmak istediğiniz alan adını belirleyin.

Wordpress.com ile ücretsiz bir blog açmak
WordPress Alan Adı Belirleme

Alan adınızı yazdıktan sonra birinci seçenek olan Free seçeneğini Select butonuna tıklayarak onaylayın.

Wordpress Alan Adı Onaylama
WordPress Alan Adı Onaylama

Son olarak Start with a free site linkine tıklarak WordPress.com panelinize gidebilirsiniz.

WordPress Site Önizeleme
WordPress Site Önizeleme

Şimdi Sağ üstte bulunan View Site butonuyla bloğunuzu görebilir, sol tarafta bulunan menü’lerden bloğunuzu düzenleyebilirsiniz.

Eğer kendinize ait bir alan adınız varsa WordPress.org kullanarak ücretli bir blog kurmak için WordPress’le internet sitesi kurulumu adlı makalemize gözatabilirsiniz.

Wix Blog Kurulumu

Wix’le herhangi bir ön bilgiye ihtiyaç duymadan kendi profesyonel sitenizi ücretsiz tasarlayabilirsiniz. Wix’le kendi profesyonel web sitenizi tasarlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm araç ve özellikleri bulabilirsiniz.

Öncelikle buraya tıklayarak wix sayfasına gidin. Başla butonuna tıklayın.

Wix kullanarak ücretsz bir blog açmak
Wix Başla

Eğer hesabınız varsa giriş yapın, yoksa yeni bir hesap oluşturmak için kayıt olun.

WİX Giriş
WİX Giriş

Wix’in birkaç adımlık basit sorularını cevaplayarak web sitenizi oluşturun. Başlayalım butonuyla devam edin.

Nasıl bir web sitesi kurmak istiyorsunuz sorusuna, kendim seçeneğini seçin.

Kendim için seçeneğini seçtikten sonra kendinize ait kurmak istediğiniz web sitenin kategorisini belirtin.

WİX Kategori Seç
WİX Kategori Seç

Web sitenizin kategorisini seçtikten sonra daha önce web sitesi kurup kurmadığınızı soracak. Soruyu yanıtlayın ve devam edin. Karşınıza çıkan seçenekten wix editör ile kurun seçeneğiyle Hemen Başla butonuyla bloğunuzu oluşturmaya başlayın.

WİX Kurulum Tamam
WİX Kurulum Tamam

Webly Blog Kurulumu

Weebly, merkezi San Francisco’da bulunan bir web barındırma hizmetidir. Ana şirket Square Inc. tarafından Nisan 2018’de satın alınan Weebly, 625.000’den fazla ücretli aboneye sahiptir. Dakikalar içinde ücretsiz bloğa sahip olabilir içeriklerinizi hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Ücretsiz blog şablonları sayesinde bloğunuzu dilediğiniz bir şekilde özelleştirebilir, hedeflerinize uyacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

İlk olarak weebly kayıt sayfası’na giderek kayıt işlemi yapınız. Kayıt işleminden sonra oluşturmak istediğiniz web sitesi türünü seçin. weebly normal web sitesi ve e-ticaret sitesi olmak üzere size iki seçenek sunacaktır, ne tür bir web sitesi istiyorsanız o seçeneği belirtip devam edin.

Weebly ile ücretsiz blog açmak
Weebly Site Oluşturmak

Daha sonra web sitenize uygun bir tasarım seçin. Örneğin eğer bir blog açmak istiyorsanız blog kategorisini işaretleyip beğendiğiniz bir tasarımı seçin.

Weebly Tasarım Seç
Weebly Tasarım Seç

Tasarım seçtikten sonra açılan sayfada Düzenlemeye Başlayın butonuna tıklayın.

Weebly Tasarım Düzenle
Weebly Tasarım Düzenle

Tasarım düzenle bağlantısına tıkladığınızda Alan adınızı seçmeniz için yeni bir pencere açılacaktır. İstediğiniz alan adını seçin. Seçtiğiniz isim eğer uygunsa en altta bulunan isminiz.weebly.com şeklinde alt alan adınızı göreceksiniz seç butonuna tıklayın.

Weebly Alan Adı Seç
Weebly Alan Adı Seç

Beğendiğiniz alan adınızı seçtikten sonra kurulum yapılacaktır. Kurulumdan sonra Bitti linkine tıklayarak kurulumu bitirin.

Weebly Alan Adı Kurulumu
Weebly Alan Adı Kurulumu

Alan adınızı ayarladıktan sonra sıra geldi web sitenizi yayınlamaya. Sağ üstte bulunan Yayınla butonuna tıklayın ve sitenizi yayınlayın.

Weebly Blog Yayınla
Weebly Blog Yayınla

Bütün bu işlemlerinin ardından web siteniz veya bloğunuz yayınlanmıştır. http://isminiz.weebly.com bağlantısına tıkladığınızda sitenizin veya bloğunuzun önizlemesini yapabilirsiniz.

Weebly Site Yayınlandı
Weebly Site Yayınlandı

Viyza Blog Kurulumu

Viyza, HTML5 özelliklerine sahip sürükle ve bırak özellikli bedava web sitesi oluşturma platformunudur. Profesyonel tasarımlarla oluşturacağınız hazır site şablonlarını, üst düzey barındırma, yenilikçi uygulamalar ve sınırsız dil seçeneği gibi özelliklerle blog veya internet sayfaları oluşturmak için ihtiyacınız olan birçok özelliğe sahiptir. Öncelikle Kayıt sayfasına giderek kayıt işlemi yaptırınız.

Kayıt işleminden sonra sitelerim bağlantısına tıklayın.

Viyza ile ücretsiz bir blog açmak
Viyza Sitelerim

Yeni Site Kur bağlantısına tıklayınız.

Viyza Yeni Site Kur
Viyza Yeni Site Kur

Beğendiğiniz bir tasarımın üzerindeki Düzenle Butonuna tıklayın.

Viyza Tasarım Düzenle
Viyza Tasarım Düzenle

Düzenleme işlemi bittikten sonra sitenizi veya Bloğunuzu Yayınla butonuna tıklayarak yayınlayın.

Viyza Site Yayınla
Viyza Site Yayınla

Bu işlemin ardından Alan adınızı seçin. Alan adınız siteniz veya bloğunuzun içeriği ile Âlâkalı olmalıdır. Seçim işleminden sonra Kaydet ve Devam Et butonuyla devam edin.

Viyza Alan Adı Kayıt
Viyza Alan Adı Kayıt

Alan adı kayıt işleminden sonra siteniz veya bloğunuz artık yayında https://isminiz.sitem.xyz/ şeklindeki alan adınıza tıkladığınızda sitenizi görebilirsiniz.

Viyza Tebrikler Siteniz Oluşturuldu
Viyza Tebrikler Siteniz Oluşturuldu

Eğer internetten para kazanmak istiyorsanız sıfırdan e-ticaret kurmak adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu makalenin, Ücretsiz bir blog açmak araştırmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olun. Bizi Instagram, Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz.

Unutmayın yorum yazarsanız okurum soru sorarsanız cevaplarım

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *